Hagyaték


Epifeni # 2019.04.13. 08:09

Én most itt lakásra gondoltam elsősorban.

A köteles résznél is azért a főszabály a pénz fizetés elsősorban, mert annyira kicsi lenne a hányad hogy tulajdoni részt hülyeség lenne adni?

Illetve mondjuk kapott vki vmi ajándék lakást és a köteles részt kérő mi alapon kontárkodna bele tulajdoni joggal más ajándékába?

drbjozsef # 2019.04.13. 16:14

Epifeni,

Nem azért.
A köteles rész törvény szerint elsősorban pénzben jár. Olyankor már nem örököl a jogosult, nincs köze a hagyatékhoz (és az ajándékhoz sem), de jár belőle neki törvény szerint meghatározott rész, de az alapesetben, főszabály szerint pénzben.

Csak kivételes esetben (ha se fizetni nem tud a kötelezett, se értékesíteni az ingatlant a saját tartása veszélyeztetése nélkül) ítélnek meg jobb híján résztulajdont.

Epifeni # 2019.04.13. 16:52

És azt a köteles részre kötelezett dönti el hogy ő fizetni nem tud sem ok értékesíteni az ingatlant?

Vagy a bíróság mondja ezt ki róla valami alapján?
Vagy ezt a köteles részre szorított döntheti el minden esetben nem?

drbjozsef # 2019.04.13. 17:16

Minden esetben a bíróság dönt, természetesen mérlegelve a felek igényeit elsősorban, és a lehetőségeiket is.

Epifeni # 2019.04.13. 20:01

Azért kérdezem mert pl
Főszabály szerint pénzben kell kiadni.

Eset mondjuk: a köteles részre kötelezett közli hogy fizetne..

A köteles részt követelő közli : nem érdekli a pénz ő tulajdoni részt szeretne.

Na most a része kb egy wc nyi méretű lenne vagy annyi se. Ráadásul ajándékhoz neki milyen tulajdoni köze lenne?
És ismeretlen a köteles részt követelő attól.higy jogosult rá. Tehát az ajándékozott és a köt részt kérő jó ha egyszer látták egymást az életben és rosszban is vannak.

Ilyen esetben lehet tulajdoni része???
Ha közli az ajándékozott hogy ő fizetne ?

drbjozsef # 2019.04.14. 08:49

Nem lehet.

Epifeni # 2019.04.14. 09:06

"Nem lehet"

Ezt arra mondod, hogy ha a köteles részre szorított közli hogy fizet - akkor esélytelen , és lehetetlen hogy tulajdonrészt kapjon a köteles részt kérő?

( Bocsánat ide akartam írni)

drbjozsef # 2019.04.14. 09:14

Ezt kérdezted?

Epifeni # 2019.04.14. 20:50

Igen szerintem ezt..

De akkor ha a kötelesrészre szorított kijelenti hogy fizetne , akkor semmiféleképpen nem tud alá tenni a köteles részt kérő hogy őt ez nem érdekli tulajdoni rész kell neki?

Ha kijelenti hogy fizetne- akár részletfizetéssel stb akkor semmiképpen sem teheti hogy tulajdont kérne mert ugy sem fogadják el?

milyen esetekben juthat tulajdoni részhez? ez nagyon ritka?

drbjozsef # 2019.04.15. 01:30

Isten útjai kifürkészhetetlenek.

Epifeni # 2019.04.15. 10:10

Akkor miért írtad lentebb hogy nem lehet?

Drjozsef én sokat olvaslak a forumon, és értelmes okos embernek gondollak.

Ezért kérdeztem tőled hátha azt rá egy jó terjedelmes választ

drbjozsef # 2019.04.15. 10:38

Tévedni emberi dolog. Most inkább ezek a Coelhó-s cuccok jönnek be.

monaa # 2019.04.23. 16:15

Tisztelt Fórumozók!
Édesanyám január 1-én halt meg. A közjegyző megkereste a nyugdíjfolyósítót, ők azt az infót adták, hogy nincs édesanyámnak náluk lévő nyugdíja, azaz valaki átvette a január havi nyugdíját. Honnan tudhatom meg, hogy ki vette át és mennyit? Mert jelenleg senki sem vállalja, hogy átvette volna. És hogyan követelhetem vissza, a jogtalanul átvevőtől?

drbjozsef # 2019.04.24. 06:00

monaa,

Visszakövetelheted.
Hogyan kapta anyukád a nyugdíját? Postán? Akkor szerintem ott kellene kezdeni. EZt írja a posta honlapja :

A havonta esedékes nyugdíjat (kivétel ÉLETJÁRADÉK) az elhunyttal közös háztartásban élő, az elhunyttal azonos – hatósági igazolvánnyal igazolt – lakcímmel (állandó lakcím, vagy tartózkodási hely) rendelkező közeli hozzátartozó (a házastárs, gyermek, örökbefogadott gyermek, unoka, szülő, örökbefogadó szülő, nagyszülő és testvér) veheti át. A felsorolásban szereplő jogosult esetén a felsorolás sorrendiséget jelent. Az összeg kifizetése Nyilatkozat az elhalálozás hónapjára megillető ellátás kifizetéséhez elnevezésű nyomtatvány kitöltését, valamint a nyilatkozó személyének azonosítását követően történhet meg.

