szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


netusufloro # 2011.09.25. 19:57

Köszönöm Kondidori válaszodat a távolléti díj és az átlagkeresetről! Nagyon beindultam és csak most néztem ide újra. Te már túl vagy a C-n?

Textilhal # 2011.09.26. 07:24

Sziasztok Sorstársak!

Azt szeretném megkérdezni, hogy jól látom-e a következőket a Ktv. alapján szerintetek:

  1. Idén szeptember 1-jétől megszűnt a versenyvizsgáztatás.
  2. A köztisztviselői állások betöltésére már nincs pályáztatási KÖTELEZETTSÉG, csak LEHETŐSÉG.

Kérlek, hogy ha totál félreértelmezek valamit, akkor szóljatok rám légyszi.

Más (biztos tudjátok, csak hátha valakinek elkerülte a figyelmét, főleg mert minden érintett jogszabályban még az OÉT szerepel): az OÉT július óta nem létezik, helyette NGTT (azaz Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács) van. Összetételét tekintve szélesebb körű, mint az OÉT volt, jogosítványai viszont szinte kizárólagosan véleményezésre-konzultációra terjednek ki. Egyébként a 2011. évi XCIII. törvény szól róla (nem hosszú).

Köszi előre is a segítséget!

kondidori # 2011.09.26. 08:36

Szia netusufloro!

Igen én már az egész szakvizsgán túl vagyok.

Pannie # 2011.09.26. 12:51

Szia Textilhal!

Igen, csak lehetőség, de ezt bevallom nem jogszabályból tudom, hanem itt a munkahelyen hallottam.

A001 # 2011.09.26. 13:01

Sziasztok!

Kérdésem h az új alkotmányt is kérdezik-e a vizsgán?
Ha igen miből kell tanulni illetve mit kell tudni az új alaptörvénnyel kapcsolatban?
Előre is köszönöm a segítséget!

Üdv.

Textilhal # 2011.09.26. 14:14

A001, tapasztalat híján nem tudom, hogy kérdezik-e. ELVILEG nem kérdezhetik, mivel január 1-jén lép majd hatályba és a vizsgán mindig a hatályos joganyagot kérik számon. GYAKORLATILAG...elképzelhető. Főleg, mert nem kis jelentőségű jogszabályról van szó.

Amit tehetsz (én a magam részéről ennyit gondoltam), hogy átolvasod alaposan az Alaptörvényt és próbálsz felfigyelni az újdonságokra (mint pl. Kúria). A "miből kell tanulni" kérdésre is ugyanez a válasz: magából az Alaptörvényből. Olvasd el egyszer-kétszer, hogy ne érjen meglepetés, de koncentrálj a hatályos Alkotmányra. Szerintem.

Pannie, köszönöm a választ. Esetleg többiek a versenyvizsgával kapcsolatban? Hm?

Pannie # 2011.09.27. 09:40

Szerintetek, ha az ember lánya otthon van, és elvileg semmi más dolga nincs, akkor a "C"-re hány hét kell? Alapos tanuló vagyok, legalább 3szor, 4szer át kell vennem.
Én úgy 4 hétre saccolom.

Textilhal # 2011.09.27. 10:04

Pannie, jól saccolsz. 3-4 hét elég lesz, az viszont (főleg a 3) intenzíven.

Sok sikert!

hekate # 2011.09.27. 13:17

Sziasztok!

Azon kevesek közé tartozok, akik TB jogból szeretnének írásbelizni :) Nem mazohista vagyok, csak ebben dolgozom :) Szóval az lenne a kérdésem - mert mindenki mást mond -, hogy ha anno a jelentkezési lapomon megjelöltem a munkajog, tb részt, mint írásbeli tárgyat, akkor kérhetem-e, hogy csak a tb tételekből válasszak, vagy a kettő együtt van és - sokak szerint - nem nagyon van tb tétel a munkajogos tételek közt, szóval elég nagy a valószínűsége, hogy ha nem engedik meg, hogy tb-ből írjak akkor munkát fogok húzni! Ellenkező esetben választhatok csak a tb-s tételek közül?
Nekem nagyon nem mindegy, mert ha nem engedik, akkor munkajogból is fel kell készülnöm, már ha egyáltalán az írásbelire fel lehet!
Amúgy tényleg, hogy lehet az írásbelire felkészülni, azon kívül, hogy a jogiszakiról megnéztem azt a pár jogesetet, ami fennt van tb-ből?
Be lehet vinni jogszabályt azt tudjuk, de ha valaki iratmintát visz be vagy mk-t arra felfigyelnek? Tényleg lehet telefonálni meg ilyenek? Ezeket csak hallomásból tudom.
Az írásbeli eredménye mennyire befolyásolja, hogy engedjenek szóbelizni? Mondjuk, ha nagyon nagy baromságot írok, de a szóbelin javítom, azt hogy értékelik?
Kérlek segítsetek, mert sok mindent hallani és már nem tudni kinek hidjen az ember!
Várom gyors válaszotokat, mert már csak pár napon van a vizsgáig! :) Nagyon izgulok :(

