szakvizsga - "B" rész (büntető)


kondidori # 2011.02.11. 11:40

2. a Országos Igazságügyi Orvostani Intézetnek az alkoholfogyasztás és az alkoholosbefolyásoltság igazságügyi orvosszakértői vizsgálatáról és véleményezésről szóló 5.sz. és 13. sz módszertani levele

3. A különbség a befolyásoltságban van. Ha ivott, de nem befolyásolt (0,5 alatt), akkor szabálysértés.

kondidori # 2011.02.11. 11:47

3. nem szabhat ki helyszíni birságot, azt külön írná a jogszabály a tényállásnál.
határozatban 100e -ig birságolhat,és még a jogsidat is elveheti max 1 évre.

A jogiszaki.hu-n fennvan egy 2010.10.01. dátummal hatályosított kidolgozás 3 részben, szerintem a fogalmak miatt érdemes lenne a tv mellé nézned.

netusufloro # 2011.02.11. 21:47

Köszi kedves Pazs és Kondidori!

Boribon # 2011.02.11. 22:03

Sziasztok Sorstársak! Ma volt életem legjobb vizsgaélménye!!!! Ahhoz képest, hogy előtte szétparáztam magam, egy szuperkedves, korrekt bizottsághoz kerültem, és 3db ötössel hagytam el a Szalay utcát..
Kérdéseim (amennyire emlékszem):
BJ
elkövetők, különösen a közvetett tettes fogalma
jogeseten keresztül emberölés, kifosztás, kiskorú veszélyeztetése, lopás

BE
eljárás résztvevői, pótmagánvádló, magánvádas eljárás részletesen

BV
jutalmak, szabálysértési eljárásban a bíróság szerepe, mit nem lehet bevinni az elítéltnek, csomag

Na most jól kialszom magam. Hajrá mindenkinek!!

Dr.Attika # 2011.02.11. 23:30

Szia Boribon!
Gratulálok.

netusufloro # 2011.02.12. 16:37

Gratulálok Boribon!
Ennél jobban nem lehet teljesíteni! Nagyon megérdemled az a kis alvást, de még többet is!
Ne

dr. Juci # 2011.02.12. 16:39

Grat-grat! Ismerős kérdések, szerintem én is ennél a bizottságnál voltam. OIT I. em., ugye?

Boribon # 2011.02.13. 20:12

Köszönöm a gratulációkat! OIT földszintjén volt a vizsga. Szép hetet!

L.Vera # 2011.02.14. 13:46

Sziasztok!

Korábban olvastam, hogy írásbelire elvileg nem lehet, de szoktak bevinni iratmintatárat, Bh-kat, és senkit nem érdekel, hogy miből dolgozol, nem ellenőrzik.
Még mindig így van?

Előre is köszönöm a választ!

Vera

ui:Akik most tanulnak azoknak kitartást, akik pedig már sikeresen levizsgáztok azoknak nagy gratula!!!

L.Vera # 2011.02.14. 14:03

Bocsi, hogy megint én.
az előbb olvastam, hogy kérdés volt a vizsgán mit nem lehet bevinni az elitéltnek?
Itt arra gondoltak, hogy csak olyan dolgokat lehet bevinni, amit egyébként magánál tarthat???
vagy lőfegyver, lőszer, szúró fegyver, üveg/porcelán poharat stb. nem?

Vera

ates66 # 2011.02.15. 07:24

Sziasztok!

Mindenkihez szólok, mert nem tudom kinek írjak. Segítséget szeretnék kérni! Feb. 28-án megyek írásbelizni - bv-ből és nincs még hozzá semmi anyagom. Amire szükségem lenne az feladat és BH gyűjtemény. Nagyon megköszönném, ha valaki tudna ebben segíteni!

Sokan vannak a fórumon, akik túl vannak a büntető szakvizsgán. Kérdezném tőlük, hogy a vizsgán milyen részletességgel mennek bele a kérdezésbe? Gondolok itt arra, hogy kérdeznek e olyant, hogy
- kulturális javak megrongálása
- visszaélés minősített adattal
- fogolyszökés
- visszaélés nukleáris létesítmény üzemeltetésével stb.
Ez csak néhány példa. Van ilyen elvetemült kérdező??? Vagy a kérdések jobban a GYIK-ből vannak?

Válaszotokat előre is köszönöm!


Üdv. mindenkinek :-)

Ates66

TÉvi # 2011.02.15. 13:15

Sziasztok!

Remélhetőleg :-) utolsó szakvizsgámra készülök a "B" részből. Áprilisra jelentkeztem, de sajnos a munkahelyemről valószínűleg egyáltalán nem fogok tudni eljönni tanulni, max. egy pár napot a vizsga előtt éppen. Azaz munkaidőn kívül, itthon kell megoldanom a tanulást egy 3 éves eleven kis rosszcsont mellett, ami nem egyszerű.

Mennyi az a minimálisan szükséges idő, amit a büntetőre kell szánni? 2-es jegy a cél, nem 5-ös... :-)

Köszi, TEvi

ates66 # 2011.02.15. 14:42

Szia TÉvi!

Én nem tudom, hogy mennyi idő kell rá, hogy a 2-es meglegyen, de azt tudom, hogy írásbeliig van 12 napom + 2 nap még a szóbeliig. :-) és én sem az 5-ért megyek, mert mindenki nagyon jól tudja, hogy az anyagmennyiség megtanulása egy dolog, a vizsgához egy nagyadag szerencse is kell, mert ott van egy BIZOTTSÁG akiről nem tudjuk, hogy a vizsga napján milyen hangulatban van.


