szakvizsga - "B" rész (büntető)


banánhintahercegnő # 2012.11.08. 07:38

vagy: a bíróság szakértót rendel ki, ha bizonyítás kérdése: mennyi a töketlen fecske repülési sebessége

banánhintahercegnő # 2012.11.08. 07:31

Például: a Törvényszék jár el elsőfokon, ha olyan bűncselekményről van szó, ahol a lovagok akarnak egy rekettyést, vagy, ha az elkövető vérnyúl

banánhintahercegnő # 2012.11.08. 07:28

Vica, akkor találkozunk 21én, látod ez már egy klassz dolog, nem leszünk egyedül, bátorítjuk a másikat :)

Mindenképpen szólok, ha bármit találok :) :, ha nincs, majd odaköltök valamit...

Nahhh megyek, mert úgy van az, hogy taaaaannnnullláááááás

Mosolygós szép napot!

vicaszabo # 2012.11.08. 07:10

Ha égés lesz, nem te tehetsz róla, csakis a bizottság!!! De nem lesz az, kedves tündi bündi bizottságod lesz. fantasztikus kérdésekkel (amik csak azt a kört érintik amit álmodból felkeltve is) szóval hajrá, mindent bele :)

Borsopanna # 2012.11.08. 06:39

Jó reggelt, Fiatalok! :)

Olyan jókat nevetek rajtatok, milyen szövegeket nyomtok :D

Vica, Sann, Kriszti:: de édesek vagytok, köszi! :) Ti is ügyesek legyetek ma, már nincs sok hátra!

BHH: te a szó legjobb értelmében nem vagy normális! :D

Most indulok a vonathoz és közben az jutott eszembe, hogy Ave Caesar, de morituri salutant! Mondjuk azért ez egy kis túlzás :)

Jajj, Gyerekek, remélem, nem lesz égés, olyan ciki lenne arról beszámolni! :D Este jelzek itthonról! :)

Mindenkinek csudaszép, hasznos napot! :)

vicaszabo # 2012.11.08. 06:15

Hercegnő, én is 21.-n megyek, tenger időnk van!!! :))) Csak legyen is eredménye 21.-n! :)

Be.: szólj ha valami izgalmasat, érdekeset, könnyen tanulható-emészthetőt találsz! :)

Sann: azt gondolom, hogy becsülettel végigküzdjük a rendelkezésre járó időt, annyit tömünk a buksinkba ami belefér (de egyikünk sem lesz ettől büntetőjog szakértő) és elmegyünk, magyarázni a bizonyítványt! Remélhetőleg értékelhetően, és mindenki átmegy:

Borsopanna: kalappal, amibe egy elefánt is belefér!!!!

Vica

banánhintahercegnő # 2012.11.07. 20:09

Kriszti: én Be-vel küzködöm, ami kijelenthetem, hogy szarcsi foscsi :)

drkriszti # 2012.11.07. 19:59

Borsopanna, én ùgy veszem észre, hogy Te mindent tudsz, és tuti ìgy lesz ez holnap is!!! =)

Ès Ti többiek, hogy àlltok a tudàssal? Ki, mit tanult ma? :)

Sabri7 # 2012.11.07. 18:13

Sziasztok!

Keresem az alábbi könyveket megvételre:
Dr. Diós-Dr. Vaskuti: Büntetőjog 1.- Általános rész
Dr. Bodor-Dr. Diós-Dr. Vaskuti: Büntetőjog 2.- Különös rész
Ha valakinek megvannak és eladná őket, légyszi írjon!
köszi.

sann # 2012.11.07. 17:49

Borsopanna, 1000 köszi a nyvt összefoglalót, magamtól 5 percet se szàntam volna rà. De igy mar lett legalabb alapfogalnam! Drukkolok neked, ügyi leszel!

A felkèszülèssel meg nem akartam paràztatni senkit, cs nekem nagyon tömèny a 2 hét. Különben meg mindannyiunknak sikerülni fog és kész, ennyi! Szép estét!:)

banánhintahercegnő # 2012.11.07. 17:28

Itt mennyi tüneményes teremtés van :) :)

Vica: nov. 19 írásbeli, 21 szóbeli...

Elvileg három hetem lett volna, amit keresztül húzott a betegség.

Hát így...

