szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


drpisces # 2014.03.03. 16:44

znori!

Neked is köszi. Ha van időd, akkor a szóbelin kapott kérdéseidet leírod nekünk?

Előre is hála!

drpisces # 2014.03.03. 14:13

Annak, aki még szenved, egy kis lehetséges segítség:

http://vtki.uni-nke.hu/…menyrendszer

drpisces # 2014.03.02. 23:42

Már megtaláltam, ha valaki nem tudná:

2013. évi CCXXXVIII. törvény

a népszavazás kezdeményezéséről, az európai polgári kezdeményezésről, valamint a népszavazási eljárásról

Ha ez csak nekem volt új, akkor bocsika, már fáradok. :)

drpisces # 2014.03.02. 23:38

Köszönjük szépen az értékes információkat! Nem lehetünk elég hálásak. :)

Egyébként bréking, már nem hatályos az népszavazásról szóló 1998. évi III. törvény, január 18-ától. Ilyenkor mi van?

znori # 2014.03.02. 16:42

Sziasztok kedves még bőszen tanuló kollégák!

Én is a héten voltam írásbelizni, illetve ugye szóbelizni, de még csak most jutottam el odaáig, hogy megosszam a tapasztalataimat, mert nekem is sokat segítettek az itteni infok.

írásbeli: azt hiszem ebből a szempontból én vagyok a legpechesebb...Munkajogból mentem ugye, és hát tudom hogy része az anyagnak a TB de hogy írásbelin azt is lehet kapni...Na, hát, nekem sikerült kihúzni! Szóval aki ebből ír, ne hagyja figyelmen kívül ezt az opciót. Az első kétségbeesés után egyébként, átgondolva az egészet már nem tűnt olyan vészesnek a jogeset. Plusz ugye vittem magammal minden jogszabályt ami csak kellhet, így ott voltak nálam a Tb-s jsz-ok, plusz a Pp, Ket is. A jogeset maga: ideiglenes özvegyi nyugdíj. Tulképp. közig határozat bírósági felülvizsgálata, a nyugdíj mértékét illetően, ítéletet kellett hozni. Elutasítottam a keresetet, mert jól állapította meg az első fokú szerv az ideiglenes özvegyi nyugdíj mértékét. Amire még figyelni kell: Pp: Tb. perekben nincs fellebbezés (csak kivételesen), illetve: illetékmentesek a Tny. perek.

Szóbeli: csütörtökön voltam a KIM-ben, a Szalay utcában. Erről elég rosszakat hallottam, uh eléggé be voltam tojva... Egyébként csak megerősíteni tudom az előttem szólók által mondottakat: tényleg a LÉNYEGET kérdezik. Nem a kis apró részleteket, felsorolásokat. EU-ból is csak úgymond "nagyobb" jogeseteket, nem a kis no name ügyeket. Mivel ügyvédjelölt vagyok, nekem végig olyan kérdéseket tettek fel, hogy bejön önhöz egy ügyfél és ezt meg ezt kérdezi. Szóval kis, életszerű jogeseteket. Nagyon normálisak voltak, tényleg arra mentek inkább, hogy mit tudok.

Az ATES jegyzetet én EU-ból használtam (bár ugye ki kell egészíteni a versenyjoggal), és Alkotmányból, úgy hogy amiről tudtam h már nem hatályos, annak utánanéztem (pl. választás - ezt kérdezték is amúgy.)

Szóval kitartást, én kb. 2,5 hetet tanultam, ez simán elég volt.

csnéoe # 2014.03.01. 23:54

Kedves Vizsgázók!

Pénteken vizsgáztam a KIM-ben, szerintem dr. Wolfy előtt.

