Külföldi rendszám-magyar vezető


Kassad # 2012.02.18. 07:45

Azért szerencse, hogy nem jogibece, hanem jógibece vagy :)

"Igaz, elvileg Magyarorszag teruleten is lehet hagyni az autot, de azzal egyreszt tovabbra is torvenyt szeg az ember (mert attol, hogy a jog nem talalja meg, meg ervenyes ra, es a jog szerint Magyarorszag teruleten nem lehet vele jarni)"

Következés képpen, ha garázsban van, NEM szeg törvényt...

", masreszt ha ugysem jar vele az ember, akkor nem mindegy, hogy hol van az auto?"

Nem, mert ha már bent van az országban, akkor vigye ki trélerrel, vagy ideiglenes rendszámmal (mindkettő pénz), hogy kint pénzért tárolja, ahol ránézni se tud, hogy meg van-e még, csak hogy igazad legyen? :)

" Ha Magyarorszagon van, akkor ugyan "technikailag" az ember nem szegi meg a szabalyt, ha sosem jar vele, csak nezegeti a garazsban, de mint uzembentarto akkor is jogtalanul jar el."

Ez konkrétan NEM igaz :) (felírhatjuk a törvénytervezet, lakóhely sorba)

" Mig ha az auto a hataron kivul van, akkor nincs mirol beszelni, mert Magyarorszag teruleten biztos (100%), hogy nem jar. Egy magyar garazsban, ha megtalalnak, akkor felmerulne a kerdes, hogy MIKOR kerult az oda, mert ha jan 1 utan, akkor csak ugy kerulhetett oda, hogy kozben a magyar utakon is jart,"

MEGTALÁLNAK :)
Lásd trélerrel vagy ideiglenes rendszámmal ?
Egyébként rendőrként hogyan bizonyítanád be, hogy jan 1 előtt nem volt ott, vagy hogy azóta nem egy nap alatt hozta be, ha céges hm?

"marpedig az tilos. De nem erdemes ezt a szorszalat szerintem tovabb hasogatni..."

Nem érdemes szerintem mindenáron a saját igazadat bizonygatni, ha egyszer nem felel meg mindenki helyzetének...

RichJerk # 2012.02.18. 09:14

Szlovák rendszámon nincs matrica, hanem a szélvédőre teszik.

Kassad # 2012.02.18. 09:16

Ugyanott kéretlen tudálékos hülyeség, több oldalas tömbökben, akaratod ellenére ingyen elvihető...

Kassad # 2012.02.18. 10:53

Bedobnám újra, a korábban már felmerült ötletemet, hátha azóta vannak újak itt. A származásellenőrzési nyilvántartásba vétel kezdeményezésének igazolása ( a leadott kérelemmel) mentesítő körülmény, mert a belföldi üzembehelyzés megkezdésének minősül a törvény szempontjából. 10.900 Ft-ba kerül, okmányirodában lehet csináltatni. Magyar nyelvű adásvételi és forgalmi kell hozzá (EU-s forgalmi esetén nem kell fordíttatni). A legújabb szabályzás szerint EU-ból származó forgalmi engedélyű autó esetén ezt egyébként már nem kötelező csináltatni. Addig nem jutottam el, hogy megkérdezzem, hogy attól lehetni lehet-e még csináltatni EU-s kocsira minden további nélkül, ha valaki szeretne. Illetve, hogy érvényességi ideje van-e, és hogy ha nem akarod tovább vinni a folyamatot, csak ezt megcsináltatni, akkor ennek az érvényességi időnek van-e jelentősége a számodra.
Értelem szerűen azok számára lehet érdekes, akiknek már itthon van a kocsija és használni is szeretnék azt, amíg Brüsszel rendezi a helyzetet :)

