Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


Immaculata # 2017.12.28. 13:25

a telkünkön oldalról és hátulról is el kellene hagynom 6 métert,

Lehet, hogy ez is tévedés.

Ha rossz helyre építed, mindenképpen bontatni fognak. A településképet zavarja.

Akárki82 # 2017.12.28. 14:48

értem... ez nem túl jó hír.

mellesleg a bal oldali szomszédomnak konkrétan abban a sarokban(neki a jobb hátsó) van egy kb 30m2-es építménye amit tavaly hőszigetelt be. Annak két oldala is konkrétan telekhatáron van.

itt egy vázlat az "utcaképről":
https://www.kephost.com/image/EmSX
pirossal jelöltem a leendő tárolómat...
szerintem amúgy is elég kusza ez az utcakép...

Akárki82 # 2017.12.28. 21:36

Utána olvastam és ezeket találtam:
Kormány rendelet:
Az elő-, oldal- és hátsókert előírásai:
(7)117 A hátsókert előírt legkisebb méretén belül - a szükséges védőtávolságok megtartásával - valamennyi melléképítmény, továbbá mosókonyha, nyárikonyha, gépkocsi és egyéb tároló épület elhelyezhető. Növényházat (üvegházat), fóliasátrat a 31. § rendelkezéseinek keretei között - helyi építési szabályzat és szabályozási terv eltérő rendelkezése hiányában - a teleknek a szomszédos telekkel közös határától legalább 1,50 m távolságra szabad elhelyezni.

Így aztán letöltöttem a helyi építési szabályzatot, merthogy az felülírhatja a kormányrendeletet és abban ezt találtam:
Kiegészítő épület hátsókertben és a fő rendeltetésnek megfelelő épület mögötti
oldalkertben is elhelyezhető a szomszéd telken meglévő kiegészítő épület telekhatáron álló
homlokzatához csatlakozóan.
Ezen rendelkezés szempontjából telekhatáron állónak kell tekinteni a telekhatártól legfeljebb
1 méteres távolságra álló homlokzatot.

A kiegészítő épület fogalmába pedig bele tartozik a tároló is 30m2-ig.
Az én értelmezésem szerint ez azt jelenti, hogy mégis oda tehetem a tárolómat a sarokba.

Immaculata # 2017.12.29. 07:58

a szomszéd telken meglévő kiegészítő épület telekhatáron álló homlokzatához csatlakozóan.

E szerint javasolnám építeni. A rajzon a piros épület nem követi a szomszédos épület vonalát. Előrébb van.
Az épület homlokzatának (elejének) egyvonalba kell esnie a szomszédéval.

nonolet # 2017.12.29. 09:36

"Az épület homlokzatának (elejének) egyvonalba kell esnie a szomszédéval."

Szerintem...

Nem ír ilyet az a HÉSZ, hogy egyvonalba kell essen az elejük.

Mivel csak ezt írja:
"a szomszéd telken meglévő kiegészítő épület
telekhatáron!!!! álló homlokzatához!!!! csatlakozóan!!!."

Azaz telekhatárra kell tenni az újat is.
Vagyis hézag nélkül egymás mellé a szomszéddal.

Akárki82 # 2017.12.29. 10:45

Köszönöm a válaszotokat.

Megnéztem a helyszínrajzon és valójában a szomszéd építményének a hátsó és felém eső oldala is 50cm-re a telekhatár mellett lett megépítve.
Ez nekem is csak most lett teljesen világos, hogy pontosan hol is van a telkem sarka.

A lényeg, hogy egyvonalba fogom éíteni vele de elhagyva valamekkora távolságot. A kérdés hogy mennyit?
0.5m, 1m vagy 1,5m?
Szerintetek?

Immaculata # 2017.12.29. 12:53

1 méteren belül bármennyit, de attól többet nem.

Akárki82 # 2017.12.29. 13:29

Köszönöm.

rovar1 # 2017.12.30. 08:03

Tisztelt Illetékes!

