Szakvizsga - "A " rész (polgár)


milly28 # 2012.03.04. 15:43

Sziasztok.

Azt szeretném kérdezni, hogy polgárból mik a tapasztalatok.
Megvettem a novissimás könyveket pp-ből és polgárból is. Meg a pp kommentár is megvan.
Szerintetek miből érdemes készülni?

előre is köszi.

Chealei # 2012.03.03. 16:43

Szia Pippa!

Nagyon gratulálok a vizsgához. Én is szeretnék már hasonló hozzászólást írni a fórumra. Én szerdán megyek vizsgázni,és hát......majd kiderül.
Az utolsó néhány napban az ember azt sem tudja, hogy mit nézzen még át és hogyan csillapítsa le az idegeit.
Egyetértek veled és papamacival is, ami a szó szerinti vissza mondást illeti.
Néha nem is tudom felfogni, hogy az agy hogy képes, ennyi infót befogadni,mert azért valljuk meg, nem sok olyan hivatás van, ami ennyi lexikális tudást követel. Mellesleg nehezíti az ember dolgát az is, hogy nem olyan tudásról van szó, amit ha egyszer elsajátítottunk, akkor azután nyugodtan ülhetünk a babérjainkon.
Kitartás mindenkinek,aki előtt még ott áll a nagy feladat.

papamaci # 2012.03.03. 14:45

Köszönöm, Pippa!
A válaszod logikus és értelmes. Lehet, hogyha 20 éve vizsgáztatnék és gyakorolnám az adott területet, nekem is menne minden betű egymás után. :-)
Már kezdek besokallani, úgy érzem, semmi sem ragad meg a fejemben.
Tudom, hogy nem én vagyok az egyedüli ezzel, de néha jól esik a bíztatás. Köszi!

Pippa # 2012.03.03. 14:22

Szia Papamaci!

Én is képtelen vagyok egész jogszabályokat szóról-szóra megtanulni, ezért megpróbáltam a legfontosabb dolgokra szorítkozni. Például anyagi jogból a fedezetelvonó szerződést, a bírói szerződésmódosítást, szerződésen kívül okozott kár, egyes szerződések fogalma, az elején az alapelvek, ilyesmi. Nekem eddig ennyi elég volt az egyetemen, a szakvizsgákon és az életben is :) Akinek meg ez a mániája, az meg mondjuk nem ad ötöst. Arra azért kíváncsi leszek, hogy az új Ptk-t és Btk-t hogy fogják kívülről fújni a kedves vizsgáztatók :)

papamaci # 2012.03.03. 14:07

Szia Pippa!

Gratula a vizsgához! A leírásod alapján nem volt valami egyszerű a történet.
Én egy valamire lennék kíváncsi: sok helyen olvastam már itt a fórumon, hogy a Ptk-t és a Pp-t szeretik szó szerint hallani. Kicsit naívan szeretném kérdezni, hogy azért ezt mégis hogyan gondolják? Én személy szerint a büntetőt meg tudtam így tanulni, a tényállásokat értem ez alatt. De ekkora mennyiségnél én erre képtelen vagyok.
Ha valaki tud válaszolni erre a nagyon buta kérdésemre, azért hálás lennék.
Üdv, és kitartás mindenkinek!

Pippa # 2012.03.03. 08:20

Sziasztok!

Igen, sikerült :)

A vizsga elég érdekes volt. Az OBH-ban voltunk, öten voltunk a mi bizottságunknál, de egy valaki nem jött el a vizsgázók közül, és nem jött el a bizottság elnöke sem :) Másfél óra múlva kerítettek helyette egy beugrót, Kovács László ügyvéd lett az elnök így Pp-ből, polgárból a Szegedi egyetemen polgárt tanító professzor, Gt.-ből pedig a Zala Megyei Ügyvédi Kamara elnöke(?).

