szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


drkriszti # 2011.09.03. 17:14

Nekikezdtem ma az alkotmányjognak, borzasztó volt. :/ És ez a sok AB határozat, egyszerűen emészthetetlen. :o
A nap tanulsága: életveszély az alapjogos tételeket egymás után tanulni...:/

Juccc # 2011.09.04. 16:58

Sziasztok!Meg tudná írni valaki az önkormányzatok alapelveit?Köszi.

bogarock # 2011.09.05. 08:26

drkriszti: én is akkro megyek, nov 21-én írok, 24én pedig szóbelizem.

Sziasztok!
Én most tartok ott, h összeszedegetném miből mit érdemes tanulni. Aki tapasztalatabb már nálam, tud nekem segíteni?
Hogy pl mi az, amiből érdemes könyvet venni, és Ti mit kezdtek azzal a töménytzelen mennyiségű AB határozattal alkotmányból, amiket átnézni is lehetetlen....:o

Tudtok ajánlani oylan forrást, ahol használható (viszonylag) hatályos kidolgozott tétlesor van fent?

Előre is köszi Nektek!

kondidori # 2011.09.05. 08:37

* Helyi képviselőtestület:

  • Önállóan szabályoz, igazgat
  • Önállóan gazdálkodik
  • Bevételre jogosult, továbbá állami támogatásban részesül
  • Megállapítja helyi adók fajtáját, és mértékét
  • Önállóan alakítja ki szervezetét és működési rendjét
  • Jelképeket alkothat
  • Közügyekben fordulhat a döntésre jogosult szervhez
  • Szabadon társulhat más képviselő testülettel
    • Feladat és hatáskörébe tartozó helyi érdekű közügyekben önállóan jár el
    • Döntését az Alkotmánybíróság, illetve a bíróság is csak szabálysértéskor bírálhatja felül
    • Önként vállalhatja minden olyan helyi közügy önálló megoldását, amelyet jogszabály nem utal más szerv hatáskörébe
    • A helyi önkormányzat a törvény keretei között:
  • Önállóan alakíthatja szervezetét, és működési rendjét
  • Jelképeket alkothat, elismerő címeket kaphat
  • Az önkormányzat tulajdonával önállóan rendelkezhet
  • Bevételeivel önállóan gazdálkodik
  • Költségvetést készít
  • Vállalkozói tevékenységet folytathat
  • Kiegészítő támogatásra jogosult az önhibáján kívül hátrányos helyzetben lévő önkormányzat
  • Szabadon társulhat más helyi önkormányzatokkal
  • Együttműködhet külföldi helyi önkormányzattal
szőkeség # 2011.09.05. 11:10

Sziasztok!

Van valakinek eladó 2011-es Chronowski - Rózsás féle Alk., közig. könyve??? Használt, kihúzott is teljesen megfelelő lenne.

Priviben elérhető vagyok.

Köszönöm előre is!

Libertin (törölt felhasználó) # 2011.09.05. 13:06

Sziasztok!

Meg tudja valaki mondani, hol találom kidolgozva az alábbi tételeket:

  • házasság és család alkotmányos védelme
  • egészséges környezethez való jog
  • az alapjogok korlátozásának szabályai

a teljes tételsorban felsorolt rengeteg törvényből mennyire kérdeznek?

előre is köszi, L

Wyatt # 2011.09.05. 14:20

Eladó tankönyvek:
Chronowski Nóra: Alkotmány és közigazgatási jog I. 2,000 Ft
Rózsás Eszter: Alkotmányjog és közigazgatási jog II, 2,000 Ft,
Blutman László: Az Európai Unió joga a gyakorlatban 4,000 Ft.

simi99 # 2011.09.06. 07:03

Sziasztok!

Szerintem a Novissimas EU könyv nagyon jó, mert MINDEN egyben van benne, és nagyon jól kiszürhető belöle a lényeg. Hiába több, mint 400 oldal, de ha kiszüritek, akkor nem lesz több, mint a 70 oldalas másik anyag,de ez viszont komplett, minden tétel benne van.
Én mindenkinek csak ezt ajánlom.

