szakvizsga - "B" rész (büntető)


Ronicic # 2012.05.18. 14:34

Sziasztok!

Én is ma voltam, szerintem ugyanannál a bizottságnál, ahol Kikk, a KIM-ben. (Kikk, én voltam az, aki utánad ment be. :))

Nagyon normális bizottság volt, nekem az eddigi legjobb. Abszolút lényegi kérdéseik voltak.

Anyagi: elkövetők, büntethetőséget kizáró, megszüntető okok, fiatalkorúak, emberölés, lopás. Nem kellett semmi szó szerint, a felsorolásokból is csak elég volt párat mondani. Egy-két alap gyakorlati példa, amit, ha az ember elolvassa a könyvet, simán megválaszol.

Eljárás: vádirat tartalma részletesen, óvadék, biztosíték, rendbírság és annak átváltoztatása.

Végrehajtás-szab.s.: mely jogai szünetelnek a szabadságvesztésre ítéltnek, szabálysértésből az elévülési határidők, mihez kötődik az 1 éves határidő.

Mindegyikre 5-öst adtak, én meglepődtem, hogy ilyen is lehet egy szakvizsga, de lehet! :) Én ezzel be is fejeztem, mindenkinek kitartást és rengeteg szerencsét (mert minden azon múlik) kívánok a hátralévőkhöz, előbb-utóbb ti is túl lesztek rajta, és az nagyon szuper érzés lesz! :)))

Textilhal # 2012.05.18. 13:42

Gratulálok Kikk, ügyes voltál!

Kellemes megérdemelt pihenést!:-)

kikk # 2012.05.18. 13:33

Sziasztok!

Ma voltam büntetőből vizsgázni, sikerrel vettem az akadályokat. A bizottság alapvetően kedves volt, abszolút arra mentek rá, hogy mindenki átmenjen.
Kérdéseim:

Anyagi:

  • előkészület, kísérlet (befejezettet magatartású, befejezetlen magatartású, mi a különbség, ehhez kapcsolódóan önkéntes elállás, eredmény elhárítás)
  • rablás, kifosztás jogeseten keresztül

eljárásjog:

  • nyomozóhatóságok, európai nyomozóhatóság hogy kapcsolódhat be magyar ügybe
  • jelentés és a jegyzőkönyv közti különbség, mikor kötelező a jegyzőkönyv
  • szakértő nagyon részletesen
  • harmadfokú eljárás kapcsán tényállás megalapozatlansága, mit tehet a harmadfok?

bv:

  • enyhébb büntetési szabályok alkalmazása
  • végrehajtási fokozat utólagos megállapítása
  • szabs: kísérlet van-e, büntetendő-e

Hát, kb. ennyi volt, vagy legalábbis erre emlékszem. A btk. és a bv. egyébként 5-ös lett, a be. 3-as, mert ott nagyon belekavarodtam a szakértős részbe.

Összességében azt mondhatom, hogy három hét alatt nem feszített tempóban tanulható az anyag. A be. borzalom, nagyon bele lehet keveredni a sok részletszabályba, úgyhogy arra mindenképpen több idő kell. A különös részi tényállásokat nem igazán kérdezik szerintem szó szerint sehol, inkább jogeset kapcsán, úgyhogy azokat sem érdemes szó szerint magolni.

Mindenkinek jó tanulás!

harakata # 2012.05.16. 18:24

Sziasztok!

Novissimás Büntetőjog Általános és Különös részi kötetet keresek. Ha valaki tud segíteni írjon a harakata@freemail.hu emailre.

