szakvizsga - "C" rész (alk, közig, TB, EU...)


CastleOnTheHill # 2017.06.09. 09:39

A héten voltam szóbelizni, nekem abszolút pozitív élmény volt, alapvető, lényeges dolgokat kérdeztek mindenből. (A sorrendet kérdezték, hogy szeretném.)

EU-val kezdtem:

  • Bizottságról mindent
  • Brexit (mi várható, milyen változásokkal járhat, milyen alternatívái lehetnek az Egyesült Királyságnak, ennek kapcsán mi az az EGT)
  • Munkavállalók szabad áramlása - szolgáltatások szabad áramlása - letelepedés szabadása hármasának elhatárolása, jogesetek rá (a Gebhard-ügyön keresztül mutattam be, ahol ezt a hármas felosztást vizsgálta és elhatárolta az EUB)

Alkotmány

  • bírósági szervezetrendszer, az egyes bíróságok milyen fokon járnak el, honnan lehet eljutni az egyes szintekre,
  • Kúria feladatai (itt hangsúlyosan a jogegységi határozat, a joggyakorlat-elemző csoportokról, és az Önkormányzati Tanács hatásköreiről kellett beszélni)
  • jogforrási hierarchia (és ezzel kapcsolatban kis kérdések, pl. jogszabály-e az Alaptörvény - nem, mert az Alaptörvény definiálja a jogszabály fogalmát, és az nincs benne), fel kellett sorolni "erősorrendben", illetve, hogy melyik lehet csak felhatamazáson alapuló, melyik nem csak az,
  • jogegységi határozatra visszatértünk (AB normakontroll)
  • random tisztségek megválasztása / kinevezése (pl. Kúria elnöke, Legfőbb Ügyész, Alapvető Jogok Biztosa, bírák (illetve náluk még, hogy "kiből lehet bíró?")

Közig:

  • hatósági eljárás kapcsán kérdések (pl. szakhatóságok bevonása, kötelező vagy mérlegelhető a bevonásuk (kötelező - semmisségi ok), mit tehet a hatóság, ha nem ért egyet vele (szakhatósági egyeztetés), mit tehet az ügyfél, ha nem ért vele egyet (a végső döntésen keresztül van csak jogorvoslat), hogyan ismerheti meg a döntés előtt (iratbetekintés) - sok ilyen kis kérdés, közmeghallgatás, civil szervezetek ügyféljogosultsága - pl., de már nem annyira emlékszem pontosan mindenre.

Munkajog (ez volt az utolsó - TB nem volt)

  • Munkaviszony alanyai (itt különösen a különböző életkori kategóriák feltételei)
  • Jogellenes munkáltatói felmondás összes jogkövetkezménye
  • Munkavállaló kártérítési felelősségéből pár kérdés
  • Munkabér védelme (ezen belül is a levonás 4 esetköre)

Kitartás mindenkinek!

Stradivari84 # 2017.06.06. 09:58

Sziasztok!

Jövő héten megyek munkajogból írásbelire.

Tudnátok segíteni, hogy hol találok az írásbelihez anyagot/jogesetet, amivel az Mt. tanulásán kívül felkészülhetek?

Előre is köszönöm!

Ps.: Aki esetleg volt mostanában írásbelizni, a tapasztalatait is megköszönöm!

k-l-z # 2017.06.05. 06:13

Sziasztok!
Ha valakinek, aki mostanában ment C részből (munkajog-tb), vagy jövő héten megy, és van hatályos, írásbelihez kompatibilis joganyaga kinyomtatva, szívesen megvenném. Környezetvédelmi okokból feleslegesen nem nyomtatnám ki az összeset! (új Mt. van csak meg)
Köszönöm előre is!

ctimi # 2017.06.02. 07:22

Azért írtam, mert én pont így jutottam be egyszer, amikor már foglalt volt minden időpont. Nekem akkor egy ilyen ajánlat kapóra jött.

Burn Out # 2017.06.02. 04:55

térítené a halasztási kérelmemet, akkor szívesen átadom.” :))))

ctimi # 2017.06.02. 04:43

Sziasztok!
Június 23-ra lenne időpontom a vegyesből. Ha valaki elmenne a dátumra, és térítené a halasztási kérelmemet, akkor szívesen átadom.

Rekka3 # 2017.05.31. 21:19

Sziasztok!

Beszámoló az e heti eseményekről.

Hétfőn alkotmány-közigből az alábbi volt a feladatom: a gyógyszerészeti hatóság megtagadja egy gyógyszer törzskönyvezését. Egy civil szervezet - a beteg emberek egészséghez való jogára hivatkozással - a jogerős bírósági felülvizsgálatot követően a 45. napon alkotmányjogi panaszt nyújtott be az Alkotmánybírósághoz?

