Kft. - s kérdések


Lenger # 2013.08.29. 12:17

Heti 40 órás bejelentett munkám mellé szeretnék kft-t létrehozni, hogy másodállásban beindítsak egy üzletet.
Az a kérdésem, hogy amíg nincs bevételem, akkor a cégalapítás és havi könyvelői költségen kívül van valami kötelező kiadásom havonta?
Ha a GYED-en lévő feleségem végzi a valós munkát a cégben, és a GYES lejárta után be is jelentenénk, akkor gazdaságosabb kft tagként az alapításkor bevinni, vagy majd később alkalmazottként?

köszönöm

ObudaFan # 2013.08.30. 05:35

Ha van mellette munkád, akkor nem lesz szerintem más költséged.
Ha bejelentitek, akkor szerintem mindegy, hogy tag lesz-e, munkavállalóként egyébként még bizonyos feltételekkel járulékkedvezményben is részesülhet.

Cielo # 2013.09.10. 17:16

Tisztelt Jogi Fórum!

A következő kérdéssel fordulnék Önökhöz: adott egy Kft, ami nem fizette ki 2 havi bérleti díjat (egy üzlethelyiséget adtam ki nekik). Fizetési meghagyásra elutasítással reagáltak. Kérdésem az lenne, hogy a Kft-t fel tudják-e számolni, vagy megszüntetni a tulajdonosok, hogy így megússzák a fizetést? Ugye nincsen rá mód, hogy megússzák a fizetést? Az ügy még csak most fog bíróság elé kerülni.

Köszönöm szépen a választ!

ObudaFan # 2013.09.12. 10:56

Főszabály szerint a kft. csak saját vagyonával felel, így ha a tagok kifejezett rosszhiszemű magatartása nem bizonyítható, akkor a követelésed csak abban az esetben lesz behajtható, ha a kft-nek van vagyona.

Gyuszu # 2013.09.13. 06:38

Sziasztok!

A következő ügyben szeretnék szakmai tanácsot kérni:

Adott A és B, ami jelen esetben két gazdasági társaság (kft.). Összeolvadással megszűnik mindkettő és egy cégnév alatt fognak tovább működni. A lesz a székhely, B úgymond telephely. Azt szeretném kérdezni, hogy az átalakulási eljárás alatt B cégnek a cégnevében, cégjegyzékében fel kell-e tüntetni azt, hogy eljárás alatt áll? Úgy mint például ha felszámolás alá vonnak egy céget. Illetve ez ügyben kell-e tennie lépéseket a cégbíróságon, vagy ezt az A jelű cégnek (leendő telephely) kell elvégeznie?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.13. 07:07

Nem.
Az összeolvadással természetesen mindkét társaságnak vannak teendői.

(Komolyan ügyvéd nélkül akarjátok megcsinálni?!)

Gyuszu # 2013.09.13. 08:07

Én nem írtam semmi ilyesmit...

Kovács_Béla_Sándor # 2013.09.13. 08:13

De itt tettél fel egy technikai jellegű kérdést, ami csak akkor merül fel, ha a folyamat már elkezdődött.

gombolyag # 2013.09.16. 08:27

Tisztelt Szakértők!

Kérdésem a következő: adott egy kft., amely a jövőben nonprofit jelleggel működne tovább. A Gt. többszöri átolvasása és a vonatkozó szakirodalom szerint ez nem minősül átalakulásnak, ezért a Gt. átalakulási szabályait nem kell alkalmazni.
Amennyiben ez így van, akkor a társasági szerződés módosítása és az alapító határozata után változásbejegyzési eljárás keretében kérhető a cégbírósági bejegyzés.
Kérdésem: mivel ez nem átalakulás, de nem is új cég alapítás meghatározhatja-e a cég a változás időpontját, amennyiben nem, úgy mi lesz a változás-bejegyzésének időpontja?

A konkrét esetben a cég 2014. január 1-től kell, hogy nonprofit formában működjön, de az erről szóló alapítói döntés már szeptemberben megszülethet.

A másik kérdésem: tekintve, hogy a nonprofit jelleg felvétele nem átalakulás, ezért ugye nem kell számviteli törvény szerinti mérleget készíteni a nonprofittá "válás" miatt?
Köszönöm a válaszokat!

malta9 # 2013.09.16. 09:27

Tisztelt Szakértők!

Abban a kérdésben szeretném a segítséget kérni, hogy van-e arra mód, hogy a társasági szerződésben visszamenőleg bekerüljön az osztalékelőleg fizetés lehetősége?

Köszönöm!

ObudaFan # 2013.09.16. 09:57

Visszamenőleg szerintem nem lehet.

ObudaFan # 2013.09.16. 09:59

gombolyag

Szerintem semmi akadálya annak, hogy a társasági szerződés módosítását a tagok egy későbbi időpontban léptessék hatályba, itt pedig semmi más nem történik.

malta9 # 2013.09.16. 10:06

Köszi. Milyen szankcióval lehet számolni, akkor, ha a tulajdonos osztalékelőleget vett fel, de nem volt benne a társasági szerződésben?