Borsopanna: nagyon beletrafáltál, a kiskutyám neve Fibi :) :)
Ugye Te holnap mész ugye? mindenmindenminden jóboszorkányos energiám Veled lesz :) :)

vicaszabo # 2012.11.07. 17:27

És igen! Végre sikerélmény! Már van egy tétel amit ha kérdeznek az első ami beugrik nem a tök homály!!!! :)))
Egyébként hogy vagytok?! :)
Borsopanna? Ha csak holnap jössz fel, akkor nagyonnagyonnagyonnagyon szorítok!!!

Borsopanna # 2012.11.07. 12:46

Sziasztok! :)

Textilhal: de jó, hogy itt vagy! :) Köszi a szép szösszenetet! :)

Vica! Hogy állsz, hogy bírod? Ez az utolsó vizsgád, mindjárt végzel! Kibírod, megcsinálod!!!!! :)))

BHH (Fibi! :)): Ne izgulj, volt, aki 2,5 - 3 hét tanulással abszolválta a vizsgát, ráadásul kiváló jegyekkel... Kívánom, hogy te is légy egyike ezen zseniknek! :)

Heni, nee, azt ne szelektáld, én tökre szeretem, izgalmas! Nagyon egyszerű:

  • Mi szabályozza?

2009:47-es tv., a bűnügyi nyilvántartási rendszerről

  • Mi ez?

Közhitelű hatósági nyilvántartás (tele személyes, szenzitív adatokkal!) -> korlátozott, ki használhatja, mi célból, milyen módon, stb.

  • Mi a célja?

Az emberi méltósághoz való alapjog és az információs önrendelkezési jog tiszteletben tartása mellett belső/nemzeti felhasználhatóság, és nemzetközi bűnügyi együttműködéskor is használjuk.

  • Milyen részekből áll?
  1. személyazonosító adatok és fényképek nyilvántartása
  2. bűnügyi nyt. (bűntettetesekről, hátrányos jogkövetkezmények alatt állókról, hátrányos jogkövetkezmények alól mentesült és már büntetlen előéletűekről, büntetőeljárás alatt állókról, kényszerintézkedés alatt állókról, és van egy átmeneti adatállomány elnevezésű része is)

3.EU tagállami bíróságok ítélete magyar állampolgárokkal szemben

Ez a tételhez tartozó váz, a fenyőfa. Ha karácsonyfát szeretnél, csak fusd át a jogszabályt, és simán rád ragad, hogy melyik nyulvántartás mire való, milyen adatokat tartalmaz. Egyszerű, mint egy pont, és nagyon érdekes! :) 20 perc és már tudod is!

Ügyesek legyetek! :) Csak bekukkantottam, mert már hiányoztatok :)))) Holnap jelzek! :)

Kitartás! :)

Gyheni # 2012.11.07. 10:23

Sziasztok,

A Be 20.tétel bűnügyi nyilvántartások.. ki akartam nyomtatni az irodába, hogy mire odaérek majd, meglegyen, de mi ez a tétel????????????? most tök komolyan!szerintem szelekció áldozata lesz...

üzletszerűség most már nekem is pipa, de a bkvból a két fő mondatot jegyeztem meg, ha tényállási elem akkor egység, ha minősítő akkor halmazat.

banánintahercegnő: én egy bő hete tanulok csak, és én is ráparáztam hogy más, aki ugyanakkor jön mint én vagy később is kicsit, már rég tanulok, de ez van, most már azt kell beosztani időt, ami van, úgyhogy ne parázz, pláne hogy mint tudjuk az anyag elsajátítása csak egy része annak hogy a vizsga sikeres legyen...

jók legyetek, most lelépek dolgozni, mert hát azt is kell :)

vicaszabo # 2012.11.07. 06:35

Textilhal: de jó hogy itt vagy!!!! Köszönjük :) Bár ennyit tuti nem fogok hozzá megtanulni, de olyan nagyon jó hogy figyelsz ránk és segítesz!!!!

