Hagyaték


Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.03. 08:03

Ki se postázta még a közjegyző a végzést, csak kihirdette szóban.

wers # 2019.05.03. 08:48

Ebben az esetben nem tehet már semmit?

? mit szeretnél tenni?

wers # 2019.05.03. 08:55

ja, most látom, a másik topikban van a kérdés másik fele.

wers # 2019.05.03. 09:02

szerintem nem szerencsés egy kérdést két helyen feltenni

egyébként meg kaptál választ már régebben

economist # 2019.06.05. 17:44

Ha kipakolják egy elhunyt lakását akkor kinek kell feljelentést tennie? A jegyzőnek?

drbjozsef # 2019.06.05. 19:55

economist,

A jegyzőnek semmiképpen feljelentést.

Ha azt gondolod, hogy illetéktelenek elvittek olyan ingóságot, amit nem ő(k) fog(nak) örökölni, vagyis ellopták, akkor a rendőrségen feljelentést tehetsz.

De ez egy nagyon esélytelen dolog szokott lenni. Tudod tételesen bizonyítani, mit vittek el? Tudod bizonyítani, hogy nem az ő tulajdona volt? Tudod bizonyítani, hogy ő vitte el?

Ha örökös/házastárs/élettárs/rokon/akárki bejárhat az elhunyt ingatlanába (esetleg ott is lakott), akkor az ingóságokra általában keresztet lehet vetni.

Ahogy itt mondani szokta az ügyvéd úr : hagyaték esetén nemcsak az ingóságok tulajdonjogát nehéz bizonyítani, hanem gyakran egyáltalán a létezésüket is.

economist # 2019.06.05. 20:34

Lakatost hívtak, mert kulcsuk nem volt hozzá, és mindent elvittek ami mozdítható, bútorokat, műszaki cikkeket, könyveket. Természetesen készpénzt, ékszereket, kötvényt, műszaki cikket egy darabot sem "találtak", és nem is kívánnak semmiről elszámolni. Amit nekünk tulajdonítottak rámutattak egy kis szoba sarkában lévő néhány dobozban lévő értéktelen dologra "mi ebből innentől nem akarunk vitát, vagy akár ki is dobhatjuk" -> nesztek! vihetitek. Úgy, hogy egyébként semmiféle közjegyzői tárgyalás nem történt, mégis milyen jogon vihetném én el jogképtelen személy tulajdonát, ráadásul leltár nélkül?!

Azt talán nem kell elhinnem, hogy az volt a lakásban ugye? Valamint jogom lett volna ott lenni, amikor a zártörés megtörtént, ezzel kapcsolatban remélhetek kártérítést?

economist # 2019.06.05. 20:36

A slusszpoén, hogy egyébként már körbeért a hír, hogy a lakásban található személyes értékeket már elkezdék elajándékozgatni.
Jönnek az emberek részvétet nyilvánítani és mondják, hogy jártak ###-nál és elhoztak ezt meg azt...

drbjozsef # 2019.06.06. 04:16

Feljelentést most is tehetsz, ha te leszel az örökös, pert indíthatsz.

De hogy hogyan bizonyítasz bármit is, az elég kérdéses.

economist # 2019.06.06. 09:09

Na, de milyen dolog ez? Akkor most én is betörhetek hozzájuk, kipakolhatok mindent, aztán széttárom a karomat, hogy bizonyítsák be, hogy nem egy üres lakásban éltek?

drbjozsef # 2019.06.06. 09:27

Lényegében.

economist # 2019.06.06. 12:26

Felújítást végezni társtulajdonos hozzájárulása nélkül nem lehet. Még azt is követelheti, hogy állítsd vissza az eredeti állapotot. Én abból nem remélnék pénzt.

Bármivel szemben írásbeli megállapodással lehet bebiztosítani magadat. Lehetőleg addig amíg meg nem gondolja magát, mert egyébként úgy látom azt a tartozást amiért a ház tuladjonosai egyetemlegesen felelnek te egyedül kifizetted.

lajcsó # 2019.06.06. 12:47

"Mert a megbízottja azt mondta, hogy azt majd rendezzük, ha eladtuk a lakást, de szerintem akkor már semmilyen eszközöm nem lesz, hogy utólag behajtsam tőle."
Éppen van eszközöd, nem írod alá a szerződést.

drbjozsef # 2019.06.06. 17:39

Vagy esetleg bele lehet írni az adásvételi szerződésbe, hogy én annyival többet kapok a vételárból?

