Kft. - s kérdések


Dr.Attika # 2018.09.24. 13:47

KBS szűkszavú válaszoló, tanácsadó. Olyan mint a 70-es évek szociológiai egyetemi hallgatók. Kimentek a falvakba és "közvéleménytkutattak". Kérdezték Józsi bácsit: Hogy van? Józsi bácsi válaszolta: Jól. Kifejtené bővebben Józsi bácsi? Ki. Nem jól.

drbjozsef # 2018.09.24. 09:30

Az lehet, de a kérdés az ár volt, ahogy ezt KBS igen hamar észrevételezte. Jogi vonatkozás nem érdekel senkit - egyelőre, legalábbis.

Dr.Attika # 2018.09.24. 08:15

Nonolet!
A Te zagyvaságod sem semmi. Skandináv gombod sincs a cég eladása jogi vonzatával kapcsolatban.

nonolet # 2018.09.24. 07:32

spulika

Az üzletrész simán "forgalom képes" azaz "eladható", ha akad vevő rá.

Az értéke persze jellemzően nem sok....

Mert egy ilyen kis kft esetén tipikusan
a tulajdonos személye-kapcsolatai hozzák a pénzt
és nem az önálló cég szervezet+működés.

A cég értéket tehát az esetleges HOSSZÚTÁVÚ és nehezen felbontható szerződések, kapcsolatok jelentik.

Illetve pályázat/hitel terve esetén a többéves múlt és a jelentős pozitív eredmény.

Valamint a céggel adott "eszközök" (jármű, iroda, ingatlan) értéke.

Ezek érhetnek a "vevő"-nek esetleg némi pénzt.

- -

Mert ugye egy új kft.-t összedobni nem nagy tétel és nem is kihívás.

Lezárt működési éveket, pozitív múltat, jó hírnevet , bejáratott ügyfélkört csinálni neki illetve ellátni "eszközökkel" az viszont idő, pénz és munka igényes.

- -

Cirka 2 év alatt lehet egy vadiúj céget felfuttatni.
A vételárral a vevő részben ezt a költséget váltja ki.

A bejáratott, stabil jövedelem termelő gépezet a másik amit megvesz.

A meglévő eszközök "használt" ára a harmadik.

Azonban csak a vevő az aki megtudja neked mondani,
hogy neki mindez konkrétan mennyit ér! senki más.

- -

Fordítsd meg a kérdést!

TE mennyit adnál a cégedért vevőként és miért pont annyit ?

A válaszod lesz az amivel indokolni tudod majd az eladási ajánlatod az érdeklődőnek :-)
Amivel meglehet győzni, hogy megéri neki megvenni.

Javasolt az indoklásod egy rövid cégbemutató-értékelő irományba leírni.

Ez lesz az ajánló-bemutatkozó anyagod ...
Amit az érdeklődő kezébe adhatsz.

FONTOS!!! hogy:

Mindazok a dolgok amik a SZEMÉLYEDTŐL+TÁRSADSZEMÉLYÉTŐL függnek pontosan NULLA értékűek!!!! hisz ti már nem lesztek cégben.

Ettől a személyektől függéstől szokott tartani a kis cégek életképessége, jövedelem termelő képessége és ezzel az eladási értéke a nullához közelíteni a vevő számára.

Mert a kieső kapcsolat rendszer általa nem pótolható általában és a megrendelők elszoktak párologni....

HA viszont a céged egy a személyetektől FÜGGETLENÜL IS működő pénztermelő gépezet-szervezet (azaz jól felépített cég) akkor van-lehet jelentős vételi értéke is.

Dr.Attika # 2018.09.24. 03:37

Annyiban jogi kérdés, ha jogi segítséget kérnek a cég értékének megállapításában illetve vevő felkutatásban.A leírtak alapján piacképes a cég. Célszerű részvénytársasággá alakítani és csak a részvényeket eladni.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.09.23. 20:39

Biztos vagy benne, hogy ez egy jogi kérdés?

spulika # 2018.09.23. 18:28

Tisztelt Fórum!