bioka # 2012.02.18. 12:07

Ugy latom hogy ez a topic aktivabb ugyhogy itt folytatnam en is. Bevallom az alabbi 40 oldalt nem olvastam vissza egyszeruen azert mert nincs ra idom. A magyar renror nyelvtudasarol csak egy sztori. Mult telen voltam otthon a kocsimmal. Tesco parkoloban rendorauto varakozik. Bevasarlas, jovunk el, kikanyarodunk, erre hatunk mogott villog. Kozuti igazoltatas. Na mondom franko, ugyis minden papirom kis paksametaban a kesztyutartoban, egy szavuk sem lehet majd. A bib ott volt mikor rajottem hogy basszus nincsenek nalam a papirok. A rendorok turelmesek normalisak voltak. Megkerdeztem mit tehetunk( nem a lefizetes eselyeit latolgatva persze). Lathattak hogy nagyon ketsegbe vagyok esve es nem azert mert most buktam le illegalis kulfoldi auto hasznalat miatt. Ketsegbeesesemben megkerdeztem hogy nagy gaz lenne-e ha hazaszaladnek ( persze nem Angliaba, hanem edesanyamhoz ahol akkor volt a szekhelyunk ) a papirokert mert biztos otthon vannak. Azt mondtak hogy amig itt jaroroznek addig hozhatom. Megkerdeztem hogy mi van ha nem talalom oket. Megadtak az adataikat es mondtak hogy szoljak be a rendorsegre hogy oket keresem es akkor jelezni fogjak nekik hogy a helyszinen vagyok es visszajonnek. Szerencsere gyorsan megfordultam kb 30 perc volt, es meg ugyan ott voltak.Masodik felvonas, papirok bemutatasa. Na ez szep story mert ok nem ertettek angolul es ugye nekem csak angol nyelvu pairjaim voltak. Megmutattam a forgalmit, es a jogsim, amin a cimem van. Ebbol azert levagtak elso korben hogy a kocsi biztos nem lopott. Kovetkezo volt a biztositas. NA itt mar voltak problemak mert ok az eu-s zold kartyat kertek ami igazolja mindenhol allitolag az euban hogy nekem van ervenyes biztositasom. Na ilyen Anglianan sehol nincs es nem is adnak ki ilyet mert nem tudjak hogy mi az, ezt utolag kerdeztem a biztositomtol. Ellenben a biztositasi kotvenyen feheren feketen fel van tuntetve hogy mely orszagokra vonatkozik a biztositas, es az idotartam. Az en esetemben idon belul voltam es termeszetesen Magyarorszag is a biztositott orszagok felsorolasaban volt. Viszont ez mind angol nyelven volt. Elmagyaraztam nekik hogy mi mit jelent fel is fogtak de ok kotottek az ebet a karohoz hogy nekik a zoldkartya kell. Mondtam hogy nekem csak ez van, de ha hazaerek akkor majd a biztositomtol kerni fogom, es legkozelebb mar lesz ilyenem. Akkor meg nem tudtam amit fentebb le irtam hogy ilyet Angliaban senki nem ismer. Raadasul a biztositos azt valaszolta arra a kerdesemre hogy mi van akkor ha nem ertik meg az angol papirt, azt a magatol ertetodo valaszt adta hogy a datum es az orszag rajta van a papiron, ennyit muszaj hogy megertsenek. Fel sem merult benne hogy pedig nem :) Jo rendben tul vagyunk a biztositas papiron. Na akkor hogy is allunk a kotelezo muszakival. Na itt kezdtem betojni ugyanis azt ugy ahogy volt Angliaban hagytam, es semmilyen kis matrica kutyafule nem volt az auton amivel igazolhattam volna hogy az autom megfelelo muszaki allapotban van. Hosszas magyarazkodas utan, egy szabalysertesi eljarast inditottak ellenem, johiszemuen miszerint a papirom meg van csak eppen nem tudom bemutatni. A dolog vege az lett hogy mikor vissza ertem Angliaba elfaxoltam az Eredeti muszaki vizsgarol szolo papirt a magyar eloadonak. Mivel az igazoltatas idejere is ervenyes volt, ezert az eljarast megszuntettek. Nekem anyagi hatranyom a dologbol annak ellenere hogy egy bena f.sz voltam nem szarmazott, csak idegeskedes amit persze magamnak koszonhetek.
A tortenetet azert irtam le ,es elsosorban a kulfoldon elo ott dolgozo majd hazalatogato Magyar honfitarsaimhoz szolok, hogy nem kell mindjart azt feltetelezni hogy minden fakabat a rendszamodra, penzedre, hajt, es hogy gumibotjat a tenyerebe csapkodva kajan vigyorral les rad az ut szelen. Nem gondolom hogy ezzel a hulyen szerkesztett torvennyel Rank becsuletesen kereso kulfoldon elo Magyar allampolgarokra utaznak, de sajnos elofordulhat hogy figyelmetlensegbol, mulasztasbol nehanyunk fenn fog akadni a rostan. Szoval csak ovatosan. En szemely szerint minden hivatalos papirt kesz vagyok bemutatni magamnal tartani ha ezzel konnyitem a magyar hatosagok munkajat akkor is ha teny hogy Angliaban egy darab papir jogsi minden nelkul furikazhatsz ( persze ugy ertem hogy van papirod csak nincsen nalad a gepjarmuben). De ne varja el a tisztelt magyar hatosag hogy en hiteles masolatokkal fogom magam kiadasokba verni mert ok nem ertenek semmilyen kulfoldi nyelven es nem megoldhato pl hogy 4-5 jarorkocsira jusson legalabb egy kozepfoku angol vagy nemet nyelven beszelo akik segithetik egymas munkajat radion keresztul. En hiszem hogy ha az ember johiszemu es partnerkent tekint a masikra akkor azt viszont is meg kapja. Bizonyitek erre a fentebbi storym.

