szakvizsga - "B" rész (büntető)


Jaku # 2009.12.04. 09:40

én hülye bv-t választottam írásbelire, de azt sem tudom, hogy mire számítsak..aki volt már adjon némi útmutatót...
előre is köszönöm

Jaku # 2009.12.04. 09:50

A terhelt a saját terhére nem fellebezhet! Vhol pont olvastam és az indoklásban a Be. 324.§ (2) bekezdése szerepelt!! azzal, hogyha fellebbezhetne, akkor ott szerepeltetné a tv.

blizzard # 2009.12.04. 10:03

Thalia! Köszönöm. Sajnos itt nincsenek fönn a jobb jegyzetek, ömlesztett törvényszöveg PDF-ben. BV-ből van valami ötlet, honnan lehetne átfogó szinten tanulni, anélkül hogy minden jogszabályt a-tól z-ig elolvasnánk?

dr Abu-Dhabi # 2009.12.04. 10:28

ez a szakvizsga gmail-ügy elég szomorú látvány...
semmi nincs fent, minden ki lett törölve...de még a kukából is... (A,B,C)
na mind1, ami nekem van büntiből, azt felraktam most...
csokoládé

ps. gmail-nek van egy olyan jellemzője, hogyha kitörlöm a küldött üzenetek mappából a levelet - azzal a szándékkal, hogy ne jelenjen meg a nevem, email címem, stb. -, akkor az előzményt is törli...
így elég sok anyag elveszhet...
szó, ha vki innen küld magának anyagokat, és nem szeretné, hogy látszódjon a neve, akkor legyen szíves vagy egy másik email-címet választani, ami alapján nem beazonosítható vagy közvetlenül letölteni az anyagokat gmail-ről.

blizzard # 2009.12.04. 10:46

Most látom hogy van egy jobbfajta 105 oldalas bv anyag az oldalon, igaz, 2008-as. Abból fogok tanulni...

kondidori # 2009.12.04. 11:57

Sziasztok!

Az elmúlt hónapban Kinában voltam, ezért sajna nem mentettem ki én se a legújabb jegyzeteket a gmail-os fiókból. De ha valakinek van olyan anyaga, ami nincs fen a webatu-s honlapon, dobjon meg egy e-maillel és azt is feltöltöm. Ha már időről időre valaki jófejkedik... Csoda, hogy a jelszót nem változtatta meg eddig senki.

kondidori@freemail.hu

Legislator # 2009.12.04. 12:27

OFF

Kínáért azért irigyellek:-D.

ON


Sunshine after the rain.

fantasmagora # 2009.12.05. 07:04

Sziasztok,

szerdán voltam vizsgázni és hál' Istennek túl vagyok rajta, nem is akármilyen eredménnyel, pedig simán ki is vághattak volna.

Írásbeli bv: elítélt enyhébb vh szab. alatt az eltávról 3 nap késéssel jön vissza mondván, hogy balesete volt, kórházban feküdt és igazolása is van, de senkinek nem szólt, hogy hol van. Parancsnok fogolyszökésért feljelenti, indítványozza az enyhébb vh szab-k megszüntetését.

Nos, én megszüntettem, mondván, hogy szólnia kellett volna, így ráhúztam az önhibát.
4-est kaptam rá, de be kell vallanom, amikor az ügyész kezdte a vizsgátatást és véleményezte az írásbelimet, nem tudom pontosan felidézni, idegességem okán,de mintha azt mondta volna, hogy itt nincs önhiba és én szigorú voltam.

szóbeli:
bv: befogadás, mikor nem fogadja be, mit csinál a gyerekkel, a vagyonnal, mikor őrzésre befogadás, meg még valami, de nem emlékszem
szabs:hogy jön a bíróság a szabs-ba, milyen utakon, és az ügyész? ezeket körbe jártuk,
5-öst adott és nagyon rendes volt

anyagi: (Főv.Bírós elnöke)beszáll a nagydarab kigyúrt fickó a liftbe az elnök 85 éves 150cm-es anyósával. azt mondja:add ide a zsét nyanya (szó szerint)nyanya bicskát előránt, hasba szúrja támadóját. mi ez? ezzel kapcsolatban jogos védelem, arányosság, rablás tényállása, kísérlet, aztán adócsaláshoz hasonló tényállások különös részben-csak 3-at kellett mondani, csak címet
Kedves volt,5-öst adott.

