szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


dr. Juci # 2011.01.20. 10:55

Pontosabban az zavar, hogy a 30 nappal előtt a "legkorábban" szó szerepel, amit pedig Te írsz, annak a "legkésőbb" felelne meg logikailag...

dr. Juci # 2011.01.20. 10:58

„(3) A részvizsgák sorrendjét a jelölt választja meg. A jelöltnek elsõként azt a részvizsgát kell letennie, amelynek vizsgatárgyából írásbeli vizsgát is tesz. A következõ részvizsgára csak az elõzõ részvizsga sikeres letétele után lehet jelentkezni; a jelentkezésben fel kell tüntetni az ideiglenes bizonyítvány számát és keltét. A jelentkezés elutasításáról az elutasítás okának megjelölésével az igazságügyért felelõs miniszter a jelentkezést követõ 15 napon belül tájékoztatja a jelentkezõt. Ellenkezõ esetben az igazságügyért felelõs miniszter a részvizsgát a jelentkezõ által megjelölt, vagy ha ez a jelentkezések száma függvényébennemlehetséges, az ahhoz képest legkorábbi idõpontra tûzi ki, és errõl a jelöltet a jelentkezést követõ 30 napon belül tájékoztatja.

dr. Juci # 2011.01.20. 10:59

„(3) A részvizsgák sorrendjét a jelölt választja meg. A jelöltnek elsõként azt a részvizsgát kell letennie, amelynek vizsgatárgyából írásbeli vizsgát is tesz. A következõ részvizsgára csak az elõzõ részvizsga sikeres letétele után lehet jelentkezni; a jelentkezésben fel kell tüntetni az ideiglenes bizonyítvány számát és keltét. A jelentkezés elutasításáról az elutasítás okának megjelölésével az igazságügyért felelõs miniszter a jelentkezést követõ 15 napon belül tájékoztatja a jelentkezõt. Ellenkezõ esetben az igazságügyért felelõs miniszter a részvizsgát a jelentkezõ által megjelölt, vagy ha ez a jelentkezések száma függvényébennemlehetséges, az ahhoz képest legkorábbi idõpontra tûzi ki, és errõl a jelöltet a jelentkezést követõ 30 napon belül tájékoztatja. - íme a "30 napos szabály", amit elég érdekes folyamatban lévő kérelmekre is alkalmazni, mert októberi jelentkezéshez képest helyből nem lehetnek 30 napon belül...

dr. Juci # 2011.01.20. 11:03

De hogy érdemben is előmozdítsam a C-részből vizsgázók felkészülését:

az EU intézményi részéhez és a jogrendhez, jogforrásokhoz lényegretörő, jó és hatályos anyagok vannak az alábbi webhelyen (a bíróságról szóló és a közös kül- és biztonságpolitika kicsit szószátyárabb):

www.nemzetkozijog.hu - letöltési oldal - Európai közjog és politika 1. - levelezős előadások

A történeti részhez nyilván ugyanúgy jók a korábbi tankönyvek ill. a szegedi kéthasábos.

TRami (törölt felhasználó) # 2011.01.20. 11:12

Pont ezt szerettem volna én is bemásolni.
Ha jól értelmezem az új jogszabályt, akkor a lényeg:
ha szeretnék mondjuk június 15-én vizsgázni, akkor leghamarabb február 16-án adhatom fel a kérelmemet (négy hónappal korábban mint a kívánt időpont), legkésőbb pedig május 14-én (30 nappal a kívánt időpontot megelőzően).

A kérelem beérkezésétől számítva 30 napon belül kiküldik az értesítést a vizsgaidőpontomról, ami szerencsétlen esetben - de ugye számítani fogok rá, mert tudom mikorra kértem pontosan dátumra - azt jelenti, hogy megkapom június 14-én a levelet, hogy 15-én szeretettel várnak (ha május 14-én adtam fel a kérelmet). Viszont ha feladtam február 16-án, akkor március 16-ig van idejük kiküldeni, hogy júniusban mikor fogok vizsgázni.

Viszont én tavaly októberben adtam fel a kérelmemet, amikor két eset lehetséges:
A régi szerint 30 nappal vizsgaidőpont előtt ki kell értesíteniük - ami január 18 és február 7 között ugye bőven nem volt meg.

Az új szerint a kérelem beadásától számítva 30 napon belül kell kiküldeniük. Ez tavaly októberhez képest november, ami eleve lehetetlen, de ha most nagyon ragaszkodni akarok a szabályokhoz, azt jelentette volna, hogy a módosítás hatályba lépésekor nekik azonnal értesíteni kellett volna, mert kifutottak a határidőből (még nem készültem, de itt mintha lenne egy kis probléma a visszaható hatállyal...)

Mindegy, ez inkább már csak dühlevezetés, de nem tudom mivel járok jobban - ha megpróbálom és esetleges bukás esetén 18ezer ugrott, vagy ha nem és a semmiért kifizetek 10et...
(Tudom, ha megpróbálom és összejön :))

mamhaaa # 2011.01.20. 11:33

Új a jogalkotásról szóló tv.

