Hagyaték


Immaculata # 2019.10.13. 05:42

Milyen céllal adták ki a meghatalmazást?

Anitakalo # 2019.10.13. 06:43

Fekvőbeteg lett.Nem tudott elmenni vásárolni,csekkeket befizetni,pénzt felvenni.

Immaculata # 2019.10.13. 08:06

Ennek a tizede lehetett volna igazolható. Így nagyobb értékre elkövetett sikkasztás lesz.

gerbera317 # 2019.10.13. 08:56

Barnabi4
Nem vitatható az összegszerűség sem. A helytállási kötelezettség terjedelme, ami sikerrel vitatható. Tessék okosnak lenni!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.10.13. 10:31

Így nagyobb értékre elkövetett sikkasztás lesz.
Ne szaladjunk annyira előre! Egyelőre csak el kell számolnia a felvett összeggel.

Anitakalo # 2019.10.13. 10:48

Köszönöm szépen,megyek tovább az ügyvédhez

paja_a_papaja # 2019.11.04. 19:02

Tisztelt Szakértők!

Mivel a nővérem halálának időpontja szerint kirendelt közjegyző nem hajlandó információt adni, kérném szíves segítségüket.

Tényállás:
Nővérem férje, öccsének lányaira hagyta a tulajdonát képező ingatlan 2/5-2/5 részét. A maradék 1/5-öt özvegye örökölte, a teljes ingatlanra vonatkozó holtig tartó haszonélvezettel.
Nővérem a részét végrendeletében rám hagyta.
Az utolsó másfél évben pénzügyeit én intéztem, de amikor az elhunytát az OTP-nél bejelentettem, számláját zárolták. Azóta a költségeket én fizetem.

Kérdésem:
Mikortól kérhetem a két lánytól a rezsiköltségek részarányos viselését (adó, biztosítás, szemétszállítás, gáz-, víz-, villanyszámla)?

Köszönettel:
Paja

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.04. 19:40

Mikortól kérhetem
Lépjünk egyet vissza: kérheted?

paja_a_papaja # 2019.11.05. 16:08

Nem kérhetem?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.05. 17:26

Ki használja az ingatlant? Kinek van hozzá kulcsa?

paja_a_papaja # 2019.11.05. 22:48

A házban nem lakik senki.
A kulcs nálam van, mivel másfél éve a feleségem és én tartjuk karban az épületet és gondozzuk a kertet.
Laikus fejjel úgy gondoltam, hogy a „húzza hasznait és viseli terheit” kitétel a haszonélvező halála után megoszlik a többi tulajdonos és az örökös(ök) között.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.06. 06:39

A kulcs nálam van
Na, látod!

Pontim # 2019.11.06. 13:08

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Kérdésem, hogy öröklés esetén a féltestvér miért nem
számít az elhunyt apa közeli hozzátartozójának? Az elhunyt első házasságából született 3 gyermeke, a második házasságból egy gyermek. Termőföld a hagyaték. A három gyermek
visszautasítaná, illetve oda szeretné ajándékozni a féltestvérüknek az örökségét
mert nem szeretnék a
termőföldet használni, és annak
k semmilyen terhét vállalni. Mi a teendőjük, ha
még a hagyatéki eljárásban sem akarnak személyesen
megjelenni. A kapcsolat a négy testvér között jónak mondható.
A választ előre is köszönöm.
Üdv.Pontim

Pontim # 2019.11.06. 13:17

Pontim korrigálása.
A kèrdèsem az lenne, hogy az elhunyt gyerekei
akik fèltestvèrei egymásnak mièrt nem minősülnek közeli hozzátartozónak?

drbjozsef # 2019.11.06. 13:22

Pontim,

Annak minősülnek. Közeli hozzátartozók. Egymásnak.

Ha pl. az ajándékozás miatti illeték szempontjából kérdezed, akkor ott nem számít, hogy közeli hozzátartozó, mert ott illetékkedvezmény az egyenes ági rokonok között van. Márpedig a féltestvérek, de még az édestestvérek is, egymásnak nem egyenes ági leszármazói.

Ptk.8:1§(1) 1. közeli hozzátartozó: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és a nevelt gyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő és a testvér;
2. hozzátartozó: a közeli hozzátartozó, az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, és a testvér házastársa;

drbjozsef # 2019.11.06. 13:24

Mi a teendőjük, ha
még a hagyatéki eljárásban sem akarnak személyesen
megjelenni.

Megbízni egy ügyvédet, vagy meghatalmazni valakit, hogy menjen el a hagyatéki tárgyalásra, és ott képviselje őket.

Az, hogy nem megy oda, és más se intézi helyette a változtatást, az nem fog menni.

drbjozsef # 2019.11.06. 13:25

Pontim,

Egyébként, ha a termőföldön kívül van bármilyen más hagyaték is, akkor érdemes lenne egy tárgyalásra elmennie a testvéreknek, mert akkor illetékfizetés nélkül, egymással osztályos egyezség keretein belül le tudnák a közjegyző előtt rendezni az ügyet.

paja_a_papaja # 2019.11.06. 13:46

Kovács_Béla_Sándor:

Nem látom.

Ha annyira értenék a dolgokhoz, mint Te, akkor biztosan látnám, és nem kérdezősködnék itt.

Mindenesetre köszönöm a semmit!

Másvalaki segítene?
Esetleg tanácsadási díj ellenében.
(vagy ezzel kellett volna kezdenem?)

drbjozsef # 2019.11.06. 13:59

paja_a_papaja,

Nálad van a kulcs. Te vagy a birtokos, te használhatnád, te hasznosíthatnád - akkor is, ha nem lakik ott senki.

A használattal kapcsolatos költségek ezért téged terhelnek, mint pl. a rezsi költségek. A biztosítást meg annak, aki azt megkötötte (hiszen kár esetén neki fizetnének).

