továbbtanulás előtt - jog: egyetemek, lehetőségek


andi_01 # 2010.01.25. 22:52

Sziasztok!

17 éves vagyok (3.os gimis - bpen), és lassan nemártana eldönteni merre tovább.. engem nagyon érdekel a jogi pálya, de szeretnék előtte tájékozódni ezzel kapcsolatban. Bármi érdekel ami ezzel kapcsolatos, mire kell figyelni, stb.

Először is: jog vagy nem jog? Rengeteget hallottam, olvastam, hogy nem érdemes, mert rengeteget kell tanulni ráadásul nem lehet vele elhelyezkedni mert túltelítettség van, vannak ismerőseim, akik most végeznek/végeztek, mondják hogy nagyon gondoljam meg.. de nekem tettszene ez a pálya (legalábbis most ezt gondolom), a sok tanulás nem olyan nagy gond, nyilván sokat kell, de szerintem bírnám. Viszont tényleg érdemes lenne tudni, egyetem után mik a lehetőségek, és akik ezzel foglalkoznak szeretik-e amit csinálnak, vagy ez csak kívülről tűnik érdekes szakmának (?)

És a másik legfontosabb kérdés hogy melyik egyetem? erről is teljesen különböző véleményeket hallottam, gondolom az ELTE a legjobb, bár azt olvasom nincsenek olyan nagy különbségek.. jó lenne ELTE, de oda nem tudom mennyire lehet bejutni.. a Pázmányról kb. csak rosszat hallottam.. bármilyen jogi karra járó/járt ismerősömet kérdezem, hogy milyen az egyetem, azt mondja, hogy utálja mert sokat kell tanulni.. akkor én most a sok tanulástól eltekintve kérdezem: melyik egyetem milyen? Tanárok, közösség, stb..

Bármilyen segítség, vélemény, tanács jól jön, előre is köszönöm!

justizmord # 2010.01.25. 23:21

Nem vagyok jogász. De tudok egy-két dolgot a jogi pályáról. (A rántott csirke is ismer néhány konyhai trükköt...)

Sok idő, amire ténylegesen jogásszá válsz. 5 év az egyetem, utána 3 év a szakvizsga, ez már 8 év. Ha bírói pályát választol, akkor még titkári beosztás jó néhány évig. Kb. 30 évesen kezdel igazán pénzt keresni, és akkor még jön a két gyerek megszülése is...

A jogi pálya ma az egyik legjobban fizetett pálya, feltéve, ha sikerül elhelyezkedni. Ez az elhelyezkedés mostanában probléma, túlképzés van.

A lányok általában nem szívesen választják az ügyvédi pályát, inkább az ügyészi és bírói pályát, talán, mert kiszámíthatóbb, nem az ügyfelek pillanatnyi számától függ a fizetés, nincs akkora verseny a munka alatt. Ezért az ügyészi és bírói posztok teljesen elnőiesedtek, több a női bíró női ügyész, mint a férfi. Az ügyvédek között viszont a férfiak vannak jelentős túlsúlyban.

A bíróságokra és ügyészségekre nehéz bejutni, mert csak üresedéskor vesznek fel új embert, és hát a bírók és ügyészek gyerekei is jelentkezni szoktak azokra a megüresedésekre. Közjegyzői állásról pedig ne is beszéljünk, ott gyakorlatilag öröklik az állást.

A pályád során nem fogja soha senki megkérdezni, melyik egyetemen végeztél, vagy hogy hanyassal. Jó, ez kicsit túlzás, mert az első munkahelyednél talán igen, de később már nem nagyon.

Ha elvégzed az egyetemet, és türelmesen kivárod a közel 10 évet, és szerencsés és sikeres leszel a munkahely találásával, akkor egy kényelmes és megbecsült, tisztelt pozíciód lesz egész életedben.

A jó jogásznak egyrészt okosnak, logikus gondolkodásúnak kell lennie, át kell látnia a zavaros dolgokat is, és rengeteget kell magolnia is. Később az életben pedig más készségek is kellenek, jó megjelenés, jó fellépés, trükkök százainak ismerete, meggyőzési képesség, határozottság, jó beszélő és kifejező készség. Ez utóbbiakat az egyetem nem tudja biztosítani, vagy garantálni a sikert. Nem a legjobb hallgatókból lesznek a legsikeresebb ügyvédek, és a legsikeresebb ügyvédek közel sem a legjobb hallgatók voltak.

A közösségeket nem ismerem a különböző egyetemeken.


