Gépkocsi adás - vételi szerződés


wers # 2016.07.30. 08:52

Az esetek 30%-ban kb. nem is tud az eladő a terhelési talolmról, mármint hogy azt még tartalmazza a nyilvántartás. Soakn azt hiszik, a bank azt megküldi az okméyirodának, és nekik nincs vele dolguk. Ezért sokszor ez csak egy adminisztrációs macera. És miért nem küldi meg a bank, hisz nekik cimzik? Mert 2500 Ft-ba kerül a törlés, amit a tulajnak kell fizetnie, mikor törölteti. Emiatt még egyszer sem kellett új szerzdést kötni, mert az eredeti semmis lenne. 15 nap van rá, ha nem elég, fel hehet függesztetni az eljárást.

Az eredeti kérdés, hogy e-miatt elállhat-e? Reméélem igen, mert erről előre nem tájékoztatták. Vagy mégsem?
Ha még másfél évig nem tudja levetetni a terhelést?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.30. 09:24

DrAttika, olvasd el az 1954. évi IV. tv. 114. § (3) bekezdés mindhárom pontját. Már az a)-ból kiderül, hogy ez a szabály ingatlanokra vonatkozott.
De a hatályos Ptk. még így sem vette át; szerintem azért nem, mert dogmatikailag kifogásolható volt, és a gyakorlat nem is követte. (A semmisség nem orvosolható utólag, az elidegenítési tilalom ellenére kötött szerződést pedig mindig érvényesnek tekintették, ha a tilalom jogosultja hozzájárult.)

Ptk. 5:32. § [Az elidegenítési és terhelési tilalom hatása]
(1) Az elidegenítési és terhelési tilalomba ütköző rendelkezéshez a jogosult hozzájárulása szükséges. Az elidegenítési és terhelési tilalommal ellentétes rendelkezés hatálytalan azzal szemben, akinek jogát a tilalom biztosítja. Az elidegenítési és terhelési tilalommal ellentétes rendelkezés a tilalommal biztosított jog jogosultjának a rendelkezés jogosultjához intézett hozzájáruló nyilatkozatával hatályossá válik.
(2) Az ellenérték fejében jogot szerző jóhiszemű személyek jogszerzését az elidegenítési és terhelési tilalom nem korlátozza.

wers # 2016.07.30. 09:35

Kedves Béla, hogyan tudja a vevő beleérteni, ha nem tud róla - jelen esetben még az eladó sem?

Jogszavatosság - na igen (úgy éjféltájt, na meg ekkora "buli" után ez nem ugrott be) ez esetben hogyan múkszik?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.30. 10:12

A jogszavatosság pont úgy működik, mint a kellékszavatosság.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.30. 10:16

(Halkan megjegyzem, a kérdező nem állította, hogy elidegenítési és terhelési tilalom van az autón. Azt mondta, hogy "adósság van" rajta.)

wers # 2016.07.30. 12:08

Nincs olyan hivatali bejegyzés, hogy "aósság" a hivatal valószinüleg egy pénzintézet elidegenitési tilalmát látja. (a hivatal mást nem lát)
Én viszont nem túl halkan jegyzem meg a kérdezőnek, hogy kicsit nehéz korrekt álaszt dni, ha a kérdés egyik felét egik topikban, a másikat fél nap után egy másikban teszi fel.

A másikban megkérdeztem, hol derült ki? Németországban, vagy Magyarországon? Ha itthon, miért nem német odeiglenes rendszámmal jött a kocsi?

wers # 2016.07.30. 15:02

ja, most olvasom, pont, mint a kellékszavatosság.. igy aztán... most hazudjam, hogy értem? De végülis nem nekem kell, hogy értsem.

22brigi # 2016.09.12. 21:08

Sziasztok!
Segítséget szeretnék kérni.Eladtam az autómat egy közeli ismerősnek,megbíztam benne,nem kellett volna.Szóval Júniusban adtam el a kocsit,de azt mondta csak Agusztusban tudja átiratni,ezért írtunk kölcsönadásit,de sajnos csak a kezdő dátumot írtam rá,meg kitöltöttük az adásvételit,de azóta csak hiteget,hogy hozza a mi példányunkat,Állítólag el is adta már az autót.Mit tehetek ilyenkor,hogy lekerüljön a nevemről az autó.Sajnos a törzskönyvet is odaadtam.Köszönöm a segítséget.

