Közjegyzői díjazás megosztása két örökös között


drbjozsef # 2024.06.25. 11:11

(gerberának : oké, nem "felé". )

drbjozsef # 2024.06.25. 11:11

sbt,

Ugyanazt jelenti, mint bárhol máshol, és bármilyen összegnél : hogy a teljes összegért felelsz a közjegyző felé - ahogy a testvéred is -, nem fizetés esetén a közjegyző követelheti és végre is hajtathatja rajtad is az egész összeget.
Természetesen, a fizetési kötelezettség ettől még nem egyforma, hanem az örökölt összeggel arányos, ilyenkor az van, hogy ha az egyik fél nem fizet, és a másikon hajtják be az egészet, akkor az utóbbi követelheti az előbbitől a rá eső részt, végső esetben perben.

Szomorú örökös # 2024.06.25. 05:20

sbt

Elhunyt anyánk az egyetlen jelentős vagyontárgyát, a 86,2 MFt értékű lakását, végrendeletében teljes egészében a testvéremre hagyta.
Ebből nem kizárt, hogy te kötelesrészt kérhetsz a testvéredtől, mivel a te örökrészed lényegesen kisebb.
Kérdés, hogy érdemes-e a jó testvéri viszonyt kockáztatni ezzel?

Ha ezt a végrendelet elfogadom, akkor tehát a testvérem 86350 EFt értéket örököl,
a hagyaték 99,8%-át, én pedig 150 EFt-ot, a hagyaték 0,2%-át.

Megegyezés kérdése az egész szerintem. Akár a teljes bankszámla-összeget is rád hagyhatja a testvéred.

Ebben az esetben nekem a közjegyzői díjazásból is csak arányosan 400 Ft-ot kell viselnem,
a többi 229600 Ft-ot pedig a testvéremnek? Mit jelent ebben az esetben az „egyetemlegesen”?

Az, hogy „egyetemlegesen kéri”, azt jelenti szerintem, hogy bármelyikőtök kifizetheti neki egyben, azaz akár te, akár a testvéred.

sbt # 2024.06.24. 19:29

A hagyatéki tárgyalásra szóló idézésben a közjegyző arról tájékoztatott, hogy a közjegyzői díjazás várható összege 230 EFt lesz, és a kötelezettség ennek viselésére a testvéremet és engem mint örökösöket egyetemlegesen terhel.
Elhunyt anyánk az egyetlen jelentős vagyontárgyát, a 86,2 MFt értékű lakását, végrendeletében teljes egészében a testvéremre hagyta. Rám külön semmit nem hagyott. A 300 EFt összegű bankszámlájáról nem rendelkezett.
Ha ezt a végrendelet elfogadom, akkor tehát a testvérem 86350 EFt értéket örököl, a hagyaték 99,8%-át, én pedig 150 EFt-ot, a hagyaték 0,2%-át. Más örökösök nincsenek.
Ebben az esetben nekem a közjegyzői díjazásból is csak arányosan 400 Ft-ot kell viselnem, a többi 229600 Ft-ot pedig a testvéremnek? Mit jelent ebben az esetben az „egyetemlegesen”?