Birtokba vétel


Afsafsafs # 2023.05.31. 10:57

Kedves Mindenki! Hamarosan birtokba adja a végrehajtó az ingatlanunkat. A birtokosnak sok bútora és személyes dolga van bent állíólag. (Nem lakik már ott, nem valószínű, hogy jön érte.) A birtokbaadás időpontjában nekünk át kell pakolnunk egy zárható helyiségbe? Ha ez nem megoldható azonnal (pl. bútorokat szét kell szerelni, túl sok a cucc) akkor tényleg zár alá kerül az ingatlan 60 napig? Van valakinek tapasztalata ezzel kapcsolatban? Szeretnénk nekilátni a munkálatoknak, nem örülnénk, ha 60 napig még várnunk kellene.

Gyorgy # 2023.05.22. 18:29

drbjozsef,
Köszönöm.

drbjozsef # 2023.05.22. 18:09

Gyorgy,

Nem pontosan "hallottad".
Itt is sokszor szerepelt több topikban is, hogy ha az ingatlan lakatlan, az adós nem elérhető, ERŐSEN feltételezhető hogy az önkényes birtokbavétel esetén sem fog akadékoskodni (egyszerűbben : már szarik az egészre), akkor megpróbálhatsz olyat (ami egyáltalán nem legális, ezért nem találsz ilyesmiről semmit a szabályokban), hogy birtokbaveszed, és bejelented a végrehajtónak, hogy az adós neked adta birtokba az ingatlant, neked adta a kulcsokat, és kéred a Vht. 154.§ szerinti átadását (tehát NEM a Vht. 154/A.§ szerintit).
Ha a végrehajtó rendes, kapsz egy jegyzőkönyvet az átadásról, amivel már mehetsz minden hivatalos dolgot intézni.
Itt a két tanú, a videózás, leltározás nem ártalmas, de nem a végrehajtónak kell, hanem arra az esetre, ha mégis próbálkozna az adós, és azt állítaná, hogy négy raklap aranyrúd volt a kredencben amit elloptál. A végrehajtónak konkrétan hazudnod kell, ezért ez amolyan "szürke" zóna jogilag, és akkor finoman mondtam...
Esetleges további hivatkozás : az adós nem volt elérhető, a tető sérült volt, kénytelen voltál felnyitni az ingatlanod állagának védelmében, és a karbantartási, javítási munkálatokat elvégezni. Aztán ezzel véletlenül birtokbaestél.

Az nem baj, ha már be vagy jegyezve tulajdonosnak.

Gyorgy # 2023.05.22. 17:45

Köszöntök Mindenkit!

Egy lakatlan ingatlan esetében szükség van végrehajtói közbenjárására a birtokba vételhez? Ez sajnos nem egyértelmű a törvényben számomra (inkább csak lehetőségnek tűnik) és hallottam olyat, hogy elegendő 2 tanúval megjelenni a helyszínen és megírni a birtokba vételi jegyzőkönyvet, ha már megtörtént a földhivatalban a tulajdonjog bejegyzése.
Körülbelül mennyi idő telik el az árverés vége és a birtokba vétel között egy ilyen esetben?

Köszönöm szépen, ha tud bárki érdemi információt adni.

Üdv' György

drbjozsef # 2023.04.13. 09:15

Tamara01,

De.
A végrehajtó ugyanakkor ezt csak akkor teszi, ha az adós bejelenti a végrehajtónak, hogy kiköltözött, átadja a kulcsokat, és kijelenti, hogy az ingatlant kiürítette, az birtokbaadható.
Illetve, van ennek egy szürke megoldása, amit itt ezerszer leírtunk (egyéb vh topikokban), és neked is megoldás lehet megfelelő körülmények esetén.

Tamara01 # 2023.04.13. 08:55

Sziasztok! Az lenne a kérdésem, hogy a végrehajtó akkor sem adja birtokba az árverésen megnyert 1/3 résztulajdont(a természetben az egész ingatlant), ha beköltözhetően hirdette, az adós és a többi tulajdonostárs sem lakik az ingatlanban, az ő jogukon nem engedték tovább birtokba lenni az adóst? Csak 1/1 tulajdoni hányadot ad birtokba a végrehajtó?