Jó felkészülést mindenkinek.

drapansz # 2012.05.15. 10:09

Fágica!
Ha a tanú az idézés ellenére nem tud megjelenni, ezt előzetesen, mihelyt az akadály a tudomására jut, haladéktalanul, alapos okkal igazolnia kell.
Amennyiben az igazoláshoz csatolja a másik idézés másolatát, álláspontom szerint ez alapos ok, tehát elegendő, kell hogy legyen.

fágica # 2012.05.15. 08:13

Sziasztok! Lenne egy kérdésem. Van egy ismerősöm, akit tanúként idéztek két különböző büntető ügyben, a gond az, hogy két különböző bíróság ugyanarra a napra idézte.Elég, ha az egyiknek ír egy levelet, hogy a másik miatt nem tud megjelenni? (+ fénymásolatban csatolja a másik idézést.)
előre is köszi

drapansz # 2012.05.09. 20:33

most már csak a Bkv 4 hiányzik...

drapansz # 2012.05.09. 06:56

Köszi Pippa!

Meg is találtam őket, az alábbiak kivételével:
Bkv. 4 és 63.
3/2005 és 2/2010 Büntető jogegységi határozat

Át tudná valaki küldeni ezeket?

Pippa # 2012.05.08. 17:38

drapansz!

Az lb (bocs, Kúria) honlapján megtalálod az összeset:

http://www.lb.hu/

drapansz # 2012.05.08. 08:44

Sziasztok!

Át tudná valaki küldeni nekem az alábbiakat?

Bkv.4., 44., 45., 47., 48., 51., 63., 89., 93., 96., 97.
3/2005, 3/2008 és 2/2010 Büntető jogegységi határozat

Köszönöm szépen előre is!!!

bekönyv # 2012.05.07. 06:39

Sziasztok,

Márciusi vizsgámra való felkészülésemet segítő a Novissima által kiadott büntető eljárás I-II. kötetétől 5.500,- Ft-ért megválnék. Új ára 8.900,- Ft.

Nincs agyon tanulva, a lényeg van kihúzva!

Akit érdekel kérem a szakvizsga1985@gmail.com email címre jelezze.

Budapesten a személyes átvétel megoldható.

Tubi5 # 2012.05.05. 07:20

Ronicic, koszi, hogy jelezted a tetelsor frissiteset, en mar el se kezdem az anyagok osszeszedeset, csak 3-4 hettel vizsga elott, mert mindig van valtozas. Koszi!

helgy # 2012.05.04. 15:47

Sziasztok! Akinek esetleg segítség lehet felkészülés közben... A héten voltam büntetőből. A kérdéseim a következők voltak: Btk hatálya, visszahatóhatály tilalma, 1/1999. BJE, középmérték, privilegizált eset - emberölés kapcsán, bíróságok összetétele, tanúvédelem és esetei, perújítás okai, javítóintézet, pénzbüntetés végrehajtása, új Szabs tv. újításai.
Kitartás és sok sikert mindenkinek, aki még előtte van!

Ronicic # 2012.05.04. 11:55

Lehet, hogy már láttátok, de azért beírom: frissítettek a tételsoron, aktualizálták a szabálysértést és "ajándékként" beraktak plusz bkv-kat, jogegységiket mindegyik részbe, hurrá!

valykaly # 2012.05.02. 05:11

sziasztok! Meg tudná nekem mondani valaki, aki már volt írásbeli vizsgán, hogy lehet-e olyan jogszabályt használni ami ki van húzva, esetleg a tanulás során bele-bele lett írogatva? Semmi "plusz" infó nincs be4leírva,csak hát van aki így tanul. Vagy kell a teljesen szűz jogszabály? Átnézik, hogy miket viszel be?

Kiszi # 2012.04.30. 07:04

Bv. szabályzat valóban előfordul, mint ahogy az fk.-s is, a katonait viszont nem nagyon kérdezik, bár hallottam egy katonai bíróról, akinek persze ez a kedvenc területe...
Egyszóval katonaira kisebb az esély, mint fk.-sra.