A vizsgakérdéseim a következők voltak:

EU:

  • intézmények nagy általánosságban (tanács-tagállami érdek, bizottság-szerződés őre, parlament-uniós állampolg. jogainak védelme, bíróság)
  • Mi a különbség az Európai Tanács és az Európai Unió Tanácsa között?
  • közvetlen hatály
  • belső piac jogesettel
  • kölcsönös elismerés elve (Cassis de Dijon ügy)

    Munkajog:

  • munkaszerződés tartalma (szó szerint, ami a törvényben van, itt még a tv.-beli sorrendet is számonkérték)
  • próbaidő - azonnali hatályú felmondás, innen váltás a felmondásra
  • kölcsönzés (ez is szó szerint kellett volna...)
  • Tb. (mivel ezen a területen dolgozom): visszafizetési kötelezettség, hogyan érvényesítik (határozat és fizetési meghagyás), jogorvoslat (fellebbezés és bírósági felülvizsgálat)

    Alkotmányjog:

  • Egy osztrák befektető ide hozná a pénzét, de itt mindig "az utcán állnak az emberek". Nyugtassam meg ügyvédként, hogy itt biztonságban van, mert a békés tüntetést védik. Hogyan valósul ez meg? (beszéltem a gyülekezési jogról, a spontán tüntetésről, a rendőrségi bejelentésről,és a vizsgáztató rákérdezett a jogrovoslatra)
  • állampolgárság keletkezése
  • Önkormányzat: vagyon
  • Ket. hatálya (személyi, tárgyi, időbeli, jsz. pontos címe, száma, mikor lépett hatályba: 2005. november 1.)
  • végrehajtható határozatok, külön: melyek azok, melyeknél nem kell bevárni a jogerőt (azonnal végrehajtható határozatok, mondjak rá példát)

A vizsgáztatók segítettek, ha nem tudtam, próbáltak rávezetni, de ha tudtam, akkor sokat nem hagytak beszélni róla, már mondták is a következő kérdést. Kb. 45 percig voltam bent.

Miből készültem:

  • Munkajog, közszféra, nyugdíj, tb.: jogszabály
  • EU: ATES jegyzet + az abból hinyzó jogesetek (minden egyes tételhez próbáltam megjegyezni, megtanulni egy jogesetet)
  • Alk. + közig.: ATES jegyzet + külön kinyomtattam az Alaptörvényt, a népszavazási tv.-t + Mötv. (2011. évi CLXXXIX. tv.) + választási tv.
  • Ket.: tv.

ATES-nek külön köszönet a kidolgozott anyagért, nekem sokat segített.

Egy korábbi fórumozó javaslatára vizsga előtt kigyűjtöttem, és most közreadom a vizsgázók által a a fórumra feltett kérdéseiket - kb. fél évre visszamenőleg. Ha ezeket valaki tudja, nagy eséllyel átmegy a vizsgán (bár tudjátok Ti is, semmire nincs garancia):

Munkajog:
határidő-időtartam (1x kérdezték a félév alatt), munkaviszony alanyai, munkaszerződés tartalma (3x), próbaidővel kapcsolatban volt összehasonlító kérdés: munkajogi,Ktv. és Katv.-beli szabályozás összehasonlítása, munkaszerződéstől eltérő foglalkoztatás, munkaviszony megszűnése, megszüntetése (2x), felmondás (5x), azonnali hatályú felmondás (3x), szabadság (3x), kártérítés mértéke, módja, határozott idejű munkaviszony (4x), versenytilalmi megállapodás (2x), tanulm. szerz. (3x), üzemi tanács,

nyugdíj:
szolg. idő igazolása, özvegyi nyugdíj (3x), visszafiz. kötelezettség

rehab ell. (2x),

tb.:
táppénz (2x),

Tbj.:
biztosítottak, tb. ellátásaira jogosultak

Alk.:
élet védelme (2x), hátr. megk. (1x), tulajd. védelme (1x), házasság véd. (1x), egészs. körny.(2x), nemzetközi egyeztmények (2x), alapjogok korlátozása (4x), köztárs. elnök (4x), Alk.bír. (4x), alapv. jogok bizt. (1x), kormány politikai felelőssége (2x), jogalkotás (1x), polg.mester (1x)