be: kissé kukacos idős ügyvéd, mindig egy szót akart hallani
óvadék, hogy jön be mégis az előzetes? hogyan állapítja meg az összegét a bíróság? van e fix összeg? (azt akarta hallani, hogy mit vizsgál a bíróság az összeg megállapításakor)
tárgy mellőzésével hozott határozat.
Megkérdezte, melyik be-ből tanultam.olyan hülyének éreztem magam... merthogy mi az ami most benne van a be-ben,de előtte nem volt? (na, kösz...)mondtam neki, aktuális, augusztusi változások utáni be-ből
Tárgyalás mellőzésesnél csak az elejét akarta, semmi mélyen belemenős. Végül 4-est adott

Meg kell jegyeznem, hogy ez 2/3-ad részt ugyanaz a banda volt, akik 2 héttel korábban mindenkit kivágtak be-ből és egy órán keresztül vizsgáztatták az embereket.

Kitartás!

bözsi82 # 2009.12.07. 18:44

Sziasztok!
Ma voltam írásbelizi bv-ből. A feladatom a következő volt:
A vádlottat a bíróság 5 év fegyházra ítélte, melynek letöltését 2003. novemberben kezdte meg. Bv bíró 2005 december 10-én eggyel egyhébb fokozatba, börtönbe helyezte. 2006. július 10-én kérte a védő és az elítélt az evszt-t. Bv parancsok értékelő vélemény nélkül küldte meg a bv bírónak azzal, hogy nem javasolja az evsz-t. Erről kellett határozatot hozni.
Szerintetek lehet evsz, ha nincs értékelő vélemény, vagy el kell utasítani?

szakvizsgázó # 2009.12.07. 19:17

bözsi82: Semmiképp sem lehet evsz, mert fegyházban kezdte meg a büntetését (Bvtvr 28/A.§ (2) f. pont)

szakvizsgázó # 2009.12.07. 19:19

Bár annak utána kell nézni, hogy mikortól hozták be ezt az új szabályt, lehet, hogy 2006-ban még nem volt iylen szabály...

bözsi82 # 2009.12.08. 07:01

van több olyan BH, miszerint, ha bv bíró helyezte át fegyházból börtönbe és nem a jogerőset kiszabó ítéletet hozó bíró, akkor lehet evsz eredeti fegyház mellett is. Nekem az a bajom, hogy ha nincs értékelő vélemény, akkor mehet-e?

szakvizsgázó # 2009.12.08. 09:31

bözsi82:
igen, volt több olyan BH, de ha megnézed, azok 1996-osak, illetve 1997-esek, a Bvtvr 28/A.§-át szerint:

28/A.§ (2): Az enyhébb vh-i szabályok nem alkalmazhatók:

  1. a bíróság jogerős ítéletében fegyházbüntetésre elítélt a szabadságvesztés fokozatának enyhítésével (Btk.46.§) tölti börtönbüntetését.

A jogtárban meg kell nézni, hogy ez a paragrafus, mikor módosult utoljára, de szerintem a BH-k után...

Mivel ebben az esetben a törvény zárja ki az EVSZ alkalmazását, így:
Bvtvr 7/A.§ (2)
(2) Az enyhébb végrehajtási szabályok alkalmazását az elítélt vagy védője is kezdeményezheti. A kérelmet a büntetés-végrehajtási intézet - értékelő véleményével és javaslatával - tizenöt napon belül továbbítja a büntetés-végrehajtási bíróhoz. Ha az enyhébb végrehajtási szabályok alkalmazását a törvény kizárja [28/A. § (2) bek.], illetőleg, ha az egy éven belül ismételten előterjesztett kérelem új körülményre nem hivatkozik, az értékelő vélemény és a javaslat elkészítését a büntetés-végrehajtási intézet mellőzheti.

Szóval nekem az a véleményem, hogy egyértelműen el kell utasítani az EVSZ iránti kérelmet.

bözsi82 # 2009.12.08. 11:56

Szakvizsgázó!
Köszönöm a segítségedet. Igazad van. Csak ugye nem vihetek be egy laptopot, hogy nézzem, mikor mi midosult. Csak arra emlékeztem, hogy előtte este olvastam egy bh-t, ami nagyon hasonló volt. De tényleg 90-es évek beli. Így viszont szóba tudok javítani, hogy korábban lehetséges lett volna engedélyező határozatot hozni, de most jogszabály kizárja. Beadtam a piszkozatot is, ahol jogszabály alapján kizártam. Az lett volna akkor jó megoldás. Csak utána ugrott be a bh, aminek nem tudtam az idejét.
NAgyon köszönöm Neked a segítséget!

szakvizsgázó # 2009.12.08. 15:59

bözsi82: Szívesen.
Én a törvényeket a complexből nyomtattam, és ott minden lap alján fel van tüntetve, hogy mikor módosult utoljára.
Sok sikert a szóbelihez!