Szállítmányozói Kft.-énk van( speditőr), amit szeretnénk eladni. A feleségemmel együtt vagyunk tulajdonosok(51-49 % arányban).2002 óta működünk, határidőre fizetünk, cégünk megítélése pozitív.
Tavaly 20 mill.Ft nettó árbevételünk volt.
Kérdésünk:mennyiért tudnánk eladni a céget, mi a reális értéke? És/vagy van-e lehetőség ezt meghirdetni és hol?

Előre is köszönjük válaszukat.

nonolet # 2018.08.20. 10:23

szeenke01

Felhívnám a figyelmet a 3. pontra... ismét.

-
3.
És lesz... valamilyen VÉTEL ára!!!!
Amennyit a vevő majd ad érte, ha ad.
-

Ebben a HA AD a lényeg, mert ugye nem kötelező megvennie.

Szóval: NEM az kérdés, hogy mennyi "hivatalos értéke" a részednek.

Az csak egy szám, ami kutyát sem érdekli!!!! valójában.

Egyetlen VALÓDI kérdés van.

Mennyit hajlandók a vevő(k) fizetni neked a részedért?!

Hidd el CSAK annyit fogsz kapni érte!
Mármint, ha egyáltalán megveszik...

A többi fölösleges kapálózás, pénzkidobás, idegőrlés.

Hisz

  • kilépni nem tudsz (vevő nélkül)
  • KÜLSŐ vevő nem lesz (ez biztosra vehető)
  • a többségi tagokat egy kisebbségi rész kapálózása igazából hidegen hagyja... tojnak rá.

Pénzükbe nem igazán kerülsz majd >> megoldják, elhiheted.

Vagyis a VALÓDI helyzet az, hogy

  • örököltél egy látszólag értékes részt a kft.-ből
  • de nem tudsz vele semmit kezdeni... érdemben.

Ezért pénzzé akarod tenni.

Azonban vevő!!! csak egy van.
A tesó(k)! más senki.
Ők is csak azért mert többséget akarnak maguknak (ha jól értlek).

Másnak eladni nem tudod, mert nem akarja megvenni más...

Azaz az ÁRAT VÉGÜL ők szabják meg és kész.
Az alku folyik, de ez csak porhintés.

Nem akarják (még?) egyenesen-durván közölni, hogy:
Ennyit kapsz bammeg!
Kell vagy nem kell?

Hanem terelnek, mérleggel, vagyonértékkel, stb.-vel.

- -

A nyers valóság azonban az, hogy két lehetőséged van.

1.
Maradsz kft tag és kb. semmi hasznod nem lesz majd belőle.

2.
Alkudozol és elfogadod azt az összeget,
amit HAJLANDÓK fizetni neked a részedért.
De csak addig lehetőség ez is, amíg meg nem gondolják magukat és még vevők.

Ez a csupasz valóság... szerintem.

szerénke01 # 2018.08.20. 09:09

Kedves KBS!

Látom, ismét nem sikerült a kérdésemre választ adnia, csak a pikírt megjegyzést tennie. Szerintem ez pedig nem a jogi fórum témája. Az ilyen jellegű válaszok semmiféle érdemi támpontot nem nyújtanak a kérdezőnek.

Másfelől pedig azt gondolom, Ön nincs és nem is lehet tisztában az én anyagi helyzetemmel, ilymódon akár még az is lehet, hogy spórolnom kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.20. 08:52

Az mindjárt más. Akkor tényleg spórolni kell. Elnézést is kérek.

szerénke01 # 2018.08.20. 02:53

Kedves KBS!

Nem 350 milliót örököltem, csak ennek egynegyedét, ugye? Nem vitatkoztam, kérdéseket tettem fel, mert kétségeim vannak a valós és a közölt cégértékkel kapcsolatban. Tanácsot kértem. De ha már... Akkor talán abban adhatna tanácsot, hogyan lehet megtduni, kideríteni azt, hogy hová tették a vagyont? Az üzleti könyvekbe nem engednek betekintést, semmibe. Több évtized alatt sosem volt felhalmozott adóssága a cégnek csak most, édesapám halála után. A mérlegforduló időpontjában egy kanyi tartozás sem volt. De hirtelen elértéktelenedett a cég, amikor a testvéreim akarják magukhoz váltani a részemet. Ebben ugye semmi gyanús nincsen? Fel fogok keresni ügyvédet, de nyilván nem sztárügyvédet, nekem arra nem fussa. :)

Üdvözlettel: Szerénke

szerénke01 # 2018.08.20. 02:44

Kedves Nonolet!