Ha ebben előre megállapodtok, akkor természetesen, ez a legegyszerűbb is.

economist # 2019.06.06. 19:34

"Ha hagytam volna a lakást lerohadni, akkor meg az lenne a hibám."

Nem lett volna a te "hibád", de egyébként pont ezért szívás általában a közös tulajdon, pl.: társasáházaknál is.

katicabogi # 2019.06.11. 15:55

Tisztelt Fórumozók!

Szeretném megkérdezni, hogy jogerős hagyatéki végzés után mit lehet tenni, ha a közjegyző hagyatéki végzésében kevesebb összeg szerepel, mint a valóság. A testvérem Anyukám bankszámláját folyamatosan fosztogatta. Halála napján is, amit persze nem tüntetett fel a bank az örökségnél. csak a napi zárás egyenlegét .Szándékosan megtévesztette a bankot és a közjegyzőt, és meglopott engem .Még tartozik nekem pénzzel, a korrekt hivatalosan kikért dokumentumok alapján.Apukánk halála után nagy összeggel lopott meg, amiről csak évek múlva értesültem.Most nem nagy összegről van szó, de nem akarja kifizetni az elcsalt összeget. Tehetek valamit?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.11. 16:26

Igen.

katicabogi # 2019.06.12. 06:27

A közjegyzőnek írjak , vagy a rendőrséghez forduljak?Köszönöm a válaszát !

drbjozsef # 2019.06.12. 06:37

katicabogi,

Elsőre a testvéredhez. Egy szép tértis levélben szólítsd fel a fizetésre, határidővel, mondjuk 15 nap kézhezvételtől. Ha nem teszi, akkor közjegyzőhöz mehetsz, és fizetési meghagyást bocsáttathatsz ki ellene. Ha ellentmond, akkor neked kell bíróságon pert indítanod.

katicabogi # 2019.06.12. 14:01

Nagyon szépen köszönöm a segítséget.Így cselekszem.

drbjozsef # 2019.06.12. 15:45

katicabogi,

Azért kiegészítésként : neked kell pert indítanod, és ott mindent bizonyítanod.

Szóval jól gondold át, érdemes-e, tudsz-e bizonyítani. Az, hogy a halál napján még vesznek fel pénzt, nem feltétlenül tövénytelen - de ha nem az ő pénze, akkor elszámolnia természetesen kell vele.

katicabogi # 2019.06.16. 09:43

Tisztelt József! Azóta már kikértem a banktól az előző nap esti egyenleget.
Anyukám aznap este már körházban volt, másnap reggel ott halt meg .A közjegyzőnek a halála napján záró esti egyenleget adta meg a bank. Szerencsére a bankszámlakivonaton rajta van a pénzfelvét időpontja is, ami bizonyíték.Meg vannak azok a bankszámlakivonatok,( három havi) amik bizonyítják, hogy folyamatosan emelgette le az összegeket.Anyulám lakásának a kulcsát 5 hónapig nem adta oda, csak ő járt be a lakásba.Amikor takarítani kellett, ez év tavaszán, akkor kaptam kulcsot.Ez nem testvér. Köszönöm a segítséget!

lajcsó # 2019.06.16. 10:43

"A közjegyzőnek a halála napján záró esti egyenleget adta meg a bank."
A közjegyző kérje meg az előző esti egyenleget is!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.06.16. 11:50

A közjegyzőt az nem érdekli. Nem is kell, hogy érdekelje.

drbjozsef # 2019.06.16. 17:39

katicabogi,

Még mindig nem érted.
Önmagában az, hogy felvette a pénzeket, nem törvénysértő. Hiszen rendelkezési joga volt a számlához.
Ezért nem számítanak semmit a "bizonyítékaid", se a kivonatok, se a dátumok, se az összegek.
Ezek tények.
Amire Te gondolsz, az az, hogy ezekkel az összegekkel, ha nem az ő pénze volt, akkor el kell számolnia. Ebbe az irányba kell elmenned.
Kérd, hogy igazolja mire költötte, küldje meg a számlák, bizonylatok másolatait. Elvileg költhette az elhunytra, akár még a halála napján is. (Pl. közüzemi számlát fizethetett vele, vagy bármit, amire megkérte az elhunyt, nem tudhatod).
Ha el tudo számolni, akkor jogszerűen vette fel, és jogszerűen költötte el. Ha nem tudja igazolni, akkor szintén jogszerűen vette fel (ez, önmagában nem szabálytalan), de nem szabályosan használta fel. Ezért amivel nem tud elszámolni az az örökös(ök)nek jár(hat).

Amiket eddig említettél bizonyítékokat, az nem nagyon fog kelleni.