Társasházak jogásza!


Seduxen # 2020.09.14. 18:39

Tisztelt Fórumozók!

Társasházi közgyűlésre adott meghatalmazás témában kérném a segítségüket:

A tulajdonosok 10%-t meghaladó aláírással összehívásra került egy rendkívüli közgyűlés, amelynek egyetlen napirendi pontja volt: a közös képviselet leváltása.

A közgyűlési szavazáson megjelent a társasház gondnoka (aki a társasház, mint jogi személlyel áll - tudtommal - jogviszonyban), aki ca 100 meghatalmazással a képviselet leváltását megakadályozta.

Tudomásom szerint a társasház SZMSZ-e nem szabályozza az egy személynek adható meghatalmazások számát.

A kérdéseim az alábbiak:

  • A KK leváltására összehívott rendkívüli közgyűlésen szavazhat -e a gondnok ilyen nagyságrendű meghatalmazással (amit teljesen véletlenül erre a közgyűlésre szedett össze)
  • Nem összeférhetetlen -e ez az eljárás?
  • Amennyiben érdemes jogorvoslattal élni azt a Tht. 27/A. § alapján a jegyzőnél, vagy közvetlenül bíróságnál kezdeményezzük?
  • Mivel ennek a helyzetnek a konzerválása (felteszem határozatlan idejű meghatalmazásokat írtak alá az okos tulajdonostársak) egyértelműen a KK és a gondnok érdeke, az SZMSZ ezirányú módosítására (ami maximalizálná az 1 személynek adható meghatalmazások számát) esély sincs. Ehhez egy adalék: ugyanebben a kerületben ugyanez a képviselet egy másik társasházban már SZMSZ-be foglaltatta a meghatalmazások számának maximalizálását, úgy látszik ebben az esetben ez nem állt annyira érdekében.

A SEGÍTŐ válaszokat előre is köszönöm! (Sértett közös képviselők kioktatását ezúttal köszönettel nem kérném! Sejtem, hogy teljesen véletlenül jogszerű lesz az eljárás)

Köszönöm,
S

MajorDomus # 2020.09.15. 19:11

Jól sejted.
Amig az szmsz-ben nem korlátozzátok,addig nincs miről beszélni,s a jogorvoslatnak sincs értelme. Az erősebb kutya ......

Candy155 # 2020.09.16. 21:04

Tisztelt fórumozók!

Segítséget szeretnék kérni, mert nem tudom merre induljak, milyen jogi lehetőségeim vannak.
Leírom röviden a porblémát. Van egy lakásom egy társasházban, ahol házközponti fűtés van, minden lakásban külön hőmennyiségmérőkkel. Én meg vagyok róla győződve, hogy évek óta lényegesen többet fizetek, mint amit fogyasztok, a leolvasás biztosan nem stimmel. A házban több lakónak is volt ezzel problémája, de a lakógyűlésen nem sikerült ezt a rendszert leszavaztatni. Így engem most az érdekelne, hogy nekem egyénileg milyen lehetőségeim vannak?

Előre is köszönöm.

wers # 2020.09.17. 04:21

Sokszor az a gond, hogy egyes lakásokban minimálisra állítják a radiátorokat ezzel minimális melegvizet folyatnak át a mérőkön, mégis meleg van náluk is. A szomszédos lakások
fűtik egymást is. Ha az alsó szomszéd rendesen fűt, jó meleg tud lenni a fölötte lévő lakás padlója. Belső födémnél és belső falaknál nincs hőszigetelés, a beton meg igazán jó hőátbocsátó.

Ez is lehet az egyik ok.

drbjozsef # 2020.09.17. 05:48

Candy155,

Lehetőségeid? Megkeresed a közös képviselőt, elkéred tőle a határozatot, ami az elszámolás módját tartalmazza, elkéred az utolsó pár hónap elszámolását, és összeveted.

LilyScarlett # 2020.09.17. 07:54

Tisztelt Forumozok!

A tarsashazban, ahol az ingatlanom talalhato a legutobbi kozgyulesen dontest hoztak az epulet villamos halozatanak felujitasarol, melynek ram eso resze 1.5 millio HUF.
Ingatlanom foldszint es pinceszintbol all (35:65 aranyban).
Erdeklodnek, hogy van-e lehetosegem a fold alatti reszre valamilyen csokkentest / kedvezmenyt kernem, hiszen erre az ingatlanra is hasonlo kozos koltseg / felujitassal jaro dij jar, mint az elso emeleti, napfennyel ellatott ingatlanra.

