szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


simi99 # 2011.09.08. 08:49

Ti visszamondjátok az anyagot, vagy nem, de ha igen akkor erre hogy van idötök????

Én már irtó ideges vagyok !!!!!!!!!!!!!!

Pannie # 2011.09.08. 09:55

Átjelentkeztem munkajog írásbelire. Ha minden igaz, december az én hónapom.

Pandaaa # 2011.09.08. 10:41

Simi99, hát az egészet nincs idő visszamondani szerintem, kivéve, ha valakinek van olyan időtágító ketyeréje, mint a Harry Potter-ben. De a főbb részeket, legfontosabb definíciókat és felsorolásokat érdemes visszamondani, meg egyes elhatárolásokat felfrissíteni. Pl. munkaviszony megszűnésének és megszüntetésének esetei, rendkívüli felmondás mikor lehet, elévülés, kézbesítés; munkaszerződés tartalmi elemei stb. EU-ban a döntéshozatali eljárások, bíróság eljárásának típusai; alkotmányjognál a megfogható dolgok: egyesület szabályai, hny fő kell, egyháznál hány fő kell (ez pl. most aktuális is ha jól sejtem), nemzetiséggé nyilvánítás kritériumai, Ket.-ből a határidők (honnan indul, mikor szakad meg), szemle, Tb-ben: ellátások felsorolása. Ilyesmik.

Szóval munkaidőkeret finomságai, Cartesio ügy árnyalatai, és Sólyom László és Balogh elemér míves különvéleményei és más egyéb dolgok az ismétlésbe nem férnek bele, csak annyiban amennyiben a margóra felírt három szót még utoljára elolvasod. :)

drkriszti # 2011.09.08. 10:56

Nagyon elbizonytalanodtam a közig. jog írásbelivel kapcsolatban, mert én is arra jelentkeztem. Tényleg ennyire gáz? A feladatok nem a Ket-hez kapcsolódnak?

Kerestem a jogiszaki.hu-n feladatokat, de kb. 2-öt találtam. :/

netusufloro # 2011.09.08. 11:01

Sziasztok!
EU jogeseteket nézve megfogalmazta már valaki, hogy hol van az a határ, amikor országhatárt átlépő elem nélkül a közösségi jogra hivatkozva érvényesíteni lehet egyes 8közösségi jogban megfogalmazott)jogokat? Pl. német Mangold ügye egyik részlete sem lépte át a határt, mégis arányosságra hivatkozva az EUB a nemzeti szabályozást elmarasztalja?

Pandaaa # 2011.09.08. 12:20

drkriszti, én úgy tudom, hogy a közig-alkotmány egyben van, azaz kaphatsz alkotmányjogi kérdést is. Egyik ismerősöm ugye alkotmányból akart írni, de mivel egyben van, közig feladatot kapott. Azért megoldotta 5-re :) De azt mondta, hogy volt jogesetgyűjteménye, de abban nem volt benne. Valamikor tavasszal vizsgázott, gondolom, azóta is így van.

Munkajog esetében viszont sok emberrel beszéltem, aki abból írt, és nem ismerek senkit, aki olyat kapott volna, ami nincs fenn a jogiszakin és ez már évek óta így megy. Persze arra nincs garancia, hogy mondjuk most nyáron ne cserélték volna ki az összes használatos munkajog jogesetet :) De ennek kicsi a valószínűsége, plusz, amik vannak elég jól lefedik az anyagot, tehát, ha azok alapján készülgetsz az írásbelire, nem érhet nagy meglepi, szerintem.

Szerintem nézd meg az alkotmányjogi jogeseteket is, és azt ismérlegeld.

Pandaaa # 2011.09.08. 12:25

@netusufloro: a Mangold ügyben nem egy irányelvvel volt kapcsolatos a kérdés? Ha van egy irányelv, amit át kell ültetni, akkor szerintem lényegtelen a határokon átívelő elem. De lehet, hogy mellé lövök.