Kérd, hogy mutassák meg a nyomtatványt ki írta alá, ki vette át a pénzt.

kovist # 2019.04.24. 12:11

Sziasztok!

Hagyatéki eljárással megörököltünk öcsémmel közösen egy bankszámlát, csak hiteltartozással. Utólag tudtuk meg , hogy erről le is lehetett volna mondani... Mindegy , volt a hiteleken biztosítás. ("A" hitel + egy személyi kölcsön, 90 illetve kb 300e HuF értékben) A biztosító, a pénzintézetnek írt 2 soros levelében orvosi papírokra hivatkozva megtagadta a biztosítás fizetését. Visszamentünk a közjegyzőhöz aki készítette a hagyatéki végzést, azt mondta, hogy amit hozott határozatot azt már nem tudja visszavonni. Viszont nem vagyunk kötelesek fizetni, mivel passzívák voltak csak a hagyatékban, törvényben benne van , hogy csak adósság nem örökölhető, és a saját vagyonunkkal nem felelünk. A bank munkatársa telefonon értesített, hogy ki fogják adni behajtó cégnek a tartozást, ha nem megyünk be aláírni az új szerződést, amin a nevünkre vesszük a bankszámlát.

Ez ügyben szeretnék Önöktől tanácsot kérni, hogyan tudunk eljárni helyesen, vagyis ilyen esetben mik a teendőink?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.24. 12:18

Semmi.

Sherlock # 2019.04.24. 13:41

Pont akkor szívjátok meg, ha bementek aláírni.

drbjozsef # 2019.04.25. 05:16

kovist,

Legfeljebb Te is egy két soros levélben tájékoztasd a bankot, hogy a hagyaték vagyont nem tartalmazott, a Ptk. 7:96§(1) alapján sajnos nem áll módodban az elhunyt tartozását megfizetni.

De semmi egyéb.
Esetleges ajánlott levelet át kell venni, bár elvileg az is az elhunyt nevére fog érkezni - válaszolni kell rá ugyanúgy a fentivel.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.25. 10:00

Nem kaptál erre választ már tegnap?

wers # 2019.04.25. 11:31

Tegnap kérdezted egy másik topikban, de én sem látok ott sem választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.25. 11:42

Akkor mondom: a banknak igaza van, az örökösök egyetemlegesen rendelkeznek a számla felett. Legfeljebb azért furcsa az eset, mert általában nem szokták ezt tudni, alapvetően az öröklés jogi lényegét sem igen értik.

idegbaj # 2019.04.25. 14:03

Szeretnék tisztán látni, így a kérdésem:
Egy nagyszülő-szülő után örökölt ingatlan tulajdonlásának sora hogyan alakul egy válás után? A (volt) férj igényt tarthat-e bármire is ebből az örökségből? Számít-e a házasságban együtt töltött idő, a(z eddig) közösen nevelt gyerek/ek? Mi történik az örökölt ingatlannal az örökös esetleges halálakor?
Az ingatlan tehermentes, illetve jelenleg még haszonélvezettel terhelt. Köszönöm a válaszukat.


Tisztelt Fórumozók,Jogászok és Jogászkodók!
Elolvastam a fórumon az utolsó bejegyzéseket a végrehajtók munkájáról, (a kivétel er?síti a szabá

oligaliga # 2019.04.25. 15:03

idegbaj

Az örökölt vagyon különvagyon,az nem része a házastársi közös vagyonnak, a házastársnak semmi köze hozzá. Ezen a tényen nem változtat sem a házasság hossza, sem a közös gyerek. Az örökös halála esetén elsősorban annak leszármazói örökölnek.

drbjozsef # 2019.04.25. 16:00

idegbaj,

csak annyival egészíteném ki oligaligát, hogy maga az örökség különvagyon, de több jogcímen lehet vele kapcsolatban megtérítési igénye a házastársnak adott körülmények esetén. Például ha jelentősebb beruházás, felújítás történt közösen az ingatlanon, vagy egy örökölt ingatlannal együtt örökölt tartozás közös megfizetése után.

drbjozsef # 2019.05.03. 05:43

Zsanett02,

Bele van írva abba a végzésbe.
Általában 15 nap. Ha addig nem fellebbez senki ellene, akkor jogerőssé válik.
De ennek deklarálása tovább tarthat, 1-2 hónap is lehet, mert ha nem veszi át valamelyik érdekelt a postán a végzést, akkor eleve csúszik, és a tértivevénynek is vissza kell mennie a közjegyzőhöz.
Ha fontos neked egy jogerős határozat, kérdezd a közjegyzőt, lejárt-e minden idő, és ha igen, akkor akár el is mehetsz egy jogerős pecsétért hozzá. Egyébként még 2-3 hét, mire megírja és kiküldi megint postán.