Hercegnő: ne izgulj, nem számít ki milyen régóta tanul. Te meg tudsz már egy csomót, a többit meg hozzáteszed! Még van időd, nem, mikor mész?

banánhintahercegnő # 2012.11.06. 20:44

ójaj, most visszaolvastam, itt mindenki régóta és nagyon tanul :( :( hát ez még inkább kétségbe ejtett

nézzek egy kis Castle-t, hátha az visszaadja a hitem :)

Szép estét!
B.Hinta Hnő

drkriszti # 2012.11.06. 19:58

Làtom mindenki nagyon hajtja a dolgokat. =) Èn sem teszem màsképp, bàr ez a meló utàni, esti tanulàs nem a leghatékonyabb, de azért ha lassan, is, de fogynak a tételek. ;)
Ma a hivatali bcs-ek voltak porondon, nem voltam túl lelkes tanulàs közben, de ezeknek legalàbb nem bonyolult a halmazati minősìtésük...

Az üzletszerűséggel kapcsolatos összefoglalókat én is köszönöm! ;)

Textilhal # 2012.11.06. 19:02

ÜZLETSZERŰSÉGHEZ:

Ha alaptényállási elem, akkor törvényi egység (törvényi rendelkezés hiányában halmazatként kellene értékelni), ilyen pl. a zugírászat.

Ha minősítő körülmény, akkor halmazatot eredményez, lásd BKv. 37. (Bocs, hosszú lesz)

37/2007. BK vélemény
a hatályon kívül helyezett BK 104. számú állásfoglalás felülvizsgálatáról

Az üzletszerűen elkövetett - ugyanolyan vagy hasonló - cselekmények esetében bűnhalmazatot kell megállapítani, ha az üzletszerűség a bűncselekmény minősítő körülménye, vagy ha a szabálysértési értékre elkövetett cselekmény az üzletszerűség folytán bűncselekmény.
Nincs helye viszont bűnhalmazat megállapításának, ha

  1. a cselekmények a folytatólagosság egységébe tartoznak,
  2. az üzletszerűség az alaptényállás eleme, vagy
  3. az elkövetési magatartás folyamatos jellegű.

Az üzletszerű elkövetés az 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: Btk.) Különös Részében egyes bűncselekményeknél alaptényállási elem, míg más bűncselekményeknél minősítő körülmény.
A Btk. 12. §-ának (1) bekezdése szerint, ha az elkövető egy vagy több cselekménye több bűncselekményt valósít meg, és azokat egy eljárásban bírálják el, bűnhalmazatot kell megállapítani. A (2) bekezdés a bűnhalmazat alól egy kivételt szabályoz: a folytatólagosságot.
A törvény tehát nem tartalmaz halmazatot kizáró rendelkezést az üzletszerű elkövetésre.
Az üzletszerű elkövetésnél a rendszeres haszonszerzésre irányuló törekvés az elkövető olyan célja, amely vagy a büntetőjogi felelősségre vonás, vagy a megvalósult bűncselekmény súlyosabb minősítésének a feltétele. A Btk. egyes bűncselekményeknél a rendszeres haszonszerzésre irányuló törekvést - az üzletszerű elkövetést - az alaptényállás elemévé tette. Ezeknél a törvényi tényállás többszöri megvalósítása ellenére bűncselekményegység létesül.
Ez azonban nem jelenti azt, hogy egyszeri elkövetés esetén ne lehetne ezeknek a bűncselekményeknek a megvalósítását megállapítani, amennyiben fennáll a rendszeres haszonszerzésre törekvés.
Amikor a törvény az üzletszerű elkövetést a bűncselekmény minősített eseteként szabályozza, a már megvalósult bűncselekmény elkövetéséhez többletként olyan alanyi ismérv is társul, amely súlyosabb megítélést von maga után. Az üzletszerű elkövetés tehát ezekben az esetekben a fokozott társadalomra veszélyességet fejezi ki, s hatásában ugyanolyan, mint az egyéb minősítő körülmények.
Ezért akár ugyanolyan, akár hasonló jellegű több bűncselekmény üzletszerű megvalósítása esetén bűnhalmazatot kell megállapítani a következő bűncselekményeknél:

