Szakvizsga - "A " rész (polgár)


dfrm1983 # 2013.01.15. 13:39

Mindenkinek aki írt e-mailt, éjszaka v.kor küldöm a Pp cuccokat és a kommentárokat!!!

Pracli # 2013.01.15. 13:38

ez a pp elektronikus még annyira kellett, mint egy falat kenyér :))

dfrm1983 # 2013.01.15. 13:37

borsopanna!
Nagyon köszönöm, azt hiszem ennyi nekem elég is, és haladok tovább a Gt-vel.

mamhaaa # 2013.01.15. 13:18

Na hát vicc... ez a tétel bővítés!!! :(

emeses # 2013.01.15. 12:39

Ami sztem lényeges még, hogy rögzítik benne a csoportszintű működés előnyei és hátrányaiból származó kompenzációt. Ezért mentesül az ellenörzött Kft. ügyvezetője a felelősség alól, mert a prioritás nem a saját cége (mint az általános szabályoknál ), hanem a meghatározott közös - csoportszintű - érdek. De az uralkodó tag az elszenvedett hátrányért kompenzálja. Itt nem az általános felelősségi szabály játszik a vezető tisztségviselőnél. Lehet, hogy az én Kft-m veszteséges, de a közös üzletpolitikai kitűzések megvalósultak és az uralkodó tag kompenzál!

Borsopanna # 2013.01.15. 12:37

Lana: nálunk nem néztek bele a jogszabályokba, de elmondták a játékszabályokat és kérték, hogy ne játsszuk el a bizalmat, mert nem lesz figyelmeztetés, hanem akkor ott a vége.
A Novissimás jogszabályokat engedték használni nálunk.
Nagyon kedves a három hölgy, nem érdemes próbálkozni, de hidd el, nem is lesz rá szükség!
Magadtól, saját eszeddel + jogszabályokkal is simán meg fogod oldani a feladatot! És tök jó érzés lesz. :)

Borsopanna # 2013.01.15. 12:32

És sziasztok Többiek,

köszi a sok hasznos infót mamhaa, Dr. Éva, gyekeny! :)

Vizsga kérdéssor változtatások itt: http://igazsagugyiinformaciok.kormany.hu/…ndo-joganyag

És lenne egy kérdésem: ez az allokáció tulajdonképpen az értékpapír forgalomba hozatali eljárás befejezése? Amikor a kibocsátó / forgalmazó a tájékoztatóban meghatározottak szerint dönt az ajánlatok elfogadásáról?
Tehát ez tulajdonképpen az értékpapír értékesítést lezáró eljárás?

Köszönöm szépen előre is! :)

Mindenkinek hasznos, szép napot!

Borsopanna # 2013.01.15. 12:26

drfm: az uralmi szerződésről az elismert vállalatcsoportoknál van szó.

A szerződés egyik oldalán áll

  • az uralkodó tag (olyan gt., amely konszolidált éves beszámoló készítésére köteles),

a másik oldalán áll

  • az ellenőrzött társaság (lehet kft., rt.)

Az uralkodó tag meghatározó befolyással bír az ellenőrzött társaság felett!

A két oldal elhatározza, hogy egységes üzleti céljaik megvalósítására elismert vállaltcsoportként működnek tovább, amelynek a lényeges részleteit uralmi szerződésben rögzítik.

Az, hogy elismert vállalatcsoportként működnek tovább, nem jelent új önálló jogalanyt! (Nem hoztak létre új gt-t, csak kézen fogva mennek tovább.)

Az uralmi szerződés tervezetéről és az elismert vállaltcsoport létrehozásáról a résztvevők (tehát az uralkodó tag és az ellenőrzött gt, vagy gt-k) legfőbb szerve dönt egyszerű többséggel.

Az uralmi szerződés tartalma így már biztosan érthető az 56§ (3) bek-ben.

...kifutottam a 10-15 sorból :)

gyekeny # 2013.01.15. 11:54

Sajnos szomorúan konstatáltam, hogy tegnap kibővítették a Pp. tételsort.33. sorszám alatt bekerült a kötelezettség a jogvita peren kívüli elintézésének megkísérlésére jogi személy vállalkozások egymás közti perében.
Hozzácsapták továbbá 90. tételnek az elektronikus kommunikáció a pp-ben című tételt is...Gondolom azért, mert alig volt mit tanulnunk...

Telstar # 2013.01.15. 06:57

Sziasztok!

Segítsetek légyszi. A barátom, akit nagyon érdekel a legvégső minősítés, nem érti a következő számítási módot, és most már engem is izgat, mert nem tudtam neki megválaszolni (tavaly kezdte a szakvizsgázást, tehát /ha jó az értelmezés/ a régi érdemjegyes számítás vonatkozik még rá):

3 vizsga van (a,b,c) és mindegyikben 3 részvizsga. A régi számítás szerint "az írásbeli vizsga és a szóbeli vizsgák érdemjegyeit össze kell adni, az írásbelit pedig kétszeresen számításba venni".
Tehát akkor végezetül 11 érdemjegyünk lesz (3x3 ill. 2x1), ha mindegyik elégséges is, akkor is van 22 pontunk, mégis a legalsó megfelelő szintnél (ahol már elcsúszik a mi számításunk) a legalsó ponthatár 18. Hát ez, hogy jöhet ki?
Biztos én nem tudok valamit, vagy már képtelen vagyok gondolkodni, de kérlek adjatok rá választ!
Előre is köszönöm!

Dr. Éva # 2013.01.14. 21:05

Sziasztok!

Mivel láttam, hogy szorgosan gyűjtitek a módosításokat, felhívom mindenki szíves figyelmét, hogy a kicsit mostohaként kezelt Cstv is módosult több ponton!
Jó felkészülést mindenkinek!

iurisvinculum # 2013.01.14. 18:11

Üdvözlet Mindenkinek!