Pronyex # 2009.12.09. 06:50

Sziasztok!

Komplett kidolgozott „B“ tételsor eladó (10.000,– Ft)

Kérésre küldök mintaoldalakat, de akkor is telefonon keressetek, NE mailben! :-) Köszi!

Tel: 06–20–223–9240

Jaku # 2009.12.09. 13:04

nem jön vki BV-ből írni dec. 14-én?

boszika # 2009.12.10. 13:37

Kedves Jaku !

Én is sorstárs vagyok a hétfői Bv dologban........

csajun # 2009.12.11. 10:39

Sziasztok!

Végre sikeresen túl vagyok az utolsó részen is! :) Mivel én is sokszor olvastam a fórumot, megosztom a tapasztalatokat, kédéseket.
A Fővárosi Ítélőtáblán voltunk és a bizottság nagyon rendes volt. (Ahogy másoktól hallottam, más bizottságról is csak pozítív vélemények voltak.) Nem kérdeztek részleteket, és segítőkészek voltak, nem voltak túl kimértek, szóval kellemes volt a légkör. Amennyire ez egy vizsgán lehetséges. :)
Kérdéseim:

1. Btk.:

  • kóros elmeállapot
  • kényszergyógykezelés
  • közérdekű munka
  • foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés (ezen belül még limitált veszélyeztetési szándék)
  • közérdekű üzem működésének megzavarása
  • kifosztás (de ezt már nem kellett végig mondani)

2. Be.:

  • egyéb érdekeltek
  • védő nincs jelen, lehet -e folytatni az eljárást (igen), mennyi ideje van fellebbezni (3 nap)
  • előzetes letartóztatás (feltételei, határideje, ki rendeli el, mennyi a maximum tartama, ez alól mikor van kivétel)
  • tanúvédelem formái, ezen belül a különösen védett tanú (ki az és ki hallgatja meg)

3. Bv.:

  • végrehajtás megkezdésének elhalasztása (hogyan kell igazolni, hogy a betegség valóban veszélyezteti az életét - szakértővel)
  • elítéltekkel szembeni fenyítések, azon belül magánelzárás
  • pénzbüntetés végrehajtás, itt csak fel kellett sorolni.

Szóval nem kell izgulni! Persze ezt könnyű utólag mondani, de ha látják, hogy az embernek van fogalma a dolgokról, akkor már segítenek!
Kitartás mindenkinek és sok sikert!

Judit

Jaku # 2009.12.11. 11:54

Boszika!

huhh legalább nem leszek egyedül :))

Pronyex # 2009.12.12. 21:54

Sziasztok!

Komplett kidolgozott „B“ tételsor eladó (10.000,– Ft)

Kérésre küldök mintaoldalakat, de akkor is telefonon keressetek, NE mailben! :-) Köszi!

Tel: 06–20–223–9240

Jaku # 2009.12.13. 12:55

bözsi82!!

ha még olvasol fórumot esetleg a vizsga után, akkor mi lett a jó megoldás???, mert pl. a Vokó fél TK is azt mondja a BH-ra hivatkozással, hogy fegyház után is mehet EVSZ-re a 28/A. § (1) f. pont ellenére..itthon meg nincs jogtáram....

üdv

Jaku # 2009.12.14. 13:11

Na, közben megtaláltam a választ ...és pont egy hasonlót húztam..:)

EVSZ iránt tett az intézet indítványt, de a meghallgatáson bejelentik, hogy nevezett ellen új belj. indult, de csak tegnap tudták meg
....úgyhogy elutasítottam 28/A. § (2) d. alapján + a piszkozaton meg feltüntettem, hogy a korábbi szabályozás alapján megkapta volna az EVSZ-t, csak nem hagyhatja el a BV-t.

Még azt nem tudom, hogy így bemondás alapján elfogadja-e ezt a bíró vagy nem, de ha nem akkor nézze meg a bűnügyi nyilvántartást, azt kész :)

na, ennyi..csütörtökön szóban

Jaku # 2009.12.14. 13:12
  • előterjesztést :)
boszika # 2009.12.14. 15:50

Kedves Jaku!

Megvagy:) szóval te voltál az velem átellenben. Én kaptam bv-ből a másodfokú határozatot, mely szerint engedélyzni kell az EVSZ-t.

Kitartás és nagy kalappal csütörtökre!