Iniuria non excusat iniuriam

Kacsa1111 # 2010.01.26. 03:03

Kedves andi01,

a megszerzett tudást tekintve tök mindegy melyik egyetemen végzel, és az is, hogy nappalin vagy levelezőn...
ezt ma már a munkáltatók zöme is így látja, de azért mindig akad egy-két begyöpösödött...:)

az egyetem nem ad szakmát a kezedbe. azt a min. 5 év egyetem utáni 3 év alatt kell(ene) elsajátítani.
hülye rendszer, de ez van. a szakvizsga letétele kb. 1 év.
szóval min. 9 év, mire teljes jogú jogász lehetsz.

ha a jogi pályát választod, akkor sok dolgot kell eldöntened, hogy karrieredet akként alakíthasd...pl. inkább családot alapítanál, vagy karriert építenél?
és még sok hasonló dilemma fog felmerülni (ez mondjuk nem csak a jogi pályákra igaz)...

ami fontos:
tanulj nyelveket, mert minél több nyelven tudsz dolgozni (nem makogni, hanem jogászként dolgozni!) annál többet fogsz érni a munkaerőpiacon.
igyekezz majd az egyetem alatt külföldi ösztöndíjakat szerezni, mert később óriási előnyt jelenthet.

a lényeg:
nagyon sokan végeznek minden évben. ha jó állást akarsz, akkor ki kell tűnni a tömegből.


Kacsa11

bajussz # 2010.01.26. 05:59

andi01: mindenképpen előny, hogy úgy érzed, hogy jó lenne a jogi pálya, hogy szeretnéd csinálni.

másik topikban többek között azt is ecsetelgettük, hogy milyen sok ember van, aki csak azért jelentkezik oda, mert megy neki a magyar és a történelem.

ajánlom az álláskereső jogászok topikot is itt a fórumon, olvasgasd, van benne hasznos infó. de ne csak ez alapján alkoss képet, mert szélsőséges esetek is vannak benne jócskán.

egyetem témájában nem tudok hozzászólni, főleg nem a fővárosiakkal kapcsolatban

üdv

dr.KTK (törölt felhasználó) # 2010.01.26. 08:01

Szia Andi!

Csatlakoznék az előttem szólókhoz, és próbálok néhány újdonságot is írni neked :)
Én nő vagyok, jogász és a miskolci egyetem levelező karán végeztem néhány éve. Már az egyetem alatt is gyakornokként dolgoztam egy ügyvédi irodánál, és az államvizsga után főként a közigazgatásban voltam (Bevándorlási Hivatal, APEH, stb).

Azt mondod, hogy a jogon sokat kell tanulni. Valóban, baromi sokat és a túljelentkezések miatt (mi pl. 500an kezdtünk az első évben, amiből rögtön ki is estek 200an év végére...) hajtani is kell. DE ki lehet bírni. Bár mi levelezősök voltunk, de nagyon jó volt a kapcsolat a nappalis karral és remek kis közösségek alakultak ki. A miskolci egyetemet szívből tudom neked ajánlani, sőt a tanári kartól is van mit tanulni. De ugyanezt tudom neked mondani -baráti tapasztalatok alapján - Szegedről, Pécsről, Debrecenről. A vidéki karok egyre erősödnek. Ami a fővárosiakat illeti az ELTE nagy múltú kar, a Pázmányon sok a nagy múltú tanár...de ne feledkezz meg a Károli G. Reformátusról sem :) Ismerek onnan néhány csajt, akik nagyon jók és szerették is a helyet.
Bárhol végezhetsz, nem az a lényeg...hanem az, hogy mit sajátítottál el ott! A mi csapatunk azóta már 1000 helyen melózik, mindenki más területen és ha kell segítünk egymásnak.

Persze vannak akik csak arra kíváncsiak, hogy hol végeztél és milyen átlaggal. Erre lehet mondani, hogy van aki az ELTE-n végez 10 év alatt kiváló minősítéssel...biztos nagyon megtanulta, amit kellett...

Az egyetem után valóban ott van még a szakvizsga, annyian megcsinálták már, hogy biztosan nem lehet lehetetlen :) Ráadásul van néhány "kolléga"...na ha ők meg tudták csinálni...

Kacsával csupán annyiban nem értek egyet, hogy nem kell választani család és karrier között, csak jól kell időzíteni a dolgokat. Nekem nemrég volt az esküvőm, most szakvizsgázom és szeretnénk közben babázni :) Az a jó ebben a pályában, hogy sok mindent otthonról is lehet csinálni...

