Ingatlan Adás - vétel


drbjozsef # 2019.01.20. 12:03

Ehh.
Bocsánat, teljesen jogos. Minden ügylet illetékmentes egyenesági rokonok között. Valahol máshol járt az eszem...

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.20. 10:41

Közeli hozzátartozók között az adásvétel is illetékmentes. Már elég rég.

drbjozsef # 2019.01.20. 08:14

timla,

Egyébként, ha a fiad tervei szerint legalább 5 évig megtartja a lakást (idén szerzi, és legkorábban 2024-ben adja el), akkor a legköltséghatékonyabb, ha neki ajándékozod az ingatlant.

Ajándékozás esetén nem fizetsz adót, és mivel egyenes ági rokonnak juttatsz, ő sem fizet illetéket.
Ha 2024-ben adja el legkorábban, akkor már ő sem fizet adót az eladás után.

Viszont ha 1-2 éven belül eladja, akkor bukó lehet a dolog, mert ajándékozott ingatlannál csak az eladási árból számítanak, ha piaci áron adja el, sok adót fog fizetni.

Érdemes mérlegelni a jövő tervei szempontjából is.

drbjozsef # 2019.01.19. 21:41

timla,

Adót nem kell fizetned, mert nincs jövedelmed az eladásból (olcsóbban adod el, mint veszed).

Illetékfizetéssel az a helyzet, hogy azt kiszabja a hivatal, ha beveszik a 15milliós árat, akkor az után fiatal első lakásos kedvezménnyel 2%-ot, 300.000.- Ft illetéket kell fizetni.

Ha nem veszi be, akkor a becsült piaci ár 4% lesz az illeték. Ha a 20millió is piaci ár alatti (ami árverés esetén nem elképzelhetetlen), akkor valszeg 800.000-nél is többet.

Az adásvételit összevetik az adatbázisukkal (környéki átlagos négyzetméterárakkal a közelmúltból), ha jelentős az eltérés, joguk van felülbírálni azt az árat, amit ti a szerződésbe írtok. Meg lehet fellebbezni azt is, de nemigen érdemes.

timla # 2019.01.19. 15:44

Árverésen vásároltam lakást 20 millió forintért. Egy éven belül eladom a fiamnak/32 éves,nincs lakása/ 15 millióért. Önök szerint mennyi adót és illetéket kell fizetni,nekem és a fiamnak? Köszönöm válaszukat!

Zsemici # 2019.01.16. 18:50

Nagyon szépen köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.16. 18:41

Megoldható. De csokot, azt hiszem, így nem kaphat.

Zsemici # 2019.01.16. 18:16

Tisztelt Szakértők!

Szeretném értékesíteni a lakásomat, amelyen kb. az ingatlan érték 50%-ának megfelelő lakáshitel van. A hitelt rendben fizetem, tartozás nincsen. Viszont a lakás kicsi, ezt értékesítve nagyobba költöznék.

Időközben a testvérem pedig lakást szeretne vásárolni, azonban hitelből. Felmerült, hogy a mi lakásunkat venné meg, csak azt nem tudjuk, hogy lehetséges-e a gyakorlatban ilyen adásvételi szerződést kötni. Hiszen jelenleg az én bankom javára első helyi jelzálog van bejegyezve az ingatlanra.

Ez csak egy ilyen "helyi legenda" vagy tényleg lehetséges jelzáloggal terhelt ingatlant hitelből megvásárolni? Annyi készpénze sajnos nincsen a testvéremnek, hogy a jelzálog hitelemet ki tudná fizetni belőle.

Köszönöm a segítséget előre is!

drbjozsef # 2019.01.16. 06:52

Próba cseresznye. Egy 15milliós hitelnél szerintem kizárt, de hát kérni bármit is lehet.

Doktorsenki # 2019.01.15. 18:54

És ha tegyük fel felajánlanék 4 Mft ot a banknak cserébe egy nem fizető adós kiengedéséért?

drbjozsef # 2019.01.15. 18:21

Ha meg is tehetné, nem fog menni a bank miatt.
Esetleg, ha azzal is megegyezel.
A hitel miatt minden bizonnyal nem elidegeníthető, és édesanyád is adós benne. Nem fogják kiengedni - enélkül nyilván nem megy bele a gondnok -, csak ha megfelelő biztosítékot adsz a banknak helyette (másik adóstárs, készfizető kezes, esetleg kiegészítő ingatlanfedezet).