  1. Mit vizsgál az AB mielőtt még érdemben tárgyalná az ügyet?
  2. Időben lett-e beadva a panasz?
  3. Milyen egyéb lehetőségei vannak a civil szervezetnek?

Ma a szóbelin: az elnök az IM-ből volt egy főosztályvezető, aki az EU-t kérdezte. Egy hölgy kérdezte az alkotmány-köziget, ő a Veszprém Megyei Kormányhivatalból jött. A munkajogot egy ügyvéd úr kérdezte.
Véleményem szerint nagyon kedvesek voltak. Záporoztak a kérdések, de ha nem tudtál valamit, akkor segítettek. Maguk elé vették a tételsort és abból hasraütésre nyomták a kérdéseket.

Alkotmány-közig: - személyes adat, közérdekű adat, - NAIH, - önkormányzati testület, - érdemi vizsgálat nélküli elutasítás, - eljárás felfüggesztése.

EU: kötelezettségszegési eljárás, szubszidiaritás, másodlagos jogforrások felsorolása, rendelet-irányelv közötti különbség, hatályok.

Munka: három jogesetet is hozott az ügyvéd úr, ahol a véleményemre volt kíváncsi. Azonkívül kb. végig mentünk a munkaviszony létrejöttétől a megszűnéséig szinte mindenen a jogorvoslatig.

Sok sikert mindenkinek!

k-l-z # 2017.05.30. 07:13

Sziasztok! A C rész gyakori/ sokszor feltett kérdéseket valaki nem dolgozta ki esetleg?Van jó pár, amikre kapásból nem tudom a választ, és időhiány miatt nagyon jól jönne! Köszönöm! Üdv: Zita

senator1660 # 2017.05.25. 23:11

Kedves Sorstáraim!

Ma voltam szóbelizni, a Kúrián voltunk, nagyszerű és segítőkész vizsgabizottság előtt.

Közig/alkjog:

  1. Diszkrimináció tilalma.
  2. Helyi önkormányzatok törvényességi felügyelete.
  3. Hatósági bizonyítvány és hatósági igazolvány.

Munkajog:

  1. Munkáltató személyében bekövetkezett változás érinti-e a munkaszerződés tartamát, kell-e szerződést módosítani? (Nem.)
  2. Fel lehet-e mondani a munkáltató személyében bekövetkezett változásra alapozva? (Önmagában nem, 2 kivétel: a./ munkáltató felmondhat ha felszámolási eljárás alá kerül; munkavállaló felmondhat ha az új munkahelyre járás számára aránytalan nehézséget okozna.)
  3. A munkabérről mindent.

EU-jog:

1./ A Tanácsról mindent (felépítése, kik a tagjai, milyen szervezetek segítik a munkáját, milyen eljárásai vannak)
2./ Mit jelent az EU autonómiájának elve?
3./ Mit jelent és mi a különbség a horizontális és vertikális közvetlen hatály között?
4./ Tőke szabad áramlása mit jelent (jogesetet is mondjak hozzá)?

Csak tanulságképpen mondom, hogy akik előttem vizsgáztak mind úgy jöttek ki, hogy biztosan bukni fognak, ehhez képest 3asokkal mentek át. Hozzáteszem: a bizottságunkat nem lehet eléggé dicsérni mindezért! Mindenesetre a tanulság: sose adjátok fel, van remény!

Kína egy évi termését kívánom minden vizsgázónak!!!

Zsuzsanna9 # 2017.05.17. 20:21

Sziasztok! Hétfőn voltam alkotmány-közigből írásbelizni és ma szóbeliztem.

Írásbeli:
Sérti-e a nemzetiségi jogot, ha a Magyar Utónévkönyvben nem szereplő utónév anyakönyvezését ahhoz kötik, hogy az egyén bizonyítsa a nemzetiséghez való tartozását.
Milyen szabályozási szinteken tartja alkotmányosnak?

Szóbeli:

  • közig/alk: - nemzetiségi jogok csoportosítása és

    felsorolása (nem kellett mindet)

    • helyi nemzetiségi önkormányzat

    választása, képviseletük a parlamentben

    • polgármester jogállása és hatáskörei

    néhányat felsorolva, de a vétójogot

    külön megkérdezte a vizsgáztató

    • Ketből a felfüggesztés hatályos szabálya

    és érdemi vizsgálat nélküli elut.esetei

  • munka: - munkáltató személyében bekövetkező változás
    • végkielégítés mire való
    • munkaszerződés módosítása
    • eljárás munkaviszony megszűnése esetén
    • munkaerő kölcsönzés sajátosságai
  • EU: - Bizottság felépítése, a biztosok és az elnök

    választásának szabályai elég volt. Ki az

    elnöke?