Viszont kérdezném, hogy szerintetek az a jó, ha egy féle anyagot az ember végig vesz, vagy - pont drkiszti pár napja tett hozzászólása kapcsán - egyik nap munkajog, másik nap közig, és 3. nap eu, és aztán ujból igy tovább, azért, hogy pl. ne örüljön meg az ember pl. sok alapjogi tételtől, hanem változatos legyen az anyag?

bogarock # 2011.09.06. 09:13

simi99: Én csak a magam nevében tudom mondani, h biztos nem tudnám megcsibálni, hogy naponta váltogatomk egy tárgyat, mert minden tárgynak megvan a maga logikája, meg "hangulata", én nem tudnék az egyik nap a lelkiismereti és vallássszabadsággal, másik nap meg a GYED szabályaival foglalkozni..de ez alkati kérdés.

Pandaaa # 2011.09.06. 11:41

Simi99, szerintem se érdemes a "C" részben nagyon kevergetni az anyagot, mivel semmilyen össefüggés nincs az egyes tárgyak között. Az egy napos váltásokat is erősnek érzem, mert nem biztos hogy egy napba sikerül egy értelmes anyagrészt besűrtened. PL. EU szabadságokra lehet, hogy 1 nap kevéske, vagy akár az EU bírósági eljárásokra is, nem is beszélve a jogalkotásról. Utóbbi kettőt amúgy is érdemes az intézményi résszel kb. egy időben tanulni, ami szorosan kapcsolódik a történeti részhez :) szóval nehéz leválasztani az anyagrészeket.

Egyébként ígyis-úgyis meg fogsz őrülni, felesleges bonyolítani a dolgot. Alapjogokhoz jótanács: tényleg csak a lényeget! Annyira sok AB határozat van, hogy 2 hét lenne elolvasni, felfogni őket - minumin! De valaki egy témából phd-zik, meg kandidál, meg miegyéb. AB-n sincs élő ember szerintem, aki fejből tudná ezeket mind. Persze előfordulhat elvileg, hogy kérdezik XY különvéleményét, de ha szívatni akarnak, úgyis találnak fogást, mert rengeteg izgi különvélemény van...:) inkább a megfogható, intézményi részét nézzétek a dolgoknak!

drkriszti # 2011.09.06. 11:50

bogarock: Te miből írsz majd?

simi99: szerintem az egyik nap ezt, másik nap azt tanulok is életveszélyes, és követhetetlen. Én pl. azt csinálom most alkotmányból, hogy úgy válogatom össze a tételeket, hogy legyen benne ilyen is, meg olyan is. Tegnap például a gyülekezési jogot, és az országgyűlést tanultam, így azért kivitelezhetőbb, mint egyfolytában alapjogokat magolni.

Pandaaa: az AB határozatok számát is tudni kell a vizsgára, vagy elég a tartalma? Mert azt még csak-csak képes vagyok megjegyezni, nade a számokat...:(

simi99 # 2011.09.06. 11:54

Mindenkinek köszönöm a véleményét, és megfogadom a tanácsokat.

Én a felsorolásoktól is megőrűlök, nemcsak az AB-któl.

drkriszti # 2011.09.06. 12:21

simi99: Te mikor és miből vizsgázol?

simi99 # 2011.09.06. 13:01

Kedves drkriszti!

Én szept 29-én megyek szóbelizni, a büntetőm már megvan.

Ugye igaz az, hogy a TB minimum anyag az böven elég ???
Ezt valaki irta korábban, azért kérdezem.

Pandaaa # 2011.09.06. 13:13

Simi99, szerintem elég a tb minimum csak nézd hozzá a hatályos jogszabályt. Előfordulhat, hogy tb-s vizsgáztató van, akkor kérdezik, de akkor is elég kell, hogy legyen. Tudd az alap felsorolásokat, pl. nyugdíjfajták, eü. ellátások, vagy mi (már el is felejtettem...:P) és ezeket tudd elkülöníteni egymástól. Alap sznten tudd, hogy mi kell hozzá, pl. nyugdíjnál kell szolgálati idő és a nyugdíjkorhatár betöltése. Kb. tudd, hogy mi számít bele a szolgálati időbe, és úgy nagyjából, hogy milyen nyugdíjkorhatárok vannak, esetleg a férfia és nők közötti különbségeket alapjáraton (pl. hogy ez a 40 év szolgálati idő utáni nyugdíj csak a nőknek van). 1 nap (ha szorít az idő, fél nap) elég kell hogy legyen!

