Társasházak jogásza!


drbjozsef # 2018.02.20. 18:06

Szó sincs arról, hogy nehéz lenne megküldeni, vagy ne láthatná, sőt, egy normális házban így is kellene működnie, akinek nincs takargatnivalója, megküldi. Én is azt tenném.

Csak nem ez volt a kérdés. Hanem az, hogy joga van-e hozzá. Az pedig, ha éppen egy kukacos kk-t fog ki, nem biztos, hogy menni fog.

osmi # 2018.02.20. 16:31

Ugyanarról beszélünk; a tul.közösség iratairól. Miért ne láthatná az érdeklődő tulaj a havi bankszámlát? Oly bonyolult e-mail-ben megküldeni?

capisca # 2018.02.20. 15:43

elesgabor

A társasház a tulajdonos közössége.
A bankszámla és valamennyi jog/kötelezettség is a tulajdonosokat, mint közösséget illet meg/terhel. Így bármelyik tulajdonos jogosult a közös képviselőnél a ház valamennyi irataiba, számláiba, könyveléseibe beletekinteni.
Ebben az esetben a megbízó ellenőrzési jogait gyakorolja a közösség által választott képviselő felett, ez az ellenőrzési jog minden tulajdonost megillető jog a tulajdona felett, nemcsak az SZB joga.

Hapciusz
társasházi törvény

50.§ (1) A közös képviselő (az intézőbizottság elnöke) - a (2) bekezdés rendelkezésének kivételével - jogosult a közösség képviseletének ellátására a bíróság és más hatóság előtt is. E jogkörének korlátozása harmadik személlyel szemben hatálytalan.

(2) Építésügyi hatósági eljárásban - amennyiben a társasház közössége ügyfélnek minősül - annak képviseletére az (1) bekezdésnek megfelelően a közös képviselő (az intézőbizottság elnöke) jogosult, azonban az új építmény építésére, valamint a meglévő építmény tömegének megváltoztatására jogosító, továbbá a társasház kérelmére hozott építési engedélyt valamennyi tulajdonostársnak kézbesíteni kell.

Szomorú örökös # 2018.02.20. 15:43

osmi

Nem ugyanarról beszélünk!
elesgabor60 nem a társasházi iratokba akar elmondása szerint belenézni, hanem a bankszámlát, az azon történő forgalmat akarja folyamatosan ellenőrzés alatt tartani, amihez azért édeskevés, hogy ő tulajdonos. Szép is lenne, ha egy bankszámlába minden tulajdonos betekinthetne, bank legyen a talpán, amelyik ezt képes lenne kontrollálni. Erre találták ki az éves közgyűlésen a beszámolót, amely a kivonatot tartalmazza. A köztes időben szerintem a számvizsgálóknak van egyedül joga ellenőrizni a bankszámlát.

osmi # 2018.02.20. 15:23

Nem, bírósági ítéletben van, hogy a tulajdonközösség tulajdona a társasházi iratok. Hapciusz által citált linken olvasható.

Hapciusz # 2018.02.20. 14:25

Valak hozzáértőtől és nem provokátor okoskától szeretnék választ kapni, hogy épitéshatósági ügyekben milyen intézkedési joga van a közösképviselőnek, miután a tht nem írhatja felül a ptk-t, konkrétan a ptk ezt tíltja!

Hapciusz # 2018.02.20. 14:21
Szomorú örökös # 2018.02.20. 11:10

elesgabor60

Hapciusz nem véletlen kapja, olvasgasd vissza a hozzászólásait nyugodtan. Neki becsípődése van a saját közös képviselőjével szemben és folyamatosan ott tesz alá, ahol csak éri. Érdekes, hogy a többi lakónak megfelel, neked ez nem lenne gyanús?

Mellesleg aki normálisan ír, az normális választ is kap rá. Ha megnézed, akkor az első válaszom neki teljesen korrekt volt. Arra kaptam egy gúnyos választ tőle, és gondoltam tartok neki egy tükröt. Egyszóval nem én kezdtem. ;-)

Egyébként szerintem drbjozsef írta jól. Rendszeres ellenőrzési jogod nem igazán lehet a ház számlájával kapcsolatban, erről csakis a közgyűlésen kell, hogy tájékoztasson a közös képviselő.

