szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


mortonsir # 2014.03.17. 00:35

üdvözlet mindenkinek,

anno nekem az volt a kérdésem, hogy visszamenőleg módosítják a nyugdíjszabályokat, alkotmányos-e vagy sem? erre volt 3 noname ABh.én szerzett jogokra hivatkoztam, ami elfogadtak.

most is szerezni akarok.alkotmány és/vagy eu részből keresek egy kincset a diszkriminációra.

a gond a következő: szakvizsgák után 2 és fél évvel szülöi örömök elé néztünk, mindent beleadtam, úgyhogy ikrek lett a vége (3 hónaposak). A tgyást, ami 168 napig jár, jövedelem után kapjuk, nem pedig gyermekek után. (ehhez képest gyed extra már csak adalék, hogy a +1 év 2014. jan 01. utánira vonatkozik, nekünk dec.).

szóval azt kerestem, hogy a többi, gyermekenkénti ellátáshoz, családi pótlék, adókedvezmény, anyasági ellátás stb. miért nem adja duplán, triplán stb. a jogalkotó. illetve azt keresem, hogy ezzel hol kompenzál az ikres családok felé. a többi gyermekenkénti ellátás nem kompenzáció, mivel azt a nem ikertestvérek is megkapják.

ami több az ikres szülöknél, 6. éves (tankötelesig), lehet gyes, illetve visszemelőgesen nincs már heti 30 órás megkötés, teljes munkaidő mellett is jár a gyes.

dupla tgyás, dupla gyed nincs továbbra sem

nyugdíj oldalán nagyon kibukik a dolog, mivel kettőnél egyszerre lemegy a szolgálati idő általában 3 év alatt (gyes összege semmi szinte), míg a többgyerekeseknél, ahol több év van köztük, ott mindig jobban járnak a szolgálati idővel. vagyis szerintem a nők nyugdíjhelyzetét is egyértelműen hátrányosan érinti ez a szabály

van valakinek esetleg vmi jó ötlete? vagy ilyen ügyben született AB határozat, vagy EUB döntés, mire hivatkozhatnék még?

tgyásról rendelkező határozatot megkaptuk (ami egyszerűsített. Ket. 72.§ (4) a) pont, ez az egyetlen jogszabályi hivatkozás van benne), arra azért akarok reagálni.

jogszabályt nem sértettek, EBtv. méltányosságba nem tudom, hogy férne bele,amit akarok...

úgyhogy arról még mit sem sejtő, de leendő ikres anyukák és/vagy apukák jobbnál jobb ötleteit várom.

M.

CsakEgyKérdés # 2014.03.17. 00:11

Sziasztok!

Én még új vagyok ezen az oldalon.
Szeptemberben kezdem a felkészülést a szakvizsgára.
Sokat olvastam már az ATES jegyzetről.
Valaki meg tudná nekem mondani, hogy honnan tudom letölteni?

Előre is köszönöm a választ!
A szakvizsgázóknak pedig sok sikert kívánok!

bisztromatika # 2014.03.16. 21:02

Sziasztok!

A szakvizsgák előtt állok még, a választásom elsőként a C-részre esett. Akik nemrég voltak, tudnának esetleg némi tanáccsal szolgálni,

  • pl. miből érdemes tanulni (Ates, egyéb magánjegyzet, v. könyv),
  • érdemes-e valamelyik könyvet megvenni (melyik kiadó),
  • felkészítő tanfolyamra jelentkezni.

Folyamatos a joganyagváltozás (pl. márc. 15.), ezért kicsit tartok a könyvek bevásárlásától, ezért is kérdezem. (Esetleg up-to-date saját jegyzet van valakinek?)

Az is érdekelne, hogy tapasztalaitok szerint melyik tárgy, mennyi időt igényel?

Esetleg tippek munka, tb írásbelihez? Ehhez az anyagi jog mellett mi az, ami feltétlen szükséges? Pp?

Mindenkinek előre is köszönöm a segítséget!

csillagszemu22 # 2014.03.16. 17:55

Sziasztok Fórumozok!!

Munkajogból megyek írásbelizni.
Tudnátok segíteni, honnan érhetek el jegyzetet, elsajátítandó anyagot??

Előre is köszönöm!!!

drpisces # 2014.03.16. 14:22

drszo!

És leírod nekünk a tapasztalataidat?

Volt valaki pénteken vizsgázni?

drszo # 2014.03.15. 21:28

drpisces büntiből szerdán polgárból csütörtökön voltam.

drpisces # 2014.03.15. 13:03

drszo!

