szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


kondidori # 2010.11.19. 23:19

Szerintem meg neked van igazad Sőt időközben beszereztem egy ÁF-s könyvet, ahol a Lőrinczi azt elemzi, hogy félreérthető a törvény és szerinte még ha ki is zárják (amiről szintén min.döntés kell)akkkor is 4 szavazatra van szükség 6 fő esetén, mert a kizárt muksót ilyenkor is a megválasztott képv.számához hozzá kell számítani, tehát ha ki is zárják szerinte akkor is kell a szavazó 5 főből a 4 igen szavazat.
Megkérdeztem egy önkormányzatos nőt is, aki elvileg a jogi osztályon dolgozik- mert most már kurvára kiváncsi voltam én is a megoldásra - de halvány lilaf..gja se volt arról, hogy hogyan kell értelmezni a szabályt. :(

light # 2010.11.22. 17:35

Az én szóbeli kérdéseim, már amire emlékszem:

Alkotmányjog: alapjogok kifejtegetve
EU: jogforrások, Bizottság, előzetes döntéshozatali eljárás
Munkajog: munkaviszony alanyai, fiatal munkavállalók, munkaszerződés kötelező elemei, jogutódlás a munkáltató személyében
TB: hozzátartozói nyugellátások

hajni1982 # 2010.11.24. 21:50

Sziasztok!

Túl vagyok én is az első blokkon!
Az írásbelim a fórumon már sokszor előforduló 120-as feladat volt (N. Sándor munkavállaló a felmentési idő alatt másik munkáltatónál elhelyezkedik, mttó kéri vissza a felmentési időre kifizetett átlagkeresetet).

Szóbelin a kérdéseim:
Munkajog: felmentési idő, végkielégítés, rendes felmondás mikor lehet, próbaidő (összehasonlítani az Mt., Ktv.,Kjt), munkaviszony elhatárolása más jogviszonytól
Tb: árvaellátás
ja és kérdezték az aktualitásokat, hogy mennyire vagyok képben mi történik a nagyvilágban: konkrétan a különadót, meg a kormánytisztviselői törvényt.
Alkjog: személyes adatok védelme, ombudsman, állampolgárság
Közig: szakhatóság, önkormányzat feloszlatása
EU: bíróság, Vangendenloos-ügy, uniós állampolgárság

Mindenkinek egy kalappal, akinek még hátra van ez a blokk.

nautic # 2010.11.25. 11:05

Üdv mindenkinek!

Sikeresen túl vagyok ezen is. A LÜ-n voltam 303-as szoba.
A bizottság tündér bírónőkből állt. Egyszerű kérdések , és még azt is ők megvitatták.

Munka: elévülési idők, pótszabadság, munkaszerződés, m.bér
Tb: betegszabi, táppénz, üzemi baleset
Alkotmány: információs alapjogok, személyes adatok védelme,
Közig: Polgármester, képviselő-testület, megyei közgyűlés
EU: előzetes döntéshozatali, Tanács, ügyvédség szabad mozgása
Mindenkinek kalappal!

mesese # 2010.12.02. 11:36

Sziasztok!

Tegnap voltam az LB-n.
Utolsóként vizsgáztam és úgy tűnt, rémes bizottságot fogtam ki. Legalábbis az előttem vizsgázók beszámolóiból az derült ki, hogy eléggé belemennek és nem is alapdolgokat kérdeznek (pl. közszféra fegyelmi eljárás). Aztán velem ez történt:
Alk: élethez való jog: magzat+eutanázia, önkormányzat vagyona, felosztása....hogy került egyáltalán a tulajdonába...
Ket: bizonyítás
Munka: kifogás, munkavállalói és munkáltatói kártérítési felelősség részletesen, mértéke
Tb: mondhattam a kedvencemet, az árvaellátást választottam, de rövid úton az özvegyi nyugdíjnál jártunk.
EU: Mo csatlakozási szerződése, körülmények ("látta-e a szerződést?! haha..)Mire kaptunk haladékot és mire mely országok kértek tőlünk haladékot az alapszabadságokat illetően?
Lisszaboni szerződés (ahogy hallottam, mindenkitől Lisszabonon keresztül kérdezett) hatáskörökben tett módosításai. Hallottam-e Herman van Rompuyról...nagyon örültek, hogy igen :)
Ha látták, hogy képben vagyok, még jobban belekérdeztek. Végig úgy láttam, hogy elégedetlenek. Komolyan küzdöttem a kettesért, de mint utóbb kiderült ötösöket kaptam.
És előttem is mindenki átment, az is, aki meg volt róla győződve, hogy bukta.
A felkészülés tényleg horror, de két olvasással és IQ-ból megoldható, bár mire odajut az ember, már az agya max az adatokat köpi, gondolkodni már nem akar :)

Mindenkinek kitartást kívánok a felkészüléshez, mert arra van a legnagyobb szükség, egyébként pedig maximális mennyiségű mákot! ;)

Pacsirta14 # 2010.12.21. 19:14

Sziasztok!