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.09.12. 21:46

T.22Brigi!
Ha ő továbbadta akkor hamisítania kellett egy adásvételi szerződést a te neveddel. Fenyítsd be, hogy feljelented okirat hamisítàs miatt, hiszen te nem neki adtad el a kocsit hanem a közeli ismerősnek.

22brigi # 2016.09.13. 05:15

Kedves Attila111111!Köszönöm szépen a válaszod,csak az a baj,hogy ő nem írta rá az adatait,mert at monda a felesége nevén lesz,ha kitöltik visszahozza.Ezt elfelejtettem írni.De most megtanultam,hogy ne bízzak senkiben.

Szomorú örökös # 2016.09.13. 05:40

22brigi

Egyszer régen én is „biankó” adásvételivel adtam oda valakinek az autómat, mert ő nem akarta nagyon megtartani. Végül egy kupec autószerelőhöz került, aki a végleges vevőnek tovább adta az autót. Aztán később az illető tilosban parkolt vele és megbüntették. Természetesen hozzám jött a bünti, mert még nem íratta át az, aki megvette. Felhívtam egy rendőrt, aki diszkréten figyelmeztetett, hogy ebből bajom lehet, úgyhogy inkább menjek utána és vasaljam be rajta a büntetést. Így történt, befizettem a bírságot - szerencsére akkoriban ez csak 2000 Ft volt még - majd futottam a pénzem után. Nekem szerencsém volt, mert az illető kifizette, de azóta tanultam belőle, soha többé ilyet nem csinálok.

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.09.13. 07:32

T.Brigi22!

Hát Brigi ez nagy hiba volt a részedről. Esetedre nem tudom, hogy mi volna jó megoldás. Próbáld kitartóan nyaggatni az ismerősödet és fenyítsd be Rendőrségi feljelentéssel.

22brigi # 2016.09.13. 14:01

Köszönöm a válaszokat.Megoldódott az ügy.Leírom hátha más is így jár.Papírok nélkül ki tudtam vonatni a kocsit fél évre személyivel 2300 ft-ért.Ezt meg is tettem.Rendőrségen azt mondták fel tudom jeleteni.Mondtuk neki ne használja a kocsit,mert kivonattauk a forgalomból,következő lépés pedig a rendőrség lesz.Erre hozta az adásvételit.Gyorsan le is vetettem a nevemról.

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.09.13. 16:02

Ügyes vagy!

Emmaszebo # 2016.09.19. 09:08

Sziasztok!

Tavaly a párommal vettünk egy autót. Ajándékba vettem neki. Neki volt már a nevén egy autó, de öreg volt és kicsit. (kérésemre eladta az autóját, mert drága volt 2 fenntartani.) Az adás vételinél az ő nevére írattuk az autót, de neki egy forintjába nem került, az én megtakarított pénzemből lett véve. Nem volt ajándékozási szerződés. Most hogy megromlott a kapcsolt szeretném visszakapni az autót. Ő nem hajlandó átírattatni az én nevemre, mert akkor ő autó nélkül marad. Van arra lehetőség, hogy visszakapja amit az én pénzemből vettem? Vagy mivel rögtön az ő nevére került, így semmit sem tehetek?
Köszönettel

ius latratus # 2016.09.19. 14:26

A semmit, az túlzás. Talán, egy lazább állagú falat, ha elkezdenél fejelgetni...

Attila111111 (törölt felhasználó) # 2016.09.19. 15:52

:)

schray # 2016.10.17. 08:43

Üdv!