Max ha az egyes átutalások ellenőrzés után mehetnek csak ki, ott lehetsz mondjuk ún. aláíró. A számla-hozzáférés nagyon szigorúan szabalyozottinden banknál.

Egyébként nem vagyok közös képviselő, én csak dolgozom többüknek is és mivel szoktunk erről is beszélni, így van némi rálátásom.

drbjozsef # 2018.02.20. 10:13

elesgabor,

szerintem a Tht. alapjan, mint tulajdonostars a kozgyulesen hozott jegyzokonyvekbe es a Hatarozatok Konyvebe nezhetsz bele, és kérhetsz masolatot a sajat koltsegedre. (Tht. 39.§ (3) és 45.§ (2))

De a tobbi papírba, például a pénzforgalmi adatokba nem feltetlenul. Arr kifejezetten ott van a társasház által megbizott számvizsgalo bizottsag altalaban, lasd : Tht. 51A.§ és 51B.§

https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

osmi # 2018.02.20. 08:36

Természetesen.

elesgabor60 # 2018.02.20. 07:52

Szakember, hozzáértő válaszát kérem szépen !

Most fogok társasházba költözni. Mivel ez egy 30 lakásos társasház, számomra ismeretlen közös képviselővel, számvizsgálókkal, sőt még lakókkal is, van -e jogom arra, hogy elkérjem a közös képviselőtől a havi bankszámla kivonatokat. Kérhetem-e, hogy mint tulajdonos, szeretném látni a havi bankszámlákat, szeretném követni a kifizetéseket, a társasház költségvetését.

elesgabor60 # 2018.02.20. 07:38

Szomorú örökös !!!

Nem tetszik a hozzászólásod, a stílusod ! Nagy valószínűséggel közös képviselő a titulusod, ezért véded annyira a mundér becsületét. Engedtessék meg egy tulajdonosnak, hogy a tulajdonát védje ! Minden eszközzel, még akkor is, ha ez a többi lakónak éppenséggel nem érdeke !

Szomorú örökös # 2018.02.19. 19:11

Hapciusz

nyalván jogosan kapott forró drótot többek közt tőlem is

Ezek után ne csodálkozz, ha sz@rnak a házban a fejedre. Aláteszel a háznak - nem ám a közös képviselőnek, ezt ne feledd, hanem a többi lakótársadnak is - majd amikor eljárni kéne a közös képviselőnek, akkor a jogát is kétségbe vonod, hogy lehet neki. Nem vetted még észre, hogy egyedül vagy? Tipikus autópályás vicc jut eszembe rólad, amikor bemondják, hogy egy őrült szembe halad a forgalommal, erre megszólal egy autós: Méghogy egy???? Mindenki szembe jön!!! :-D

Mellesleg ajánlottam már, hogy ha ennyire nem tetszik neked a munkája, hozzáállása, akkor vállald el te. Bár kétlem, hogy téged bárki is megválasztana abban a házban. A legnagyobb baj az, hogy úgy gondolod, a közös képviselőség egy zsíros bödön, csak tudod, aki így gondolja, az előbb-utóbb a rendőrségi kihallgatáson szokott csücsülni a kezeit tördelve, hogy vajon hogy is számoljon el a ház vagyonával. Az ilyen embereket, mint te, előbb-utóbb közgyűlési határozattal szoktak kiközösíteni, ami gyakorlatilag kb. azzal ér fel, mint egy családban a kitagadás.

Hapciusz # 2018.02.19. 06:40

nyalván jogosan kapott forró drótot többek közt tőlem is, nyalván jogosan állapítottak meg valamit, okoska.
Nyalván mindenki úgy védi a magántulajdonát a közös tulajdon hibái miatt, ahogy csak lehet, te biztos nem tennéd :D

Szomorú örökös # 2018.02.19. 05:51

Hapciusz

Utólag találtam olyan ptk rendelkezést a képviseleti jogról, hogy a közösképviselő az épitésügyi hatóság eljárásban a közösdég képviseletének ellátására nem jogosult.

Te ezt a szöveget hogy értelmezed?

A Th.tv.50.(1) bekezdése alapján a közös képviselő a hatósági ügyekben a Ket.40.§-szerinti képviselőként jár el, azonban a Th.tv.3.§(1) bekezdésének és a Ket.15.§(1) bekezdésének fentiekben kifejtett értelmezése alapján a közös képviselő képviseleti jog kizárólag a tulajdonostársak közös tulajdonát érint ügyekre vonatkozik, míg a tulajdonostárs külön tulajdona esetében a törvényen alapuló képviseleti jog nem áll fenn.

