Gyorshajtás


kerdes23 # 2008.05.16. 14:51

Sziasztok!

az objektív felelősséggel kapcsolatban kérdeznék, tegyük fel hogy traffipax lefotózza az autómat, amint mondjuk 70-es táblánál 120 km/h órás sebességgel halad.

Jön a rendőrségtől a papír, lefotóztak, nyilatkozzak?

1.ha nyilatkozom hogy én voltam, lefolytatják a szabálysértési eljárást -ebben az esetben "alkudozhatok" a bírság összegét tekintve, hivatkozva anyagi helyzetre, és egyébre,de jár mellette a pont, és elvehetik a jogsim?

2. ha nyilatkozom, h. nem én vezettem, de nem kívánok terhelő vallomást tenni hozzátartozómra, akkor fix összegű közigazgatási bírságot szabnak ki rám mint üzembentartóra, de nem jár sem pont, sem nem veszik el a jogsimat, hiszen én csak a használó helyett fizetek. És nincsen szabálysértési eljárás sem?

3. a használó elismeri hogy ő vezette az autót kérdéses időszakban, ellene lefolytatják a szabálysértési eljárást, és ugyanaz a helyzet mint 1.pontban?

jól értelmeztem a dolgot?
köszönöm előre is a válaszokat!

Pjotr # 2008.05.15. 10:48

Elvileg igen.

prometheusz # 2008.05.15. 09:26

és a másik kérdés:

  • nem én voltam!
  • akkor csak fizetsz de marad a jogsi és nincs büntetőpont meg más szaknkció se?
prometheusz # 2008.05.15. 09:24

itt nem nyilik meg a pdf formátum, de a számitásaim szerint 156 km/h ig 30 000 182 ig 50 000 afölött nem tudom mennyi de akkor 173 ig marad a jogsi?

ez lenne az alapkérdés, a jogsi

Pjotr # 2008.05.15. 09:05

Ha a rendőr elkap, akkor el vagy kapva, ott vállalni kell a következményeket.
Autópályán 173 felett biztos elveszik a jogsit.
Alatta pénzbírság lesz.
Itt egy táblázat, hogy mikor mennyit kell fizetni:
http://apps.haon.hu/…rshajt_s.pdf

prometheusz # 2008.05.15. 08:24

a régi szabályban azt olvastam, hogy autopályány 173 alatt csak birság van, engedély bevonás nincs.

De mellékesen oda van irva, hogy Máj. 1 után nem érvényes. Akkor most mi is van engedély bevonása esetén?

És mi van ha a rendör kap el valakit 170-el, ahol nem lehet használatbaadással operálni?

prometheusz # 2008.05.15. 08:16

Nekem se egyértelmű kérném erre a konkrét esetre válaszoljatok:

barátnőm autójával mentem autopályán 160 al egyes esetekben 180 al is.

Ugy tudom megbirságolhatnak 30 000-re illetve 50 000 re is ha elkaptak.

Én alapból vállalnám az egészet, de azt mondjátok, jobb ha nem használatbavételi papirt irok neki birság esetén, vállalva minden torturát, hanem azt mondja
rokona vezette, nem adja ki az adatokat, én kifizetem neki a birságot, amit kap, s mindketten megusszuk a továbbiakat?

És akkor igaz az hogy egyik esetben sem vennék el az engedélyt, csak pontot és birságot kapnék?

Pjotr # 2008.05.13. 17:57

Közben erőt vettem magamon és megnéztem a pontos jogszabályt. :)
Meglepő módon :) Sasfiókának van igaza, úgy van ahogy gondoltam.
Az üzembentartóra csak közigazgatási bírság szabható ki büntetőjogi, szabálysértési felelőségre vonásról szó sincs.
Illetve az, hogy szabálysértési eljárás lefolytatható, de azt meg ugye bizonyítani kéne, hogy én követtem el.

Pjotr # 2008.05.13. 17:46

De azt hiszem az egészet nem érted, ha nem vehetik el a jogsit, ha nem tudják bizonyítani, hogy én voltam, hanem az üzembentartó fizet, akkor büntetőpontot sem adhatnak.

Pjotr # 2008.05.13. 17:40

Tökéletesen igazad van, sokkal, de sokkal rosszabb kapni 3 pontot és tovább vezetni, mint az, hogy azonnal elveszik a jogsit fél évre.
Egyébként normális vezetéssel még mindig igen nehéz összeszedni a 18 pontot, mondom ezt úgy, hogy pl. ma is 500km-ert vezettem, senkit nem is ismerek akiknek sok pontja lenne.

De ez nem érdekes, ami érdekelne, konkrét jogszabály kéne, hogy kit és hogyan lehet felelőségre vonni.

monalisa1 # 2008.05.13. 14:54

Az egyes büntetőpontok az egyes közelekedési szábálysértésekként összeadva mostantól elég hamar elérhetik a 18-at, és akkor egy időre agyő jogosítvány - és a jogalkotó szándéka éppen ez.

monalisa1 # 2008.05.13. 14:50

Pjotr

Az alant felsorolt 7 "főbünhöz" mostantól automatikusan jár egynéhány büntetőpont is, és ezt nem a "lemeszelő" rendőr határozza meg, nem, hanem a módosult jogszabály írja elő.

Tudod, a KRESZT tudnod kellene (...), ha sehol máshol hát innen a netről keress utána.