zolltomi # 2012.02.18. 12:53

Igen, csak a műszaki alkalmatlanság miatt! Nincs köze a témához. A rendszámot nem fogják levenni, miért is kellene levenniük, hiszen a szabálysértés megállapítása esetén a bírság kiszabása történik (csak). Esetleg az autót (átmenetileg)lefoglalhatják, de ez nagyon szálsőséges esetben fog csak megtörténni.

Véleményem # 2012.02.21. 16:51

A magyar lakcím alatt értendő: az állandó lakhely, a tartózkodási hely, vagy ideiglenes lakhely, kinek hogy tetszik a megfogalmazása.

Jógibece és S8ABT a ti esetetekben és még hozzátok hasonlóaknál, el fogadják mentesülési feltételnél a külföldi személy igazolványt, vagy a külföldi vezetői engedélyt.
Gondolom az egyik meg van. Ha nincs akkor a vezetői engedélyt lehet honosíttatni abban az országban ahol dolgozol laksz élsz.
Mo.-ra csak látogatni jártok haza úgy tudom.

Akinek cég autója van és az külföldi hatósági jelzésű, ott a vezetés jogosultságánál kell a munkaszerződés vagy egyéb igazolás amit a munkáltató állít ki, hogy az emberke vezetheti azt az autót, bármely országban.
Az emberkének aki ugye rendelkezik magyar lakcímmel, de mondjuk nincs se külföldi jogsija se külföldi személyije, annak ezt a munkáltató által kiadott igazolást kell beszereznie. Ehhez kell a diplomáciai képviselet pecsétes engedélye, vagy az egyéb hiteles hivatalos szakfordítók által kiadott fordítás.

Amennyiben valaki nem tud igazolni semmit sem a helyszínen, de azt mondja az ember hogy ő tudja bizonyítani hogy mentesül és jogszerűen használja abban az esetben az eljárást megkezdik ellene. A rendszámot nem veszik le! Az embernek van lehetősége X napig igazolni hogy jogszerűen használta az autót, ebben az esetben megszüntetik ellene az eljárást.

StefanAti # 2012.02.21. 17:11

Véleményem
Én úgy tudom h a rendszámot levehetik és útvonalengedélyt kapsz arra, hogy rendszam nelkul hazavidd az autot!
Utana van par napod igazolni h jogszeruen vezetted az autot, ez igaz de a rendszamlevetel megtörténhet!!

Véleményem # 2012.02.21. 18:45

Megtörténhet, pár hétig el lehet ezen vitázni. Biztos leveszik egy két helyen. Ma utána kérdeztem és én ezt a tájékoztatást kaptam amit leírtam.

Győzike esetében tréler volt.
Egy rendszám elvétel után max a telephelyig lehetne menni. De egy külföldi rendszámnál, kérdéses mi a telephely vagy a külföldi lakcím. Országokon át mégsem lehetne rendszám nélkül közlekedni.

A jogszabályt gyakorlatban mindenki egyénileg használja kicsit.
De a mentesülési feltételek részt feleslegesen vitattuk túl itt ezen a fórumon.

Kassad # 2012.02.21. 18:49

Ez a dolog, hogy útvonal engedélyt lehet kapni rendszám nélküli hazamenetelre, ez hogyan működik? Mert a Winkleres cikkben én is olvastam, meg forgalmi elvételnél volt már ilyenem lejárt műszaki miatt, de a rendszám nélküli közlekedés nekem gyanús. Pl hogy azonosítanak, ha közben gyorshajtok, összetörök valakit stb? Egyáltalán milyen címre mehetsz haza? Bemondásos alapon vagy hogy? Zolltomi valami infó erről?