Köszi előre is!

Textilhal # 2011.09.27. 13:30

Kedves Hekate!

Csak részben tudok segíteni, mégpedig abban, hogy BÁRMIT bevihetsz, csak diszkréten kell azért kezelni a nem "legális" holmikat. Nem nézik át sem előtte, sem közben a bevitt dolgokat, szóval tényleg gyakorlatilag mindent tudsz használni, amit csak akarsz.

A telefonálásra harapnak, ha meg tudod oldani 100% biztonsággal (olyan helyen ülsz, stb.), akkor csináld, de csak ha nagyon muszáj, mert ha észreveszik, nincs figyelmeztetés, hanem azonnal viszlát.

Nekem az írásbelim (A-ból volt, Pp.) az elnök szerint nem lett jó a vonatkozó BH szerint, de mivel a jogszabállyal levezettem a döntésemet, tetszett neki és engedett szóbelizni, négyest kaptam így az írásbelire. Tudsz javítani, korrigálni, ezt úgy értem, hogy az érdemét is kijavíthatod és "mellékes" dolgokat is korrigálhatod, ha félresikerült írásbeli után jó a szóbeli helyesbítésed, azt úgy veszik, mintha jót írtál volna.

Én ennyit tudtam segíteni és hozzátenni...meg még talán annyit, hogy minden elismerésem a TB-jog írásbelihez, én egész egyszerűen nem tudom feldolgozni agyilag ezt az anyagrészt és vért izzadok tőle...

Nagyon sok sikert kívánok!

vialli # 2011.09.27. 13:42

Sziasztok!
Mit ajánlotok, miből érdemes tanulni a munkajogot?
Jó a Novissima-s 2007-es könyv hatályosítva, vagy tudtok valami jobbat?

hekate # 2011.09.27. 13:52

Köszi Textilhal!

Te is mostanában mész nem? (mintha olvastam volna az egyik kommentben)
Neked is nagyon sok sikert kívánok, hogy állsz a tanulásban?
Én ugyanúgy vagyok a pp-vel, mint te a tb-vel! Le a kalappal, hogy abból írásbeliztél!
Hogyan készültetek az írásbelire? Iratminták, stb? Tényleg ki lehet számítani, hogy melyek azok a jogesetek amiket adnak? (mármint a jogiszakisak közül, általában bejönnek, amik fennt vannak?)
Továbbra is érdekelne, hogy választhatok csak tb-t a tételeknél? Valaki nyugtasson meg, hogy igen :)

Textilhal # 2011.09.27. 16:03

Október 7., jövőhét péntek (ÁÁÁÁÁÁÁ!!!!)

Hogy állok a tanulásban? Fáradt vagyok, minden keveredik, de tisztességesen készülök, csak aludni meg zuhanyozni állok meg (s néha eszem is, de azt is jogszabályokkal).

Én írásbelire nem készültem úgy külön. Azt tudtam, hogy többnyire BH-ban megjelent esetek vannak, de azt is tudtam, hogy azokból annyi van, hogy a vizsgaanyag mellett nekem sem időm, sem energiám nem lesz rájuk, egyet sem néztem át. Egyébként is azt vallom (és a vizsgám nagyjából bizonyítja is), hogy jogszabályból kell jogászkodni és nem BH-ból. Ezzel nem bagatellizálom el a gyakorlatot, csak a vizsga eredményessége szempontjából nem tartom elsődlegesnek, illetve nem azt tartom annak.