Köszönöm válaszodat.

Hogy tag vagyok-e? Elvileg igen, mert örököltem a halál pillanatával, bár nem tekinthetek be az üzleti könyvekbe , sőt be sem mehetek. A könyv szerinti érték 350 millió (a könyvszakértőnek adott papírok szerint, de mondom, az üzlet tényleges könyvelési anyagaiba, leltárába, stb. ő sem tekinthetett be, abból dolgozott, amit adtak neki, beleszámítva a féléves időközi mérleget), ebben van 3 ingatlan 200 milliós értékben (hivatalosan felmérve ingatlanszakértő által). Szóval egy kicsit gyanús nekem a történet. Érdekes, hogy akkor lesz értéktelen az üzletrész, amikor megörökölöm, nem?

Meglehet, hogy mégis tag leszek, és nem fogom odaadni a részt a tesóknak.

Köszönöm válaszodat. Üdv. Szerénke

nonolet # 2018.08.18. 08:37

szerénke01

Az üzletrésznek van...

1.
KÖNYV szerinti értéke.
Ami egy elvi érték csak.

2.
PIACI ára >> a külsős vevőnek ennyit ér.
(ez most kb. nulla, mert törpe kisebbségről van szó csak)

3.
És lesz... valamilyen VÉTEL ára!!!!
Amennyit a vevő majd ad érte, ha ad.

nonolet # 2018.08.18. 08:31

szerénke01

Te most tag vagy-e?

Szerintem, igen >> a halál okán, a halál napjától.

Azaz vita arról megy, hogy:
Mi legyen a tagságod megszűnési dátuma?!

Erről kéne először megállapodni a vevőiddel.

Aztán jön az érték és az ÁR!!!! kérdése.

Mert az ÁR az teljesen más is lehet, mint az érték.

nonolet # 2018.08.18. 08:22

szerénke01

...és mit mond a halálnapi mérleg a NETTO tiszta vagyonról?

nonolet # 2018.08.18. 08:21

De neki nem ajánlanak

"40%-nyi kft. üzletrészt örököltem három testvéremmel."

Azaz 10%-a lehet.

A 350 millió az szerinte annyi.

A valóság meg kitudja mi....

Az csak a mérlegből derül ki és mellé a piaci értékelésből.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.18. 08:02

(Nem életszerű, hogy valaki, akinek 350 milliót ajánlanak - tehát aki ennyit biztosan kaphatna - az itt vitatkozik a Fórumon, ahelyett, hogy valamelyik sztárügyvéd irodájában szürcsölgetné a kávét. Vagy a viszkit. Vagy a kimitiszt.)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.18. 08:00

a tag halála vagy megszűnése miatti üzletrész átszállását a társasági szerződés kizárhatja

A konkrét esetben nyilván nem zárja ki. Hiszen úgy a többiek sem lennének tagok.

Rexor # 2018.08.18. 07:39

Értem a problémádat, ugyanakkor ha úgy érzed "átvernek" nem kell eladnod az üzletrészedet. Szerintem azt kell eldöntened, hogy miután ingyen jutsz valamihez, megéri e neked, hogy annyit kapjál érte amennyit ajánlanak.

Egyébként, ha ismerni akarod a társaság életét az e beszámoló oldalon le tudod kérni a társaság beszámolóját, abból láthatod, hogy mennyi vagyona, kötelezettsége, stb. van a társaságnak. Persze ez még nem elég ahhoz, hogy megmondjuk a piaci értékét.

szerénke01 # 2018.08.17. 23:16

Nonolet!

A mérleg és a vagyonértékelés a halál napjára lett kikérve. Ismerve a céget, semmi nem indokolta a 350 milliós vagyoncsökkenést. Én inkább arra gondolnék adott esetben, hogy kivitték a vagyont valami módon máshova, így lecsökkentve a cégértéket. Ennek módszereit nem ismerem, de nagy a gyanúm, hogy ez történt.

Üdv: Szerénke

szerénke01 # 2018.08.17. 23:10

Elnézést, az előbbi hozzászólásomban rosszul írtam ugye a cégértéket, nem 350 milliós, hanem 350 millióval csökkentett cégérték, tehát 25-40 millió.

