Hagyaték


Majordomus # 2024.02.01. 20:46

Ügyvéd nem lenne jobb?

osztap # 2024.02.01. 17:38

Anyoca,

Drbjozsefnek igaza van, ha nincs a gyerekekkel vita, akkor menni fog. Érdemes a közjegyzőt a megállapodásotokról, meg az autó átírásáról jó előre tájékoztatni, mert gyorsítja a hagyatéki eljárást. És ha kéritek, a közjegyző is tud szerződéseket készíteni, ugyanúgy, mint az ügyvéd. Sok sikert!

Anyoca # 2024.02.01. 09:59

drbjozsef,
Igen, mostanra végre értem, kitisztult a zűrzavar a fejemben. Nem kiskorú egyik gyerek sem és gyerekeik sincsenek még, fiatal felnőtt mindőjük. Jöhet tehát a megegyezés. Nekem sem volt egyszerű felfogni vén fejjel, hát még nekik fiatal fejjel, életünkben egyikünk sem volt ilyen helyzetben még én sem.
Én pedig ismételten hálásan köszönöm neked is, osztap neked is, és mindenkinek a sok-sok "szájbarágós" segítséget, hogy végül megértesem. Jó egészséget, erőt mindőtöknek, mert az a legfontosabb!

drbjozsef # 2024.02.01. 06:02

Ami nekünk dilemma, hogy az én és elhunyt édesapjuk tartozásaihoz se legyen semmi közük, ne vonják majd be őket adóstársként a hitelhez.
Ha ez a fontos, akkor ezt csak úgy lehet, hogy azt a verziót csináljátok, hogy a gyerekek utasítják vissza az öröklést. (Ha ezen gyerekek kiskorúak, vagy van kiskorú leszármazójuk, akkor ehhez a gyámhivatal hozzájárulása is kell, de tekintve, hogy a hagyaték negatív mérleget mutat, több az adósság, mint a vagyon, így ez elvileg nem gond). Ez esetben nem örökösök, nem jogutódjai az elhunytnak.
Minden más esetben jogutódok lesznek, és egyetemleges adósai a tartozásnak - igaz, csak a hagyaték tárgyaival, de ha gondod van a törlesztéssel, akkor előveszik őket, és az macera.
Ez esetben te öröklöd azt az 1/4 ingatlanrészt is, amelyet nekik ajándékozhatsz. Ez sajnos illetékfizetéssel jár, ami nem lenne, ha örökölnék, de akkor a tartozást is örökölnék.

Majordomus # 2024.01.31. 21:46

Azért számolj be hogy mi lett a vége az ügynek.

Anyoca # 2024.01.31. 15:07

drbjozsef,
Szerencsére nincs semmi vita. A gyerekek még úgy sem értik ezt az egészet mint én. Mi idáig abban a tudatban voltunk, hogy nekem nincs is semmi, de semmi közöm az édesapjuk apai örökségéhez. Ami nekünk dilemma, hogy az én és elhunyt édesapjuk tartozásaihoz se legyen semmi közük, ne vonják majd be őket adóstársként a hitelhez. Emiatt kezdtem el joghoz értőkhöz tanácsért fordulni. Erre itt megtudtuk, hogy nekem érthetetlen módon mégis közöm lesz az ő nagyszülői örökségükhöz. És amiről úgy tudtuk, majd teljesen inegyen az övék lesz, erre most itt kiderül lehet érte fizetni. Egyikük sincs anyagilag egyáltalán elengedve. Sajnálom őket. Én meg még úgy sem vagyok elengedve, 2 hónnapl ezelőtt álmomban sem gondoltam erre, hogy így magamra maradok és ennyi probléma szakad rám. Nem tudom ki találta és változtatta így meg ezt az öröklési ági törvényt, nem is mondok rá inkább semmit..
Azért köszönöm a sok-sok segítséget és tanácsot mindenkinek! Egy nagyon jó kis közösség, én kellemeset csalódtam, ritka a mai világban, hogy ideőtöket nem sajnálva itt segítettek. Hálásan köszönöm!

drbjozsef # 2024.01.31. 11:07

Anyoca,

Az, de a te szempontodból akkor ez most nem is érdekes.
A te szempontodból egy kérdés van, ami igazán számít elsőre : van vita a gyerekek és közted?
Ha nincs, akkor egy ügyvéddel, és némi költséggel bármi is megoldható közös megegyezéssel.

drbjozsef # 2024.01.31. 06:57

Valóban.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.31. 06:05

az özvegy törvényes örökrésze esetén ági örökösök lehetnek az örökhagyó gyermekei.