Milyen napokon voltál eddig? Én szerdán voltam...

jelöltke # 2014.03.14. 20:04

sziasztok!
Csütörtökön voltam c-ből.
Hát nem tanultam hülyére magam :), kevés volt az időm. Éppen ezért ATES jegyzetet nyomtam ( köszönet érte az alkotónak ). Egy-két tv-t néztem még hozzá. Vizsgán kérdezték, hogy mivel akarom kezdeni, mondtam, hogy mindegy, lehet a klasszikus sorrend. Erre az elnök asszony, aki munkaügyi bíró lecsapott rám és munkával kezdtünk. Nem kérdezett nehezeket: munkviszony megszűnése, felmondások, védett kor, végkielégítés,muntatói jogutódlás, mit tehet a mvállaló, közalkalmazotti jogviszony, ezt nem igazán tudtam ezért áttértünk tb-re. egészbizt pénbeli ellátások, egyet részletesen. Nagyon rendes volt. Aztán közig: közigazgatás felépítése részletesen - ebből segg voltam :) -
kormányhivatalok alá tartozó szakigszervek- hát ez a rész nem igazán volt a jegyzetemben!! Önkormányzati alapjogok-ezzel is szenvedtem. Eu.: Miniszterek tanácsa,felépítése röviden, fajtái felsorolás, európai tanács miben különbözik ettől, mit jelent a rendelet közvetlen hatálya, mulasztási eljárás ki indít ki ellen, mi a különbség az uniós jog és a nemzetközi szerződések között, mit kell tenni a tagállamnak velük kapcsolatban. Ennyire emlékszem, kis kérdések voltak. kb 25-30 perc. Közigből nagyon gyengus voltam szerintem, de nagyon rendesek voltak( örök hálám) és meglett mindegyik. Kitartást és sok sikert.

drszo # 2014.03.14. 18:46

Sziasztok!

Utolsó vizsga előtt állva szeretném kérdezni, hogy véleményetek szerint szerdai, csütörtöki avagy pénteki napra érdemes jelentkezni vizsgázni. Szeretnék ugyanis egy korrekt normális bizottságot kapni, mert az előző két vizsgám nem éppen korrekt módon zajlott le.
Más: Az Eu tételsor versenyjogi és monetáris unióról szóló tételeihez szeretnék használható anyagot kérni. Kérem aki rendelkezik ilyennel az küldje el nekem. Köszönöm.

drpisces # 2014.03.13. 18:20

Csmeli: köszönöm szépen, nagyon aranyos Tőled. :)

Én sajnos nem hoztam a papírformát szerdán a Kúrián. A Bizottság egy tanácselnök bíróból és két ügyvédből állt.

Gyors bemutatkozás után, választási lehetőség nélkül belecsaptunk a munkajogba, aztán az EU-ba, végül a Ket. következett. Alkotmány, TB kérdés nem volt.

Munkajog: túlzott mértékű szabadság kivételét visszakövetelheti-e a munkáltató (írásbeli feladat kapcsán), határozott idejű munkaszerződés megszüntetése, közös megegyezés megtámadása jogellenes fenyegetésre hivatkozással (itt nem értettem pontosan, mire volt kíváncsi a vizsgáztató, én ezt mondtam, hogy megtámadható, és ha sikeres, akkor érvénytelen a megállapodás a jognyilatkozatok érvénytelensége miatt, de valamiért nem volt ez jó), vezető állású munkavállaló, fizetési felszólítás (legfőképp az, hogy mire jó ez a munkáltatónak).

EU: Dániából érkező emberünk Mo-on csináltatja meg a fogait, hol kezdem el keresni a joghatóságot. (Brüsszel II rendelet lett volna a helyes válasz.) Aztán közvetlen hatály, mindent elmondtam, ami eszembe jutott róla, de a vizsgáztató a Becker (Bekker?) formulára volt kíváncsi, amit nem láttam a tételsorban...

Közig: nemzetközi jogsegély (ezt sem találtam a tételsorban), hány fokú a közig. eljárás, gyámhatósági határozatot hol lehet megtámadni(?), birtokvédelem (?), többre már nagyon nem emlékszem, az Egyenlő Bánásmód Hatóságnál feladtam.

Nagyjából ennyi. Alapvetően túlizgultam kicsit, a többi meg már törtételem.

Ja, volt Pp-s kérdés is...

Sajnos EU-ból pótolnom kell, és a másik kettő sem lett túl szép, úgyhogy ha van javítási lehetőség, akkor élek vele. Tényleg, ilyet lehet? Mármint javítani?

Még egy kérdés, a tankönyvben minden megvan, ami kellhet? (Az Európai Unió joga - 2012. 2. átdolgozott kiadás.)

És még egy fontos dolog: aki utolsónak ment be (ne haragudj, nem emlékszem a nevedre), írja már meg, hogy sikerült neki, mert nagyon érdekelne!

Csmeli # 2014.03.12. 14:24

drpisces: Nagyon szorítottam Neked! Kérlek írd meg a tapasztalataidat...

jogijogi: 12-re kell menni a Szalay utcába, ott mondják meg, hogy hová kell átérned 13-ra:)

jogijogi # 2014.03.12. 08:55

Hogy is van a rendszer, mikorra kell odamenni, ha csak szóbelire mész? Egy éve voltam vizsgázni, de valahogy elfelejtettem...