Doktorsenki # 2019.01.15. 18:01

Nagyon szépen köszönöm előre is mindenki válaszát.

Doktorsenki # 2019.01.15. 18:00

Tisztelt hozzáértők !
Testvérem halála után én és édesanyám örököltem 1/2 1/2 arányban egy lakást . Közben édesanyám teljesen leépült otthonba került és kirendeltek hozzá egy eseti gondnokot . A lakáson 15MFt hitel van de a gyámhivatal csak 14Mft ra becsülte fel az ingatlant . Mivel a lakás lelakott állapotban van így nehéz lenne értékesíteni de nekem lenne tőkém a felújításra .Megoldható valahogyan ,hogy a eseti gondnok lemondjon az tulajdoni jogról mivel a saját számitásaik szerint pénzt alapból nem kapnának és cserébe nyilatkoznék ,hogy nem egyetemlegesen felelünk a terhekért hanem én egyedül . Felújítanám az ingatlant és eladnám remélhetőleg legalább teher fennmaradása nélkül .

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.11. 15:09

(De nem a földhivataltól. :) )

drbjozsef # 2019.01.11. 12:56

Ha Te vagy a vevő, akkor igen, egy bejegyzési határozatot.

gyendre # 2019.01.11. 12:16

Ingatlan vétel során,széljegyként bekerült a tulajdoni lap tetejére a tulajdonjog bejegyzése iránti kérelem.
Ezt az ügyvéd nyújtotta be.Értesítést fogok majd kapni a földhivatalból idővel?
Addig nincs egyéb dolgom?

Köszönöm a választ!

drbjozsef # 2019.01.03. 06:33

Linuka,

Ha az általad átadott összeg az előszerződés szerint is előlegnek minősül, vagy a szerződésben nincs erről konkrét rendelkezés, vagyis nincs explicite beleírva, hogy az átadott összeg foglaló, akkor igen, visszajár.

Az hogy pontosan egyébként kinek róható fel a szerződés megszűnése, és ezzel kapcsolatban kinek milyen kártérítési kötelezettsége lehet, az más kérdés.

Ha jól értem, Te nem tartottad be a szerződés szerinti fizetési határidő(ke)t, ez azért megalapozhat bizonyos szankciókat.

De az előleg visszajár.

Ha bizonyosan nem foglaló volt.

linuka # 2019.01.02. 19:49

Kérdésem a következő!
Vissza jár-e az előleg? Ha a tulajdonos mondja fel a előszerződést?
Ingatlan vételi ajánlat előszerződés történt 2017. Decemberben.Amit az eladó 2018. Decemberben felmondott a fizetési határidők betartása miatt.ezalatt az idő alatt utaltam részére 300.000.- frt.és+felügyeltem az ingatlant,
20 hónapig, így tehát gyakorlatilag mindent ami az ingatlan körül megkellett tenni.

linuka # 2019.01.02. 19:49

Kérdésem a következő!
Vissza jár-e az előleg? Ha a tulajdonos mondja fel a előszerződést?
Ingatlan vételi ajánlat előszerződés történt 2017. Decemberben.Amit az eladó 2018. Decemberben felmondott a fizetési határidők betartása miatt.ezalatt az idő alatt utaltam részére 300.000.- frt.és+felügyeltem az ingatlant,
20 hónapig, így tehát gyakorlatilag mindent ami az ingatlan körül megkellett tenni.

drbjozsef # 2018.12.29. 13:37

Egyébként a szerződés szerint a kifizetéssel egyidejűleg birtokba kellett volna adnia az ingatlant a tulajdonosnak.

Hát ezt kellett volna végrehajtani. Nem nagy kunszt, ha pénzt akar. Így viszont itt van ez a "kellett volna", amivel már nehéz mit kezdeni. Kérheted, sürgetheted, fenyegetheted. Utóbbi esetben például azzal, hogy ha 8 napon belül nem adja birtokba a kiürített ingatlant, akkor elállsz a szerződéstől - hiszen szerződést szegett azzal, hogy eddig nem adta birtokba -, és kéred vissza az összes pénzedet.