  • magzatelhajtás [Btk. 169. § (2) bek. a) pont],
  • emberi test tiltott felhasználása [Btk. 173/I. § (3) bek. a) pont],
  • magántitok jogosulatlan megismerése [Btk. 178/A. § (3) bek. b) pont],
  • kerítés [Btk. 207. § (2) bek.],
  • embercsempészés [Btk. 218. § (3) bek. c) pont]
  • vesztegetés [Btk. 250. § (3) bek., 251. § (2) bek., 252. § (3) bek. b) pont],
  • befolyással üzérkedés [Btk. 256. § (2) bek. c) pont, (4) bek.],
  • vesztegetés nemzetközi kapcsolatokban [Btk. 258/D. § (2) bek.],
  • visszaélés robbanóanyaggal vagy robbantószerrel [Btk. 263. § (3) bek. a) pont],
  • visszaélés lőfegyverrel vagy lőszerrel [Btk. 263/A. § (3) bek. a) pont],
  • visszaélés haditechnikai termékkel és szolgáltatással, illetőleg kettős felhasználású termékkel [Btk. 263/B. § (3) bek. a) pont],
  • egyedi azonosító jel meghamisítása [Btk. 277/A. § (2) bek. a) pont],
  • visszaélés kábítószerrel [Btk. 282. § (2) bek. a) pont, 282/C. § (3) bek.],
  • árdrágítás [Btk. 301. § (2) bek. a) pont],
  • pénzmosás [Btk. 303. § (4) bek. a) pont],
  • jövedéki visszaélés [Btk. 311. § (2) bek. b) pont, (3) bek. b) pont, (4) bek. b) pont, (5) bek. b) pont],
  • jövedéki orgazdaság [Btk. 311/A. § (2) bek. b) pont, (3) bek. b) pont, (4) bek. b) pont],
  • jövedékkel visszaélés elősegítése [Btk. 311/B. § (2) bek. a) pont],
  • csempészet [Btk. 312. § (2) bek. b) pont, (3) bek. b) pont, (4) bek. b) pont],
  • készpénz-helyettesítő fizetési eszközzel visszaélés [Btk. 313/C. § (2) bek. b) pont, (3) bek. b) pont, (4) bek. b) pont, (5) bek. b) pont, (6) bek. b) pont],
  • lopás [Btk. 316. § (4) bek. b) pont 1. pont, (5) bek. b) pont, (6) bek. b) pont, (7) bek. b) pont],
  • sikkasztás [Btk. 317. § (4) bek. b) pont, (5) bek. b) pont, (6) bek. b) pont, (7) bek. b) pont],
  • csalás [Btk. 318. § (4) bek. b) pont, (5) bek. b) pont, (6) bek. b) pont, (7) bek. b) pont],
  • orgazdaság [Btk. 326. § (4) bek. b) pont, (5) bek. b) pont, (6) bek. b) pont],
  • szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok megsértése [Btk. 329/A. § (2) bek. b) pont],
  • szerzői vagy szerzői joghoz kapcsolódó jogok védelmét biztosító műszaki intézkedés kijátszása [Btk. 329/B. § (3) bek.],
  • iparjogvédelmi jogok megsértése [Btk. 329/D. § (2) bek. b) pont].
  1. Nem kerülhet sor bűnhalmazat megállapítására, ha a cselekmények a Btk. 12. §-ának (2) bekezdésében foglalt folytatólagosság egységébe tartoznak.

Ha azonban a folytatólagosan elkövetett cselekmény egyúttal üzletszerűen megvalósítottként is minősül: a folytatólagosság mellett az üzletszerűséget is meg kell állapítani.

  1. Nincs helye a bűnhalmazat megállapításának, ha az üzletszerű elkövetés az alaptényállás eleme. Ebben az esetben bűncselekményegység valósul meg, mivel az üzletszerűség a büntetőjogi felelősségre vonás feltétele. Ilyen bűncselekmény a zugírászat (Btk. 248. §).
  2. Vannak olyan cselekmények, amelyeknél a törvényi tényállásban írt „folytat” elkövetési magatartás teremt egységet. Ilyenkor az üzletszerűen elkövetés minősítő körülményének fennállása sem változtat az elkövetési magatartás folyamatossága miatt létrejött egységen. Ilyen bűncselekmény a vásárlók megkárosítása (Btk. 328. §).

(Bírósági Határozatok 2008. évi 2. szám.)

banánhintahercegnő # 2012.11.06. 18:56

Sann, örülök, ha segíthettem :) :) :)

19.55 perc ZULU kisebb fajta kétségbeeséses roham, óóójajjjajjjajjj

B.Hinta.Hnő

vicaszabo # 2012.11.06. 15:50

Sziasztok!