De előbb a testvérei. Nem olyan jó ötlet ez.

drbjozsef # 2024.01.31. 05:32

helyettes017,

Hogy egy vagyontárgy a családban maradjon, a legeslegjobb, ha a leszármazóknál marad.

Ptk.
7:67.§ (1) Ha nem az örökhagyó leszármazója a törvényes örökös, az örökhagyóra valamelyik felmenőjéről öröklés vagy ajándékozás útján hárult vagyontárgy ági öröklés alá esik.
...
7:68.§ (1) A szülő örökli azokat a vagyontárgyakat, amelyek róla vagy felmenőjéről hárultak az örökhagyóra. A kieső szülő helyén az ő leszármazói örökölnek a törvényes öröklés általános szabályai szerint.

Szerintem az özvegy törvényes örökrésze esetén ági örökösök lehetnek az örökhagyó gyermekei.

Anyoca # 2024.01.30. 20:58

Majordomus.
Legyen igazad, nekem is az tűnik eddig a legjobb megoldásnak.

Majordomus # 2024.01.30. 20:36

Anyoca
a gyerekekkel papírozzátok le ügyvéd előtt amit osztap javasolt.

El fogják fogadni.

Anyoca # 2024.01.29. 22:03

helyettes017,
Ez pontosan mit jelent esetünkben?

Anyoca # 2024.01.29. 22:00

osztap,
Aztaa, hálásan köszönöm! Kimeritő és részletes írás, még fel kell fogni, átrágni, de nekem nagyon nagy segítség, köszönöm! Nem lesz könnyű, de valamelyik megoldásban remélem megtudunk egyezni.

Anyoca # 2024.01.29. 21:55

Majordomus,
Igen, ez tanulságos. Sajnos. Kívánom mindenkinek, hogy ne kerüljön soha ilyen helyzetbe.

helyettes_017 # 2024.01.29. 21:44

"Ha nem az örökhagyó leszármazója a törvényes örökös, ági öröklésnek van helye...'" tudtommal így kezdődik a Ptk. vonatkozó szakasza.

Még ha az ingatlan adott hányada ági vagyoni jellegű is, az örökhagyó gyermekei pont nem ági örökösök,

Majordomus # 2024.01.29. 21:10

Ebből már lehet írni egy szép családregényt is. De nagyon tanulságos eset.

osztap # 2024.01.29. 20:13

Anyoca,

Forgalmoból kivonás: Nem ismerem a részletes szabályokat, de olvasgasd ezt a cikket, meg a rendelet 101. §-t:
https://das.hu/…ntos-idoben/
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…
Vagy hívd fel az okmányirodát.

Ezt a számítást minden hagyatékin alkalmazzák a közjegyezők?
Ezt az örökösök és a kötelesrészre jogosultak alkalmazzák. A közjegyző csak átadja a hagyatékot az örökösnek, akár pozitív, akár negatív. A kötelesrésszel csak akkor foglakozik, ha a jogosult az igényét bejelentette.

Már csak ez az adóstársi öröklés amire nem tudom mi lehetne megoldás, hogy azt ne örököljék
Van még egy mód, de ehhez valamennyi bizalom szükséges közted és a gyerekei között, és illeték is lesz. Ekkor a gyerekei (és az ő leszármazóik, ha vannak) mind visszautasítják az örökséget, Te meg elfogadod. A hagyatéki végzés szerint Te leszel a szülői ház 1/4-ének tulajdonosa, a bankhitelnek is csak egyszemélyben leszel adósa. Utána meg nekik ajándékozod a szülői házban levő 1/4 tulajdoni hányadod, ami után a gyerekei 9% illetéket fizetnek. Ez a gyakorlatban történhet közvetlenül a hagyatéki tárgyalás után, a közjegyző megszerkeszti az ajándékozási szerződést, Ti meg mind aláírjátok ott helyben.

Ági vagyon: A gyerekei valóban mondhatják, hogy a szülői ház negyede ági vagyon. Akkor Te mint özvegy nem örökölsz belőle tulajdoni hányadot. DE: az özvegynek haszonélvezeti joga van az ági vagyonon, Ptk. 7:69. §, és a gyerekei és és az özvegy is kérheti a megváltást. Ez inkább macera, az értéket tekintve. És ha a gyerekek elfogadják az örökséget (csak akkor hivatkozhatnak ági vagyonra), akkor öröklik a bankkölcsönt is.

Emellett a gyerekek valószínűleg tudják, hogy ha elfogadják az örökséget (akár hivatkoznak ági vagyonra, akár nem), majd csak Te törleszted a bankkölcsönt, akkor követelheted tőlük, hogy adóstársként a törlesztések felét fizessék meg Neked, legfeljebb az örökségük (a negyed szülői ház) értékéig. Ennek az alapja a Ptk. 6:30. §.