Pandaaa # 2011.09.06. 13:14

drkriszti, számok nem kellenek, én a 23/1990-et tudtam fejből, de az még az egyetemről maradt meg mint szép emlék. :)

Vicaversa27 # 2011.09.06. 14:11

Kedves Wyatt és megvennék a könyveidből kettőt.
Az e-mail címem: vicaversa@freemail.hu

drkriszti # 2011.09.06. 18:58

Pandaaa: drkriszti, számok nem kellenek, én a 23/1990-et tudtam fejből, de az még az egyetemről maradt meg mint szép emlék. :)

Akkor gyorsan ki is verem a fejemből az eddig megtanult számokat. :D

Vicaversa27 # 2011.09.07. 08:52

Munkajogból mit érdemes tanulni könyvet vagy törvényt????

simi99 # 2011.09.07. 09:31

Kedves Vicaversa27!

Én munkajogból a törvényt tanulom, úgy, hogy kinyomtattam a hatályos szöveget 14-es betümérettel, igy 80 oldal lett, de irtó jól áttekinthető. Majd a tételsorban irt pontos jogszabályszámok alapján kihuztam belöle azokat a részeket, melyek nem kellenek, igy maradt 68 oldal.
Ehhez kell még a 2. tétel, illetve néhány Mk, illetve a sztrájk törvény, de ezek nagyon minimális anyagok.
Nekem igy sokkal jobb, mint egy könyv.
De pl. EU-ból,Alk-ból a könyvből tanulok.

Pannie # 2011.09.07. 12:06

Sziasztok!

Jelentkeztem decemberi vizsgaidőpontra. Közig-ből írnám az írásbelit, mivel ilyen helyen dolgozom, de majdnem mindenki azt rebesgeti, hogy a munkajog jobb, egyszerűbb. Ha tényleg ez a társadalmi vélemény, akkor lehet módosítom a kérelmemet gyorsan.
Szerintetek?
Én az Mt.-t kommentárostul nyomtattam ki, úgy kezdtem el olvasni. 270 oldal. Ne menjek bele ennyire részletesen? Mondjuk az elhatárolási problémákra részletesen kitér legalább.

bogarock # 2011.09.07. 13:55

drkriszti: én munkából fogok írni.

Most ott tartok, hogy terveim szerint a munkát és a TB-t jogszabályból tanulom. Azt már kinyomtattam, és imádkozom, hogy ne módosuljon a vizsgáig (nov vége)

Alkjogot könyvből, leginkább az AB hat-ok miatt, remélem, hogy ami a Chronowski-könyvben benen van, elég (több AB hat-ra nem lesz időm sem energiám)
Közig: ket.

Eu-t szerintem a novissimás könyvből fogom...

Pannie: engem is riogattak, hogy inkább munkából írjak (abból is fogok), mert közigból gyakorlatilag bármilyen feladatot kaphatsz (bányahatósági eljárástól kezdve akármi), a muj azért szűkebb....

Pandaaa # 2011.09.07. 14:10

Pannie, én is munkából írtam, úgy, hogy nem foglalkozom vele, és bejött!Jogiszaki.hu-n fenn van gyakorlatilag az összes forgalomban lévő jogeset, így a meglepik jó eséllyel kiküszöbölhetőek :)

Mt-t szerintem első körben kommentár nélkül tanuld, ne vessz el a részletekben! Ha marad időd, olvashatsz még hozzá. Persze ha tanulás közben valami nagyon nem világos, érdemes belepillantani a kommentárba. Nekem az ilyen munkaidővel kapcsolatos hókuszpókuszoknál volt ilyen. De pl. elévülésnél, kézbesítési szabályoknál nem hiszem, hogy mélyebben utána kéne olvasni.

Pandaaa # 2011.09.07. 14:12

drkriszti, ha már bennvann egyszer a szám, ne verd ki, elegáns dolog lehet előrukkolni egy AB határozat számával...:)

londonier # 2011.09.07. 19:07

Az alapjogok közül van olyan, amit egyáltalán nem szoktak kérdezni? Mert egyszerűen az alapjogok és én nem nagyon jövünk ki egymással...