Csak hát mi van, ha erre se csipkedi magát?

Ági512 # 2018.12.28. 14:42

Vettünk egy kertes házat holland-magyar állampolgártól hitellel és csok-kal. December 15.-én a teljes összeg átment a tulajdonos megbízójának számlájára. Akkor megállapodtunk, hogy egy szobában tarthatja a cuccait amíg érte nem tud jönni. Viszont késöbb kiderült hogy a fiának is vannak itt dolgai őt a kifizetés után megkerestük és arrogáns stílusban közölte velünk, hogy őneki még el kell intézni az autója meg a motorja papírjait és különben is ez az ő otthona és hagy döntse már el hogy mikor akar hazajönni. Egyébként a szerződés szerint a kifizetéssel egyidejűleg birtokba kellett volna adnia az ingatlant a tulajdonosnak. Valaki esetleg tudna nekem segíteni hogy mit lehetne tenni az ügyben, mert már a szerződést kiállító ügyvéd sem foglalkozik velünk a tulajdonos fia pedig úgy van vele ha bebukjuk a csokot az is a mi bajunk mert minek intézzük el ilyen hamar amikor ő még nyaralni is itt fog.

FarkasTamas # 2018.12.06. 09:51

Szomorú örökös,

Köszönöm a hozzászólást, én is hónapok óta emésztem magam azon, hogy megéri-e egy szerkezethibás lakásba ölni a pénzt. Valószínűleg teljesen igaza van, egyáltalán nem éri meg. Vissza lehetne táncolni, és új lakást keresni, csakhogy már egy csomó pénzt öltünk lakásba. Addigra, mire erre fény derült, bebútoroztuk, és ha elállunk a szerződéstől, a kivitelező nem fogja visszafizetni azt sem, amit már kifizettük neki, nem hogy az egyéb felmerült költségeinket. Legalábbis nem egyből, csak hosszas pereskedés után, addig pedig lakni kell valahol, kisgyerekkel és terhes feleséggel ez a hercehurca pedig nem egyszerű. Ott van már a kivitelezőnél az összes pénzünk, kiszolgáltatott helyzetben vagyunk, és ezt ő nagyon is jól tudja, és ki is használja.

drbjozsef # 2018.11.27. 06:16

Sebi23,

Ha az adásvételi szerződésben a felek külön nem rendelkeznek arra vonatkozóan, ha a bank nem bocsátja a vevő rendelkezésére a megigényelt kölcsönt teljes egészében, amelyre tekintettel a vevő nem tudja kifizetni a vételárat határidőre, és így az adásvételi szerződés teljesítése meghiúsul, akkor úgy kell tekinteni, hogy a teljesítés olyan okból hiúsul meg, amelyért a vevő felelős.

Tehát az alapeset az - és ebben nem teljesen, de azért eléggé egységes a bírói gyakorlat is -, hogy a meg nem kapott kölcsön a vevőnek felróható ok, elveszíti a foglalót. A feleknek azonban a szerződési szabadságuk keretében lehetőségük van a foglalóval kapcsolatos felelősség kérdését is részletesen rendezni az adásvételi szerződésben, ha ettől el akarnak térni.

Szomorú örökös # 2018.11.27. 05:13

FarkasTamas

Egy újépítésű társasáházi lakás vásárlása során fény derült arra, hogy az ingatlan egy komoly szerkezeti hibát tartalmaz....Azt szeretném kérdezni, hogy ebben az esetben megteheti ezt az eladó? Elállhat a szerződéstől a saját hibás teljesítése miatt? Már bent lakunk az ingatlanban, nem szeretnénk kiköltözni, a hiba javítását szeretnénk elérni.

Én csak laikusként diszkréten megkérdezem: megéri egy szerkezethibás lakásba ölni a pénzt? Mi lesz, ha később ez komoly gondokat okoz? Most még vissza lehetne táncolni és olyan lakást keresni, ami rendben van teljesen. :-O

Sebi23 # 2018.11.26. 22:23

Ha a bank nem ad külcsönt a vevőnek akkor visszajár a foglaló? Vagy lehet példákat felhozni hogy mikor nem jár vissza a foglaló?