AB határozat: nekem is a természetes szelekció áldozata lett. A Bkv-k fontosabbak (és rövidebbek).

Üzletszerűség: én úgy tudom, hogy a tvi egység egyik esete ha az alaptényállás eleme. Ha viszont minősítő körülmény, akkor halmazat.

Kaposvári kisfiú: no comment. Borsopanna, ha ezt kérdezik, próbáld féken tartani magad. A véleményünk büntetőjogi szakvizsgán nem vállalható. De nekem is megvan a külön véleményem mint ahogy nektek is.

Jó tanulást, húzzunk bele, fiatal az este :)

Vica

sann # 2012.11.06. 15:18

U, koszi a valaszt igy mar tenyleg logikus!

Gyheni, kb 70%-at neztem at elore az anyagnak, es az pozitiv, nem tunik ujnak, sokkal konnyebb tanulni, de olyan sok az anyag, hogy a szokasos modszer, h elolvasom, atgondolom, nagyjabol probalom magamban felmondani, tudatositani meg mindig sok ido...ez a 7. napom, be.-t mar atvettem legalabb, de bv-t estenkent kellene tanulnom elvileg, de eddig meg nem nagyon sikerult, uh rejtely h azt mikor fogom. Ha tuleltem a vizsgat, majd jelentek h 2 het is eleg:)) sokaknak eleg volt mar ...

Gyheni # 2012.11.06. 15:01

Én is úgy döntöttem, hogy az AB határozatok hagyom a halálba..

jajj sann, ne ijesztgess hogy már átnéztél mindent és 2 hét nem elég rá..:( szabin vagy már vagy dolgozol is mellette? én is ettől félek, hogy most előre tanulok, aztán majd mégis olyan lesz mintha kínai lenne...

borsopanna:kaposvári kisfiú megölése nálam is kiverte a biztosítékot, eleve ha gyerekek elleni bármilyen bcs-ről van szó, nagyon meg tud viselni. kitartás neked, már a végén jársz és jön a hawaii!! :))))

banánhintahercegnő # 2012.11.06. 14:38

Szia Sann!

Aki üzletszerűen követi el a bűncselekményt, az általában több ugyanolyan, vagy hasonló bűncselekményt követel, rendszeres haszonszerzésre törekedve.

Akkor egység, ha az üzletszerűség alaptörvényi tényállási elem. Vagyis pl. a zugírászatnál alaptényállási elem, így egy bűncselekményről beszélünk, akkor is, ha több magatartás történik, mert szükségszerűen többnek is kell történnie, ahhoz, hogy egyáltalán a zugírászat megvalósuljon.
hát valahogy így :) :)

sann # 2012.11.06. 14:20

Sziasztok!

Bogarock en ugy ertelemztem, h aki eppen szabvesztet tolt, az nem valaszthato, de szavazhat, kiveve, ha eltiltottak a kozugyektol. (mintha a bv-ben lenne ez igy leirva, de keverek mar mindent)

Gyheni, en AB hatarozatokat egyaltalan nem olvasok, mert 2 sor utan elmegy a kedvem....igy is eleg, h rajottam 2 het alatt nem tudom atvenni az anyagot (kb. csak jsz-ok, meg btk altalanosbol tanulok elmeletet), hiaba tanultam elore :((( kapkodok cs ossze-vissza....

Ma delelott tanultam es nem ertettem teljesen: uzletszeruseg az tobb bcs, v bcs egyseg az is? es ezert is mas mint a folytatolagos, ami egyseg. Vmi van? :)

(bocsi, h nincs ekezet)

Borsopanna # 2012.11.06. 11:38

Sziasztok!

OFF
Arra való tekintettel, hogy a szóbelin kérdezhetnek aktuális dolgokat, beleástam magamat ennek a kaposvári kisfiúnak, Szita Bencének az ügyébe.
Ezúton szeretném megkérni a kedves fórumozó anyuka- és nőtársaimat, hogy NE olvassák el az erről szóló híreket!!!
És Unió ide, ENSZ oda, én azonnal visszaállítanám a halálbüntetést, egyben alkalmaznám a visszaható hatályt ezekre az állatokra (nem emberek).
Néha megrémít, milyen világban élünk és hova tartunk.