Ket.:
ügyfél, hatáskör (2x), haatáskör, illetékesség, elj. felfügg., ügyintézési határidő (2x), szakhatóság (2x), ügyfél nyilatkozata, szakértő (3x), elj. irataiba betekintés, biz. ismertetése, határozat tartalma, döntések jogereje, kijavítás és kiegészítés, hatósági bizonyatvány, bírósági felülvizsgálat, AB eljárása, döntés módosítása, felügyeleti eljárás, végrehajtható döntések

EU:
az alap intézmények (Tanács, Bizottság, Parlament, Bíróság), Eu. Ombudsman (2x), elsődleges jog (2x), szubszidiaritás-arányosság (2x), irányelv (4x), uniós polgárság, polgári kezdeményezés (2x), Chen ügy, Francovich ügy, kötelezettségszegési elj. (3x), megsemmis. elj., Plaumann-teszt, Cartesio ügy, diplomák elismerése, kölcsönös elismerés (3x)

Én is sokat írtam, de engem is, mint az utolsó néhány hosszú, de igen tartalmas, hasznos hozzászólás íróját az vezetett, hogy segítsek. Aki idáig eljutott az olvasásban és szüksége van Alk.jogból az 1-22. tételig az ATES-jegyzetből hiányzó, általam lerövidített AB határozatokra, írjon és elküldöm. Nem hallottam még, hogy kérdezték volna a vizsgán, de amikor elkezdtem tanulni, kigyűjtöttem ezeket is. Az ördög nem alszik... A néha 15-20 oldalas határozatokat igyekeztem úgy, kb. féloldalasra lerövidíteni, hogy a lényeg benne legyen. Nem annyira szép, mint ATES jegyzete, de nekem a célnak megfelelt.

Jó tanulást mindenkinek!

drpisces # 2014.03.01. 21:17

Csak, hogy én is hozzájáruljak, én most ebből tanulok:
http://patrocinium.hu/…arovizsgahoz

A gyakornokom hozta, furcsa, de ugyanolyan a felépítése mint a tételsorunké. Ha valaki gondolja, ez jó mankó.

drWolfy # 2014.03.01. 20:00

Drpisces, ja már csak néhány tényállás kreálás és elemzés választ el attól, hogy kijelentessem kidobtam 8 évet az életemből és végre beállhatok vándorcirkuszi bohócnak :). Na jó nem. Első áldozónak lenni pediglen jó, mert ha azt hiszed a jegyzettel az öledben otthon, hogy ennél jobban beszarva már nem lehetsz, úgy rá fogsz jönni, hogy tévedtél. Nincs tanácsom arra, hogy mit kell csinálni, hogy ez ne így legyen (max a wall street farkasából tudnék ötletelgetni, de aki látta érti, aki nem annak meg nem lövőm le és aki még nem látta a sikeres vizsga után áldozzon egy mozi jegyre, kiváló kikapcsolódás lesz ez után a sok .... után).
P.S: azok, akik voltak már vizsgázni tényleg szánjanak már 30 percet a közjóra, mert még tegnap előtt én is vártam a friss híreket, mint egy kis fénysugarat az éjcakában, de hiába.

drpisces # 2014.03.01. 19:42

drWolfy!

Még egyszer gratu és köszi az infokat! Már "csak" a bünti van akkor hátra?

malefides!

Akkor én elsőáldozó leszek. :D Legalább nem az éhségtől fogok elájulni, hanem csak az idegtől. :)