Nem ellened hanem érted.

Pjotr # 2008.05.13. 13:54

Mivel a fiad követte el a szabálysértést, ezért ő fogja kapni a büntetést, olyan 30.000körül, ha nem változott ennek is a tétele, majd újra kell vizsgáztatni a kocsit az 12.000 körül van, meg akár egy hónap is lehet amire újra lesz forgalmija a kocsinak.

Pjotr # 2008.05.13. 13:46

Indulás előtt meg kell győződni, hogy a kocsi alkalmas-e a forgalomban való részvételre, ennek része, hogy legyenek érvényes papírjai.
A bizalmi elv teljesen másról szól...szép, hogy emlékszel rá a kresz oktatásról, de azért néz utána mit írsz.

Pjotr # 2008.05.13. 13:41

Ezt a büntető pont kapást már megint hol olvastad?
Ha a jogsi nem ugorhat, akkor pontot sem adhatnak, de egyébként ki a bánatot érdekelne 3 pont, ha a jogsi megmarad?

monalisa1 # 2008.05.12. 20:47

Kedves Anna,

a fiad annyiban legálisan vezette az autót, hogy a szükséges okmányok a bírtokában voltak, azonban vélem - és itt jönne a bizalmi elv - nem köteles (minden egyes) elindulás előtt "átbogarászni" a forgalmi engedély érvényességét - azért az üzembentartó a felelős. Ezzel együtt lehet hogy mindketten kaptok egy-egy csekket, de valószínűleg eltérő összegűt.

monalisa1 # 2008.05.12. 20:34

Oké, megtagadja a vallomástételt, befizeti a közelekedési szabálysértés és/vagy k. büncselekmény után a büntetést, egyuttal övé az azzal járó x büntetőpont is. Kell-ez neki?!

Pjotr # 2008.05.12. 19:57

Köszönöm, valóban erre voltam kíváncsi!

kovacsanika57 # 2008.05.12. 19:30

Szép estét!
A segítségeteket kérem :
Autóm műszakija majdnem 1 hónapja lejárt.
Kocsit a Fiam vezette mikor igazoltatták .
Forgalmi ugrott , innéttől a további "menetrendet" tudom.
Amiben bizonytalan vagyok , hogy ilyenkor engem büntetnek -e meg , és előreláthatólag mennyire??
Számomra ez lenne a jobb , mivel Fiam 2 éven belül gyorshajtásért büntetve volt . Ha Őt büntetik , mennyire lehet számítani ??
Segítségeteket előre is köszönöm !
Üdv : Kovács Anna.

Sasfioka # 2008.05.12. 19:14

Monalisa!

Nem értetted meg Pjotr kérdését.
Ő azt kérdezte, hogy az objektív felelősségen túl előfordulhat-e, hogy elveszik a jogosítványt.

Az objektív felelősség esetén az üzembentartótól nem vehetik el a jogsit, csak akkor, ha bizonyítható, hogy az üzembentartó vezette.

De a kérdés arra vonatkozott, az üzembentartó hivatkozhat-e arra, hogy nem köteles terhelő vallomást tenni magára és hozzátartozójára. Erre viszont a válasz az, hogy IGEN. Tehát ha te kapsz rendőrségtől egy olyan levelet, hogy a gépjárművedet az ötvenes táblánál háromszázhússzal lefotózták, akkor arra válaszolhatod az, hogy az emelt szabálysértési bírságot megfizeted, de tekintettel arra, hogy magadra és közeli hozzátartozódra nem vagy köteles terhelő vallomást tenni a további vallomástételt megtagadod. Ebben az esetben csak egy háromszázezres csekket kell befizetni. Míg ha kiderül bizonyíthatóan, hogy ki vezette ötven helyett háromszázhússzal a gépjárművet, akkor annak "további következményei" is lehetnek.

Tehát te ugyanúgy megtagadhatod a vallomástételt a törvény által biztosított esetekben, azonban ez csak a további szankciók érvényesíthetőségét akadályozza, az emelt szabálysértési bírság kiszabását már nem.

Pjotr # 2008.05.12. 18:26

De nem ez volt a kérdés...

monalisa1 # 2008.05.12. 16:25

Nem jogértelmezési találgatást olvastál tőlem (...) hanem hivatalos szöveget másoltam be szó szerint.

Részemről ennyi.

Pjotr # 2008.05.12. 16:00

Igen? Hol?
Az van benne, hogy a bírságot tőle fogják behajtani...
Meg csak a pénzbírságról van szó benne.
Ha nem baj most nem egy amatőr jogértelmezési találgatására lennék kíváncsi, hanem egy ezzel foglalkozó jogászéra.
Pl. Traffic

monalisa1 # 2008.05.12. 15:06

Pedig az utolsó két bekezdésben pontosan benne van a válasz... Vagyis május 1-től nincs kiskapu: vagy megnevezi, hogy ki a hunyó és az illető azt írásban el is ismeri, vagy az üzembentartó állja helyette a csekkett és kapja a számára ki nem érdemelt büntetőpontokat. A jogsit nem veszik el, illetőleg ha idejekorán összejön a 18 büntetőpont.

Pjotr # 2008.05.12. 13:33

Ez szép és jó csak én nem ezt kérdeztem!
De tényleg érdekelne a válasz....