A lapostető szerinted külön tulajdon vagy közös tulajdon?

Azon kívül úgy gondolom, hogy az építésügyi hatóság csak úgy nem megy ki egy lapostető szigetelést megvizsgálni, max akkor, ha arra "drótot" kap, azaz valaki felhívja rá a figyelmet. Gondolom ehhez neked persze semmi közöd, ugye? ;-)

Hapciusz # 2018.02.19. 05:18

Tisztelt Hozzáértők!

Kaptunk egy kormányhivatali-építésfelügyeleti hatósági határozatot, hogy a társasház lapostető-szigetelésének hibáit meg kell szüntetni, vagyis fel kell újítani.

Erre a jogorvoslati lehetőség a fellebbezés vagy halasztési kérelem.
A közösképviselő rábeszélte a tulajdonosokat a fellebbezésre. Ki is adták a közgyűlési határozatot, ellenben jegyzőkönyvet nem hajlandó mutatni.

Utólag találtam olyan ptk rendelkezést a képviseleti jogról, hogy a közösképviselő az épitésügyi hatóság eljárásban a közösdég képviseletének ellátására nem jogosult.

Ezt hogyan kell érteni?? Szeretnénk a halasztást kieszközölni a jó idő reményében, erre 180 napot kapnánk a munka elvégzésére. De a fellebbezéssel csak rontottak a helyzeten.

nonolet # 2018.02.02. 20:09

"a bűz átszivárog a falon."

Francokat szivárog át... egy ép falon biztosan nem.

A falon át CSAK akkor, ha az a fal tömítetlen, repedt, lyukas...

A te lakásodba pedig nyilván csak akkor tud bejutni
ha a tömítetlenség a te padlód és plafonod közé esik.

1.
Azaz teljesen szabaddá kell tenned azt a falszakaszt a lakásod felől.

2.
Megkeresni rajta a tömítetlen részt/részeket a padlód és a plafonod között.

3.
A tömítéseket tartósan rugalmas tömítővel megcsinálni.
Szükség szerint a fal teljes felületén is.

4.
Próbaüzem és örülni...

5.
Visszaépíteni az elbontott dolgokat.

6.
Mivel ez (vélhetően) a közös részt érintő hiba+javítás volt a "ház"-tól begyűjteni a javítás költségeit.

- -

Valóban nem biztosítási esemény!
Tehát az fizeti akinek a részében a hiba volt.
(te vagy a közös, vélhetően a közös)

- -

A saját kezű javítás előtt a "ház" felszólítása a fentebb leírt javításra.

Ha mégis neked kell megcsinálni (mert a ház tojik rád), akkor a kezdés időpontjának előre bejelentése és mindent dokumentálni.

Számlák, képek, leírások ...
Mivel ekkor előlegezed a költségeket saját zsebből.
Aztán a végén majd ezek alapján kéred a megtérítést a háztól.
(ha valóban a közös rész volt tömítetlen)

- -

A strang kitakarítása nem megoldás!
Hisz rövid idő múlva úgyis újra szaga lenne...

A megoldás a strang és a lakótér közti tőmítetlenség helyreállítása.

HA magadnál megcsinálod a tömítést, akkor nálad már nem lesz többé szag, hisz nem tud hol bejutni a strangból.

drbjozsef # 2018.02.02. 19:12

Ismerős háznál efféle probléma volt, a stranggal futó szellőző körbevitt minden szagot, dohányzást is, sütőolajét is, mindent. A saját kéményhatása a szellőzőnek valamiért kevés volt, ott az lett a megoldás, hogy raktak fel a tetőre elszívó ventillátort. Ha jól tudom, azóta ez a fajta probléma megszűnt.

Ráhi # 2018.02.02. 13:58

@ nonolet!

A fürdő felől (ennek a strangnak) azért nincs szaga, mert a fürdő falán ott a szellőzőnyílás, és remekül szív. Az a szellőző cső fut abban a strangban, amiben viszont (a cső körül - feltételezem) büdös van. Mivel a ház szigetelése ócska, a bűz átszivárog a falon.

Laikus kislányként feltételezem, 14 emelet hosszan ki kéne takarítani a strangot, és/vagy belülről tisztességesen leszigetelni, hogy a szag ne terjengjen. Na ettől határolódik el a "ház", én meg ehhez egyedül kevés vagyok.