Egy fura szituáció lehetséges következményei után érdeklődnék!
Nemrég megnéztünk és meg akartunk vásárolni egy használt autót. Az autót a kereskedő elhozta egy nyilvános helyre megtekintésre, mivel olyan időpontban néztük meg, amikor a kereskedés nem volt nyitva. Átnéztük az autót és arra jutottunk, hogy megvesszük. Beültünk egy kávézóba, hogy elrendezzük a papírokat. Sajnos nem voltam elég elővigyázatos, elkövettem egy hatalmas hibát és gyorsan aláírtam a szerződést, utána viszont feltűnt egy-két furcsaság. Az autó törzskönyve passzíválva volt, de a "kereskedő" nem tudta sehogy sem igazolni, hogy a forgalmiba bejegyzett cég alkalmazottja (egyáltalán, a forgalmi bejegyzés sem volt túl meggyőző). Udvariasan kérdezősködni kezdtünk ezekről a dolgokról és az egész egyre furább képest festett. Úgy döntöttünk, hogy felfüggesztjük a folyamatot, de felvetettük, hogy munkaidőben visszajönnénk, ellenőrizhetnénk az okmányirodában a törzskönyv meglétét és befejezhetnénk az üzletet. Az eladók viselkedése ekkor totálisan irányt váltott, üvöltöztek, sértegettek minket, ezért azonnal úgy döntöttünk, hogy elállunk az üzlettől. Nagyon sok kérlelés után ketté tépték az adásvételit, visszaadták a pénzt, én pedig a kulcsokat. Ekkor már veréssel fenyegetőztek, így eléggé tartva tőlük hamar távoztunk. Az adásvételi szerződést, ahogy láttam csak kétfelé tépte az eladó és a kávézó szemetesébe dobta. Miután az eladók elmentek, visszamentünk, de a szemetesben nem találtuk meg a szerződés darabjait. Az eladó egyik rokona a helyszínen biztonsági őr és felmerült, hogy ő elrakta a széttépett adásvételit.

Egyértelmű, hogy rosszul jártunk el, így utólag már én is belátom, hogy alaposabban meg kellett volna néznem, hogy mi maradt a szerződésből (na meg nem elhamarkodottan aláírni) de egészen a szerződésig minden normálisan ment és nagyon hirtelen vált, nagyon feszültté a szituáció.

A nagy, aggasztó kérdés most, hogy mihez kezdhet az adásvételivel (tegyük fel, hogy megtalálta és nem elég sérült) az eladó? Ha valahogy sikerülne bejelentenie, hogy eladta nekem az autót, akkor átszállhat-e rám az autót terhelő valamilyen felelősség, anyagi teher, stb? Ha ilyesmi történne, hogy tudom megvédeni magam és igazolni, hogy elálltunk az adásvételtől?

Köszönöm előre is a választ!

schray # 2016.10.17. 08:47

Az előző hozzászóláshoz még adalék infó: az autó továbbra is hírdetve van, sőt azóta friss képeket is töltöttek fel a hirdetésbe.
( http://www.jogiforum.hu/forum/34/13590#… )

wers # 2016.10.17. 08:53

Nem hiszem, hogy van okod aggodalomra. Kétlem, hogy eladást bejelentene, mivel neki leginkább a vételár kell, de ha mégis, és az okmányiroda felszólit, bemész, ezeket elmondod. Ez esetben a vevő (azaz a te) lakcime szerinti okmányiroda fog eljárni. Szerintem előre semmit sem kell tenned.

Kodrabi # 2016.11.07. 21:53

Tisztelet Mindenki,

A következő szituációba kerültem, ha valaki tudna valami tanácsot adni azt megköszönném.