Hexia # 2013.09.16. 11:42

Májusban kft-t alapítottunk, akkor az egyik társunk javasolta,hogy 3 millió legyen a jegyzett tőkénk, amit ő fog biztosítani számunkra /kölcsönként/. Ez még most sem került befizetésre, viszont jelentős tartozásokat halmoztunk fel az irodabérlet kapcsán, Amíg tudtuk fizettünk, így kb. másfél millió forintot tettünk be mi a finanszírozónk helyett. Most patt helyzet van, mert a cégnek nincsen bevétele, hiszen a franchise díjat sem tudtuk letenni, ezért jutalékot sem kaptunk.Ügyvezetőként nekem munkabér is járna, amit nem tudtam kivenni, viszont pár százezret én is befizettem. Most a NAV inkasszót tett a számlánkra, mert nem tudtuk a közterheket sem kifizetni. Mit tegyek? Meddig terjed a felelősségem? Arra gondoltam,ha hamarosan bekerül a cég számlájára a pénz, akkor kiveszem belőle az általam betett és nekem járó összeget és lemondok. Követelhetem-e a cégtől a saját munkabéremet?

Ibbike # 2013.09.16. 16:24

Tisztelt jogi fórum!

2013 04.01 bezártuk az ebédházhoz szállító üzletünket,mert csak mínuszt termelt elfogyott minden pénzünk a férjem lakása árából kezdtük az üzletet elbuktunk mindet.A járulékokat sem tudtuk már fizetni.se villanyszámlát se gáz számlát.A konyhát béreltük és az volt a kft székhelye. NAV KIMENT A SZÉKHELYRE ÉS NEM TALÁLT OTT SENKIT ezért feljelentett a F.T.CÉGBÍRÓSÁGON.
hogy állítsam helyre ezt a törvénysértő állapotot.De én ebből semmit nem értek hívtam a NAV-ot ők azt mondták hogy meg kell szüntetni a Kft-ét és az adó számot is,és ennyi!!! most hova forduljak a Kft -ét ki szünteti meg hova menjek és mi lesz a pénzel amit nem fizettem be.Szépen kérem segítsenek férjem elhagyott nincs semmi segítségem ez ügyben a könyvelő sem segít mert neki sem tudtam már fizetni.
Üdv:Hné

ObudaFan # 2013.09.16. 18:19

Ha a cég várhatóan nem fogja tudni kifizetni a tartozásait, akkor te mint ügyvezető nem veheted ki azt az összeget, amivel neked tartozik a cég.

ObudaFan # 2013.09.16. 18:21

malta9

Szerintem ez akár sikkasztásnak is minősülhet.

malta9 # 2013.09.16. 20:04

köszi. Nincs a társaságnak hitelezője. Senki felé semmivel nem tartozik a cég. A leadózott eredményt ( EVA) vettem fel osztalékelőlegként. Nyilván én nem voltam elég figyelmes, de úgy gondoltam, mivel negyedévenként a teljes bevétel után megfizetem a 37%-ot ezzel minden kötelezettségemnek eleget tettem. Így is ilyen negatívak a kilátások és lehetetlen a visszamenőleges hatályú módosítás?

ObudaFan # 2013.09.17. 11:28

Szigorúan a jogszabályból kiindulva negatívak, más kérdés, hogy aligha fog ezzel foglalkozni bárki is. Szerintem.

tímea78 # 2013.09.28. 06:05

Tisztelt fórumozók!
Kft elleni kényszertörlésben szeretnék segítséget kérni:

  • a vezető tisztségviselő az eljárás alatt köteles a cégbírósággal együttműködni és valamennyi információt átadni.
  • 30 napon belül az iratokat el kell helyezni és a kötelezettségeket teljesíteni és ezt a bíróságnál igazolni.
  • a cég vagyonáról és kötelezettségeiről nyújtsak információt

Ezek a mondatok a gyakorlatban mit jelentenek? Kit kell felkeresnem könyvelő, ügyvéd? Nekem kell felkeresnem a cégbíróságot?

A válaszokat előre is köszönöm!

ObudaFan # 2013.09.28. 07:16

Könyvelőt is, ügyvédet is, mert az adóhatóság felé és a cégbíróság felé is van tennivaló.

tímea78 # 2013.09.28. 14:01

Tisztelt ObudaFan!
Köszönöm a válaszát!
Felkeresem az ügyvédemet és a könyvelőt.
Akkor is az én kötelességem intézkedni, ha az 5 éves ügyvezetői kinevezésem lejárt fél éve?
Van a kft-nek egy másik tagja akinek 50% tulajdonrésze van és többségi üzletrész tulajdonos, neki is vannak kötelezettségei?

Előre is köszönöm a válaszát!

ObudaFan # 2013.09.29. 09:31

Igazából kötelességetek lett volna ügyvezetőt választani.

tímea78 # 2013.09.29. 15:19

Igen, csak amikor taggyűlést hívtam össze nem jelentkezett és az a baj , hogy egyáltalán nem együttműködő.

Alfi19 # 2013.10.07. 09:49

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget kérnék!
Adott 2 taggal kft 1millió törzstökével.Törzsbetétek 90 és 10 %.Alapításkor 50-50% tulajdonrész.
Kft vagyona 20 millió.
Ha az egyik tag ki szeretne lépni a kft-ből és vinné magával a rá eső vagyont mi alapján kell felosztani a kft-t.
Úgy értem 90-10 % vagy 50-50 % alapján.

Köszönöm a válaszokat.