Hagyaték


Szabály # 2020.03.13. 10:10

Megnéztem .2019jún.30-ig érvényes! Az 500000-5000000közöttikategória szerint az alapösszeg 11700,erre jön a különbözet egy százaléka.ehhez képest sokkal többet számolt nekem,és semmit nem keresett,ki senkit nem hívott fel, minden szolgáltatót én kerestem,telefonon. Levélben,ês már kétszer elmaradt a hagyaték átadás,arra hivatkozott, hogy a szolgálatók-e-on, gáz-nem kereste őt, nekem pedig azt mondták megkeresték a közjegyzőt! Semmit nem tehetek?

Héta1 # 2020.03.13. 09:32

Pontosítok, mielőtt megkérdeznék:
20%-ot rosszul írtam, 25%-os örökös a helyes.
A leltár természetesen a bankban történt a banki tanúk és a hivatalos hagyatéki leltárfelvevővel.

Héta1 # 2020.03.13. 09:28

Köszönöm szépen a választ.
Kérdeznék tovább:
Autó: A három örökös 50, 25, 25 %-ban, ahogy kiderült most, örökölnek egy 20 éves 100 e Ft-os leltári értéken lévő autót. Ha jól tudom, a kocsi kezelése, átiratások, esetleg eladás, a három örökössel igen problémás. Hogy lehet legegyszerűbben az egyik 20%-os örökös fiára hagyatni az autót?

Széf: Volt az örökhagyónak széfje, amit leltároztunk. A leltárfelvételkor arany ékszereket és régi pénzérméket találtunk (pl. Horthy ezüst 5 pengős, Kossuth 5 Ft-os. Ezeket a tárgyakat milyen leltári értéken szerepeltetik a hagyatéki eljárásban?
Előre is köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2020.03.13. 08:40

helyettes017,

Igen, úgy értettem, de most, hogy rákérdeztél, és felhívtad rá a figyelmemet, valóban nem helyesen.

A helyettesítési elv szerint örökölnek, vagyis az "1. vélt örökös" 50%-ot, és a "3.-as" és "4-es" pedig 25-25%-ot.

drbjozsef # 2020.03.13. 08:37

Szabály,

Nem annyira egyszerű az.

Nézd meg itt :

https://www.mokk.hu/…ijszabas.php

Szabály # 2020.03.12. 20:54

Azt kérdezném, hogy a hagyatéki tárgyaláson az örökölt ingatlan értékének hàny százaléka a közjegyzői díj?

helyettes_017 # 2020.03.12. 18:58

drbjozsef,

úgy érted az "egyenlő részben"-t, hogy 1/3-1/3-1/3??

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.12. 15:59

(Ha a nagyszülők egyike sem él már. :) )

drbjozsef # 2020.03.12. 14:17

Héta1,

Ha a feleség alatt a "vélt örökös 2."-t érted (tehát az elhunyt édesanyjának a testvérének az elő feleségét), akkor nem, ő nem örököl. Ahogy amúgy a másik feleség sem kap válás esetén semmit (az örökölt vagyon különvagyonnak számít, ezt érdemes igazolható módon bonyolítani ilyen esetben, például külön bankszámlára, hogy ne vegyüljön a közös vagyonnal).

A három unokaöccs/uokahúg fog örökölni egyenlő részben.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.03.12. 14:05

semmi köze hozzá.
Akkor?

(Egyébként az öröklés törvényes rendje vajmi keveset törődik azzal, hogy ki mit szeretne és mit nem.)

Héta1 # 2020.03.12. 12:38

T. Fórum!
Milyen arányban részesülnek az örökségből a vélt örökösök alábbi viszonylatban, örököl-e házastárs ebben az esetben az új Törvény szerint, mert a házastársakra is új szabályok vannak?
Örökhagyónak se leszármazottja, se testvére, se házastársa nincs, szülei sem élnek. Édesapjának, volt egy fiú testvére (ő is meghalt), akinek él egy fia (1. vélt örökös). Örökhagyó Édesanyjának is volt egy fiú testvére (ő is meghalt), akinek él a felesége és két gyereke (2. 3. 4. vélt örökösök)
Másik kérdésem, fenti 1. vélt örökös fiú válófélben van. Milyen esetekben kaphat az örökségből a feleség? Nem szeretnénk, hogy kapjon, semmi köze hozzá.
Előre is köszönöm szépen a választ.

drbjozsef # 2020.02.17. 10:40

Mandalorian,

Gondolom a hagyatéki tárgyalás időpontját tűzték ki, és a közjegyzői díjnál a szövegből ki kellene tűnnie, hogy ez fejenként vagy összesen értendő.