Szeptember 29-én eladtam autómat amely egy 19 éves kocsi. 130 000 Ft-ért lett meghirdetve. A vevő el is jött az autót megnézni, végig vizsgálta átnézte, ami hibát én is mertem az közöltem is vele. A vevő miután tüzetesen átnézte az autót megjegyezte, hogy az alja elég rozsdás, korrodált főleg a kocsihátsó része. Ennek következtében az árból engedtem neki 40 000 Ft-ot szóval végül 90 000 Ft ért vitte el. Én az adás-vételi után a helyi hivatalnál bejelentettem, hogy a kocsit eladtam és a biztosítást is lemondtam.
A mai nappal kaptam egy levelet hogy a kocsinak a hátsó tengelye javításra szorul, mivel nagyon el van rohadva és, hogy én ezt eltitkoltam előle így kéri vissza a pénze egy részét azaz 50 000 Ft-ot.Vagy jogi útra tereli az ügyet és beperel és minden költséget a nyakamba var.
Persze ezzel nincs vége. A megfogalmazott levélben leírja, hogy az adás-vételit nem vele kötöttem meg hanem az anyjával (ami így is van) legyen "X" ebben az esetben, tehát a "X" lett a tulajdonos szep.29-től. Ezt követően "X" tovább adta az autót "Y"-nak aki gondolom rokon, így "Y" lett a tulajdonos okt.12-től, de aki a levelet írta és a kocsit is átnézte legyen "Z" megvette a kocsit "Y"-től okt.24-vel és így "Z" lett a tulajdonos.
Most, hogy eltelt ennyi idő és közben kétszer is gazdát cserélt (gondolom családon belül mert mondanom sem kel, hogy a kisebbséghez tartoznak, amivel nekem abszolúte semmi gondom, látszik, h meg is bíztam bennük) nekem mi közöm van az ügyhöz, hozzá teszem semmilyen hibát nem titkoltam el, amiről tudomásom volt, és átnézhették, engedményt is adtam! Plusz aki tőlem megvette az autót "X") semmilyen panasszal nem élt, ő tovább adta a kocsit "Y"-nak majd ő "X"-nek aki most be akar perelni.
Mit tegyek?

A jó tanácsokat észrevételeket köszönöm.

Kodrabi # 2016.11.07. 21:53

Tisztelet Mindenki,

A következő szituációba kerültem, ha valaki tudna valami tanácsot adni azt megköszönném.

Szeptember 29-én eladtam autómat amely egy 19 éves kocsi. 130 000 Ft-ért lett meghirdetve. A vevő el is jött az autót megnézni, végig vizsgálta átnézte, ami hibát én is mertem az közöltem is vele. A vevő miután tüzetesen átnézte az autót megjegyezte, hogy az alja elég rozsdás, korrodált főleg a kocsihátsó része. Ennek következtében az árból engedtem neki 40 000 Ft-ot szóval végül 90 000 Ft ért vitte el. Én az adás-vételi után a helyi hivatalnál bejelentettem, hogy a kocsit eladtam és a biztosítást is lemondtam.
A mai nappal kaptam egy levelet hogy a kocsinak a hátsó tengelye javításra szorul, mivel nagyon el van rohadva és, hogy én ezt eltitkoltam előle így kéri vissza a pénze egy részét azaz 50 000 Ft-ot.Vagy jogi útra tereli az ügyet és beperel és minden költséget a nyakamba var.
Persze ezzel nincs vége. A megfogalmazott levélben leírja, hogy az adás-vételit nem vele kötöttem meg hanem az anyjával (ami így is van) legyen "X" ebben az esetben, tehát a "X" lett a tulajdonos szep.29-től. Ezt követően "X" tovább adta az autót "Y"-nak aki gondolom rokon, így "Y" lett a tulajdonos okt.12-től, de aki a levelet írta és a kocsit is átnézte legyen "Z" megvette a kocsit "Y"-től okt.24-vel és így "Z" lett a tulajdonos.
Most, hogy eltelt ennyi idő és közben kétszer is gazdát cserélt (gondolom családon belül mert mondanom sem kel, hogy a kisebbséghez tartoznak, amivel nekem abszolúte semmi gondom, látszik, h meg is bíztam bennük) nekem mi közöm van az ügyhöz, hozzá teszem semmilyen hibát nem titkoltam el, amiről tudomásom volt, és átnézhették, engedményt is adtam! Plusz aki tőlem megvette az autót "X") semmilyen panasszal nem élt, ő tovább adta a kocsit "Y"-nak majd ő "X"-nek aki most be akar perelni.
Mit tegyek?

A jó tanácsokat észrevételeket köszönöm.

Véleményem # 2016.11.07. 21:58

Kodrabi

Nagyon nincs mit tenni. Semmi dolgod az autót eladtad ennyi pont vége lezárult a részedről.
Nem kell tartani semmitől.

Kodrabi # 2016.11.07. 22:07

Köszi a választ.

Szomorú örökös # 2016.11.08. 06:18

Kodrabi

Bocsi, az illető vett egy 19 éves kocsit, elmondtad minden hibáját, most meg már ott tart a dolog, hogy lassan neked kéne fizetni, hogy elvigye? Ez vicc, ugye? :-D