Engedélyköteles építkezésemet 2015 decemberében kezdtem el.
Nagy hibát vétettem amikor rokonnal vágtam neki, ugyanis hivatalos szerződést nem írtunk. A napló nyitásához szükséges szerződéset egy "adatlappal" helyettesítettük. (Többször kértem, hogy írjunk szerződést)
Elszámolási vitánk lett és 2016 óta nincs bejegyzés a naplóban. Teljesítésekről átvételik vannak, tehát ami a naplóban szerepel azt kifizettem.
Az FMV a nyilatkozatot nem adja ki (kivitelezői nyomásra), a naplót nem zárja le. (szintén a munkaadója nyomására)

Közben én magam befejeztem a házat (burkolás, közművek bevezetése, festés, belső nyílászárók és szaniterek voltak hátra)

Van valakinek ötlete, hogyan tudom lezáratni a naplót. Az építésügyi hatóság szerint csak a kivitelező tudja lezárani.

Építésfelügyelet?
Kamara?

Köszönöm a válaszokat, akár személyesen is egy konzultáció keretében. (Amennyiben tényleges megoldásra kapok tanácsot)

nonolet # 2017.12.30. 09:54

Fizess a rokonnak ...vagy perelj.

De inkább fizess!
Az gyorsabb és olcsóbb is lesz.

Más kiút nincs.

rovar1 # 2017.12.30. 11:11

Ha olyan összeg lenne, akkor fizetnék. DE egy baromi nagy számlát akar rámsózni.

Mondtak olyat, hogy az FMV nyilatkozatok kiállítása és napló zárás tök külömböző jogi ügy, a nemfizetéstől. (hozzáteszem, kifizettem) Ezzel nem zsarolhat a kivitelező.

rovar1 # 2018.01.14. 07:04

kérem a tisztelt Szakértőket véleményezésre!
fennmaradási kérelmet adok be, ha jól tudom a felügyelet csak a szabálytalan építkezéseknél szabja ki a a 140e/nm büntetést.
köszönöm

nanemaaa # 2018.01.16. 08:22

Egészen pontosan fennmaradási engedélyt csak szabálytalan építési munkára lehet kérni. A bírságot egyébként nem a felügyelet, hanem az építésügyi hatóság szabná ki. Ha a te esetedben nem tértek el a tervektől, akkor nincs mire engedélyt kérned.
Viszont ha már építésfelügyelet, akkor érdemes lenne magad ellen építésfelügyeleti eljárást kezdeményezned. Annak keretében a felügyelet megvizsgálja a kivitelezést és a napló vezetési szabályok betartását is. Ha hiányt tapasztal, akkor megbüntetheti a kivitelezőt és a felelős műszaki vezetőt is. Hátha ez segít valamit. Ha te kéred az ellenőrzést (önellenőrzés) akkor elvileg téged nem büntetnek.

Rumcájsz # 2018.01.17. 20:36

Visszatérve a hatósági engedélyezéshez az Én esetemben, annak van jelentősége, hogy a jelenlegi HÉSZ szerint a beépíthetőség % valamivel cca.6nm-l több és lenne olyan számítási metodika is ami szerint picit több az építmény magasság.
Vagy mivel 10+ a történet, az alábbi idézet az irányadó?
"Az már ott van, TÉNY!-ként.
A léte tény lett, amivel a hatóság nem tud mit kezdeni a tudomásul vételen kívül.

...és ezért ott is marad, amíg a tulajdonosa úgy akarja :-)"

nonolet # 2018.01.18. 07:52

"Az már ott van, TÉNY!-ként.

A léte tény lett, amivel a hatóság nem tud mit kezdeni a tudomásul vételen kívül.

...és ezért ott is marad, amíg a tulajdonosa úgy akarja :-)"

sasabuda # 2018.01.20. 20:45

Tisztelt Fórumozók!