    • irányelv sajátossága, mi van akkor, ha nem

      ülteti át(kötelezettségszegési eljárás szab.)

    • EU Bír. felépítése, hány magyar bíró van
    • egyenlő bánásmód követelménye, Defrenne ügy

Jó hangulatú vizsga volt. A bizottság rendes volt, ha valami nem ment, segítettek.
Jó felkészülést!

Evi85 # 2017.05.16. 07:49

Kedves Remoius!

Eu-ból én a Dialóg Campus könyvet használtam és 4-est kaptam (nem a könyv hibája miatt). Csak ezt tanultam. Néhány jogeset nem volt benne, de azt egyszerű volt beszerezni, egyébként szerintem nagyon jó könyv volt. Érdemes abból készülni.

remoius # 2017.05.15. 15:10

Sziasztok!

Munkajogra keresek jó állapotú (nem kihúzott) szakvizsga felkészítő könyvet. Aki rendelkezik ilyennel kérem írjon rám!
További kérdésem lenne, hogy az EU-s részre melyiket ajánljátok? Novissima vagy Dialóg Campus? Esetleg más?
Válaszokat előre is köszönöm!

Zirowe # 2017.05.15. 12:25

Mai alk-közig írásbeli:

Ügyfél rendelkezik, hogy postai úton és írásbelinek minősülő elektronikus úton akar kapcsolatot tartani.
Hatóságnál, amely esetében törvény nem említi az írásbelinek minősülő elektronikus kapcsolati utat, írásbelinek minősülő elektronikus úton indítja meg az eljárását.
Majd később, az eljárás során, szól az ügyfél, hogy rossz a számítógépe és szeretne áttérni a postai útra, de a hatóság ezt megtagadja azzal, hogy nem válthat, mert írásbelinek minősülő elektronikuson úton indította el az eljárást. Az ügyfél marad ennél a kapcsolattartási módnál.
A tényállás tisztázása érdekében tanú meghallgatást rendel el a hatóság, a meghallgatás előtti 5. napon küldi ki az idézéseket, az idézettek rendesen megjelennek.
A döntést elektronikus úton küldi ki az ügyfélnek, nem jön visszaigazolás 8 napon belül, majd megint elektornikusan küldi ki, azt már rendesen megkapja az ügyfél, jön visszaigazolás.

Értékelje a hatóság eljárását.

Na most én erre annyit írtam, hogy a hatóság többszörösen megszegte a Ket és a 2015.CCXXII rendelkezéseit.

Nem tájékoztatta a kapcsolattartás módjairól, nem tájékoztatta a jogairól és kötelezettségeiről megfelelően, valamint, mivel jogi képviselő nélkül jár el, a jogszabályi előírásokról sem szólt.
Beadáskor nem szólt, hogy írásbelinek minősülő elektronikus úton nem lehet az esetében kapcsolatot tartani.
A kapcsolattartás módjára írtam, hogy a tájékoztatása nem volt megfelelő és nem volt figyelemmel az ügyfél jogos érdekére, valamint mind két jogszabály szabadon engedi az eljárás során a módosítást az ügyfél kérésére.
Tanúk esetében nem esett szó azok zárt meghallgatásáról, így írtam, hogy nem értesítette ügyfelet a meghallgatások tényéről és arról, hogy jelen lehet, ha akarja, valamint a tanúk idézését úgy kellett volna küldenie, hogy azt a meghallgatás előtt 5 nappal kapják meg, nem pedig úgy, hogy előtte 5 nappal küldi el.
Az első sikertelen elektronikus kézbesítés után papír alapon kellett volna kiküldeni.

Na, vajon mennyire rontottam el?

77dns # 2017.05.10. 20:56

Mai szóbeli:

Alk-közig
Állampolgárság megszerzése (írásbeli "folytatása")
Hontalanság (érintőlegesen a nemzetközi szerződések is)
Állampolgásághoz kapcsolódó közig eljárás
Állami vezetők típusai, jellemzői

EU
Uniós polgárság, ebből származó speciális jogok
Petíciós jog részletesen
4 szabadság, különösen a letelepedés és szolgáltatás nyújtás, az olasz ügyvédes jogeset részletesen

Munka
Azonnali hatályú felmondás
Próbaidő
Munkaviszony megszűnése vs megszütetése

Rendesek voltak. Ha elakadtam rávezettek.