Majordomus # 2023.01.29. 20:38

És a bevétel teljes mértékben rendelkezésre áll...

gerbera317 # 2023.01.29. 19:25

Ők mondták hogy kérhetem már akkor.
Ezzel már mások is megfürödtek. Az árverési jegyzőkönyv aláírásakor, abba belefoglalva kérték az átadást, még a végrehajtó bíztatta is őket erre, aztán mire az átadásra került a sor, a végrehajtó kikupálódott a Vht-ből, és rájött, hogy már BH is van arra vonatkozóan, hogy az idő előtti átadási kérelem hatálytalan, és erre hivatkozva megtagadta az átadást. Te is így járhatsz a végén, ha nem csipkeded magadat.
Mikor szokta a végrehajtó kifizetni az adósnak a fennmaradó összeget a vételárból?
Amikor a kifizetés feltételei fennállnak.

ripped1985 # 2023.01.29. 17:55

Visszatérve még a kérdésemre. Mikor szokta a végrehajtó kifizetni az adósnak a fennmaradó összeget a vételárból?

drbjozsef # 2023.01.29. 17:37

ripped1985,

Ha ő mondta, ha jegyzőkönyvben van, akkor üsd a vasat nála, zaklasd vele ha eljön az ideje.
Ahogy gerbera is írta, nem gond ez, amíg az adós nem kezd el problémázni, mert a bíróság ismeri a törvényt, és észrevételezni is fogja. De egy próbát az is megér.

ripped1985 # 2023.01.29. 15:55

drbjozsef

Mást már nem tudok csinálni. Ha a felére legalább most megkérem még a birtokbaadást, veszíteni nem fogok vele.
Másrészt ha nem sokat ér a jegyzőkönyv aláírásakor kérni már a birtokbaadást, akkor mondhatná legalább a végrehajtó. Ők mondták hogy kérhetem már akkor.
Na mindegy, lesz ami lesz.
Köszi a válaszokat.

drbjozsef # 2023.01.29. 13:58

Már csak az a kérdés, hogy fogja neked "arra" a részre a birtokbaadást megtenni, hogyan fogsz 1/2 rész birtokába jutni. A folyosó bal oldalán te mész, a jobb oldalán meg az adós majd klotyóra?

ripped1985 # 2023.01.29. 12:33

Igen, erre gondoltam. Ezek szerint akkor legalább ahol kifogással éltek ott kérhetem a birtokbaadást. Valamikor január elejen emelkedett jogerőre és gyakorlatilag onnantól számítva a 30. napig kell legkésőbb kérnem. Holnap akkor bemegyek az irodába. Köszönöm

gerbera317 # 2023.01.29. 12:24

Az adós és az adós jogán az ingatlanban lakó személyek jogorvoslat előterjesztése esetén az erről szóló határozat rendelkezése szerint a határozat jogerőre emelkedésétől számított 15. napig kötelesek az ingatlant ingóságaiktól kiürítve elhagyni, és biztosítani, hogy a végrehajtó átadja azt az árverési vevőnek. Ha a kiköltözésre eddig az időpontig nem került sor, az árverési vevő a kiköltözési határidő lejártát követő 15. napig kérelmezheti az ingatlan birtokba adását.
Számolj te, mert te tudod, mi mikor történt.

ripped1985 # 2023.01.29. 11:50

Ez már így marad akkor sajnos, hátha nem megy el addig a birtokba adás.
Amúgy két 1/2 részről van szó, külön licitben. Az első 1/2nél a vételár már szeptemberben el lett utalva.
A második 1/2nél az adós kifogással élt, ami januárban lett elutasitva. Jogerős lett ez a tulajdoni hányad is. Január 16-án utaltam el erre a vételárat. Itt sem lehet már kérni a birtokba adást?

gerbera317 # 2023.01.29. 11:33

Azzal nincs is gond, amíg az adós el nem kezd vitatkozni. De ha teszi, a bíróság kénytelen lesz megállapítani, hogy a kérelem idő előtti, magyarán: nem időben előterjesztett, és mint ilyen, hatálytalan. Sose lásd ezt meg végzésbe foglalva, különben már csak perrel és külön végrehajtással rakhatod ki az adóst onnan.

ripped1985 # 2023.01.29. 11:03

A végrehajtó irodában mondták hogy lehet már akkor kérni.

gerbera317 # 2023.01.29. 10:54

Ez nem túl meggyőző. Láttunk mi már karón varjút.

ripped1985 # 2023.01.29. 10:45

"Úgyhogy most inkább azon agyalj, hogy kérted-e időben!"