Egyébként az alattam lakónak ugyan ez a problémája, valamint a lakás többi strangjából is jön a bűz, csak nem ennyire koncentráltan.

Érzem, ha rágyújt a házban valaki, érzem mit főznek, plusz terjeng az a beazonosíthatatlan mocsokszag.

A közös képviselő szerint ez sem nem a "ház" gondja, sem nem biztosítási esemény. A saját lakásbiztosítóm is elhatárolódik, mondván: nem hirtelen bekövetkezett káresemény.

Nekem valahogy nincs meg vizuálisan, ahogy lakáson belül falat bontok, és beküldöm a valakit a strangba, h 14 emeleten át le-s föl valamicsináljon.

Ezt tényleg nem lehet a tetőn keresztül, v szerelőszintről intézni a ház megbízásából egy szakinak?!

nonolet # 2018.02.02. 11:13

Tedd fel a kérdést magadnak, hogy

  • a fürdőszoba felől miért nincs szaga?
  • a többi emeleten miért nincs szaga?

- -

Lehet, hogy a közös rész a hibás, de akkor is csak egy helyi szakaszon.

Első lépésben a szag KONKRÉT OKÁT kell megtalálnod.
Aztán utána derül ki, hogy ki viseli költségeket...

A teendőd, hogy írásban közlöd a "házzal", hogy a hiba fenáll és derítsék ki az okát, ehhez adsz határidőt is!

Ha kiderítik OKÉ!
Mivel a költséget ez esetben a "ház" előlegezi,
nyilván utána lesz egy elszámolás, attól függően,
hogy ki hiba valódi "gazdája" és végül az fizet majd.
(vagy a biztosítója, ha biztosítási esemény is)

HA nem deríti ki a "ház",
akkor a határidő után két lehetőséged lesz.

1.
Pert indítasz és a bíróság intézkedik...

2.
Jogodban áll neked kideríteni a hiba okát.
A költséget ekkor nyilván te előlegezed!

A végén pedig lesz egy elszámolás, attól függően,
hogy ki hiba valódi "gazdája" és végül az fizet majd.
(vagy a biztosítója, ha biztosítási esemény is)

Ráhi # 2018.02.02. 08:00

@ nonolet!

És az alattam lakónak is, akinek ott szekrény sincs, csak fal?!

A szag a STRANGBÓL jön.

A kérdés, h mi az a szag? És, hogyan férhetnék én hozzá 14 emelet hosszan a stranghoz, mivel/kivel, hogyan tisztíttassam, szigeteltessem?

Ez MIÉRT NEM A HÁZ DOLGA?!

nonolet # 2018.02.01. 19:47

Ráhi

A hiba nálad van.

Rohad, gombásodik a beépített szekrényed hátulja...

Ráhi # 2018.02.01. 19:38

@ Blackjack21!

Köszönöm a válaszod.

A közös képviselővel ismét beszéltem, ő kitart amellett az álláspont mellet, h mivel a stangban futó szellőző jól működik (valóban), így a házat semmilyen felelősség nem terheli. Gyakorlatilag azt mondta, h panelben a büdös természetes, ha nem tetszik, menjek családi házba, vagy bontsak szekrényt, falat és szigeteljek.
Ő a födémnél alul felül purhabbal lezárást javasolta.
Építész ismerős viszont azt mondta, ahhoz a strang falait alkotó betonit lapokat kell megbontani, és utána ott fognak (a házban esetleg lakó) patkányok bejönni.....

Tudom, ez eddig főleg gyakorlati és nem jogi nyavalygás volt részemről, de a Te javaslatodnál ugyan ott akadtam el, ami az eredeti problémám volt.

A saját tulajdonrészem nem károsodik, "csak" az életminőségem, a közös tulajdonrész (strang) meg állítólag természetes, h büdös.

JOGILAG valóban nem vehetem rá a társasházat, hogy a büdös OKÁT felderítsék, megszüntessék?!

köszi előre is! :)

nonolet # 2018.01.29. 19:56

Rá kell lépni a jogi útra... mégis mi mást lehetne?!

taTi42 # 2018.01.29. 19:24

Hát senki nem tud segíteni, mit lehet kezdeni egy önkényeskedő lakásszövetkezeti elnökkel