drWolfy # 2014.03.01. 19:33

Sziasztok, bocsi hogy ilyen soká, de a szabad élet mellett az ember hamar feledékeny lesz :)
A bizottság: EU-ból egy az EU Bizottságnál dolgozó fiatal ember, Alk. a Miskolci egyetem rektora, Mt. bírónő.
A kérdések: EU: a Bizottság :), ami eszembe jutott elmondtam, kicsit belementünk abba, hogy milyen feladatot töltenek be a szolgálatok, különös tekintettel a jogi szolgálatra. Kötelezettségszegési eljárás, szerepe a Bizottságnak, Bíróságnak, Alaptörvény e cikke, uniós jog elsőbbsége az e cikk kapcsán.
Alk-közig: alapjogok korlátozása, e kapcsán belekevertem az élethez és emberi méltósághoz való jogot, mint nem korlátozható alapjogokat. Köztársasági elnök jogállása, feladatkörei (eléggé kimerítő szintig kellett elmenni, mert a vizsgáztató a tv. aláírási jogot szerette volna hallani és addig kellett sorolnom, amíg ehhez el nem jutottunk, amit a bírónő már el is mutogatott, csak hogy haladjunk :)
Ket: hatáskori és illetékességi vita, fellebbezés.
Mt.: munkaviszony megszűnése, végkielégítés, munkabér védelme, mtó. kártérítési felelőssége, kimentési lehetőség, táppénz, baleseti táppénz, üzemi baleset.
Nem mondom, hogy a felsoroltak kapcsán nem voltak további kis kérdések, de inkább csak azért mert messze nem volt pontos, amit mondtam.
A jegyzet problematikája: semmi olyat nem kérdeztek, ami nem volt benne, és mindent tényleg annyira felületesen kérdeznek, hogy ha az ember hallott már pl. az alaptörvényről nem pedig az alkotmányt mondja, akkor a többit felejtsétek el. Eu-ból 28 tagállam, ha ez megvan, akkor baj nem lehet. EU-ból 5-re vizsgáztam, szóval bizton állíthatóm több, mint elég. A többi 2-ből meg olyan sötét voltam, hogy arra szavak sincsenek, azt mégis megvan (pedig egyik kérdésre se lehet azt mondani, hogy ne lenne alap, a tb-t kivéve, az fúj). Csak hogy tudjatok mérlegelni: a megszűnésénél a határozott idő lejárta nem jutott eszembe pl, a balaseti táppénzről lövésem sem volt.
A polgári jog és a vegyes sikeres vizsgák fényében mondom a következőket: CSAK A LÉNYEGET tanuljátok, tv-ből én a következőket láttam: Ket., Mt., alaptörvény, választásokról szóló tv., mert épp aktuális. Ennyi. Még 1 tanács: csak a kérdésre válaszoljatok, azon túl csak akkor ha 1000% hogy jól emlékeztek, mert én saját akaratomból olyan hülye helyzetbe kevertem magam, hogy csak na.
Tudom, hogy amikor az ember otthon tanul, akkor festi non stop az ördögöt a falra és 26 pontos felsorolásoktól retteg, NEM KELL, inkább az egyszerűbb dolgokkal kell tisztában lenni, mert ha az nem megy az kínosabb. A vizsga olyan, mint egy beszélgetés, közben segítenek, rávezetik az embert, vagy el is mondják helyette :) Lehet, hogy vannak olyan bizottságok, akik genyák, de nincs értelme azokra készülni.
Gyakorlati dolgok: 1 bizottságnál kb. 4-6 fő vizsgázik, de így is állati hosszú, mire az ember bejut, üdítő, csoki, egy regény vitelét ajánlom. A vizsga részek sorrendjén érdemes elgondolkozni, mindig kérdezik, hogy milyen sorrendben akar az ember vizsgázni. Azzal érdemes kezdeni, ami a legjobban megy.
drpisces: először azok mennek, akik írtak, utána akik ismételnek, utána akiknek a 2ik, utána akiknek az utolsó, azon belül meg abc sorrend van.
Remélem hasznos volt ez a sok rizsa. Kitartást mindenkinek, menni fog az.