Utolsó voltam, Gt.-vel kezdtem, mert a többiek mondták hogy ő a legrendesebb. Bt, Kft, ezekből alapdolgokat kérdezett, fogalma, legfőbb szerv,alapítás ilyenek. OBA, meg hogy mi változott 2006 óta a Gt.-ben. Ez utóbbit persze nem tudtam, de jól elbeszélgettünk róla :)

Aztán Polgár, itt végig jogeseteken keresztül kérdezett, közös tulajdon, házassági és élettársi vagyonközösség és megosztása, ajándékozás ami konkrétan eszembe jut. Ezekből viszont a jogeseteken keresztül minden apró részlet.

Pp, itt elég flegma stílusa volt az ügyvéd úrnak (ezért hagytam utoljára, viccelődtünk is, hogy most már kénytelen vagyok őt választani, pedig mondtam, hogy munkajogot választanék) de összességében jóindulatú volt. Itt is jogeseteket mondott, és mit csinálnék az alperes vagy felperes ügyvédje vagy a bíró helyében, de úgy hogy mondjam el az anyagi jogi megoldását is, az eljárásjogit is, de olyan részletességgel, hogy az illetéket is számoljam ki a jogeset kapcsán (!), és utána még végrehajtási szempontból is nézzük meg az ügyet. Kitértünk a bírósági meghagyásra, a perbeli és anyagi jogi jogképességre, a végrehajtásra, az ülnökökre. Ezeket konkrétan úgy kell elképzelni, hogy mondjam el mit írnék a bírósági meghagyásba a konkrét eset kapcsán. Ja és a munkajogra tekintettel kaptam egy csomó munkajogi jogesetet :)

Összességében nem szórták az ötösöket, de mindenkit átengedtek, bár meg kellett szenvedni érte. Nekem tetszett a gyakorlatias megközelítés. A többiektől kérdeztek ingatlannyilvántartást, kisajátítást is, ráépítést/beépítést, volt Csjt. is, de öröklést például senkitől sem kérdeztek. Pp-ből mindent, mivel a tételsor nézte, és ha már ennyi tétel van végrehajtásból, közjegyzőből meg illetékből, akkor megkérdezi, nehogy potyára tanuljuk.:) Gt.-ből alapdolgokat kérdezett, szinte csak Gt, meg tőlem az OBA. A Ptk.-t és a Pp-t szeretik szó szerint visszahallani.

Volt egy másik bizottság is, azt hiszem ott sem volt bukás, és az elsők nagyon jó jegyeket kaptak.

Mindenkinek hajrá, aki most megy, csak a korábbi hozzászólókat tudom ismételni, az alap jogszabályokat (Ptk, Csjt, Gt, Pp) kell oda-vissza tudni, a többit csak oda :)

mamhaaa # 2012.03.02. 08:15

Biztos sikerül!!! Délután már azt írod ide!

totmerc # 2012.03.02. 07:44

kedves Pippa!

Sok szerencsét! majd írd meg milyen volt!

Pippa # 2012.03.01. 14:22

Jön valaki holnap? Az elektronikus felületen a 11-ből már 4-en "visszaléptek". Valaki írjon valami bíztatót:)

mamhaaa # 2012.02.27. 09:04

Ez azért rövidebb,mint az egész törvény elolvasása..

mamhaaa # 2012.02.27. 08:53

Én is közigazgatásban dolgozok. Ha tudod az anyagot nem érdekli őket.

mamhaaa # 2012.02.27. 08:53

http://www.uni-miskolc.hu/…bocsatas.htm

A gazdasági jogi rész utolsó tételéhez nagyon jó.
A megadott jogszabályi szakaszok alapján nem igazán lehet érteni, azonban nagyon egyszerű az itt olvasottak szerint.