2010. évi CXXX. törvény a jogalkotásról

pethoan # 2011.01.20. 14:47

Igazad van DrJuci, hogy nem épp a legérthetőbb a jogszabályszöveg megfogalmazása, de az én értelmezésem szerint az a lényeg, hogy a jelentkezésedben a legkorábbi időpont, amit kért vizsgaidőpontként megjelölhetsz az a jelentkezés (felételezem beérkezésétől) plusz 30 nap, legkésőbbi pedig négy hónapon belül. Gondolom ezért használták a legkorábban szót.
egyébként köszi az EU-s tippet, szerintem az EU lesz a legnehezebb része.
Az írásbeli és a szóbeli közt mennyi idő szokott eltelni?

bodrogi.istvan # 2011.01.20. 15:34

Sziasztok!

Volt valaki ebben az évben már vizsgázni? Milyen kérdések voltak? Az új, jan.1-től hatályos anyagot mennyire kérdezték? EU milyen volt? Előre is köszi.

mamhaaa # 2011.01.20. 18:06

Amit leginkább kérdeznek a barátaim szerint az az alkotmány és a közigjog. Abba nagyon belemennek. A munka, és tb-ből alig...és Euból se olyan részletesen... Alkotmány-közig a legfontosabb rész!!!

bodrogi.istvan # 2011.01.20. 18:46

Mamhaaa!

Köszi szépen. :)

Bubu2 # 2011.01.20. 19:07

Nem akarlak elkeseríteni, de a vizsgáztatótól is függ, hogy mit kérdeznek, kinél, mi a hangsúlyos. Akit én kifogtam, az kőkeményen kérdezett munkajogot, és mindenki kapott tébés kérdést is. Ráadásul egyik kérdés sem volt akármilyen, vagyis nem a felszínt kapargattuk.

Azt viszont, hogy az EU nem olyan kemény, én is megerősítem.

Zsezse26 # 2011.01.20. 22:49

A legújabb (sokat hangoztatott) médiatörvény a "véleménynyilvánítás szabadsága" alkotmányjogi tételhez kell szerintetek?Odaírták,hogy kell a sajtós hatályos joganyag is...na de 200 oldalas a törvény..na azt neeeeem...

dr. Juci # 2011.01.21. 08:47

Pethoan,

az írásbelik mindig hétfőn vannak, szóbeli ugyanazon hét szerda/csüt/péntek közül vmelyik napon.

Zsezse26,

szerintem kérdezik a médiatörvényt, mert elég kurrens téma mostanában, de talán inkább csak a "nagy vihart kavart" rendelkezéseit, én próbálom majd kiszűrni belőle a lényeget, ha odaérek, a részletszabályokba nem hiszem, hogy belemennének, vagyis inkább úgy mondom, hogy ne merészeljék...

mamhaaa # 2011.01.21. 12:01

Persze, h bárhonnan kérdezhetnek..és nyilván vizsgafüggő. Akit én ismerek, azok eddig azt mondták, h alkotmány-közig volt a hangsúlyos... a lényeg... De persze lehet, h másba is nagyon belemennek... Hát nincs ingyen a szakvizsga az biztos!

http://www.kszk.gov.hu/…v/tananyagok

Én is innen vettem az alapokat.... ahhoz nagyon jó, és még a jogszabályok hozzá..

kondidori # 2011.01.21. 12:21

Nálam a munkajog volt a hangsúlyos, meg a közig. Alkotmányból egyet kérdeztek, aztán jól van. A munkajog rész ellenben 15 percig tartott (úgy hogy tb-t nem is kérdeztek), aztán a többi összes tartott még kb 10-12 percig.

mamhaaa # 2011.01.22. 16:40

Zsezse26!
Ha küldesz emailcímet, szívesen küldök anyagot a sajtószabadsághoz, ami elég lesz!

mamhaaa # 2011.01.22. 20:57
peppa # 2011.01.24. 10:50

Sziasztok!

Kapott már valaki értesítést arról, hogy február 14-i héten kell mennie szóbelizni? Én erre a hétre kértem magam, de még egyelőre nem tudok semmi biztosat és így nehéz igazán rávenni magam a tanulásra.

peppa # 2011.01.24. 10:52

Kedves Mamhaaa!

Már emailt is írtam neked tegnap, de ezúton is szeretnélek megkérni, hogy az említett anyagot a sajtószabadságról küldd már el légy szíves nekem is. Előre is köszönöm.

simi99 # 2011.01.24. 10:53

Sziasztok!

Légyszives irjátok meg S.O.S., hogy hol, milyen könyvben,anyagban lehet megtalálni az uj EU tételek közül a 30., 44. és 45. tételekt, illetve a 2-3 tételeket normálisan ?

Köszi: simi99

kondidori # 2011.01.24. 11:07

EU 44-45 felkerült a jogiszaki.hu-ra.

simi99 # 2011.01.24. 11:25

Köszi Kondodori!

Már ki is másoltam, nagyon kedves vagy!

Bárcsak a többi is igy meglenne !

szia: simi99

Zsezse26 # 2011.01.24. 12:10

Én 14-én írok, és 17-én lesz a szóbeli...

peppa # 2011.01.24. 12:15

Erről mikor kaptál értesítést?

mamhaaa # 2011.01.24. 14:31

sziasztok!
Freemailre nem megy el a sajtószabadságról készült anyag!