Ja igen! szakmai túltelítetség...az van...pl. bpen az egy cm2-re juttó jogászok száma szerintem kb 1000 fő...csak meg kell nézni 3 db V. keri lépcsőház névtábláit és ott a bizonyíték:)
De nemcsak ügyvédek, bírók, ügyészek vannak a szakmában. Rengeteg jogász van a közigazgatásban, a különböző állami hivataloknál, cégeknél pl. hatósági ügyintézőként, jogi előadóként stb. Ráadásul nem csak az általános jogterületek léteznek (büntető, polgár stb) hanem rengeteg olyan terület van aminek jövője van pl. gyerekjogokkal, vagy betegek jogaival foglalkozó kollégák, vagy azok amik egy kis plusz képessítést igényelnek, mint a gazdasági szakjogászok.
Én is ajánlom, hogy tanulj nyelvet és próbáld a külföldi ösztöndíjat is...

Szóval lehetőség rengeteg van. Ha érdekel is a pálya akkor néz körül és szerintem vágj bele :)

Legislator # 2010.01.26. 14:48

Azért karrier és karrier között is van különbség. Az a karrier, amely engem vonz, nem nagyon teszi lehetővé, hogy családja legyen az embernek...


Sunshine after the rain.

Gabo24 # 2010.01.26. 14:54

Sziasztok!

Végzős vagyok a Pannon Egyetemen és egy ideje foglalkoztat a gondolat, hogy kiegészítésként elvégezzek egy jogi képzést. Mivel másoddiploma mindenképp levelezőről lenne szó, konkrétan a Pázmányra gondoltam első körben. Érdekelne, hogy van-e valami tapasztalatotok és hogy szerintetek mennyire lehet megoldani rugalmasan munka mellett. Tudom, hogy sokat kéne tanulni, épp ezért akarom átgondolni, mert ahogy elnéztem a tantervet sok csúszást nem enged meg, ha az ember szeretné befejezni 5 éven belül...

Előre is köszönöm a tapasztalatokat!

Üdv

Gabó

Legislator # 2010.01.26. 15:01

Kedves Andi!

Nem tudom, hogy írták-e a többiek, de az elhivatottság nagyon fontos ezen a pályán. A szaktudás, a nyelvek... mind-mind fontos. De szakember úgyis csak egyetem után leszel. Viszont nem árt korán specializálódni (mondjuk 2-3 év "beleszagolás" után). És nem mindig a pénzt kell nézni. Sok hallgató csak azt nézi... Az is fontos, hogy szeresd azt a területet, mert ha elég soká élsz, 40 évig is elszórakozhatsz vele...nyugdíjig (bár akkorra ez csak szótári fogalom lesz, mint a Töltött káposzta Déryné módra). Az is benne van, hogy ezt a 40 évet sok helyen is el lehet tölteni, a Te választásod. Ekkor a változást kell tudni jól elviselni. Az egyetemeket illetően jól hangozhat egy-egy patinás név (sokszor nincs mögötte semmi), de megtanulni neked kell a szakmát, ez 85% önszorgalom, és 15% az intézményi segítség. Érdemes kó könyvtárat keresni, ez a jogászok esetében az Országgyűlési Könyvtár, az egyetemeké csak ritkán jó, és az Ogy. sem az az igazi "minden együtt van" könyvtár; vö.: Harvard Law School; BN de France; UFB BR Freiburg; vagy (további) általános könyvtárként a Library of Congress, vagy az Orosz Nemzeti Könyvtár, Szentpétervár.


Sunshine after the rain.

Sz.Márton # 2010.01.26. 15:45

Gabo24

Kiegészítésként legfeljebb mást lehetne annak nevezni, ez amit tervezel az alap, majd rájössz ha vizsgázol és megismered a tananyagot és egyáltalán valaha el is végzed...- a Pannon Puma után kiegészítésnek nevezni a jogot(..?)- éber kóma állapot

Legislator # 2010.01.26. 20:13

Mondjuk ez valóban furcsa volt. A jogász szak nem az, amit "kiegészítésre" használnak. De hát Te ne tudnád, jó (yo) Marcell, hogy minden devalválódik: a szavak, a színészek, a szakmák, a pénz...lassan magunk is. Régen egy (alapabb) súly az edzőteremben 20 kiló volt, ma csak 19 és egynegyed...:-D.


Sunshine after the rain.