Iratmintákat nem néztem (100%-os peres irodában dolgoztam és szerencsére elég sok, sokféle határozat megfordult a kezeim között), egyébként azt is tudsz bevinni az írásbelire, nyugodtan vigyél is, ha biztonságot ad.

A jogiszakit érdemes nézegetni, azzal már beljebb vagy, de kötve hiszem, hogy lefedi az összes lehetőséget.

A fennmaradó kérdésedre még mindig nem tudom a választ, de hátha valaki más...:-)))

Most megyek vacsi, most éppen a nemzeti és etnikai kisebbségek jogaival.:-)

Kitartás... Ja, ti a környezetvédelmi törvényben milyen mélységig merültök el alkotmányjogból?

hekate # 2011.09.27. 18:17

Én az aradi vértanúk napján várom, hogy kivégezzen a szakvizsga bizottság :) (okt.6.)
Környezetvédelmi törvényt nem tanultam, én alkotmányból a Chronowski Nóra-Rózsás Eszter féle dialóg könyvet, munkából törvényt, eu-ból meg a 76 oldalas kidolgozást és a szegedi kéthasábost tanultam, ennyi, ha ez nem elég, akkor így jártam...
Van pár kérdésem, amit az egyik barátnőmtől kérdeztek vizsgán, megosztom veletek:

  • köztársasági elnök a vonatkozó abh-kal
  • hatósági szerződés
  • képviselő-testület bizottságai
  • munkaszerződés kötelező elemei
  • munkaviszony megszüntetése
  • EU történeti rész, itt kérdeztek tőle valami luxemburgi kompromisszumot, ez a 76 oldalasba nincs benne
  • sürgősségi döntéshozatali eljárás

ennyi, majd én is leírom miket kérdeztek tőlem vagy ha hallok még valamit!
Addig is várom a kérdésemre a választ valakitől :)
Tb írásbeli összejöhet csak tb tételekből vagy keverik a munkával?

drkriszti # 2011.09.29. 07:58

Sziasztok!

Régen jelentkeztem már, de csak azért mert nagyon gyűröm a Ket-et. :/ Lassan végzek vele, hétvégétől munkajog jön. :/
Azt árulja már el valaki, hogy november közepén, amikor elkezdek ismételni, honnan fog előjönni az, amit most szeptemberben megtanultam??? Mert ha most visszanézem az alkotmányjog tételcímeket, csak pislogok, hogy "jéé, ilyet is tanultam?"...

Pár nappal ezelőtt találkoztam egy ismerőssel, aki júniusban volt c. részből. Nagyjából összeszedte a kérdéseit:

Írásbeli kérdés:
"Egyetért-e Ön azzal, hogy Magyarország azonnali hatállyal lépjen ki az Európai Unióból?"

Szóbali kérdések:

1. Alk.-közig:

  • rendkívüli jogrend (minden kellett, ami az alkotmányban erről van, külön kérdezte azt, hogy a honvédelmi tanács az orsz.biztos működését felfüggesztheti-e)
  • a megbízott jegyző és a jegyző megbízottja közötti különbség
  • fellebbezés önk. hatósági ügyben (a lényeg, hogy testületi döntés ellen nincs)

2. Munka-tb.

  • az Mt. hatálya mire terjed ki (külön az, hogy miért nem jó a területi hatály megállapítása - ellentétes a Jat.-tal)
  • az Mt. bevezető rendelkezései
  • üzemi tanács (mikor kell, mi a következménye annak, ha nem kerül sor a létrehozására - semmi)
  • táppénz

3. EU

  • pilléres szerkezet (végig kellett menni a változásokon, külön megkérdezte, hogy hogyan alakult a jogalkotás az egyes pillérekben, illetve

hogy jelenleg ezeken a területeken milyen a jogalkotás)

  • jött még azzal a kérdéssel amit nem értettem: mit teszek akkor, ha egy gazda azzal a panasszal fordul hozzám, hogy egy uniós jogszabály miatt

nem engedték, hogy a termőföldjét bevesse

Libertin (törölt felhasználó) # 2011.09.29. 11:02

Sziasztok!

Megvettem a "szokásos" novissimás könyveket, de a TB-nél láttam, hogy 2008-as kiadású. Azt nem tudom, jogi vizsgakönyvként hogy lehet egy 3 éves darabot forgalmazni...de mindegy.