Üdv. mindenkinek :-)

Ates66

dr. Juci # 2011.02.15. 16:24

Kedves TÉvi!

Először is respect, kettőt már megcsináltál a kiskölök mellett, azért ez nem semmi szerintem. Talán a bizottság is más szemmel nézi azt, akinek utolsó vizsgája, az anyag mennyisége pedig egyértelműen büntetőből a legkevesebb, ezekkel tudlak biztatni. Szerintem kezdd el "olvasgatni" az anyagot akár már most kis részletekben, az emberölés tényállását meg ilyeneket úgysem felejted el áprilisig.

Ates66, bv-s cuccok a www.jogiszaki.hu -n, Letöltés menüpont alatt. Kérdésként szerintem talán a visszaélés minősített adattal lehet esélyes azok közül, amiket felsoroltál, de nyilván nem olyan gyakorisággal, mint az emberölés minősített esetei. A GYIK mindenképp hasznos, az ottani kérdések tényleg gyakoriak. Ha visszaolvasol a fórumban, itt is többen leírtuk a kérdéseinket, az is jó támpont.

concha # 2011.02.15. 17:59

Sziasztok!

Új vagyok itt, és a büntetőjog szakvizsgát valamikor márciusban szándékozom letenni (még nem kaptam értesítést - mellesleg ez már idegesít is kicsit, talán holnap fel is hívom őket). De nem ezért írok. Ti a büntetőjog különös részét milyen könyvből tanuljátok? Úgy látom, hatályosított könyv nincs, a Dialog Campus Kiadó még nem jelentette meg az új kiadványát. Esetleg vannak valakinek kidolgozott tételei? Vagy marad a törvény a kommentárral?

Egyébként TÉvi, tényleg nagyon ügyes vagy, hogy már két szakvizsgarészt megcsináltál. Én két irdatlan rossz kölyökkel vagyok itthon (az egyik két és fél éves, a másik 9 hónapos), úgyhogy egy cipőben járunk... Tanulni este tudok és ha a párom elviszi a kölyköket a nagyszülőkhöz. Én is két hetet szánok a tanulásra, persze ezt nem egyben tanulom, hanem sok-sok részletben...

Legislator # 2011.02.15. 20:55

off

Győző bácsi:-)

on


Sunshine after the rain.

Sz.Márton # 2011.02.15. 21:39

Én is erre gondoltam...

netusufloro # 2011.02.16. 07:37

Sziasztok!
A Bv.tvr-ben találtam egy fordulatot, amit hiába olvasok el többször, nem értem:
70.§ (1) végén: egyes büntetések, intézkedések "... tartamába be kell számítani"
és ezután a), b), c) esteke felsorolása következik, majd
"(2) Nem számít be az (1) bekezdésben felsorolt büntetések tartamába az az idő SEM, amely alatt az elítélt...." Mi itt ez a SEM? Az (1) bekezdés éppen az ellenkezőjét állította, hogy beleszámít, itt pedig - vélhetően, hogy NEM számít bele...
Most mi a helyzet? Nem értem. Lehet, hogy a jogszabály szövegében van a hiba vagy én vagyok kevés?

guba # 2011.02.16. 07:48

Nekem is úgy tűnik, hogy a "sem" feleslegesen van benne a szövegben.

dr. Juci # 2011.02.16. 08:01

Csatlakozom, + 1 szavazat arra, hogy felesleges ott az a sem. Amikor az (1) bekezdést módosították, gondolom, jó szokás szerint nem olvasták tovább a tvr-t, hogy akkor következetesnek kellene lenni, mert minek az...

dr. Juci # 2011.02.16. 08:01

Csatlakozom, + 1 szavazat arra, hogy felesleges ott az a sem. Amikor az (1) bekezdést módosították, gondolom, jó szokás szerint nem olvasták tovább a tvr-t, hogy akkor következetesnek kellene lenni, mert minek az...

adventure # 2011.02.16. 11:46

Életkori kérdésem lenne a kedves Fórumozókhoz:

A 14. születésnapján gyermekkorúnak, ill. a 18. születésnapján még fiatalkorúnak számít a delikvens, ha épp a szül.napján bűnözik..?

kondidori # 2011.02.16. 12:27

Attól kezdve fiatalkorú vagy nagykorú, amely napon belölti a 14. ill 18. életévét.

netusufloro # 2011.02.16. 19:29

Én nem tudom, mikor lesz éppen büntethető, de az az "érzésem", itt is a fiatal, javára szólóan másnap lesz nagykorú, felnőtt korú, hiszen azon a napon akár 23 óra 59 perckor is születhetett.
MÁS: Tudtok olyanról, aki csupán egyetlen tételhez (Bv 21. számúhoz) elolvasta a 30/1997. NM rendeletet a javítóintézetek rendtartásáról?
Mi a lényege? Leírta ezt valaki valamikor valamely elérhető helyre?
Egyébként hogyan vegyek komolyan olyan rendeletet, amely több helyen utal olyan bekezdésre, amelyet töröltek? (17/2003 IM rendelet 20. § (2) törölve, de a)-c),d) és e) pontjára utal a 25.§ (1) és a 26.§ is)

Sherlock # 2011.02.16. 21:24

Jól mondja mosza, egy nap csúszás van a polgárjoghoz képest. :P