malefides # 2014.03.01. 19:07

Szia, mivel csak a változás állandó, ezért pro futuro nem t'om megmondani...
Eddig úgy volt, hogy 4-5-6-7 fős csoportokba szervezték az aspiránsokat, és bizony "kötött a lista" (akárcsak egyes választásokon) és a lista első helyét az "első áldozó(k)" foglalja/foglalják el (akik az írásbelit védik meg). Utána/utánuk mennek azok, akik eccer-kéccer, vagy részlegesen már megbuktak az első tárgyból, aztán jönnek azok, akik második tárgyból virítanak, és a végén, akik az utolsó vizsga előtt állnak. Így fordulhat elő az, hogy az utolsó vizsgáját nyomorogni szándékozót 5-6 órán át is eheti a radai és egyéb rosseb, amíg végigizgulja a többiek vizsgáját - így emiatt fitten, kipihenten, nyugodtan és kedélyesen állhat a kivégzőosztag elé.

Azonban írjuk fel a szervezők javára a kéménybe korommal, hogy a vizsga megkezdése előtt meg szokta kérdezni az asszisztens, hogy elfogadható-e a lista sorrendje, vagy van-e valakinek egyéb kívánsága.

drpisces # 2014.03.01. 17:46

És még egy kérdés a részemről: A szóbelin milyen sorrendben történik a bemenetel? Név szerint ABC sorrendben? Vagy máshogy?

drpisces # 2014.03.01. 10:09

malefides!

Köszönjük a hasznos infókat, használni kell a fejünket, az a lényeg.

drWolfy!

Gratulálok! Várjuk a beszámolót. :)

malefides # 2014.03.01. 05:22

Szia DANINA, igen, ötös kapott a csávó, további kérdés nem volt... Munkából és EU-ból természetesen kifaggatták, de ott nem volt ilyen frappáns eset.

Danina # 2014.02.28. 22:42

Malefides,gratulalok! Ami az ismerosodet illeti, jo sztori es frappans megoldas. En lehet,minden tovabbi kerdes nelkul otost adtam volna. De ezzel a reakciojaval gyanitom,h elvonta a vizsgaztato kompetenciajat es igy mar nem tudhatta meg,h esetleg nem adatvedelmet es infoszabadsagot,hanem lelkiismereti es vallasszabadsag temakort akartak volna kerdezni tole.

drWolfy # 2014.02.28. 22:02

Sziasztok, csatlakoztam én is a sikeres vizsgázók csapatához. ígértem beszámolót, de kiesik a szemem is a helyéről, így a holnapi napon lesz részletes beszámoló. Azoknak, akik még most is gyűrik az anyagot, annyit elmondok, hogy srácok, csak a lényeget. NEM KELL rizsa, nem kell részlet, a lényeget, de azt JÓL.
I will be back...

malefides # 2014.02.28. 16:24

Sziasztok, még 1 megtörtént "jogeset", egyik ismerősöm hatalmazott fel, hogy megírjam, aztán már itt sem vagyok, ti pedig okuljatok belőle:
Tán ismeritek azt a történetet, amikor a villamosmérnök hallgató bemegy villanytanból vizsgázni... A tanár leülteti, azonosítja, elkezd vele beszélgetni, majd megtörli izzadt homlokát és megjegyzi, hogy: de meleg van itt! A jelölt örül, hogy oldódik a vizsgafeszültség, s rögtön helyesel: igen, igen, tényleg nagyon meleg van. A tanár felnéz a plafonra, és megállapítja: biztosan a lámpák fűtenek ennyire. A diák is felnéz, és naná, hogy rögtön helyesel: valóban, biztosan a lámpák fűtenek. Erre a tanár: na kolléga, akkor jöjjön vissza még egyszer, mert a mennyezeten neoncsövek vannak, amik hidegfényűek, hőt nem termelnek, attól tehát nem lehet meleg - így ez most az Ön részéről egy sikertelen villanytan vizsga volt...