Alk-közig és Munka-tb jogszabályokat nyomtatva lefűzős mappában át tudok adni, ha kell valakinek. (az összes a tematkában szereplő jsz le van fűzve 2-2 mappába, szines elválasztókkal) írásbelin már bevizsgált cucc :)
Van egy adag nyomtatott tétel is, pár hiányzik... ezek teljeskörűségére nem tudok garanciát vállalni

77dns # 2017.05.09. 20:34

A megoldás a fraciázás elhagyásán kívül:

L.M. állampolgárság visszavonása
Gyerek: marad magyar állampolgár, mert születéssel "szerezte" és az apa állampolgársága csak a KE határozat közzétételével szűnik meg.

Azon agyaltam, hogy vissza lehet-e vonni L.M.-től ha hontalanná válna (a magyar megszerzésével elvesszti az eredetit), de a kormányhivatalos ismerősök szerint simán.
A magyaron kívüli állampolgárságaikat az ügy nem érinti.

Zirowe # 2017.05.09. 08:29

Sziasztok, üdv mindenkinek.

Milyen törvényeket érdemes vinni alkotmány-közigazgatás írásbelire?
Alaptörvény, ket, pp, ptk-n kívül.

A meglévő kérdéseket átdobnátok nekem is?
mail: zirowe1985@gmail.com

Köszi.

SJuditE # 2017.05.09. 04:21

Sziasztok! Tegnap (május 8) voltam munka és tb-ből írásbelizni. Megírom a kérdésemet, hátha segít a felkészülés során valakinek. 842. számú feladatot húztam. A jogeset röviden: x és y házasok voltak 15 évig, majd házasságot a bíróság felbontotta, x férjet kötelezte, hogy y részére fizessen meg 24.000 forint tartásdíjat. X öregségi nyugdíjas lesz, majd meghal 100.000 forint a nyugdíja. X jövedelme 44.000 forint balaseti járadék és táppénz. Ideiglenes özvegyi nyugdíjhoz folyamodik a tb szerv felé, amit meg is állapítanak neki 24.000 forint ertekben. Ezt ő sérelmezi, szerinte a tny torvényben az ideiglenes nyugdíj összege 60%a annak a nyugdíjnak, amit az elhunytat megillette, ezért bírósághoz fordul. Írjonbírosági határozatot.
Megoldás: A tny törvény öregségi nyugdíjról szóló fejezetének 50(5) bekezdése szerint az ideiglenes nyugdíj nem haladhatja meg a tartásdíj összeget.

Impossible # 2017.05.08. 22:19

És mi a megfejtés? Nem kellett volna franciázni?

Van egy olyan érzésem, hogy a gyerek francia marad. De nem ártana valami indok.

77dns # 2017.05.08. 11:34

Sziasztok. Alkotmány-közig írásbeli kérdés (mai :))

L.M. 2005-ben kedvezményes honosítással állampolgárságot szerzett. 2006-ban gyermeke született egy francia anyától. 2007-ben az állampolgársági ügyekben eljáró szerv észlelte, hogy a kedvezményes honosításhoz hamis okiratokat csatolt.

1 mi következhet ebből a tényből L.M. állampolgárságára.
2 hogyan alakul L.M. gyerekének állampolgárságára.

Jogszabályokat lehetett használni, saját nyomtatottat is, de körbe járva ellenőrizték, hogy csak normaszöveget tartalmaz-e a nyomtatott anyag.

A kötött könyvekből az egyéb részt kérték eltávolítani vagy összetűzni azokat a lapokat.
Ja. A kérdés vagy 709 vagy 907 számmal szerepelt, szóval van néhány... :)

Impossible # 2017.05.08. 06:25

jó, akkor neked el lesz küldve a sz@arozzunkra :D

Impossible # 2017.05.07. 18:10

Nem tudja megküldeni, amíg ő sem kapta meg a király nevében. :D Nem ártana hozzá egy mail-cím.... :D

Impossible # 2017.05.07. 11:47

HOVA??

a címem hintalaw@gmail.hu

(de mondjuk megadhattad volna a tiéd is)

Impossible # 2017.05.06. 20:07

Szia Edényke! :D

Jó a nicked :D

Van mail címed? Tudok átküldeni anyagokat, de nem tudom, hogy vannak-e köztük kérdések. Én is kaptam ezeket a cuccokat, mintha az egyikben lenne, mert valaki összegyűjtögette a jogeseteket inenn fórumról. Mondjuk azasszem írásbelihez, de nem biztos.

Vidabebe # 2017.05.05. 09:31

Elkeltek a könyvek

Impossible # 2017.05.04. 19:01

Létre kell hozni egy levelezőlistát az alk-közigből írásbelizők számára. Tudok jópár érdeklődőről. Ott meg lehetne osztani a dolgokat.