2017 késő tavaszán kezdtünk egy ikerházat építeni mint magánember és mint fő kivitelező (egyéni vállalkozóként). Minden rendben is ment, mígnem az egyik alkalommal amikor kint volt a helyszínen az FMV észrevette, hogy az L alakú ház hosszabbik oldala 90 cm-rel hosszabb mint kellene. Sajnos így telek beépíthetőségét is túllépjük 1 %-kal (ami egyébként 20%), de szerencsére a 300 nm hasznos alapterület nem. Most azonban teljesen leállt az építkezés, amely jelenleg a tetőtér gipszkartonozásánál tart (az már kész). Mire számíthatok ha rendezni szeretném a helyzetet?

Valamint lenne egy olyan kérdésem is, hogy a gépészet alatt is szükség van FMV-re vagy ott már csak a nagyobb építkezések esetén kötelező?

A válaszokat előre is köszönöm!

Immaculata # 2018.01.21. 10:40

Újra be kell jelenteni a módosítást. Azt 1%-os tűréshatárt majd az építéshatóság megmondja.

nanemaaa # 2018.01.23. 09:02

Fennmaradási engedély kérelem. A terveknek tartalmaznia kell a jelenlegi tényleges állapotot, valamint a továbbépítési szándékot is. A továbbépítés keretében kell megoldani a szabályossá tételt (visszabontást) is. Kivéve, ha az egész épületet visszaalakítod a terv szerintire.

tcsabi2 # 2018.01.26. 17:59

Tiszteletem!
Az lenne a kérdésem a Tisztelt szakértőkhöz, hogy ha érvényes építési engedéllyel rendelkezem, de anyagi okok miatt nem tudom kivitelezővel elvégeztetni az építést, (így nincs E-napló), viszont az építmény nem tér el az építési tervtől, saját kivitelezésben készítem el, majd fennmaradási engedélyt kérek, akkor is kiszabhatják a 141000. Ft-os négyzetméterenkénti bírságot?

nonolet # 2018.01.26. 22:02

Nem így működik a rendszer... és igen ki, mert szabálytalanul építenél úgy, ahogy írtad.

- -
Az e-napló kell!!!
Anélkül nem létezik az ilyen építkezés.
- -

Akkor is, ha jogosult vagy SAJÁT kivitelezésre.

De szerintem te csak arra gondolsz, hogy:
"nem adod fővállalkozás"-ba, hanem
magad szervezd az építkezést.

Van rá mód, de vannak szabályai, járj utána.
Jogosított vállalkozókat szerződtethetsz bizonyos szabályok szerint.

Nyilván amire te vagy jogosult azt magadnak is elvégezheted.

A kaláka melóra is van mód (a szűk rokoni körből), de annak is vannak szabályai!

- -

Ne csinálj olyasmit amiről nem tudod,
hogy
lehetséges-e mert nagyon sokba fog kerülni...

Viszont, ha ennyire nem vagy képben,
akkor szinte biztosan jobban jársz,
ha nem magad szervezed!!!!

Építettél már legalább egy házat saját szervezésben?
HA nem akkor nagyokat fogsz szívni, szinte biztosan...
Pláne, ha magad akarod még levezényelni is.

Joii # 2018.02.16. 10:08

Jó napot kívánok!
Egy kis segítségre lenne szükségem.
Van egy 70 m2-es családi házunk, ehhez tartozik egy 12 m2-es terasz, ami az alaprajzon szerepel. A terasz féltető alatt van, 2 oldalról zárt. A két nyitott oldalát szeretnénk belambériázni,az egyik oldalra beraknánk 2 ablakot, a másikra egy üveges ajtót. Ehhez kell építési engedély vagy jár bejelentési kötelezettséggel?

Előre is köszönöm a válaszát.

