Szakvizsga - "A " rész (polgár)


Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.01. 15:42

A többi tételt természetesen csak jogszabályból, talán a Kbt.-t fogom vázlatból megtanulni.
Ne már! A közbeszerzési törvény az A-vizsgának anyaga?

hunfrakk # 2010.09.01. 15:46

A/2. Gazdasági joganyag.
33. tétel
A közbeszerzésekkel kapcsolatos jogorvoslat
2003. évi CXXIX. törvény VIII. fejezet)

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.01. 16:14

Ez azért nem az egész Kbt.

fágica # 2010.09.02. 08:00

Tullup,

említetted adventure-nek, hogy el tudnál küldeni egy e-learning-es tételt mutatóba. esetleg én is lehetek olyan szemérmetlen, hogy megkérjelek, nekem is tudál mutatni egyet?

Tullup # 2010.09.02. 13:33

Fágica! küldtem e-mailt.

Többiek! van aki kapott mostanában behívót? Ha igen, hányadikára? Köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.02. 14:05

13-ra. De már vagy két hete.

Tullup # 2010.09.02. 16:12

kbs,
Gondolom szeptember. Vagy okt? :S
kösz

Tullup # 2010.09.02. 16:15

bocs, pontosan hányadikán kaptad meg?
köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2010.09.02. 16:19

Szeptember!
Nem tudom, pontosan, mikor kaptam meg, júlisu 30-ai postabélyegző van a borítékon. (A levélen a keltezés annyi, hogy 2010.)

Tullup # 2010.09.02. 16:27

kösz. Gondolom mi már nyugdíjba megyünk mire sikerül kialakítani egy olyan rendszert, amely lehetővé teszi, hogy 4 héttel a vizsga előtt biztosan tudja az ember mikor vizsgázik. Viszont a panaszkodás helyett inkább tanulnom kéne! :)

adventure # 2010.09.03. 00:58

Azt írja a Gazdasági jogi 2009-es tételsor a Kbt.-nél, hogy a VIII.fejezet a követelmény, ami összesen egyetlen §-ból, nevezetesen a 316.§-ból áll..csak ennyi kellene...?:)

dr Abu-Dhabi # 2010.09.04. 09:06

Üdv mindenkinek!
Megosztom friss élményemet,PKKB, kérdéseim:
Gt-vel kezdtük (nem volt választás),

  • előtársaság (nem túl részletesen, én a 2 létszakasszal kezdtem, majd

mondta, h van még egy, a kérelem benyújtása előtt, az ügyv. ált.
ellenjegyzésre gondolt...;))

  • szövetkezet, milyen szövetkezeteket ism., másodlagos szövetkezet,

lehet-e jsz társ. a tagja,

  • szövetkezeti üzletrész értékpapírnak minősül-e (azt mondtam, h nem)

(még volt más kérdés is, de egy kicsit elidőztünk általában az egyes
kérdéseknél, 2es lett...de segítőkész volt)

Anyagi jog

  • jognyilatkozat bírói pótlása
  • közös tulajdon megszüntetése, tv rendelkezései, formái, értékesítés módjai, majd bírói gyakorlat, mi kell az ingatlan közös tul megszüntetéshez (vázrajz, telekalakítási engedély - amelyet az

önkorm ad ki), társasházzá alakítás,

  • személyiségi jogok védelme (alapvetően mit lehet kérni, milyen kár lehet, stb)
  • veszélyes üzem (elévülési idő:3év, mikor lehet ennél több, a fokozott veszéllyel járó), általánostól az eltérés
  • ház. felbontása, mikről kell megállapodni ht-aknak
  • hagyatéki terhekért felelősség (pro viribus, cum viribus)

belekérdezett rendesen, ő jófej volt, bár sztem vagy 45 percen
keresztül "beszélgettünk", sokat segített, próbálta kihúzni belőlem,
amit hallani akart. Ez nem sikerült.