Üdv. Szerénke

szerénke01 # 2018.08.17. 23:07

Szép jó estét kívánok!

Köszönöm a válaszokat. Lehet, hogy valamit félreérthetően fogalmaztam. Nem a Kft. venné meg a tulajdonrészt, hanem a másik három örökös testvér, tehát nem maga a kft. Ők váltanák magukhoz a tulajdonrészt, így többségi befolyást szerezve a cégben. :) Arról szól a történet, hogy az üzletrész értékének fejében - ami álláspontom szerint a halál időpontjában meglévő érték, függetlenül attól, hogy közben mit tüntettek el -, mást kapnék cserébe, nem pénzt.

"A felperesek jogelődje elhunytakor az alperesi társaság működésére irányadó Gt.II.139.§-a releváns szabályai szerint a tag halála vagy megszűnése miatti üzletrész átszállását a társasági szerződés kizárhatja, ebben az esetben azonban a szerződésben rendelkezni kell az üzletrésznek a tagok vagy a társaság által történő megváltásáról. Az átszállás kizárása (illetve: jelen esetben annak taggyűlési hozzájáruláshoz kötése) esetén az üzletrész értéke megváltásának időpontja megegyezik az üzletrész átszállása kérdését felvető, tagsági viszony megszűnése időpontjával. A tagsági viszony pedig a jogelőd üzletrész-tulajdonos halála időpontjában szűnik meg. Ebből következően az üzletrész-tulajdonos örököseivel a tag halála időpontja szerinti társasági vagyoni helyzet alapján kell elszámolni. (BDT 2006/1330, Legfelsőbb Bíróság Gfv.IX.30.077/2010/5. szám) Így az utóbb bekövetkezett gazdasági események, illetve azok a társaság vagyoni helyzetére gyakorolt hatása akkor is figyelmen kívül maradnak a vizsgált üzletrész aktuális értéke meghatározásánál, ha az elszámolás a felek közötti vita folytán elhúzódik. A jogelőd tagsági viszonya megszűnésének időpontjában pedig a jogutódok a meg nem szerzett üzletrész piaci, forgalmi értékére tarthatnak igényt. (Legfelsőbb Bíróság Gfv.X.30.474/2008/6. szám, Fővárosi Ítélőtábla 16.Gf.40.022/2005/4. szám)"

Esetemben az eltérés annyi, hogy a hagyatékátadás pont az üzletrész értékének megállapítása, majd ezt követően megállapodás megkötése miatt került halasztásra, tekintettel arra, hogy a társaságba belépni nem kívánok, nem vagyok, tagja, és nem is akarok tagja lenni. Üzletrészemet a testvéreim váltanák magukhoz.

Kérdésem, hogy ennek fényében is ugyanaz az álláspont, hogy fogadjam el a 350 milliós, nagy valószínűséggel manipuláció által csökkentett cégértéket??? - aztán majd, ha megvolt a hagyatékátadás, a testvérek majd röhögnek a markukba, hogy milyen jól átvertek???

Ha ügygondnokot rendeltek volna ki (aki az ügyvezetői feladatokat látta volna el), az sem köthetett volna semmiféle olyan szerződést vagy bármi mást, ami az üzletrész értékét csökkenti. Ennek megfelelően, gondolom az ügyvezető sem.

Válszukat köszönöm.

Üdv: Szerénke

nonolet # 2018.08.17. 19:13

szerénke01

Egyébként pedig el kell fogadni, amit kínálnak.
Addig amíg még kínálnak érte pénzt... egyáltalán.

Ilyen törpe kisebbségi tulajdonos mint te nem tudja a kft. életét befolyásolni.

Ha nem akarnak nem fizetnek egy fillért se neked.
Hisz alapban nem kötelező a részed megvenni tőled.
Külsős vevőt meg aligha találsz rá... ugyebár.

Ennyi.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.08.17. 11:10

Egyáltalán nem kell kifizetni. Övé az üzletrész, és ennyi.

nonolet # 2018.08.17. 09:46

Viszont kifizetni a tagságod megszűnési napja szerinti állapot alapján kell.