Hasonlóan járt csavaroseszű kollégánk: az elnök azonosította, sztenderd kérdések, honnét jött, mivel foglalkozik, stb., majd megkérdezte: Ön istenhívő? Srác agyában veszélyérzet beugrik, fék behúz, majd (tartalmilag) kb. ezt mondta: 'Ha ezt Ön két sör mellett kérdezné a sarki kocsmában, akkor megmondanám. Tekintettel arra, hogy ez itt egy alkotmányjogi vizsga, a vallási meggyőződés pedig különleges adat, amely legfeljebb célhoz kötöttem gyűjthető illetve kezelhető, a vizsgához pedig ez nem szükséges, azt hiszem, akkor járok el jogszerűen, ha e kérdést elhárítom.'
Na, mit gondoltok volt-e további kérdés, és vajon hányast kapott a srác?

malefides # 2014.02.28. 07:41

Sziasztok, tegnap voltam virítani a LÜ-en. Hála a Jóistennek és minden szentjeinek,Szűz Máriának és az apostoloknak, a római, a kopt és a mittudoménmilyen pápának, Kirill moszkvai pátriárkának, Bazileusz bizánci metropolitának, Ülő Bikának és a Nagy Szellemnek, Quetzalcoatlt-nak, meg mindenféle más istenségnek és vallási tevékenységet végző szervezetnek – ÁTMENTEM MINDENBŐL, s ezzel letudtam ezt az egy éves gyötrelmet, amit a szakvizsga generál...
Részletek: mi hatan voltunk egy csoportban, sajnos az első és az ötödik kollégának egyáltalán nem sikerült – ezúton is biztatom őket, hogy nincs elkenődés, nekimenni újra, és meglesz az!!! Én voltam az uccsó a csoportban. Az ügyészség harmadik emeletén borzasztó meleg volt, mindenki izzadt, mint a muraközi ló, egyikünk egy kicsit rosszul is lett.
A cenzorok: a Zelnök Úr egy LÜ-s főügyész férfi volt, alkotmányból faggatott. A munkát egy kb. ötvenes ügyvédnő kérdezte, az EU-s hölgy kilétére nem emléxem, pedig igazán rendes volt velem. A bizottság rendkívül humánus volt, mindenkiből igyekeztek kihúzni az átcsusszanáshoz szükségesnek tartott szintet. Azok is ezt mondják, akiknek nem sikerült.
Én kontra bizottság: 17 órakor már be is jutottam, így már televoltazösszestököm a meleggel, a stresszel, meg a várakozással. Az Elnök Úr (Allah növessze hosszúra szakállát!) igazoltatás után azt mondta: tolerálja, és figyelembe veszi, hogy öt órája várok (déltől ugye) a vizsgára. Ehhez hozzátette az ügyvédnő (ma este misét mondatok tiszteletére) és azt se felejtsük el, hogy a kollégának ide is kellett utaznia. Tőlem is megkérdezték, hogy milyen sorrendben szeretnék vizsgázni. Mondtam, hogy alapvetően semmilyenben, de nekem megfelel a klasszikus A-B-C sorrend. Kérdezték, hogy polgárjogból is akarok vizsgázni? Észbekaptam, és mondtam, hogy bocsi, C1-C2-C3-ra gondoltam. Ok, a Zelnök Úr indított: alapjogok korlátozása: alaptv. eleje és az 54. szakasz – ezt senki el ne feledje! Én ez utóbbival kezdtem, tökéletesen elmondtam, így az általános