A kérdésem az, hogy tudja-e valaki, milyen jelentős változások történtek azóta ezen a területen(%-ok változása, összegek stb.)? Vagy hol találok hatályos, egyszerűsített TB-t?

Előre is köszi,L

hekate # 2011.09.29. 12:45

drkriszti!

Hát ezek alapján a kérdések alapján, ez a vizsgabizottság elég kemény volt. Remélem velem azért humánusabbak lesznek...
Az első, második kérdésre mi a válasz?

Libertin!

A tb nyugdíj területén elég sok minden változott 2008 óta. A legfontosabb mégis szerintem a nők kedvezményes nyugdíjba vonulása a 40 év alapján, a rokkantsági nyugdíj/öregségi nyugdíj melletti munkavégzés szabályai, a nyugdíjkorhatárok, a korengedményes nyugdíjak kitolása (de jövőre már nem lesz) a rehabilitációs járadék(mondjuk az 2007 óta van), a férfiak előrehozottba csak csökkentéssel mehetnek el, függetlenül a szolgálati idejüktől (régen a szolgálati idő alapján volt csökkentés, ha nem volt 40 év)...stb.

Moly01 # 2011.09.29. 18:01

Sziasztok!

Szerdán túlesetem a C részen, ez volt az utolsó vizsgám, el sem hiszem, hogy VÉGE!!!!
Maradtam az OIT-ban, elég kemény bizottságunk volt. 2 ügyvéd és 1 ügyész.
Kérdéseim:

Alkotmány, közig:

  • eutanázia - minden
  • Országgyűlés milyen módokon tudja ellenőrizni a Kormányt
  • Ketben hogy szerepel az ügyész

EU:

  • Európai Tanács és Tanács szintjei
  • Alapjogvédelem jogesetekkel

Munka, TB:

  • munkaviszony és vállalkozás elhatárolása (ide az az irányelv kellett)
  • határozott idejű munkaviszony megszüntetése
  • rokkantsági nyugdíj

Ennyi volt az összes kérdés, mindegyik csak gyakorlatiasan kérdezett, amikor tudtam, már nem is voltak rá kíváncsiak, munkajogból viszont hosszan kérdezett.

Ötv-ből semmit nem kérdeztek, a többieknél szinte csak a szakszervezetekre voltak kíváncsiak munkából, eus jogeseteket pedig név szerint kérdezték, volt, akinek így gáz volt, mert nem jutott eszébe pl ennyiről, hogy Bonifaci.

Amúgy TB-ből csak törvényt javasolok, tök felesleges a könyv!
EU-ból pedig sajna az a 75 oldalas már rég elavult,Lisszabon óta csomó minden változott, abból könyvet hasznos nézni.

Elképesztő, hogy az ember milyen sok mindent kell, hogy megtanuljon!
A három vizsga után a konklúzió, hogy célszerű nem elveszni a részletekben, de mindent meg kell nézni, és nyitott szemmel/füllel kell járni – pláne a C részből – a napi eseményekkel kapcsolatban. A másik, hogy a sikeres vizsgából a felkészülés 50%-a, a másik 50% kizárólag csak a bizottságtól függ.

Aki még vizsgázik annak kitartás és nyugalom!

Libertin (törölt felhasználó) # 2011.09.29. 18:09

Hekate,

köszi szépen!

bogarock # 2011.09.30. 13:31

Sziasztok! Hajrá a finisben lévőknek! A kérdésem az lenne, hogy tud-e valaki olyan TB jegyzetet, amiből fel lehet fogni ezt a borzalmat? A tv-t még csak olvasgatom, de már most látom, h ezt nem arra szánták, h megtanulja az ember, hanem hogy tudja mit hol kell benne keresni...katasztrófa.

Hm?

Textilhal # 2011.09.30. 16:39

Kedves Bogarock, Neked is hajrá. Én sajna nem tudok összefoglalót, a jogiszakin van ugyan egy kéthasábos, de asszem 2008-as, szóval százalékok és évek tekintetében egyáltalán nem friss, továbbá én hiányosnak is találtam kicsit, mert a felsorolások (szövegesek) sem taxatíve szerepelnek benne. Mindenesetre egyetértek, hogy a törvény TANULHATATLAN.

