Lakáskiürítés nemperes eljárásban mennyi idő?


wemex # 2024.09.09. 09:02

T. Fórumozók!

Adott egy határozott idejű bérleti szerződés, amely egy hete lejárt, és a bérlő nem költözött ki, a bérbeadó (ez én vagyok), pedig nem szeretne hosszabbítani/újraszerződni. Egyelőre nem látszik, hogy mikor fog magától elmenni. A szerződéshez egyoldalú kötelezettségvállalás van a lakás kiürítésére, közjegyző előtt.

Kérdésem, hogy ha kérem a közjegyzőtől a záradékolást, akkor a gyakorlatban ez mennyi idő alatt jut el odáig, hogy ténylegesen visszakapjam a lakást? A törvényi határidőket (bírósági döntés 5 munkanap, végrehajtó 3+2 munkanap) ismerem, a kérdés arra vonatkozik, hogy ez a valóságban hogy néz ki, mi a tapasztalat? Sosem volt még dolgom ilyesmivel, és horror sztorikat lehet hallani az ügyintézés leterheltségről, nem intézkedő végrehajtókról, stb... Ha esélytelen, hogy a moratóriumig visszakapjam a lakást, akár valószínűleg inkább megegyeznék valahogy, bár nem szívesen, mert több szempontból is elég problémás a bérlő.

Ja igen, Budapestről van szó, Központi Kerületi Bíróság az illetékes.

Köszönöm előre is!

gerbera317 # 2024.09.13. 07:07

Ezt hamar megvan, mivel a végrehajtónak rövid határidejű intézkedési kötelezettsége van, és az önkéntes teljesítés elmaradása esetén nem kell a bíróságnak döntenie a végrehajtás további módjáról.

papinianus88 # 2024.09.13. 07:33

Annyira nem gyors az. Az önkényesen elfoglalt lakás kiürítésének szabályai módosultak. 3 munkanapon belül kiviszi a végrehajtható okiratot a végrehajtó, ahol tájékoztatja az adóst, hogy 3 napon belül fellebbezéssel élhet (Vht. 183. § (5) bek. a) -183. § (7) bek). Ha él a jogorvoslati alapvető jogával, ha nem, a végrehajtást elrendelő bíróságnak kell megküldeni, hogy intézkedjek a fellebbezésről, vagy a jogerősítésről. Azért azt nem 1 nap alatt intézik el... Másrészt a Vht. 183/A . § (2) bekezdése szerint a bérleti szerződéssel kapcsolatos eljárás a kiürítés elhalasztása szempontjából nem minősül önkényesen elfoglalt lakásnak, ezért vonatkozik rá a kilakoltatási moratórium.

Szóval a végrehajtás módjáról nem kell döntenie, azonban csak a jogerős végzést követően van lehetősége intézkedni. A jogalkotó kettészedte az önkényest. 1. lépcsőben 3 mn belül kimegy és fellebbezésről stb kioktatja. 2. Megküldi a bíróságnak a jogerősítés végett 3. a bíróság a fellebbezés elutasítása, vagy annak hiánya miatt jogerősíti és haladéktalanul tájékoztatja a végrehajtót, és ilyenkor pöccen be a második lépcsős folyamat: 3 mn belül és tájékoztatja, hogy 2 nap elteltével helyszínen. A jogorvoslati alapvető jog miatt került ez módosításra, és bizony, ha fellebbezéssel él az adós, simán belecsúszhat a moratóriumba, ami határozott időre kötött bérleti szerződés esetén vonatkozik az eljárásra.