szabályokat nem is kérdezte. Jegyző jogállása, feladatköre (nem a feladatai), állig é s önk-i hatáskör, hivatal vezetője. Ki a munkáltatói jogkörének gyakorlója (bürgermeister), és ki volt régen. KET: újrafelvételi eljárás: mondtam, hogy ez a Pp. lebutított perújítása. Ez így csúszott ki a számon, de nagyon tetszett. Ezt is perfekt tudtam, azt mondta az elnök, hogy köszöni szépen, tökéletes volt minden, átad a munkajogásznak. Első kérdés: az érdekképviseleti szervek,ha tárgyalnak, ki ül az asztal másik oldalán? Visszakérdeztem, hogy melyik érdekképviseleti szervekre gondol? Azt mondta az ügyvédnő, hogy azt bizony magának kell tudnia! Mondtam neki, hogy én tudom is, csak azt mondja meg, hogy a munkáltatói vagy munkavállalói érdekképviseleti szervekre kíváncsi. A hölgy el volt ragadtatva, és azt mondta, hogy ez egy rendkívül jó kezdés! (Na, mondtam magamban, innét jön a gyors hanyatlás) Gyorsan felsoroltam ezeket, a munkáltatóira példa is kellett, az üzemi tanácsot, a szaxot. Miről tárgyalnak a munkáltatói érdekképviseleti szervek, és ki ül a másik oldalon. Hát a kormány, meg a minisztériumok, nyilván a munkáltatói érdekekről stb. De mi az? Azt a szót akarta hallani, hogy bértárgyalás. Segített, kihúzta belőlem. Tanulmányi szerződés, felek jogai, kötelezettségei. Szerződés nélkül lehet-e tanulni, akkor mire köteles a munkáltató (szabadidő). Ennyi volt, semmi közszféra, semmi TB, vagy egyéb ramaty. EU: Megsemmisítési eljárás. Na ez nem rohadtul nem jutott eszembe, de azt el tudtam mondani, hogy (nyilván) kinek az eljárása és mit semmisít meg. Kik a peres felek (három féle – privilegizált, és a többi), kik lehetnek ezek. Sajnos nem tudtam, és szembesítés jelleggel a szemébe mondtam a vizsgáztató hölgynek. Nagyon-nagyon rendes volt, segített, olykor el is mondta helyettem. Van ott valami hülye felsorolás a feltételekről, abból mindössze kettő jutott eszembe, a többit volt szíves elmondani ő. Valami tesztről kellett volna még beszéltem, de abszolút semmi sem jutott eszembe. Eccer aztán bevillant, és beszóltam, hogy Plauman-teszt (na, valszeg ezért mentem át a vizsgán). Mi az, miről szól, stb... Mondtam, hogy nagyon sajnálom, de bevallom, nem jut eszembe, Azt tudom, hogy az Ates-féle jegyzet bal oldalán, lap alján van, de a konkrét tartalma nem jut eszembe. Na, ezen mindenki jót mosolygott, és a hölgy megjegyezte, hogy ezt ő is tudja, hogy ott van. Nota bene: Na, Ates, mit szólsz hozzá? Kérte, hogy soroljam fel az alapító szerződéseket. Négy darab, az EU-s maastrichti-ről senki se feledkezzen meg.
Hát kb. ennyi volt 25 percet voltam bent, EU:3, munka: 4, Alk.:5.
Ezennel e fórumot n elhagyom, mindenkinek sikeres vizsgákat kívánok!