Kassad # 2012.02.21. 18:52

Véleményem,

Tehát jól értem, hogy a gyakorlatban VAGY kapcsolattal elég igazolni a mentesülési körlményeket, és nem ÉS kapcsolat van közöttük? Ez harmonizál azzal amit StefanAti tapasztalt (hogy elég volt az üzembentartói követelményt igazolnia, akkor már nem kérték a vezetőit is).

Véleményem # 2012.02.21. 19:22

Pontosan nem tudom, de szerintem rendszám nélkül semennyit sem lehet menni.

Kassad

Ha a mentesülési feltételekre gondolsz, akkor elég az egyik esetet igazolnod, hogy mentesülsz. Nyilván azt ami rád vonatkozik, vagy a legegyszerűbb.

Jól gondolod, VAGY kapcsolat van.

Kassad # 2012.02.21. 19:40

Ez jó hír! Eszerint túl stresszeltük, bárki aki külföldön él az rendelkezik valamilyen hatósági igazolvánnyal, lakcímkártya, jogsi, személyi. Ezeket fordítani sem kell, ha minden igaz.

Elárulod, hogy ki volt a forrás? Rendőrség? Megbízható?

Passionata # 2012.02.21. 20:18

Azert ha maganszemelykent vagy tulajdonos ezt meg ketszer chekkolnam.

Véleményem # 2012.02.21. 20:43

Kassad

Igen ettől a végrehajtó szervtől kértem tájékoztatást.

DjBluelight # 2012.02.22. 15:42

Tapasztalataim azt mutatják, hogy a "továbbképzés" ellenére sincsenek tisztában a kedves közegek az egyéb EU-s okmányok értelmezésével.

Kb jan. 10-én Bp-n a 19.-kerületben állítottak meg. Hozzáteszem, nem szokványos külsejü, azonban személyautóval voltam, melynek tetején egy a feladatom elvégzésére hivatott eszköz volt szabályosan rögzítve.
Lényegtelen.

A következö momentum, hogy adjam a papírokat,majd a Zulassungsbescheiningung-ra jön a válasz: Hát én ezzel most mit kezdjek?- hozzáteszem hárman voltak. Jeleztem neki, német autóhoz nem adhatok magyar forgalmit.
Egyéb papírok, meghatalmazás, apostille, rendben.

Tanakodás után kitalálták, hogy nem érvényes a vezetöi engedélyem (magyar) (B), erre a kategóriára. (Pedig az volt:-) ).

Indoklás, szerintük az autó a tetején lévö eszköz miatt olyan magas, hogy már tehergépjármünek minösül (2,3m).
Jeleztem, forgalmiban pedig ott figyel, hogy Personenkraftwagen. De Ö nem ismeri ezt a perzón szót.
Végül azzal váltunk el, hogy ha utazik lifttel, akkor majd nézze meg, max. 6 személy/person:-)).

zolltomi # 2012.02.22. 17:57

Ezt a történetet nagyon nem akarom elhinni...

Dr.Attika # 2012.02.22. 18:15

Tisztelt Djbluelight!
A fővárosi, vidéki kerületet mindíg arab számmal írjuk.Ennek be nem tartása azt jelenti, hogy a leíró nem teszi magává az alapvető magyar nyelv helyességi szabályait.

S8ABT # 2012.02.22. 18:17

"MINDEN RENDŐR BESZÉL NÉMETÜL VAGY ANGOLUL".....UGYE?????
HA JÓL OLVASOM ITT 3-NAK NEM SIKERÜLT..PERSZE VANNAK KIVÉTELEK.....
TÉNYLEG NEM ROSSZINDULAT,DE VALLJUK BE EZ A TÖRTÉNET IS BIZONYÍTJA MESSZE VAN EUROPA....

Véleményem # 2012.02.22. 19:41

DjBluelight

Elég érdekes ez a szitu. Nehezen hiszem el, lehet hogy 3 amatőrbe futottál bele. Ez nem az jelenti hogy minden rendőr ilyen!

Ez a kis írásod annyira volt jó hogy egy tanult fórumozónk ismét vissza térjen. S8ABT megint egy semmiből jött történet miatt írja az országot és a rendőröket.

Ha nem beszélnek valamilyen idegen nyelvet, akkor nem égetik magukat. Talán van ennyi eszük. Ezért képtelen ez a történet.
Ebben a csodálatos EU-ban, minden ország rendőre 6 nyelven beszél. Biztos van olyan spanyol rendőr, aki más nyelven nem tud egy szót se. Vagy egy német, vagy egy olasz rendőrnél ugyan ez.