Tehát, két utat látok, egyik sem tökéletes:

  1. A gyerekei elfogadják az örökséget, Te visszautasítod. Ők egyből a szülői ház 1/4-e tulajdonosai lesznek, de kockázatuk, hogy nem engedi ki őket a bank a kölcsönszerződésből, vagy Te követeled a törlesztések felét, a szülői ház 1/4-e értékéig. (Ez utóbbiról Te le tudsz mondani, akár most is, előre, egyoldalú nyilatkozattal).
  2. Te elfogadod az örökséget, a gyerekei visszautasítanak, majd Te nekik ajándékozod a szülői ház 1/4-ét. Ekkor a kockázatuk, hogy Te esetleg meggondolod magad, és nem fogod nekik ajándékozni. Ekkor csak Te felelsz a hitelért. Lesz 9% ajándékozási illeték is a szülői ház 1/4-e után, amit a gyerekei fizetnek. De cserébe véglegesen lezárjátok az ügyet, és mindenki azt kapja, amit eredetileg szerettél volna.
Anyoca # 2024.01.29. 20:01

drbjozsef.
Köszönöm. Azt hogyan kell érteni, hogy "ajándékozással vagy örökléssel szerzett ingatlant az örökhagyó régebben, akkor az ági vagyonként a családban maradhat"
Mit jelent a régebben? 2014 előtt? És a feltételes mód pontosan mit jelent?
Férjem 2020-ban örökölte az apai rész felét az ingatlanban.

drbjozsef # 2024.01.29. 17:17

Anyoca,

A régi (2013 előtti) Ptk szerint házastársként nem örökölted volna az ingatlan tulajdonjogát.
Az új Ptk szerint, főszabályként, a házastárs is örököl egy gyerekrészt az utolsó közösen lakott lakáson kívül mindenben.
De ott van kivételnek az, hogy ha ajándékozással vagy örökléssel szerzett ingatlant az örökhagyó régebben, akkor az ági vagyonként a családban maradhat.

Anyoca # 2024.01.29. 15:21

drbjozsef,
De nem egészen értem. Én pedig úgy tudtam, nekem ahhoz egyáltalán nincs közöm.
Aztán kiderült mégis. Most pedig, hogy mégsem..Kezdek elveszni, akkor hogy is van most ez?

Anyoca # 2024.01.29. 15:02

drbjozsef,
Bár így alakulna. Minél egyszerűbben szeretnénk ezen az egész hercehurcán túl lenni. Itt vagyon szinte nincs is, csak a tetemes adósság.

drbjozsef # 2024.01.29. 14:40

Megjegyzem, ha a gyerekek hivatkoznak az ági öröklésre, akkor Anyoca nem lesz örököse annak az 1/4 ingatlanrésznek, törvényes öröklés (visszautasítás nélkül is) esetén.

Anyoca # 2024.01.29. 13:58

osztap,
Nagyon szépen köszönöm! Mennyi idő lehet a forgalomból kivonás, 1 hónap, 2 hónap vagy pár hét?
Ezt a számítást minden hagyatékin alkalmazzák a közjegyezők?
Már csak ez az adóstársi öröklés amire nem tudom mi lehetne megoldás, hogy azt ne örököljék. Tudom a bankon múlik, és az OTP elég merev, már voltam ez ügyben bent. Azt sem tudom elképzelni, hogy a három gyereket mindőjüket bevonják majd az édesapjuk helyett adóstársnak.
De visszaolvasom és elmentem a legelső posztot, nagyon nagy segítség nekem most ez. Köszönöm!

osztap # 2024.01.29. 13:25

Így végülis még érdemes az autókat átíratni?
Szerintem igen. És egy érvényes szerződés alapján át is fogják írni, késedelemtől, halálesettől függetlenül. Pár tízezres büntetésre, és esetleg rövid időre forgalomból kivonásra számíts a késedelem miatt. Próbáld kimenteni magad, hivatkozva a halálesetre (halotti anyakönyvi kivonattal igazolva).

A szülői ingatlanról: az özvegy főszabály szerint egy gyerekrészt örököl mindenből. De bölcs dolog lehet, hogy nem kéred (visszautasítod az örökséget), főleg, ha nehezen tudnál a többi tulajdonossal megegyezni a kivásárlásodról a szülői házból. Mert egy perben lehet, hogy az ügyvédi díjra sem lenne elég az abból rád jutó érték. A stresszről nem is beszélve.