Szakvizsgakönyv # 2014.03.11. 20:50

Sziasztok!

Múlt héten vizsgáztam és eladnám az alábbi Dialóg Campusos könyveket:

Munkajog és társadalombiztosítási jog - 2013.09.01.

Az Európai Unió joga - 2012. 2. átdolgozott kiadás

Rotring ceruzával és vonalzóval aláhúzott, egy-egy lényeges szó színes ceruzával kiemelve, de semmi szövegkiemelő vagy tollas beírás és nem gyűrtem szanaszét. Munka 20 oldal kivételével üres.

3000,- Ft-ot gondoltam darabjáért.

Ha valakit érdekel, jelentkezzen: szakvizsgakonyv@gmail.com

jogijogi # 2014.03.11. 07:12
http://bookshop.europa.eu/hu/ hogyan-m-koedik-az-eur-pai-un
  • pbNA0113090/

hátha így... nem tudom, miért nem engedi bemásolni, ez egy legálisan, ingyenes letölthető kiadvány, elvileg senkit és semmit nem sért a leszedése...

jogijogi # 2014.03.11. 07:09

Bocsi, csak most nézem, hogy nem megnyitható amit feltettem (a telefonos netezés átkai...), hátha majd most:

http://bookshop.europa.eu/…z-eur-pai-un
  • pbNA0113090/
drpisces # 2014.03.10. 12:26

Sikerült megnyitni!
Köszönjük a segítséget! :)

Én szerdán megyek...

Csmeli # 2014.03.10. 08:10

Hoppá! A Jogifórum tréfálkozik...

A lényeg, hogy A VÉGE EZ:-un
  • pbNA3212336/

Ha ismét tréfa áldozatai lennénk: uni után két szóköz nélküli gondolatjel, majd a pb-s rész.

Csmeli # 2014.03.10. 08:06

Sziasztok!

Kis segítség:

http://bookshop.europa.eu/…z-eur-pai-un
  • pbNA3212336/

Ezt másoljátok be, elméletileg akkor sikerül.

Ha mégsem, akkor a .../hu-ig írjátok be a címet, majd a honlap keresőjébe a "hogyan működik" ,kifejezést, a második vagy a harmadik találat a fenti link:)

Ki mikor megy? Én április 10-én, nekem az utolsó.

dandyke # 2014.03.10. 06:55

jogijogi!
Én sem találom az oldalt........:-)

drpisces # 2014.03.09. 23:51

jogijogi

Nem található az oldal. :(
Nézd meg kérlek, hogy mi lehet a baj.

Köszi! :)

jogijogi # 2014.03.08. 17:57

Sziasztok! Találtam egy jó kisösszefoglalót az EU működéséről,intézményeiről, ismételni, tudást felfrissíteni kifejezetten alkalmas, innen ingyenesen letölthető:

http://bookshop.europa.eu/…z-eur-pai-un
  • pbNA0113090/
gefiti # 2014.03.06. 09:59

Sziasztok!

Az alábbi Dialog Campus-os szakvizsga könyveket keresem:
Chronowski Nóra: Alktományjog (2013. 4. átdolgozott kiadás)
Rózsás Eszter: Közigazgatási jog (2013. 4. átdolgozott kiadás)
Szalayné Sándor Erzsébet: Az Európai Unió joga (2012. 2. átdolgozott kiadás)
Ha valakinek megvan, légyszi jelezze, megvásárolnám.
E-mail címem: gefiti@gmail.com

Előre is köszönöm!

Mindenkinek kitartást, és egy hatalmas kalappal!

Üdv,
Timi

szilen # 2014.03.05. 05:46

Sziasztok,
Nagyon szépen köszönöm...már kaptam e-mailen anyagot is, tanácsokat is stb.
Köszi a gyors válaszokat :)

drpisces # 2014.03.04. 18:14

Szia szilen!

Egyelőre egy kis gyors segítség, ha májusban vizsgázol:
Nagyon nézd meg a jogszabályokat, mert szinten minden változni fog az ÚjPtk hatályba lépése miatt, így a frissítésre szoruló Atest jegyzet még nagyobb óvatossággal használható csak.

Korábban linkeltem egy pár dolgot, azokat nézd meg. :)

szilen # 2014.03.04. 08:23

Üdvözlet Mindenkinek!
Én még új vagyok itt a fórumon. Május végén szeretném elkezdeni a vizsgákat, munkából szeretnék írni. Olvasom, hogy néhányan nagyon dicséritek az Ates-féle jegyzetet. Hogyan tudnék ehhez hozzájutni? A szakvizsga könyvek közül melyiket javasoljátok?(Novissima vagy a Dialóg Campus).
Igyekszem időben nekikezdeni majd a tanulásnak...nem tudom mennyi idő kell a felkészülésre, egy másfél éves energiabomba Kiscsaj mellett....:))))
Előre is köszi a segítséget!