Dr.Attika # 2012.02.24. 20:17

Szia "kismancsi"!
Gratulálok. Májusban bizonyosan letuod az egész szakvizsga procedúrát. Nálam is sláger volt a szövetkezet. Én is csoálkoztam, hogy mifene ez a szövetkezeti jog iránti érdeklődés? Alig van már életképes szövetkezet, ha van is mindegyiknek jogtanácsosa van. Minek kéne a szövetkezeti joggal általánosan tisztában lenni?

kismancsi # 2012.02.24. 18:05

jav.: emberséges hozzáállású

kismancsi # 2012.02.24. 17:52

Sziasztok, tegnap voltam a KIM-ben, egész jól sikerült :-)
A bizottság alapvetően emberséges hozzáálású, nem emberevő típusok. Nevekre nem emlékeszem, az anyagit egy mosolygós, idősebb nő kérdezte, a Pp-t egy ügyvédnő, a gazdaságit egy pasas.
Anyagi jogból kérdések: indításnak a lakásbérleti törvény (szerintem ez nem is volt anyag!), próbáltam a Ptk-s bérleti rendelkezések alapján IQ-ból megoldani, valami bejött, valami nem. Kit lehet befogadni a bérelt lakásba, hogy lehet felmondani a lakásbérletet. Ptk, még mindig lakás téma, lakáshasználati jog rendezése, lehet-e a megváltási díjon kívül használati díjat is kérni (lehet. PK kétszázakárhány) hogy lehet megváltoztatni, ki kérheti, mire hivatkozva, meddig. Veszélyes üzem felelősségi szabályai, lehet-e kármegosztás esetén fele-fele arányban kötelezni őket (nem, mint megtudtam a vizsgán). Néhány apróbb kérdés, ezekre nem emlékszem. Pp-ből nagyon korrekt kérdések, csak Pp., hány példányban adjuk be a beadványokat, mi a csatlakozó fellebbezés és ellenkérelem, határidők, melyiket meddig. Mit csinálhat a másodfok, milyen határozatokat hozhat, milyen formában.
Gt - hogy szűnhet meg egy cég, Bt-ről mit tudok, cégjegyzékről mit tudok, majd újabb meglepetés, mit tudok a GVH eljárásáról (na, ez sem volt a tételsorban), itt improvizáltam újfent, annyit kinyögtem, hogy bírósági felülvizsgálat és közig. per, azt már nem tudtam, hogy kétfokú a bírósági eljárás, mert ez pont valami kivétel.
Ettől függetlenül örülök, mert meglett, 4-esekkel, de azért bosszantó, hogy a megadott rengeteg anyag mellett két olyan témát is feldobtak, ami egyáltalán nem volt a tételsorban. Tehát csak azt tudom mondani, amit eddig, az alap szerintem mindenképp a "nagy ötös", Ptk-Pp-Csjt-Gt-Ctv, a többit érdemes hozzávenni, de nem elveszve a részletekben, mert olyat, aki az alapokkal tisztában van, nem nagyon vágnak ki, ha mondjuk nem megy a közbeszerzés. Egyébként meg, mint a vizsgám is mutatja, azt kérdeznek, amit épp akarnak. A szövetkezetet érdemes átnézni, méghozzá az egész törvényt, nemcsak a kiemelt részeket (nálunk volt, akitől alapítását kérdezték, tudtommal ez sem tétel), az egyéni vállalkozó is slágertéma, minden második embernél felmerült kb. Nekem még hátra a C, május környékén szeretnék túl lenni az egészen, azon a fórumon még lehet, hogy találkozunk. Mindenkinek kitartást, sok sikert és nagyon sok szerencsét a bizottsághoz!

DrF. # 2012.02.24. 12:36

Polgári jog:

  • végrendelkezhetek-e úgy, hogy a magzat örököljön?
  • volt páromnak nem tetszik, ki ellen indítja a pert?
  • ki képviseli ebben az esetben a magzatot?
  • közös tulajdonosok esetén egyik el akarja adni egy külsősnek a tulajdoni hányadot, hogy járok el, onnan, hogy belép az irodába..
  • mi van. ha másik tulajdonos akarja megvenni a hányadot?
  • ügyfél azt mondja, hogy becsapták az adás-vételi szerződéssel kapcsolatban, hogy lehet "visszacsinálni"? Milyen pert kell indítani ez esetben?
  • elővásárlási jog társasháznál?
  • joggal való visszaélés
  • házassági vagyonközösség szerződéssel való rendezése

Pp.:

  • nyilvános tárgyalás, nyilvánosság kizárása,kit lehet kamerázni
  • kivülállóként bele szeretnék nézni egy nem nyilvános tárgyalásos ügyben, kinél kell kérvényezni?
  • egyezségi kísérletre idézés, van-e helye áttételre? tárgyalhatja-e törvényszék?
  • végzés elleni fellebbezés
  • ügygondnok jogköre
  • szünetelés, van-e igazolás 6 hónap után? Miről dönt a Bíróság?
  • bontóper illetéke? Vagyonmegosztás illetékébe beleszámít-e?