Pp:
Joghatósági esettel kezdtünk. SK rdsz autóban német állampolgár elüti
SK állampolgárt Mo-on. Ki járhat el? Az 44/2001 EK R-et kell
alkalmazni, vagylagos joghatóság, Sk vagy ném lehet.
Én először azt mondtam, hogy Ok, köt. felelősségbizt., sztem Sk
biztosító felé kell érv igényt (volt Gyik-ben egy ilyen, csak magyar
szereplőkkel, és az alapján...). Erre az volt a reakció, h OK, de ha
nincsen biztosítása...
Ügygondnok (törvény), fellebbezni mely ítéletek, végzések ellen
lehet?, igényper (nem volt elég a fogalom, mely bíróság illetékes,
azontúl, h helyi), részítélet, közbenső ítélet, különbségek.
Ez sem sikerült.
Nekem tanulság next time-ra, h nagyobb hangsúlyt helyezek tv-re, és
bár valóban ezek nem voltak nagyon nehéz kérdések, de nem fogalmaztam
elég precízen, és sokszor inkább Novissimás könyvre emlékeztem
nagyjából, de többet értem volna a tv-nyel és PK, stb... Én is benne voltam, szó no para, majd legközelebb, alapvetően nem voltak rosszindulatúak, próbáltak segíteni - már anyagiból és Gt-ből...
Sok sikert!

dr.beata.beres # 2010.09.07. 11:15

Sziasztok!

Valaki kapott már október elejére behívót?
úgy látszik nem tartják be az a 4 hetet.
pedig már jó lenne tudni

Az írásbelik egyébként 8-kor szoktak kezdődni?

És például lehet segíteni egymásnak illetve megbeszélni?

Üdv:
Beáta

Dr.Attika # 2010.09.07. 11:32

Szia Beáta!
Kilenckor kezdődnek, de a "létszámolvasás" és a feladatismertetés eltart 10 óráig. ( "pisiszünet") ettől függetlenül 11-ig tart. Lehet segíteni. A felügyelő két hölgy abszolute nem foglalkozik azzal, hogy milyen jogszabály szöveg és egyéb BH. , kommentár vagy akármilyen segédanyag van nálad.
Egyébként a feladatok olyanok, hogy jogszabályszövegból megoldhatók. A lényeg nem az írásbeli, hanem a rákövetkező pár napban a szóbeli.
Ha az írásbeli 5-ös , akkor nyilván a szóbeli sem lehet elégtelen, ha alapvető bakit nem vétesz.

adventure # 2010.09.07. 13:57

Idő hiányában mely részeket szelektálnátok ki, amit jellemzően nemigen kérdezgetnek a szóbelin..?

Tullup # 2010.09.07. 19:34

Beáta,
Attika kommentjéhez még hozzáfűzöm, hogy jó ha nem utolsó percben érsz oda, mert kezdés előtt már csoportosulnak az azonos tárgyból írók, ergo aki pl pp -ből ír, egy blokkban fog ülni a többi pp -sel stb. 90% segítőkész, de ez mmár az elején látszik ki mennyire barátságos. Vigyél sok ételt/italt és számológépet, a mellettem ülő sráctól - aki munkából írt -, elvette a felügyelő a mobilját, pedig csak valami táppénzt számolt. Egyébknt a felügyelők csak a mobilozásnál lépnek fel komolyan, mindenki megbeszélheti a feladatot a körülötte ülőkkel.

Thetys # 2010.09.08. 07:09

Sziasztok! Csak egy komment az írásbelihez. (Már mástól is olvastam). Nálunk a büntető szekció iszonyat tapló, primitív módon viselkedett. A néninek többször rájuk kellett szólni. Nem voltak arra tekintettel, hogy mások, másból írnak, néha felröppent már egy-egy "kuss" is. Természetesen nemcsak büntisek lehetnek ilyenek, akármilyen 4-5 emberből álló horda tudja uezt produkálni. Visszatérve az ált.iskolás módszerekhez, én simán szétrobbantottam volna őket, de a felügyelők tudják...
Munkajogból írtam, és a mellettem munkajogozó csaj pl. rosszat mondott, szóval nem alapoznék a többiekre.

kondidori # 2010.09.08. 08:08

Kedves Beáta!