drpisces # 2014.02.27. 19:43

Ja, és persze egy nagy kalappal. :)

drpisces # 2014.02.27. 18:34

drWolfy!

Köszönjük az információt. Sokat segítettél.

Valaki, bárki, akárki, aki már volt, tudna abban segíteni, hogy az alapjogokat és AB határozatokat mennyire kell mélységeiben tudni? Én még nagyon az elején járok tanulásban, de ez máris megakasztott.

Köszönöm előre is!

drWolfy # 2014.02.27. 15:17

Na akkor az ismétlésből kicsit kiszakadva és pihenésképpen a válasz:
A c rész még nincs meg, de a polgáron túl vagyok és ott is hasonló csaták voltak arról, hogy mire jó a kidolgozott. Általánosságban arra, hogy mindenről az embernek legyen valami alap fogalma. Kell egy váz, amire tudsz építkezni, ha az nincs elveszik az embőr a részletekben és vége van, mert nem jut el az anyag feléig sem. Én azt mondom, mint drWolfy az 1személyes hadsereg, fogja meg mindenki a jegyzet és kezdje el olvasni. Ha már úgy érzed mindent tudsz (amit nem fogsz :)) akkor lehet elkezdeni agonizálni a részleteken, addig felesleges is mert csak elcseszed az időd. Részenként pedig:
Eu, ahogy írtam az Ates jegyzet kiváló, azzal, hogy aktualizálni kell, de ezt folyamatában tételenként kb. 10-15 percet vesz igénybe és nagyjából a tételek 1/3-át érinti (pl. a tőke szabad mozgása tavaly óta nem sokat változott :), stb.). A könyv teljesen felesleges, ősrégi és borzasztóan bonyolult.
Ket, az Ket., én hozzáolvastam a könyvet, 1 kezemen meg tom számolni mennyi plusz infó van benne, ha érted a Ket-et elhagyható, ha nem akkor talán kicsit segít, de csodát nem művel.
Alkotmány: jegyzet+olyan jogszabály, amiről ordít, hogy kellhet és számából is látod hogy új (pl. népi kezdeményezés, választásokra vonatkozó részek, de itt sem szabad elveszni a rengetegben, lényegre törően, ha több, mint 10-20 mondatot tudsz, az már sok is. A vizsgán részenként max. 10-et kérdeznek és kb 30-40 percig tart, nincs idő az ádám-éva helyzetekre. Vannak kivételek, de nem lehet állandóan a legrosszabbra készülni, a sz...t úgy se lehet kivédeni, ha meg akarnak rántani megfognak, ha nem akkor segítenek, rávezetnek, stb.
Önk-ok: elolvastam a könyvet, elő ne vegye senki (130 o. tömény borzalom), utána megnéztem a jegyzete, bőven elég.
Mt-tb: Mt.-t értelemszerűen szintén jogszabályból, Tb: gyenge pontom, kinek nem?, de úgy tudom, hogy ez azé nem egy olyan rész, amin sokáig szoktak ugrálni, tudni kell persze, de ha jogszabály nem segít, akkor érdemes inkább kevesebbet, de biztosan tudni, mint mindenről a nagy semmit.
Közszféra: jegyzet 9 oldal, nem mondom, hogy túl részletes, jogszabályból kb. 150 oldal, mindenki a kedve szerint szelektáljon, ha közszférából jön az ember biztos jobban megkérdezgetik, de ha 9 oldalt megduplázod már jó vagy.
Az én stratégiám ez volt, holnap kiderül, hogy tévedtem-e, ha így lesz affirmálom, ha elkaszálnak reformálom :)

VViki31 # 2014.02.27. 12:18

Kedves drWolfy!

Segíts minket azzal, hogy miből készültél?!
Március 14-én megyek, kissé időhiányban is vagyok, az Ates pro contrába meg már szerintem más is kezd belefáradni:)
Segítséged köszönöm és várjuk az élménybeszámolót!

drWolfy # 2014.02.27. 11:01

Kedves mindenki! Nekem még nincs meg a vizsgám (holnap megyek) és ígérem lesz beszámoló, tehát érdemben fogok tudni nyilatkozni. Az EU-hoz már most annyit megjegyzek, hogy 2013 nyarán csatlakozott Horváto., így jelenleg 28 tagállam van (remélem ezzel senkinek nem mondtam újat :)). Miután az EU minden szerve tagállam alapú, így a jegyzetet aktualizálni kell. Minden EU szervnek van magyar nyelvű honlapja (én nem igen emlékszem, hogy lett volna olyan, ahol azóta nem frissítettek volna). Azokra feltévedve az ember igen gyorsan megtudja mi változott. Persze ha malefides közzétesz egy listát ki vagyok én, hogy beleszóljak :)

Diza # 2014.02.27. 08:37

Kedves malefides!

Esetleg megosztanád azokat a honlap címeket, ahonnan te is csemegézgetsz az EU-ból?

Előre is köszönöm!

drpisces # 2014.02.26. 17:35

melafides!

Köszönöm szépen!
EU-ból még beleférne sikítva?
Munka-TB részt csak jogszabályból terveztem tanulni.