Ennyire emlékszem, remélem segítenek nektek, mindenkinek egy kalappal és kitartás!

DrF. # 2012.02.24. 12:29

Szóbeli:

15-én voltam, de leírom, hátha segít a készülőknek...
Fél óra egy ember, én 55 percet voltam benn, ott persze nem tűnt annyinak..

Gt.: - mi van akkor, ha a végelszámolásnál kiderül, hogy a társaság vagyona nem fedezi a hitelezői követeléseket?

  • ki választja a végelszámolót, honnan?
  • ki választja a kényszer-végelszámolót?
  • mikor dönthet úgy a cég, hogy folytatja a tevékenységét? (Objektív határidőt rosszul tudta a vizsgáztató..)
  • van-e regisztrációs díj, mennyi? mindenkinek van-e?
  • felszámolásnál hogyan történik a kielégítés?
  • zálogjogosultaknál hogyan történik?
  • Mikor kezdődik a felszámolás?
  • Mit csinál a felszámoló?
  • mi a célja a csődegyezségnek? a csődeljárásnak?
DrF. # 2012.02.24. 12:24

Sziasztok!

Irásbeli feladatom gt.-ből:
Egy kft. ha dönt a végelszámolásról folytathatja-e a tevékenységét korlátozottan? lehet-e beleszólása ebbe a cégbíróságnak, ha a tevékenység folytatása a hitelezők érdekeit nem veszélyezteti?
A végelszámoló a nyitómérleg előtt kifizethet-e 3 kisebb követelést a hitelezőknek? Rangsorolhatja-e a követeléseket?

mamhaaa # 2012.02.24. 08:58

Jaj szegény Pippa..:(

Rémes egy vizsga a szakvizsga, az biztos.

Az embernek vannak jobb és rosszabb percei, miközben tanul.

Azt irigylem, aki soha nem esik közben kétségbe, hanem nyugodt tud maradni!!! :)

AMDE # 2012.02.23. 20:01

köszi :)

Pippa # 2012.02.23. 18:28

AMDE

Akkor gratulálok! :)

mamhaaa

Nekem egy hetem van, az meg főleg nem. Azt álmodtam, hogy vizsgáztam, mindent tudtam, majd büntetőeljárást kérdeztek, amit nem tudtam és ezért megbuktam :(:)

mamhaaa # 2012.02.23. 17:21

Gratula!! Bárcsak én is itt tartanék! Még 2 hetem van, de erre az anyagra semmi nem elég.

Az ember tanul valamit és ráébred, hogy még mennyi mindent nem tud.

AMDE # 2012.02.23. 12:31

Igen, lehet :) Egész jól sikerült.

Pippa # 2012.02.22. 20:53

AMDE

És, lehet gratulálni? :)

AMDE # 2012.02.22. 18:42

Szóbeli: Bíróság tájékoztatási kötelezettsége, bizonyítási kötelezettség-bizonyítási teher elhatárolása, perújítási határidők, mi van, ha meghal a fél, félbeszakadás, határidők, végrehajtható okiratok.
Ptk: halál témával folytattuk, hol jelenik meg a ptk-ban. kitagadás-kizárás, biztatási kár-kártérítés-kártalanítás elhatárolása, megtámadási kifogás.
Gt: márciustól hatályba lévő változások!!! (február van ma még :), január 1-től mi változott az egyéni vállalkozókkal kapcsolatban, különösen, h ki kérhet adatot az ev-k nyilvántartásából, tisztességtelen piaci magatartásra példák, allokáció (!), végül részvényfajták és, h mekkora arányt képezhetnek.

Sok sikert a felkészüléshez!