Én is csak megerősíteni tudom a többieket. Kialakulnak a kezdés előtt fél órával a kis csoportok. Nálunk mindenki mindent (tv-t, bh-kat, könyveket) megosztott a másikkal.
Vigyél füldugót, mert nálam a szembeülő csaj headseten diktálta be végig a feladatot, és rohadt idegesítő volt. Ráadásul állati nagy hülyeséget is mondtak neki, de nem hitt a mellette ülőknek. (karó is lett a vége :(( )
Aki egyébként telefonos segítséget akar, az üljön az ablak mellé, mert leárnyékol az épület.

Nálunk is nagy volt a hangzavar. Ilyenkor oda is jött a néni, hogy halkabban. Szóval simán össze lehet dolgozni, de azért egy alapsustorgási zajszintet nem érdemes átlépni.
A telefonra visszatérve, egy fickónak konkrétan elküldték az okostelefonjára az egész beszkennelt bh-t az ügyvédi irodájából, ami a megoldás volt.

Tullup # 2010.09.08. 09:25

Bocs, tudom, nem ez a téma, de őszintén, tényleg őszitén nem értema telefonozókat. Ez nagyon gáz! Mármint saját magukra nézve. Soha nem értettem miért megy valaki jogásznak, ha egy egyszerű jogesettel sem tud mit kezdeni! Minek az ilyennek szakvizsga? Én jogi diplomát sem adtam volna a szerencsétleneknek. Ezekből lesz ügyvéd/jogtanácsos, akik miatt azért húzódik egy per mert egy beadványt nem tudnak elkészíteni! Félreértés ne essék: én nem ügyvédi irodában dolgozom, nem munkajog a szakterületem, mégis jól sikerül a muka írásbelim.

hunfrakk # 2010.09.08. 10:25

Szia Tullup!
Te miből készültél fel munkajog írásbelire?
Köszi a választ előre is.

Tullup # 2010.09.08. 11:46

hunfrakk,
Csak törvényből, de a magyarázatot is jól elolvastam. És vittem magammal a tv -t és pár mintát. Semmi másra nem volt szükség. Nem volt könnyű, de nehéz sem. Valamit kifelejtettem egyébként és nem sikerült az ítélet - amit írnom kellett - 100% -osra. Otthon megnéztem, rájöttem hol a hiba és 3 nap múlva megbeszéltem a bizottsággal mit és miért rontottam el. Asszem 5 -öst kaptam (vagy 4 -est?? nem emlékszem).

Impossible # 2010.09.08. 23:33

Tullup,

a per nem azért szokott húzódni. Jó, hogy így is 5-öst vagy 4-est kaptál. Rohadtul feldob, hogy a magológépek itt is ilyen ereményekkel mennek át. Mi lenne, ha 1x az életben nem a szaros magolás számítana? Ne is válaszolj. Jóécakát.

Impossible # 2010.09.08. 23:34

Hm, lehet, hogy nem volt jó kedvem... előfordul. :D

dr.beata.beres # 2010.09.10. 07:49

Sziasztok!

Aki október elejére kérte az időpontját és még nem kapott levelet ne izguljon, most beszéltem a titkársággal jövő héten küldik,már be vannak borítékolva én október 4-én megyek írni, ettől bővebbet még nem tudok.

remélem lesz itt a fórumon sorstárs aki szintén akkor jön.

Tullup # 2010.09.12. 16:04

Impossible,
ne legyél olyan butus, hogy két leírt mondatból vonsz le valótlan következtetéseket. Ez annyira primitív... ;)