Üdv, egy távoli rokonom 2019-ben hunyt el, tőle a fia örökölt meg mindent. A fia viszont 2020-ban szintén elhunyt, és mivel más közeli rokonuk nem volt, rám szállt az örökség. Viszont mivel én külföldön élek, nem talált meg a közjegyző. Én találtam meg őket véletlenül 2023-ben, amikor megkeresett egy ismeretlen, hogy venne tőlem egy házat, amiről nem is tudtam, hogy az enyém. Megkerestem az illetékes közjegyzőt, ő végrehajtotta a hagyatéki eljárást, és így 2023 márciusában enyém lett az örökség. Ekkor, az öröklési eljárás pillanatában már több, mint 3 év telt el a rokonom halála óta.
2024 Októberében megkeresett egy végrehajtó cég, mert a távoli rokonomnak közüzemi tartozása volt. Eddig a pontig én nem tudtam erről a tartozásról, hiszen 2023 Februárjáig magáról az örökségről se tudtam.
Elvileg a törvény szerint közüzemi tartozás az esedékessé válástól számított 3 éven belől elévül. De sehol nem találom annak a megjelölését, hogy mit tekintünk esedékessé válásnak.
A közüzemi szolgáltató próbálta ugyan behajtani a tartozást a rokonomon, de nem szereztek arról tudomást, hogy elhunyt, ezt már a behajtó cég derítette ki. Kérdés, hogy ezt a szolgáltatónak kötelessége lett volna kideríteni vagy sem? Ha igen, akkor a szolgáltató nem tett meg minden szükséges lépést a tartozás behajtása érdekében. Ebben az esetben tekinthető úgy, hogy a szolgáltató is felelős azért, hogy a tartozás elévült.
Viszont ha meg is tett volna minden lépést, és tudomására is jutott volna az ügyfelük halála, örökös híján akkor sem tudták volna behajtani senkin a tartozást. Tehát ha nem vesszük figyelembe mit tett és mit nem tett a szolgáltató, akkor a körülmények miatt viszont nem felelős azért, hogy ezalatt az idő alatt elévült a tartozás.
Persze itt kérdés az, hogy számít-e egyáltalán az, hogy ki a felelős a tartozás elévüléséért?
Az elévülés a törvény szerint a tartozás esedékessé válásakor kezdődik. De mi van akkor, ha az elévülési idő után találják csak meg az örököst? Az örökölt tartozásra mi vonatkozik, mikortól tekinthető az esedékesnek? Az örökhagyó halálától? Ebben az esetben ez 2019. Vagy az öröklési eljárás jogerőre emelkedésekor? Ami ebben az esetben 2023. Az első esetben a tartozás már elévültnek tekinthető. A második esetben viszont nem.
Én azt olvastam, hogy a tartozás az adós halálakor válik esedékessé - valóban ilyen egyszerű lenne ez, valóban igaz ez? Ez vonatkozik arra az esetre is, amikor sok éven keresztül keresik az örököst, tehát a hitelezőnek esélye sincs rá, hogy behajtsa bárkin is a tartozást?