Van valamilyen jogi meghatarozas, hogy pinceszintre mas elszamolassal kell dolgozni, vagy az ingatlan elhelyezkedese tarsashazon belul ilyen esetekben nem meghatarozo?

Emellett a kozos tulajdonreszekkel felujitas soran nem kell szamolni? - az egesz budget kizarolag az ingatlanok negyzetmetere alapjan lett felosztva, azonban a fo munkalatok a kozos tulajdonon zajlanak.

Koszonom valaszukat

MajorDomus # 2020.09.17. 15:54

Candy
Pontositsunk. Hőmennyiségmérőd van vagy költségosztód?
Nem mindegy.
A házközponti fűtés azt jelenti,hogy a társasház biztositja a fűtést és a melegvizet.
Ebben az esetben drb... tanácsa teljesen helytálló. Ha távfűtéses az épület akkor más a helyzet.

MajorDomus # 2020.09.17. 16:02

Lyliscarlet
Szerinted mire kellene felosztani?
A lépcsőház és szeméttároló nem fizet közös költséget,csak a lakások és az üzletek.
.
Na most akkor pinceszint,földszint és első emelet???
.
Van jogi meghatározás,úgy hívják hogy szmsz.
A Társasház Szervezeti és Működési Szabályzata.
Ebben kötelező meghatározni a közös költség fizetésének és a költségek felosztásának módjét és a mértékét is!
Ha abban ez van,akkor ez van.
Ha 3 szinten laksz a házban,az bizony költséges.

xixo67676 # 2020.09.19. 10:57

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi kérdésben szeretnék tanácsot kérni:

Az éves közgyűlés napirendi pontjai között ugyan nem szerepelt, de a közös képviselőnk és az SZB tagjai lemondtak tisztségükről.
A kkv. kérése az volt, hogy a tulajdonosok által delegálni kívánt új kkv-k ajánlatait részére küldjék meg a lakók.
Kérdésem az, 1. hogy ha a kkv. lemondása és annak elfogadása tv.szerű- e,ill. érvényesen hozható-e így határozat, ha napirendi pontként nem szerepeltette azt?
2. Jól tudom-e, hogy ebben az esetben nem a Th.tv., hanem a Ptk. szabályait kell alkalmazni, azaz, hogy az ügyvívői feladatokat legfeljebb 60 napig láthatja el?
3. Jogában áll-e a kkv.-nak olyan kikötést tenni, hogy az új kkv-k által tett ajánlatokat neki kell megküldeni?

Válaszukat előre is köszönöm!

drbjozsef # 2020.09.19. 11:08

xixo67676,

  1. Igen, hiszen a kk lemondása egyoldalú jognyilatkozat, arról nem kell dönteni, nem napirendi pont. Bármikor lemondhat. Mégcsak közgyűlés sem kell.
  2. Szerintem nem, a Tht. szerint az új megválasztásáig, de legfeljebb 90 napig.
  3. Nem. Kérte, nem? Kérni bármit lehet. De kötelesek nem vagytok. Következő közgyűlésen választhattok másikat, nincs köze hozzá. Akár nélküle is tudtok összehívni közgyűlést.
xixo67676 # 2020.09.19. 14:48

drbjozsef,

köszönöm válaszát!

MajorDomus # 2020.09.19. 17:55

Nem egészen.
Az első 2 pont stimmel.
3.pont.
A közgyűlést csak a hivatalban lévő közös képviselő hivhatja össze. Márpedig 90 napig ez az ügyvivő közös képviselő.
.
A közgyűlés összehívását a tulajdonosoknak kell kezdeményzezniük az ügyvivő közös képviselő felé,a napirend megjelölésével(leginkább persze az új képviselő megválasztása).
.
Természetes,hogy a még hivatalban lévő képviselőnek kell leadni a pályázatokat,hiszen ő ezeket összesítí és megküldi minden tulajdonosnak 8 nappal korábban.
.
Manapság már nem úgy választanak közös képviselőt a társasházak,hogy eljön 6 jelölt,s megválasztják azt aki a legkevesebbet kéri dijazásként.

drbjozsef # 2020.09.19. 19:19

Érdemes a szavakat kontextusukban értelmezni.

Azt írtam : "akár".

Nyilván tudja mik a szabályok. Az akár arra vonatkozik, ha a lemondott kk megsértődik, van rá lehetőség, hogy HA szükséges, nélküle is összehívják.