Valaki tudna nekem küldeni "gazdaságis" anyagokat? Bármit nagy örömmel fogadnék, előre is megköszönöm:)

drpepe # 2013.01.14. 17:01

Sziasztok!

Kitartás mindenkinek, én azt hittem jó vagyok legalább a GT-ből, de kiderült, hogy nem... :)

Én - sajnos v. szerencsére - nem vagyok stresszelős, pánikolós, de most kezdek félni.

dfrm1983!
Át tudod küldeni az anyagokat nekem: peter@nemessuri.hu

Uralmi szerződést úgy képzeld el, mintha az uralkodó tag maga lenne a legfőbb szerv az ellenőrzött társaságban (hiszen az is).
Pl.: van egy Rt. és egy Kft. - elismert vállalatcsoport lesz (pl.: MOL Rt. és MOLTRANS Kft.), az Rt. igazgatósága dönt a Kft. helyett a Kft. ügyeiben.

Egyébként az elismert vállalatcsoport (vagy a tényleges) lényege, hogy az üzleti céljaik megvalósítása érdekében együttműködnek, az ellenőrzött társaság(ok) önállóságát korlátozzák (korlátozhatják).

Pl.: a MOL a szállítást csak a MOLTRANS-al végezteti, de nyomott áron - ez ugye csak VCS-ben engedett meg. Erre kötik a szerződést.

Remélem érhető volt?!

dfrm1983 # 2013.01.14. 16:44

Sziasztok!
Valaki le tudná nekem írni az uralmi szerződést érthetően kb. 10-15 mondatban,u.h. megértsem.
Sajnos képtelen vagyok felfogni mi ez, és ha megkérdezik legalább v.mi gőzöm legyen róra!!!
Előre is köszönöm

mamhaaa # 2013.01.14. 16:04

Módosult a kisajátítási törvény január 1-jével. És még várható júniusban is. Erre is érdemes figyelni a tanuláskor, mert elég sokszor kérdezik.

mamhaaa # 2013.01.14. 16:03

Megnézik a jogszabályokat szigorúan. Nem érdemes kockáztatni.

Lana84 # 2013.01.14. 15:41

Még egy vizsgagyakorlati kérdés..remélem az utolsó :)...ugye az írásbelire vihetünk jogszabályt, de az rémlik hogy bh, pk vélemény, pje...stb. mentesnek kell lennie...ezt mennyire nézik? Tehát csak felhívják a figyelmünket, és annyi, vagy szúrópróbaszerűen ellenőrzik és ha találnak ilyet felfüggesztenek?...jó nem a csaláson jár az eszem, de azért jó lenne, ha nem néznék..:)

gyekeny # 2013.01.14. 15:36

Sziasztok Sorstársak!
Eddig nem nagyon írogattam, inkább csak olvastam a hozzászólásokat, most, hogy én is első körös leendő szakvizsgázó lettem, szívesen veszem az általatok leírt tanácsokat. Sajnos az anyagmennyiség hatalmas, de ne ne adjuk fel.Aki pedig a héten megy, nagy kalappal!

Pracli # 2013.01.14. 15:15

Sziasztok! Jöttem kicsit felfrissülni a szerződési biztosítékok közben...a zálogjog egyetem óta sem lett szebb szerintem:)
Borsopanna jobbulást!:) dfrm1983!! Jól döntöttél!
Hajrá hajrá mindenkinek!

Lana84 # 2013.01.14. 15:10

Köszi Borsopanna, hogy helyre raktad a dolgokat..:) Azért remélem nem lesz nagy hóhelyzet a jövő héten...röpke 250 kilóméterről indulok...még jó hogy a szóbali délután van...bár az ember el is fárad addigra..
Akkor hajrá, hurrá Mindenkinek! :)

Ssspirit86 # 2013.01.14. 14:54

Köszi Borsopanna:)
Ha a gazdasági a legszebb rész, akkor picit beleolvasok a 2006. évi IV-esbe, hátha felfrissülök tőle .... :)

Borsopanna # 2013.01.14. 14:36

Gyerekek! :)

Akkor összefoglalva :)

Írsz hétfőn a Szalay u. 16-ban. Bent a teremben, mielőtt elkezdődik a feladatok kihúzása, elmondják, ki hol fog szóbelizni szerdán, csütörtökön vagy pénteken, amikorra a randevú időpont szól.

A szóbeli vizsga napján azoknak kell délre a Szalay 16-ba menni, akik nem írtak, ergo nem első vizsgájuk. Akkor hirdetik ki, hogy egy óra múlvára (13:00-ra) melyik 5 percre lévő helyre kell átsétálni. Minden egy kupacon van, 300 méteren belül. Nem lehet eltévedeni! :)

Úgyhogy ezen most már senki ne idegeskedjen, és semmi máson sem! :) Tegyük a dolgunkat, nyomjuk, amit bírunk és ameddig bírjuk és akkor minden rendben lesz! :)
Menni fog, hajrá mindenkinek!!! :)

Lana: betegség, ááá, ez csak fülfájás! :D Semmi az egész, csak vicces, így 20 év után... :D
Ne izgulj te se semmin, meglátod, minden rendben lesz! És jó hír: a gazdasági a legszebb rész! :)

mamhaaa # 2013.01.14. 14:16

Az írásbeli és a szóbeli vizsga soha nincs 1 napon. Mindig különböző napokra teszik.

mamhaaa # 2013.01.14. 14:15

13 órakor meg kezdődik a szóbeli vizsga.

mamhaaa # 2013.01.14. 14:15

A Szalayban megmondják hol lesz a szóbeli. Általában pár házzal odébb van. :) Minden szinte egy helyen van.