Fk.-sból is a lényeg, hogy visszakerült az összes bírósághoz, tehát már nem csak a kijelölt bíróságok tárgyalják (pl. mint korábban a Budakörnyéki). Tudd a bíróság összetételét, azt hogy kell körny. tanulmány, kötelező a védelem, tv.-es képviselőről 1-2 mondatot. (Gyakorlati példa, amiről talán könnyebb megjegyezni: :) az anyuka markecolásra vette rá a kicsiny leányait, hát persze hogy nem lehetett ő a tv.-es képv., amikor mindketten gyanúsítottak. Ilyenkor rendelt ki minket eseti gondnoknak a gyámhatóság (!). Ja és ilyenkor is az fk.-s bíró fogja letárgyalni mindannyiukat. Fk.-s bíró van az összes helyi bíróságon is kijelölve.)
Nyilvánosság szélesebb körben kizárható, jobban próbálják nyomatni a közvetítői eljárást. Fk.-ból kb. ennyi a lényeg. :)

Dr.BlackStone # 2012.04.28. 12:01

sziasztok!

Be-ből mennyire szoktak kérdezni fiatalkorúakra/katonákra vonatkozó dolgokat?
btk ált részből nincs valakinek eladó dialóg-os vagy novissimás,legfrissebb kiadású könyve? ->szerintetek melyik a jobb?a novissimás szerkezete átláthatóbb és nem is olyan hosszú, viszont csak tavalyi kiadású.bár lehet,hogy nem változott azóta,ezt nem néztem meg.

MrsBean # 2012.04.27. 19:57

Azt azert kerdezik! De az elegge meselos;)

Fogika # 2012.04.27. 13:58

Bv. szabályzatot egyébként mennyire kérdezik?

MrsBean # 2012.04.27. 12:26

Abszolute egyetertek Kiszivel! btk, be, szabs, bv tvr es bv szabalyzat! Ezek menjenek JOL!!

Kiszi # 2012.04.27. 11:41

Én már túl vagyok rajta és azt mondom, hogy a "reszlivel" (Rtv., Nbjt., stb.) ne kínozzátok magatokat. Nem éri meg az az idő- és energiabefektetés, ami a megtanulásukhoz kell azért az egy ezrelékért, amekkora az esély rá, hogy ilyet kérdezzenek.
Akitől hallottam/akivel beszéltem azoktól mindenkitől csak a fő jogszab.-okat kérdezték. (Btk., Be., Bv. tvr., Szabs.). Persze ha valakinek hónapjai vannak tanulni, az tanulja meg ezeket is.

Szerintem az a vizsgáztató, aki ilyeneket kérdez, az már alapból a buktatásra megy és annál tök mindegy. :)

Szóval inkább a 4 fő jszab.-t tudjátok jól, én mindenképp ezt tanácsolom!

MrsBean # 2012.04.27. 09:20

Pippa!:) menni fog!! Kitartas kell, de utana tok jo...biztod, bar en meg nem igazan fogtam fel;)

MrsBean # 2012.04.27. 09:18

Igen, alapvetoen nem veszes dolgokat kerdeztek, de naggggggyon pontosan vartak el. Es igen, ramentek a vagyon elleniekre, legalabbis ez a bizottsag, de ha pontosan ment a tenyallas, akkor melyebben nem furtak bele:)

Pippa # 2012.04.27. 09:17

MrsBean!

Gratulálok, ügyes vagy! És most itt a hosszú hétvége pihenni:)

Én még csak most állok neki a b résznek, majd június végén megyek,pedig már én is végezhettem volna ha veled egy tempóban haladok :)

Ronicic # 2012.04.27. 09:12

Gratulálok MrsBean, és egyúttal nagyon irigyellek is, hogy végre elfelejtheted ezt az egész borzalmat! :)) Szerintem korrekt kérdéseket kaptál, én is ilyenekre vágyom, pláne, hogy extra fáradtnak érzem már magam. :)

Ezek szerint különös részi tényállásokon nem is pörögtek nagyon, csak a legfontosabbakat kérdezték?