Gaius1982 # 2011.09.08. 15:29

Sziasztok!
TB-ből az összes jogeset fenn van a jogiszakin?
Van valaki aki esetleg TB-ből menne?

netusufloro # 2011.09.08. 16:25

Pandaának - te már vizsgáztál C-ből?
Vegyük pl., hogy valakinek fogyasztóvédelemmel kapcsolatos vitája van Mo-n, esélye sincs a nemzeti bíróságon, kérhet-e előzetes döntéshozatalt, miután EmSz 169. cikke alapján Eu a fogyasztóvédelem magas szintje biztosításához HOZZÁJÁRUL? (1. bek) A 2. bekezdésben felsorolja, mivel kapcsolatos intézkedéseket gondol ezen hozzájárulásként (jó általános). Kezdjen el kulcsszavakkal keresni az intézkedések között? A Bizottságnál kotorásszon? Ezeket nem az EP / Tanács hozza ?! És ha találna is valami ilyesmit valahol, valakinél, akkor erre lehetne hivatkoznia?... hiszen csak rendelet, irányelv, határozat kötelező érvényű! Hol van a kapcsoló, hogy lássak itt valamit?

simi99 # 2011.09.09. 11:58

Ma jött ki, hogy Január 1-től teljesen változik a szakvizsga rendszere, szerintebb jobb lesz, Aki tud várni az talán jobban jár az uj rendszerrel!!
3 irásbeli lesz, 1 szóbeli, két kötelező tantárgy a polgári és a büntető lesz, mig a C részből majd választani lehet, hogy alkotmányból vagy eu-ból megy valaki.
Az irásbelin pedig lesz olyan rész ami teszt szerű lesz.
Legalábbis eddig ennyit tudtam meg az uj rendszerről.

Pannie # 2011.09.09. 12:06

simi99: Honnan van az infó? Ha igaz, akkor hasznos

simi99 # 2011.09.09. 12:58

Szia Pannie!

Ma délelött a www.hirkereső - gazdasági hirek rovatban volt leirva, illetve most délután már az echo tv-n is beszéltek róla.

Pandaaa # 2011.09.09. 13:46

@netusufloro: igen, már vizsgáztam belőle. Szerintem érdemes a közvetlen hatály/közvetlen alkalmazhatóság kérdésében elmélyedni. A konkrét esetben nem hiszem, hogy közvetlen hatálya lenne az adott rendelkezésnek.

Azt, hogy ki hozhat meg egy adott jogszabályt, hatásköri kérdés, ami jó bonyolult az EU-ban, mert különféle jogalapokhoz különféle jogalkotási eljárások tartoznak.

Praktikus szempontból, ha akarnék valamit fogyasztós szemponból, beírnám a google-be, hogy "dg consumer protection", és jó eséllyel kijönne a fogyasztóvédelemért felelős főigazgatóság honlapja, ahol megnézném, hogy milyen jogszabályok vannak, amikre hivatkozhatok. Azért a Bizottság, mert ők hajtják végre, illetve ellenőrzik a végrehajtást.

Kapcsoló: na, az nincs, arra nem számíts, szépen ki kell tapogatni mindent a setétben...:)

Pandaaa # 2011.09.09. 13:49

Simi99, Pannie, én is hallottam már korábban az új szakvizsgáról pletykaszinten, kicsit sajnálom is, hogy nem esek bele ebbe, mert emberibbnek tűnik.

Viszont szerintem minden új vizsgarendszernek vannak nehézségei és áldozatai, lásd pl az új érettségi rendszert, akik első körben kerültek bele, eléggé szívtak vele, legalábbis nekem úgy rémlik.

hunfrakk # 2011.09.09. 14:56

Ilyen kérdések lesznek állítólag:

1. A Ptk. melyik fejezetében található a bérleti szerződés?

a. tulajdonjog
b. öröklési jog
c. szerződések joga
d. nincs benne ilyen, más tv. szabályozza

Pandaaa # 2011.09.09. 15:08

hunfrakk, ez komoly?