A tulajdonhoz kapcsolódó költségek, mint esetleg az építményadó, azt a a tualjdoni hányad arányában kell fizetni - de ezt úgy is szabja ki a hivatal.

paja_a_papaja # 2019.11.06. 14:42

Kedves drbjozsef,

köszönöm tágabb szemléletedet!

Összefoglalva:
Mivel nálam van a kulcs, én vagyok a birtokos még akkor is, ha nem vagyok a valamikor várható 1/5 rész tulajdonosa sem.

Hasznosíthatnám, vagyis kiadhatnám bérbe a házat, vagy haszonbérbe a kertet, vagy ott lakhatnék a tulajdonosok engedélye nélkül?

Ha fentieket nem tehetem, akkor lemondhatnám a biztosítást, a gáz-, víz- és villanyszolgáltatást?
Viszont ez esetben romlana az épület állaga, elvadulna a kert.

Egy jövőbeni értékesítés tekintetében ez a jelenlegi 4/5 tulajdonosainak sem lehet az érdekük!
(akik eddig még egy kapavágást sem tettek tulajdonuk rendben tartásáért)

drbjozsef # 2019.11.06. 14:59

paja_a_papaja,

Ha az 1/5 tulajdonrészt örökölted végrendelettel, akkor már tulajdonos vagy, csak nem vagy bejegyezve. A hagyatéki eljárás deklaratív, csak megállapítja, ki az örökös, de az örökös már a halál pillanatától rendelkezhet az örökölt tárgyakkal. A végzés ezt csak hivatalossá teszi.

Igen, mint birtokos, a használattal járó költségeket fizetned kell.

A kiadáshoz, hasznosításhoz kell a tulajdonostársak beleegyezése, de ha nem adják meg, add oda nekik a kulcsot, oszt oldják meg onnantól ők a ház problémáit.

Lakni, lakhatsz ott, ahogy ők is, ez az osztatlan közös tulajdon lényege, amelyik megakadályozza ebben a másikat, attól a kizárt fél használati díjat követelhet.

Ha nővéred nevén voltak a mérőórák, és az ingatlan tekintetében jogutód vagy, akkor lemondhatod. Bár ehhez kérni szokták a jogerős végzést - ugyanakkor nem látom be, hogy egy lakatlan ingatlannak jelentős fogyasztása keletkezhetne, amit nem tudsz viselni még néhány hónapig.

paja_a_papaja # 2019.11.07. 18:36

drbjozsef,

Köszönöm a még bővebb tájékoztatást!

Igen, mint birtokos, a használattal járó költségeket fizetned kell.

Viszont amit használok (víz, villany, gáz), azt a többi tulajdonos érdekében is teszem, nekem semmi hasznom belőle, sőt, helyettük dolgozom.

ugyanakkor nem látom be, hogy egy lakatlan ingatlannak jelentős fogyasztása keletkezhetne

A ház, a kert karbantartása víz-, villany- és gázfogyasztással jár (fűnyírás [áram], kapálás, metszés, permetezés [permetezőszerek], belső karbantarás [akármi, ami szükséges], majd az ezek utáni fürdés [villany], valamint, hogy a vízrendszer ne fagyjon szét, a gázkazán üzemeltetése télen.
Persze megtehetném, hogy leeresztek minden vizet, majd feltöltöm, amikor újra kitavaszodik, de ez nem igazán életszerű, plusz még az iz pénzbe kerül.

amit nem tudsz viselni még néhány hónapig

Természetesen tudom viselni. De a "még néhány hónap" múlva mi is lesz?

Köszönettel:
Paja

drbjozsef # 2019.11.08. 05:49

Természetesen tudom viselni. De a "még néhány hónap" múlva mi is lesz?

Meglesz a jogerős hagyatéki végzés, közösen megbeszélhetitek mit akartok kezdeni az ingatlannal, ki veszi nevére az órákat például. Aztán ha nincs megegyezés, vagy eladod a részedet, vagy kéred bíróságon a közös tulajdon megszüntetését.

A legolcsóbb és leggyorsabb messze a megegyezés, természetesen.

szeszi50 # 2019.11.08. 13:48

Kérem szíves segítségeteket, hétfőn lesz a hagyatéki.
Röviden: szülői ház édesapám 23eve meghalt, ketten voltunk testvéremmel és édesanyám. Testvérem tavaly meghalt helyébe a három gyereke lépett be az öröklésbe. Anyukám végrendelkezett a javamra utána,én ápoltam, most ő is meghalt. Azt értem, hogy az apai részre továbbra is jogosultak és az anyai köteles részére is ez valami minimális összeg.
Amit nem tudok, tulajdonilapon szerepelni fognak? Vagy nem?
A házat megtartom teljes felújítás szükséges. Ha nem egyeznek bele ,hogy kifizessem őket mikori házértéket kell majd figyelembe venni évek múlva Édesapám halála, anyukám halála, vagy a jövőbeni felújított érték majd?
Ha elakarom adni, esetleg építeni hozzá kell e az engedélyük?
Ha most lemondok a nagykorú lányom javára a hagyatékin bejegyezhető-e haszonélvezet javamra?
Ha most nem lehet bejegyezni haszonélvezetet később kell e a többiek beleegyezése?
Muszáj minden felújításról számla feléjük majd egyszer a jövőben?
Mivel az első hagyatékin nem jelentek meg békés megegyezésre nem számíthatok. Azt hiszik én beszéltem rá anyut a végrendeletre holott kifejezett kérése volt mivel évek óta nem latogatták. Most is lányommal rendezünk mindent hétvégeken.
Köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.11.08. 14:03

Ki szerepeljen egy tulajdoni lapon, ha a tulajdonos nem?