Egyébként összesen szokás, mert az örökösök egyetemlegesen felelnek a díj kifizetéséért, így egy örököstől is követelhető az egész.

Nézd meg a mokk.hu oldalon a díjszabást, ha ismered a hagyaték értékét, akkor nagyságrendileg ki tudod számolni, hogy összességében stimmel-e a díj.
(pontosan nem, mert a %-os díjon felül a közjegyző a költségeit és kiadásait is érvényesíti, az pedig eljárásonként más és más)

(Egyébként akár fel is hívhatod, és rákérdezhetsz) :)

Mandalorian # 2020.02.17. 10:16

Kedves fórumozók!
Családommal megkaptuk a levelet a közjegyzőtől, amiben kitűzték a hagyaték időpontját és leírták a díjat is. Triviális kérdésem, hogy ezt az összeget együtt kell kifizetni, vagy minden örökösnek fejenként kell ennyit fizetni?
Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2020.02.07. 07:37

Atis77,

Körülményektől. Bizonyíthatóságtól.

Atis77 # 2020.02.07. 07:24

Mitől?

drbjozsef # 2020.02.06. 06:44

Atis77,

Lehet.
Attól függ.

Atis77 # 2020.02.06. 06:41

Büntető jogi felelősség nincs ilyenkor?

drbjozsef # 2020.02.05. 10:07

Atis77,

Ilyenkor mi a teendő?

Elsőnek beszélsz a sógorral. Aztán attól függően mit mond, mire hajlandó, akár pereskedhetsz is.

Elvileg a hagyatékba az elhunyt halálakori egyenleg kerül be. Ha ettől eltér a számla összege, azzal a közjegyző nemigen fog foglalkozni.

Ha kevesebb a rajta lévő pénz, mint kellene, az azt elköltőnek igazolnia kell a felhasználását, legkésőbb a bíróság előtt. De az, hogy "te tudod", meg "tipped van" kevés lehet. Bizonyítani kellene ki utalt.

Ha megvan az ellenoldali számla száma, az jó lehet, mert őt is meg lehet interjúvolni, hogy kitől és miért kapta azt a pénzt, mire használta, milyen jogcímen jár az neki esetleg az elhunyttól.

Atis77 # 2020.02.05. 07:08

Én tudom hogy ő volt. Beköltözött a laksba(önkormányzati) az anyós számítógépe telefonja bankkártyja is nla van a mai napig. Arról nem is beszélek mire odaértünk szépen kipakoltk a laksát (Kp ékszer). A számlaszmból úgy is ki fog derülni mert arra is van tiipem hogy hová ment az utalás.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.02.05. 06:55

Honnan tudják, hogy a sógorod volt?

Atis77 # 2020.02.05. 05:33

Üdv

Anyósom elhunyt tavaly 9.3.-án. Hagyatéki lement, de a bankban kiderült hogy a sógorom 9.én egy netes átutalást indított szikeresen a számlról (egy nagyobb összeg) Ilyenkor mi a teendő? Pontosabbat még nem tududnk mert valami banki procedúra miatt még nem tudtk feloldani a számlát ezért az ügyintéző sem mondott többet. Előre is köszönöm.

oligaliga # 2020.01.28. 09:42

vjozsi

A közjegyző végzését meg lehet fellebbezni, nem kell egyből póthagyatékit kérni.

vjozsi # 2020.01.28. 08:15

Köszönöm a válaszokat.
A második hagyatéki eljárásban még nem kaptuk meg a végzést, de a tárgyalás már megvolt, és a közjegyző egyértelművé tette, hogy nem veszi fel a bankszámlát a hagyatékba.
Ha póthagyatékit kérünk, abban mire hivatkozhatunk azon kívül, hogy újra elmondjuk, hogy az eredeti számlatulajdonos hagyatéka volt a számla, amit az elhunyt örökölt? Csak mert ez egyszer már nem volt elég a közjegyzőnek.

drbjozsef # 2020.01.28. 06:46

nem volt hajlandó a számlát a hagyatéki leltárba felvenni, és anélkül adta át a hagyatékot az örökösöknek.

Nálam ez múlt idő.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.01.28. 06:33

A második hagyatéki még folyik.