Persze, licit után az árverési jegyzőkönyvbe bele lett foglalva aláíráskor hogy kérem a birtokbaadást.

gerbera317 # 2023.01.29. 10:26

Ne ezen agyalj, mert az átadási kötelezettséget nem az keletkezteti, amire az adós vár. És a te birtokba kapási jogodat sem, hanem az, hogy azt időben kéred a végrehajtótól. Úgyhogy most inkább azon agyalj, hogy kérted-e időben!

ripped1985 # 2023.01.29. 10:06

Sziasztok!
Egy családi házat vettem árverésen. Megkaptam a jogerős árverési jegyzőkönyvet, a héten a földhivatal be is jegyezte a tulajdonjogot.
Felkerestem tegnap az adóst, hogy mikor tudná birtokba adni az ingatlant. Arra vár hogy megkapja a végrehajtótól az elszámolást, kinek mivel tartozik és mennyit kap ő a végén.
A végrehajtó mennyi időn belül szokta kifizetni a hitelezőket és az adóst? Mondjuk a tulaj vitatja a tulajdoni lapon szereplő tartozásokat, de gondolom ez engem nem érint, én vagyok már a tulajdonos, neki kell a végrehajtóval a pontos tartozásokat egyeztetni. Bár ezt lehet hamarabb kellett volna.
Ha megkapná a tulajdonos a részét, akkor lehet április 30-ig önként átadja az ingatlant.

drbjozsef # 2023.01.10. 09:09

Tamás111,

Igen.
Nm szükséges ehhez helyszíni eljárás.
Legalábbis, vannak végrehajtók akik ezt a gyakorlatot követik, így értelmezik a jogszabályt. Csak akkor mászkálnak ki az ingatlanhoz, ha az feltétlen szükséges, például mert a 154./A.§ szerinti kilakoltatást is foganatosítania kell. Ha nem kell ilyen, minek menjen oda? Inkább azt mondja, hogy az állításod a saját büntetőjogi felelősséged, ha valótlan nyilatkozatod, hamis birtokbaadási jegyzőkönyv alapján adja át az ingatlant, akkor az legyen a te bajod.
Nem írja a passzus, hogy ki kell menni a helyszínre, de azt sem, hogy nem kell kimenni. Lehet, rossz végrehajtót fogtál ki.

Tamás111 # 2023.01.10. 06:50

Az én esetemben akkor a végrehajtónak kell (kellene) egy jegyzőkönyvet készítenie arról hogy a birtokba adás megtörtént?
Ezt írtam neki két hete: "Szeretném kérni az ingatlan részemre való átadását a 1994. évi LIII. Törvény a bírósági végrehajtásról 154.§ szerint. A teljes vételárat kifizettem, az árveréstől számított 30 nap eltelt és az adós és a haszonélvezők birtokomba adták az ingatlant.
A birtokba adásról készült jegyzőkönyv másolatát csatolom e levélhez."

Majordomus # 2023.01.09. 20:52

Ez még a jobbik eset.
Simán hozzájutottál az árverezett ingatlanhoz.

Vadsuhanc # 2023.01.09. 17:42

Tamás111!

A jogszabály nem írja elő, hogy az eljáró végrehajtó köteles a tényleges birtokba adásra, azaz, hogy a birtokba adásra előírt határidőben meg kell jelennie az árverésen értékesített ingatlan helyszínén, ennek megfelelően ténylegesen elegendő, ha „jelképesen” történik meg a birtokba adás.

Nyilatkozol a végrehajtónál, hogy az ingatlant az adós határidőn belül neked átadta a végrehajtó pedig erről egy jegyzőkönyvet készít, hogy a birtokba adás megtörtént.