Komplett kidolgozott C tételsort vásárolnék.

kondidori # 2010.12.22. 00:13

Pacsirta!

A www.jogiszaki.hu fórumában napok óta hirdet ilyet vki, talán még megvan neki, nézd meg!

Romani ite domum! # 2010.12.22. 07:35

Sziasztok!

Néztétek a http://www.kim.gov.hu/…0100930.html oldalt???

Ez most teljesen komoly?
Hogy értik azt, hogy megváltoztatják január 15-től a tételeket, illetve a jelentkezést?

Ha valaki tud erről az új őrületről valamit, kérem ossza meg a fórumon.

Köszönöm: Brian

Romani ite domum! # 2010.12.22. 07:48
hunfrakk # 2010.12.22. 09:30

a tételsor pontosításra, hatályosításra került

tartalmát illetően nincs kibővülés

ugyanannyit kell tudni

*

elektronikus jelentkezéshez IM rendeletet is módosítani kell...

szerintem az csak egy lehetőség lesz...

*

kondidori # 2010.12.22. 10:01

Ez azért teljesen nem igaz, mert pl. a gazdasági részben, új tételek és jogszabályok is vannak.

dr. Juci # 2010.12.22. 10:29

C-részben az EU-tételsort teljesen átszabták, az alkotmányjogosba belepakolásztak még "néhány" AB határozatot, utalnak az új médiatörvényre is, kormányhivatalok stb., de figyelem: a 6/2010. KJE értelmében a 3/2006. KJE, a KK 31. és 34. már nem alkalmazandó, ezt persze nem vették ki, viszont megadtak néhány további "hasznos, olcsó kis" könyvet, ami a segítségünkre lehet grrr, ha már hozzányúlnak, legalább csinálnák rendesen, de ezt most megint nem tudom minősíteni, illetve tartok a moderálástól...

kondidori # 2010.12.22. 10:51

Legalább hál istennek kivették az aktualitásokat az Eu-ból.

bodrogi.istvan # 2010.12.23. 10:22

Sziasztok! Januárban megyek C részből, munkajogból fogok írni. Tudja valaki, hogy munkajogi iratmintákat honnan lehet beszerezni (venni, vagy letölteni)? Novissimas könyv nincs ilyen. Tud valaki segíteni? Ha igen légyszi írj a bodrogi.istvan@indamail.hu címre. Előre is köszi, és boldog karácsonyt mindenkinek.

dr.csilla # 2010.12.30. 11:00

Kedves István
Végignézed itt a beírásokat, és máris lesz egy komplett gyűjteményed. Annak idején mi is ezt a módszert alkalmaztuk. :o)

hunfrakk # 2011.01.01. 17:41

2011.01.01.-től módosul a jogi szakvizsgáról szóló rendelet

http://magyarkozlony.hu/pdf/8077

simi99 # 2011.01.05. 12:52

Sziasztok!

Én csak tegnap szembesültem azzal, hogy január 15.-től sok tétel megváltozott, miközben január végére kaptam időpontot.Most 24 órája probálom összeszedni a megváltozott anyagokat, de egyre elkeseredettebb vagyok.

Kérdezném, hogy nincs valakinek eladó, kidolgozott 2011-es tételei, nagyon nagy szükségem lenne rá !!!!!

Vagy ha esetleg tudnátok tippet adni, hogy kitöl lehetne beszerezni ???
köszi !!

dr. Juci # 2011.01.05. 17:55

Kedves Simi99 és mindenki más!

Az EU-tételsoron szereplő ítéletek közül összeszedtem azokat, amik nem szerepelnek a 2009-es kiadású Dialóg-Campusos könyvben, www.jogiszaki.hu-n megtaláljátok, én egyelőre ennyit tudok segíteni. Neten elérhető az EUSz és EUMSz Lisszaboni Szerződéssel egységes szerkezetbe foglalva és az alapjogi charta, én ezeket terveztem tanulni a Dialógos könyv mellé, aztán kalap, kár, hogy mi már nem tudjuk "szegedi kéthasábossal" megúszni a dolgot :(
A többi részt jogszabályból tervezem tanulni, alkotmányjoghoz esetleg a Kukorelli-féle Alkotmánytan könyvet, munkajoghoz szintén a régi egyetemi tankönyveimet kapom elő, ha úgy alakul. Kicsit tartok attól, hogy a vizsgáztatók mennyire lesznek képben a változásokkal, tényleg nem vicces ebben a "mozgalmas" időszakban vizsgázni, de bízzunk a szerencsében!

Kriszi83 # 2011.01.06. 08:03

Kedves simi99! Ha megadsz egy e-mail címet, tudok küldeni EU-hoz egy rövidebb jogesetgyűjteményt, amik újak a régi tételsorhoz képest! (A többi benne van a kéthasábosban, szerintem az is használható).

simi99 # 2011.01.07. 07:40

Sziasztok!

Köszönöm a válaszokat.