Gabo24 # 2010.01.26. 21:40

Na és azon túl, hogy kiforgatjátok a "kiegészítés" kifejezést amit ne is úgy értettem, ahogy ti gondoljátok?

Sz.Márton # 2010.01.26. 21:44

Semmi gond, az adott helyszínen majd helyreteszik ezt a kis nyelvtani problémát...

morningstar # 2010.01.26. 21:47

Pont ezt akartam írni, hogy ezzel is csak segíteni akarnak a közeg megismerésében. :D

Gabo24 # 2010.01.26. 21:48

Nem igazán értem mi a problémátok azzal, ha valaki másoddiplomának szeretne jogi végzettséget... Ezt kifejtené nekem valaki? Tényleg érdekelne! Amúgy én eddig úgy tudtam, hogy a fórumon pláne ebben a témában szoktak kérdezni. Erre kb az ellenséges elutasítást látom pedig nem hiszem, hogy bármi rosszat kérdeztem.

Legislator # 2010.01.26. 21:48

2010 01 26 16:01-nél van az "azon túl". Egyéb kérdéseidre szívesen válaszolok. Egyébként ez még semmi nem volt egy igazi vesézős kiforgatáshoz képest (bár ez nézetem szerint nem az). Ha Impiboy itt lenne, ő is mutatna ezt-azt, de Impiboy önkéntes száműzetésben van-mondjuk-Mandzsúriában. (China fan vagyok.)


Sunshine after the rain.

Legislator # 2010.01.26. 21:52

A gyorstalpaló varrótanfolyam lehet "kiegészítés". A jog meg egy szakma, mindegy, hogy hanyadik diplomaként szerzik. Olyan, mint orvoslást, teológiát, vagy kínai szakot tanulni. De nem bántani akarlak, vagy ilyesmi, csak jó az elején tisztázni dolgokat.


Sunshine after the rain.

Sz.Márton # 2010.01.26. 21:54

Gabo24!

Ha akárhanyadik dplomaként akarsz jogot, abban nem egy fórum kell megerősítsem, hanem az akarat, elhatározás és a kitartó szorgalom. A sikeresen végzettek nagyrésze sem innen nyerte az erőt.

Ha már a helyi karokon megtapasztalt állapotok érdekelnek, vagy egyéb anyag kell, arra viszont konkrétan rákérdezhetsz itt többiektől, nem "kiegészítésként" mert arra félreérthetően haraphatnak...

Gabo24 # 2010.01.26. 21:56

Látom azt hiszitek, hogy fogalmam sincs mibe akarok kezdeni... Van róla bőven fogalmam, csak mások véleménye is érdekelt volna. De ha nem,hát nem! Majd eldöntöm magamtól, hogy mit akarok. Ráadásul nem az a része érdekel, hogy el tudnám-e végezni, mert tudom, hogy ha az ember akarja akkor leül és tanul.
A kiforgatásról meg annyit, hogy mások az elképzeléseink, de fogjuk rá, hogy szakmai ártalom a jogászoknál a pontatlan fogalmazás kiszúrása... Végülis ez a dolgotok...

Legislator # 2010.01.26. 22:04

Is. De nem akartunk bántani.:-D Én pl. tegnap este 10-kor is azt kerestem, hogy miként kössek bele a saját szövegembe. Ma az alvást választom a tegnap 00:00 óra helyett 23:00 órától.


Sunshine after the rain.

Sz.Márton # 2010.01.26. 22:04

Írd le melyik karra mennél és máris érkeznek a tapasztalati válaszok..(..)Bőven még erről "elvileg" a gyakorlatban nincs fogalmad, de még lehet...

Gabo24 # 2010.01.26. 22:07

Ja amúgy ezzel nem tud bántani senki... Ha valami nem tetszik max megmondom aztán nem foglalkozom vele ;)

Legislator # 2010.01.26. 22:08

De még igazán nem is bántottunk:-D.


Sunshine after the rain.

andi_01 # 2010.01.26. 22:10

Köszönöm szépen az eddigi hozzászólásokat, és segítséget, aki még tud írjon, mert minden vélemény jól jön :) Ha még lesz valami konkrét kérdésem, remélem számíthatok a segítségetekre :)

Legislator # 2010.01.26. 22:14

Igyekszünk. De mára lépek.

Five for all!
5 4 all!


Sunshine after the rain.

Legislator # 2010.01.26. 22:15

5 4 U.

Á, milyen kreatív vagyok wow!!!!


Sunshine after the rain.