Kedves Joghallgató!
A feltételezhetően "rövidnek és frappánsnak", netán "ütősnek" szánt hozzászólásod rámutat arra, hogy hozzászólás előtt érdemesebb alaposabban tanulmányozni annak tárgyát - különben nem lesz semmi értelme, mint ahogyan a tiédnek sincs. Miért írom ezt?
1.) mert ha megnézed az anyagot - amire reagáltál - akkor láthatod, hogy a jogtanácsos az érvelési rendszeremben akként merült fel, hogy a hivatkozott jogszabályi rendelkezések által neki lehetővé tett tevékenységeken keresztül bizonyítható az, hogy az Ő ügyfeleinek (munkáltatójának, vagy azon gazdasági társaságnak, melyben tagsági viszonya alapján látja el ezt, illetve ezek munkavállalóinak a munkaviszonnyal összefüggő perekben) legalább akkora érdekük fűződik a magas szakmai kvalitások meglétéhez, mint az ügyfeleinek.
(Sőt, ha abból indulunk ki, amire utalsz, hogy a felelőssége az Mt. szerint alakul, míg az ügyvédé teljes vagyoni felelősség - a biztosítással nem fedett rész vonatkozásában - akkor, ha belegondolsz még nagyobb!)
Én ezen keresztül csak az AB határozatának a magvát - annak szakmai megalapozottságát - vitatom, a te hozzászólásod ezt az ellentmondást nem oldja fel!
2.) Azért sincs értelme a felvetésednek, mert a probléma éppen arról szól, hogy az adott körbe tartozó személyeknek az Ütv. 13.§ (3) d.) miatt nincs is meg a módjuk, hogy "az ügyvédekkel azonos felelősséget vállaljanak". Márpedig ha ügyvéddé szeretnének válni - és éppen az a probléma,
hogy a mai hatályos jsz.-i rendelkezések miatt nem tudnak! - akkor természetes, hogy vállalják az Ütv. rájuk vonatkozó rendelkezéseit - a felelősség kapcsán is.
A jogtanácsosi kérdés egyébként csak annyiban érdekes, hogy a fentebb hivatkozott ellentmondás - az AB indoklásában a, mint elvárható szakmai kvalifikáltságra vonatkozó elvárás, mely az ügyfél jogos érdeke - újabb problémát, illetve kérdéseket vet fel. Mégpedig éppen azért, mert jogtanácsossá a szakvizsga után bárki válhat - ellátva ezzel a hivatkozott tevékenységeket, melyhez kapcsolódóan a garantáltan magas szakmai kvalitás megléte az ügyfele elemi érdeke; és "aminek meglétét éppen az egységes szakvizsga garantálja."
Ez pedig egyebek mellett a következő kérdéseket veti fel:
„- Vajon az, aki például jogi előadóként, és nem ügyvédjelöltként szerezte meg a szakvizsgához szükséges gyakorlati időt, ahhoz rendelkezik elég "szakmai tudással és gyakorlattal", hogy a perben a cégét (vagy munkaviszonnyal összefüggő perekben annak munkavállalóját) képviselje, de ahhoz, hogy "más jogi hivatásrendbe(!)" 1 év ügyvédi, vagy ügyvédjelölti gyakorlat hiányában is átléphessen, már nem? ”
„- Ha az a jogász, aki "még csak nem is jogi előadóként", hanem más jogterületen szerzi meg az egységes szakvizsga letételéhez - sőt: megkezdéséhez(!) - szükséges szakmai gyakorlatot, ahhoz elegendő gyakorlattal fog rendelkezni, hogy jogtanácsosként cégét (vagy munkaviszonnyal összefüggő perekben annak munkavállalóját) képviselje a fenti feladatok során, de ahhoz már kevés a tudása, hogy ügyvédként magánszemélyeket képviseljen ugyanilyen ügyekben?”