Véleményem # 2012.02.22. 19:44

S8ABT megint egy semmiből jött történet miatt írja le az országot és a rendőröket.

Egy szó kimaradt, azért javítottam magam.

S8ABT # 2012.02.23. 01:22

Senki nem ir le senkit,pusztan a tenyekrol beszelunk...
Mintahogy "tanult forumozo" "baratom" ugy emlekszem amikor emlitettem a renszamlevetel kapcsan az egyedi azonosito tulajdonlasat azonnal mindenki tudta hogy "nincs igazam",mint kesobb kiderult mintha megis csak igazam lenne....
Nem voltam rosszindulatu es nem akartam megserteni senkit pusztan ha visszaolvasunk kiderul,hogy a tenyeket probaljak ketsegbe vonni.....vajon az uriember "almodta amit leirt"???
Ugye nem valoszinu....es az sem hogy le akarja jaratni a rendoroket...
Erre azonnal egyhangulag lehetetlennek nyilvanitjak a szituaciot....
Be kene latni hogy mi a valosag....
Nem regenyt kell irni idegen nyelven,azonban 2012-ben illik legalabb angolul es vagy nemetul ahhoz erteni ami az ember munkaja legyen akar pek,vagy autoszerelo,vagy esetleg rendor...
Nem megsertodni kell hanem alkalmazkodni...

Kassad # 2012.02.23. 08:07

Ezen szerintem nem érdemes összeveszni, mert tény, hogy az itthon élő középfokú végzettségű magyarok jellegzetesen nagy százaléka nem beszél angolul (németül meg pláne). Legalábbis nekem ez a tapasztalatom. Rendőr, bolti eladó, telefonos ügyfélszolgálatos (!) egyaránt. Nincs ez másképp a spanyoloknál, de az olaszoknál pláne nem...
Szerintem ettől a rendőrök nincsenek lejáratva.

Rendszámlevételt illetően pedig ha jól emlékszem az volt a konklúzió, hogy valóban igazad van, magántulajdon => és ettől még simán leveszik, majd visszakapod :) Mint ahogy ha nincs magyar adószámod, akkor a kocsit is visszatarthatják amíg nem fizeted be, pedig az még a rendszámodnál is nagyobb érték, jó esetben :)

Kassad # 2012.02.23. 08:08

KIMARADT, HOGY: ... amíg nem fizeted be: mondjuk az elkövetett gyorshajtást, stb-t...

DjBluelight # 2012.02.23. 08:43

Egy kis kiegészítés a történethez:
Nem csak azért állítottak meg, mert az okmányokat akarták ellenörizni, hanem mert az autó körbe van matricázva egy igen népszerü internetes cég logojával, és maga a szolgáltatás is érdekelte öket, melynek frissítésén dolgozom. (Ezt a szolgáltatást mindannyiunk használja nap mint nap.)

Elsösorban tehát nem a saját maguk égetése volt a cél, hanem a kíváncsiság a munkám iránt. Ezt azért nem írtam le korábban, mert a fórum szempontjából nem lényeges.
Az okmányok ellenörzése gondolom csak formalitásból történt, a problémákkal azonban ekkor kellett szembesüljek.

Tavaly, több cikk is megjelent azzal kapcsolatban, hogy különféle EU-s országok forgalmijának másolatát kapták meg a rendörök. (Sajnos nem találom a linket, de amint meglesz, közzéteszem.)
A jogszabály betartatásának szempontjából néhány adat fontos csak, melyek egy részét szerintem nyelvtudás nélkül, józan paraszti ésszel is ki lehet következtetni.
A történetet emiatt tartottam publikálásra érdemesnek.

Arról nem beszélve, hogy ha a helyükben lennék, és a rendelkezésemre állnának ilyen dokumentumok, akkor a hozzám közelebb esö ország forgalmiját próbálnám értelmezni/memorizálni, és mondjuk nem a finnt/svédet.

Persze ez nem jelenti azt, hogy minden rendör ilyen lenne, de ezt nem is állítottam. (A nagy számok törvénye amúgyis kizárja ezt a tényt.)

Sajnálom, ha a hozzászólásom "felbújtó" hatású, nem ez a célom vele.

Hozzáteszem, ez az elsö ellenörzés, amibe eddig belebotlottam.