Kriszti83, Neked irtam egy külön emailt, remélem megkapdta, és köszi a dolgot.

Az egészben az a borzasztó, hogy a régi tételsorra vonatkozó anyagot szépen kidolgozam, és most ahelyett, hogy tanulnék, már 4 napja csak rohangálok könyvesboltokba, könyvtárba,ismerösökhöz és egyre elkeseredettebb vagyok.
Csak azt nem értem, hogy miért nem akkor változtatnak az anyagon, ha már van róla rendbe szedett joganyag?? Hát nem az a cél, hogy tanuljunk és tudjunk ??? Mert igy elég elkeserítő a helyzet. Pl. a Dialog Campus könyvkiadó is csak az I. félévére igérte, hogy lesz az uj tételsorhoz könyv, nem lehetett volna ezt megvárni, és akkor minden oké?? Miért kell még az amugy is nehéz helyzetet még jobban fokozni???

hunfrakk # 2011.01.07. 18:06

szia simi
sziasztok

én már sikeresen túlvagyok ezen a részvizsgán
december hó elején voltam
az akkori tételsor tényleg nagyon hatálytalan volt, muszáj volt naprakésszé tenni

végülis 2009. decembere óta nincs pl. együttműködési eljárás, nincs pl. elsőfokú bíróság...

a leghaszniosabb, ha valaki beszerzi alábbi kötetet:
http://www.dialog-kiado.hu/index.php?…

én ebből (is) tanultam az EU-t, és ez tényleg nagyon sokat segített

friss tankönyv nélkül marad ugyebár a jogszabály

annak amit kidolgoztál (pl. 4 alapszabadság, emberi jogok, kvetlen hatály) a nagy része változatlan, tehát nem volt felesleges munka...
(döntéshozatali eljrások változtak, pilléres szerkezet, szervek közül Európai Tanács, EP)

és mindenre a válasz: a Szerződésekben

dr. Juci # 2011.01.08. 12:36

Innen tök ingyen letölthető pdf-ben a szerződések egységes szerkezetbe foglalt változata, a csatolt jegyzőkönyvek és az alapjogi charta:

http://bookshop.europa.eu/…cation-Start?…

Kinyomtatni kicsit húzós, mert kb. 400 oldal, a nyomtatott verzió ára itt 10 EUR, annál úgy látom, kicsit olcsóbb a Dialóg-féle, bár a postaköltségeket nem néztem.

Hunfrakk, köszi a megerősítést, akkor a Szerződésekre alapozunk.

Engem az dühít, hogy nem bírtak előre szólni, hogy épp most készülnek hatályosítani a tételsort, és amiatt, hogy egyszer már hozzányúltak szept. végén, én nem számítottam arra, hogy még abban az évben bármi történik, gondoltam, megvárják az addig szokásos április végét.

Zsezse26 # 2011.01.09. 17:05

Sziasztok!Engem is eléggé érzékenyen érint a tételsor megváltozása, bár én csak február közepén megyek...Én megvettem az új "szakirodalmat", amit aznúj tételsorral együtt megadtak...Szerintem jó, 2010 decemberében jelentek meg, benne vannak az újdonságok a Lisszaboni szerződéssel megváltozott dolgok...A Complexes Európai Unio Joga (Várnay-Papp-2010) szerintem használható...Csak én is remélem a vizsgáztatók így nem fogják kérdezgetni a régi tételsorban szereplő dolgokat...mert ugye egy csomó mindent kivettek-pl:aktualitások ugye...amit személy szerint egyáltalán nem bánok...Kíváncsi vagyok a sorstársak tanulási technikájára...ki hogyan, miből...

Dr.Attika # 2011.01.09. 17:13

Ne a tételsorral foglalkozzatok. A vizsgáztatók sem eszerint kérdeznek. Olvassátok át a törvényjavaslatokhoz fűzött miniszteri indoklásokat. Ez ad annyi gyakorlati érvelést, mintha lenne gyakorlati tapasztalatok. persze csak szakvizsga szinten.

simi99 # 2011.01.09. 17:54

Sziasztok!

Nekem azt mesélték, hogy a vizsgáztatok igenis a tételsorból kérdezgettek, és teljesen annak alapján ment a vizsga.
Én most ott tartok, hogy a Munka, Tb, Alkotmányjogból mindent megszereztem, kemény szivós munkával, kb. 180 oldalba van minden besüritve. Holnap fogok neki feküdni az aktiv tanulásnak, remélem minden rendben lesz.

Ha tud valaki valami jó módszert, hogy hogyan lehet ilyen tömény anyagot hatásosan beleverni a fejbe, szivesen fogadnám az ötleteket, tanácsokat.
(célszerű beosztani az anyagot napi adagra, vagy sem? mi a jó, ha sokszor elolvassuk, visszamondjuk?)

Az Eu.-ból még mindig sok a hiányom,még kb. 20 tétel anyaga nincs meg, ami nagyon idegesit !

sziasztok: simi99