K. Viktor

Kahneman # 2018.02.23. 12:29

Tisztelt Szakértők,
abban kérném a segítségüket, hogy egy 2001-ben épült lakóingatlant szeretnénk most értékesíteni, melyet 2015-ben örököltünk. Tul.lapon szántó van feltüntetve, engedély gazdasági épületre van megadva, térképen sincs rajta. 65m2-es családi házról van szó, lakhatásra teljesen alkalmas, komfortos. Ha kérek rá fennmaradási engedélyt az értékesíthetőség érdekében, van rá esély, hogy visszabontathatják, vagy a 10éves elévülési idő "megvéd" ettől?
Bármely segítséget előre is köszönök!

nonolet # 2018.02.23. 12:42

A 10 év megvéd.

A fennmaradási azonban drága lesz és átépítéssel fog járni.

Hatósági bizonyítványt kérj

  • a létéről

és

  • a funkciójáról.

A hatósági alapján a földmérő felrajzolj a térképre.

- -

Minden 10 évnél régebbi építményről, építményrészről
ami
nincs a térképen kérj az építéshatóságtól
"Hatóság bizonyítvány"-t.

Amiben helyszíni szemle alapján igazolja, hogy

azok bizony ott vannak, fennállnak jelenleg és,

hogy

mi is azok funkciója jelenleg

A hatósági bizonyítvány "cél"-jaként
"az ingatlan nyilvántartásban való feltüntetést"-t
jelöld meg.

HA ez megvan, hívod földmérőt, aki felméri és felrajzolja őket a térképre.

  • -

Íme az ügymenet vázlata...
(vélhetően nem lesz sima ügy, arra készülj)

Építésügyi hatósági bizonyítvány kiállítása iránti kérelem.
http://kormanyablak.hu/…9/JEGYZ00014

"az építésügyi hatóság az Étv. 34. § (5) bekezdése céljából
a telken építmény meglétére vagy hiányára... hatósági bizonyítványt állít ki."

A hivatkozási alap...

(5) Az építésügyi hatóság jogszabályban meghatározott esetekben tény, állapot, egyéb adat igazolása céljából
az ingatlan adataiban bekövetkezett változásnak
a külön jogszabályban meghatározottak szerint
az ingatlan-nyilvántartásban történő átvezetéséhez !!!
helyszíni szemle alapján hatósági bizonyítványt állít ki.

  • -

HA ezt végig viszed, akkor nem kell fennmaradási eljárás.
Ennyi is elég a térképre felrajzoláshoz.

Kahneman # 2018.02.23. 13:01

Kedves Nonolet,
köszönöm a segítőkész tájékoztatást, igazán hálás vagyok! :-)

csibe1982 # 2018.02.28. 10:58

Tisztelt Szakértők!

Segítséget szeretnék kérni! Évekkel ezelőtt hibát követtünk el, mikor egy 22es előszobát hozzáépítettünk a kis parasztházunkhoz. Ennek kb 8 éve. Majd rá 3évre akartunk engedéllyel hozzáépíteni egy kis szobát.. igen ám de a tervező azt mondta hogy csak fennmaradásival tudjuk kitisztázni a dolgokat. ( akkor nem lett volna még túl sok időben lettünk volna. ) Jelenleg van egy 25 ös szoba és egy előszoba ami 22es és egy fedett terasz ami 2ös kb. Felülnézetből a ház alakja "kis túlzással" de ugyanaz mint az eredeti mert a hozzáépítés úgy történt.

Idáig nem zavart senkit.. most sem, de szeretnénk CSOK segítségével építkezni mivel 4 gyermekkel kinőttük a házat. A telek elbír még egy házat hátra a terv ez.
Kérdés: mi lesz az ügyintézés menete, elkerülhető e hogy "gond legyen ezekből az építésekből..." és ha igen mikor hogy működik? A 10 év elévülést nem várnánk meg, tehát ha most elkezdenénk építkezni mire számíthatunk és mi lenne a legjobb "rossz" ?