hunfrakk # 2011.09.09. 15:14

remélem nem

drkriszti # 2011.09.09. 20:06

Ez a hír az új szakvizsga rendszerről kellően mellbe vágott. :o Engem nem hajt a tatár, szóval...:/ Holnap már talán fel se keljek hajnalok hajnalán a tanulás miatt??? :)

Link, ahol a megjelent cikkek olvashatóak:
http://www.hirkereso.hu/search?…

Pandaaa # 2011.09.09. 21:14

Engem viszont hajt a talár :-), úgyhogy én holnap is nekigyürkőzök...:)

drkriszti # 2011.09.10. 04:36

Pandaaa, végül én is felkeltem...:/

simi99 # 2011.09.10. 14:06

Szia drkriszti!

Te naponta hány órát tanulsz, ha már szombat hajnalban felkelsz emiatt? Csak azért kérdezem, mert nekem valamikor ugy besokall az agyam, hogy hiába van még a napból egy csomó idő, egyszerüen már nem megy semmi a fejembe!

És hány nap tanulást terveztél be egyáltalán erre a vizsgára?

drkriszti # 2011.09.10. 17:55

simi99:

A tanulás idejére annyi engedményt kaptam a munkahelyemen, hogy a 8-tól 5-ig tartó munkaidő helyett, 7-től 3-ig vagyok - kivéve, amikor tovább...:/ Ez azt jelenti, hogy hétköznap kb. 4-től tanulok este 8-9-ig.

A hétvégék teljes egészében a tanulásról szólnak, ami azt jelenti, hogy 10-12 óra/nap, de szerintem lesz ez még több is, ha besűrűsödnek a dolgok. :/

A tanulást egyébként úgy tervezem, hogy szeptemberben letudom az alkotmányjogot, meg a közig.jogot, és ha minden jól megy, talán még a munkajogba is bele tudok kezdeni. Októberben munkajog, eu-jog, és tb-jog, kb. november elejéig, utána meg ismétlés...

drkriszti # 2011.09.10. 17:59

Nekem ez új volt az Alkotmánybírósággal kapcsolatban. :/ Beteszem, hátha másnak is segít.

"2011. június 27-én az Országgyűlés az Alkotmánybíróság tagjainak számát tizenegyről tizenötre emelte. A 2011 márciusában elfogadott, de csak 2012-ben hatályba lépő új alkotmány már tizenöt fős alkotmánybíróságot ír elő, de az Országgyűlés a hatályos alkotmányt módosítva már 2011. szeptember 1-i hatállyal kibővítette az Alkotmánybíróságot. A törvényhozás egyúttal meg is választotta az egy betöltetlen helyre és a bővítéssel keletkezett négy új helyre Dienes-Oehm Egon volt nagykövetet, nemzetközi magánjogászt, Balsai István fideszes országgyűlési képviselőt, volt igazságügyminisztert, Pokol Béla egyetemi tanárt, Szalay Péter ügyvédet és Szívós Mária bírót. Az új alkotmánybírák hivatali idejének kezdete 2011. szeptember 1."

És egy kérdés: mennyire kell tudni azt, hogy jelenleg kik töltik be az egyes pozíciókat? Gondolok pl. a miniszterekre, államtitkárokra, kormányhivatalok vezetőire, stb.

Szegednapfény # 2011.09.10. 19:43

Sziasztok !
"C" részből is három vizsgáztató van ? pl. alk-közig; eu; munka-tb?

Eu-ból feldobnak egy esetet és tudni kell besorolni valahová? Egyáltalán vannak fajsúlyos esetek?
2012-től drasztikusan megváltozik a szakvizsgarendszer. Szerintetek alkotmányból az 1949-eset kérdezik dec. 15-én, vagy már a 2012-től hatályos Alaptörvényt. ( Bár állítólag mindig a hatályosan kérdezik!)

A001 # 2011.09.11. 07:49

Sziasztok!

Kérdésem, hogy EU-ból elég a jogiszakin lévő un. 70 oldalas jegyzet tanulása, esetleg kell-e még valami hozzá?
Elég kevés az időm, ezért hatékony, rövid jegyzet kellene!

Előre is köszi a segítő választ!