Már kérdeztem, de próbálkozom újra: jól értem, hogy szeptember 1-től nincs versenyvizsga a köztisztviselőknél? Illetve egy új kérdés is: lényegében mi változott az új sajtótörvénnyel, ami a vizsga szempontjából releváns?

Ja, egyébként a tételsorban a régi Jat. szerepel követelményként, amit azért nem értek, mert a tételsor január 15-én jött ki, az új jogalkotási törvény pedig január elsejei. Én a "mindig a vizsga napján hatályos joganyag a számonkérés tárgya" elvből kiindulva az új törvényt tanulom, remélem jól teszem...

Boga, mikor fogsz vizsgázni?

bogarock # 2011.09.30. 16:52

Igen a Jat-os dolgot én sem értettem. Sajnos a kérdéseidre még nem tudom a választ, nov 24-én megyek majd, most az ismerkedésnél tartok...

hekate # 2011.09.30. 18:32

Bogarock!

Én ma néztem egy viszonylag fiss (2009-2010-es) tb jegyzetet és az sem volt hatályos, a jogiszakiról szedtem, a tbj-ben pár kis dolog változott (borravaló, felszolgálási díj, nyugdíjjárulék 10%!!
ha több társas vállalkozás tagja vagy akkor hogy kell adózni, ilyenek, nem olyan fontos!
Nyugdíjnál már leírtam mi változott, eb törvényt meg még tanulmányozom és írok ha valamit észreveszek, ami változott volna!

textilhal!

Én is az új jogakotási törvényt tanultam, de az Állami Számvevőszékes törvény is megváltozott és a régi van a tételsorban, de én ott is az újat tanulom, nem sok eltérés találtam abba se.
A versenyvizsgáról nem tudok, ha valaki tudja írja meg!
Hogy állsz?

hekate # 2011.09.30. 18:35

Amúgy a KTV, KJT és a Kormánytisztviselői törvényből senki se kapott eddig még kérdést?
azt vettem észre ogy ezeket nem kérdezik, meg alkotmányból az alapjogokra se mennek rá annyira, mit lehet még kihagyni az ismétlésnél??? :)
Ha eu-ból név szerint kérdezik a jogeseteke akkor nekem lőttek! :(

Textilhal # 2011.09.30. 19:47

Hekate, igen, én is az új ÁSZ törvényt tanulom, ahogyan a jogalkotásiból is a hatályost.

A Kjt.-Ktv.-Kormánytisztviselők jogos kérdés, valóban nem nagyon köszönnek ezek vissza a vizsgás beszámolókból. No, nekem éppen nem hiányoznak, mert mire eljutok a Kjt. végére, addigra mindig elfelejtem, hogy mi van a Ktv.-ben... A kormánytisztviselők pedig végképp összezavarnak mindent a fejemben.:-)

Az alapjogokkal kicsit úgy vagyok, hogy olyan egyértelműek, meg minden, de azért el tudom képzelni, hogy meg tudnának fogni egy-egy furfangos kérdéssel. Te átnézed oda-vissza azt a rengeteg ABH-t, mindet? Én a Novissima könyvből tanulok, ami elég sok ABH-t nem említ, amik vannak a tételsorban, de amit említ, azt is többnyire elég szűkszavúan...

Feltétlenül figyelmedbe ajánlom egyébként (illetve mindenkinek), hogy a jogiszakin van egy remek összefoglaló az EU-jogesetekről, névvel, tényállással, lényeggel. Egy igazi angyal-tündér-bogár lehetett, aki felrakta, én már imába foglaltam a nevét (bárki voltál, ezúton is 12589 köszi érte!). Hekate, nézd meg mindenképpen, 30 oldal, de tagolt és tök jól végig lehet rajta menni. Ilyen fájlnév alatt fut: "eu-összes-jogeset-zanza". Remélem neked/nektek is segít majd!

S hogy hogyan állok? Nem is tudom. Attól függ, mit tanulok éppen. Amitől biztosan rettegek és ez már valószínűleg nem fog változni a vizsgáig: a választási eljárás (lehet, hogy én vagyok hülye, de nem tudom bevenni teljesen), a TB úgy összességében(bocsi...), s még azért van jópár.

Na de nincs más hátra, mint előre: tanulni orrvérzésig. A lelkiismeretem tiszta, ez biztos, én mindent megteszek, ami tőlem telik...

Jó tanulást, jó éjt...s a szokásos: jó bizottságot!:-)