Azt írtam : " nem kötelesek".

Te azt írod, neki "kell" leadni. Szerintem nem kell, semmiképpen sem. De szívesen veszem ha kijavítod a hibámat : megtennéd, hogy meghivatkozod melyik paragrafus írja elő azt, hogy "kell" ?

forintos # 2020.09.22. 10:08

Kedves Szakértők!

Van-e joga egy társasházi tulajdonosnak betekinteni a társasház és a közös képviselet között megkötött
közös képviseleti Megbízási szerződésbe, valamint a gondnoki szerződésbe?

Megtagadhatja-e a betekintést a közös képviselet?

A válaszokat előre is köszönöm.

drbjozsef # 2020.09.22. 10:57

forintos,

Igen, megtagadhatja. A Tht. szerint a "mezei" tulajdonostárs a közgyűlési jegyzőkönyvbe és a határozatok könyvébe tekinthet be, és kérhet róla másolatot (Tht. 39.§(3) és 45.§(2)).

Másba nem.

Viszont pontosan ezért van a számvizsgáló bizottság: bármikor ellenőrizheti a kk működését. (Tht. 51.§).

Bár ha nem zaklató jellegű, vagy visszaélés-szerű az igény (hetente többször mindenbe beleokoskodni), akkor az együttműködés alapján megteheti persze.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.09.22. 14:04

Nem értek egyet. Nagyon nem.

Szics # 2020.09.22. 15:55

Tisztelt Fórumozók!

Tudom nem ebbe a kategóriába tartozik a problémám. Én egy sorház egyik lakásában lakom. Az enyém és a mögöttem levő lakás egy tető alatt volt. A mögöttem lakó elbontotta a közös tetőt a saját részén, már több mint 2 éve. Azt mondta, hogy újat tetet fel. A tűzfalat felőlem OSB lappal oldotta meg.A tető a mainapig nem készült el és szerintem már nem is fog. Ezek a lakások termésköböl épültek. Mivel a szomszédnál nem megoldott a csapadékvíz elvezetés ezért a falak süllyednek és vizesednek. Mit tehetek annak érdekében, hogy a szomszédtól ne szivárogjon át hozzám a beázásból származó víz?

MajorDomus # 2020.09.22. 18:31

Felszólitod,birtokvédelmet kérsz ellene,ha nagyon súlyos a helyzet fotókkal,tanukkal,műszaki szakvéleménnyel dokumentálod,majd megcsináltatod és a költségeket behajtod rajta.

MajorDomus # 2020.09.22. 18:38

forintos
.
Elviekben én is drb...álláspontjával értenék egyet,de a gyakorlatban Kbs-nek van igaza.
.
A Kúria állásfoglalása szerint a társasház valanennyi irata és dokumentációja a tulajdonosok tulajdona és ezért értelemszerűen megtekinthetik a saját tulajdonukat képező az ő nevükben kötött szerződéseket.
.
Tehát a kérdésedre a válasz: nem.

drbjozsef # 2020.09.22. 18:45

Én se tekinthetek be Paks2 szerződéseibe, pedig szeretnék. Az állam-állampolgár viszony nem egy társasház-tulajdonos viszony?

MajorDomus # 2020.09.22. 18:47

drb...

A meghívóhoz mellékelni kell a szavazásra előterjesztett napirendre vonatkozó írásos - különösen az éves költségvetésről és elszámolásról e törvény 47-48. §-a alapján elkészített - előterjesztéseket
.
Szerinted hogy terjeszti elő a napirendi pontot és küldi meg minden tulajnak 8 nappal korábban ha nem neki adják le a pályázatokat?
.
Egyébként ez a gyakorlatban úgy működik: a képviselő begyűjti a pályázatokat,az Szb kiválasztja a 3 legjobbat s őket hivják meg a közgyűlésre.
Ezt a 3 pályázatot kapják meg a tulajok .

drbjozsef # 2020.09.22. 19:33

Ez eddig nagy kerek nulla.

A 47. és 48.§ nem erről szól.

Hol írja, hogy KELL?

MajorDomus # 2020.09.23. 15:38

A szövegkörnyezetből következik.

MajorDomus # 2020.09.23. 15:40

Azért Paks2 még nem a magántulajdomod,de a saját társasházad viszont igen.

drbjozsef # 2020.09.23. 18:16

Nem következik.