Tisztelt Ügyvéd Úr
Osztatlan közösbe van, 1 holt szántóföld tulajdonom, melyet művelni szeretnék. A földhivatalhoz be is adtam a kérelmet az ingyenes méréshez, de semmi válasz lassan 1 éve. Ezt a földemet ez egyik társtulajdonos, használja felfogta magának ez lesz, a 3-dik éve mióta megörököltem nem tudom használni nem is fizet, érte el nem adom neki, mert 20-ezret adna érte, de 0,5 milliót ér.
A jegyzőnél voltam semmit se mondott csak azt, amit a földhivatal, hogy sokan állnak sorba mérésre várva. Kiméretni sajna nem tudom annyi pénzem nincs.
A kérdésem a következő én személyesen fel e szólíthatom őt a közös tulajdon megosztásra?
És, ha felszólíthatom, és teszem, fel lekiabál (mert istenek hívják) nem egyezik bele a megosztásba (ezt meg rögzítem). Ebben az esetben ez egy 19/ha tábla, amit egyenletesen bevet, kukoricával ebben az én részem nem tudni hol van mivel nincs megosztva. Kikaszálok, belőle 1 holdat akkor ez jár e valami jógi következménnyel?
Válaszát előre is köszönöm?
Földhasználati jog
Tisztelt Ügyvéd Úr!
Én is hasonló cipőben járok, mint az előbbi hozzászóló. Azzal a különbséggel, hogy a végrehajtást követő árverésen megvásárolt földterület haszonbérlettel terhelt. Ez estben a tulajdonosváltás következtében nem szűnik meg automatikusan? Milyen módon lehetne megszerezni a földhasználatot?
Segítségüket előre is köszönöm.
Azt még elfelejtetten írni, h akinél az APEH végrehajtott, az nem cég, hanem természetes személy.
A segítséget köszönöm.
Az a szívességi földhasználat, amelyet az előző tulajdonos engedett, az ő tulajdonjogával megszűnt: nemo plus iuris.
HA be is jegyezték ezt a földhasználati jogot, akkor azért közöld vele ezt a tényt, és egyúttal töröltesd.
Jut eszembe: miért enged valaki határozott - és hosszú - időre ingyenes földhasználatot? Nem csoda, hogy tönkrement...
Azért szűnt meg, mert már nem a tulajdona?
Vagy a végrehajtási eljárással összefüggésben?
És kinek kell kezdeményezni a földhasználat törlését?
A gyors választ köszönöm.
Már meg is szűnt.
Sziasztok!
Az lenne a kérdésem, hogy ha egy végrehajtás során vásároltam egy termőföldet és ezzel a tulajdonjogot megszereztem, akkor mi módon tudom magamat földhasználóként is bejegyeztetni?
A szituáció az, hogy akinél végrehajtottak ( az előző tulajdonos) még jóval az árverés előtt szívességi földhasználat jogcímen oda adta a földet valakinek 2020-ig. Meg lehet valahogy szüntetni ezt a földhasználatot?
A segítséget előre is köszönöm.
tehát, ha lejár a földhasználati szerződés
újat kell kötni a földterület tulajdonosával
vagy meghosszabbítani a korábbit
bontásról, megvételre való felkíválásról törvényi vagy szerződési rendelkezés hihányában nem kerülhet sor
ilyen szerződéses pont hiányában fennmarad az épület a szerződés lejártát követően is
fontos, hogy nem ez a fh-i szeződés biztosítja konkrétan a földhasználati jogot tulajdonképpen
hanem a már meglévő ingatlan-nyilvántartási bejegyzés
ami addig illeti meg felépítményt
amíg az áll
ezt mondja a Ptk.
A földhasználat
155. § Ha az épület tulajdonjogát az építkező szerzi meg [97. § (2) bek., 137. § (2) bek.], az épület tulajdonosát az épület fennállásáig a földre (földrészletre) használati jog illeti meg.
156. § (1) A megállapodáson vagy bírósági határozaton alapuló földhasználati jogánál fogva az épület tulajdonosa jogosult a föld (földrészlet) használatára és hasznai szedésére, valamint köteles viselni az ennek fenntartásával járó terheket.
(2) Az épület tulajdonjogának örökléssel vagy átruházással történő megszerzése esetén az épület új tulajdonosát a földhasználati jog változatlan feltételekkel illeti meg.
Igen, önálló hrsz-on van az építmény, azonban a problémánk hogy a szerződés nem rendelkezik arról, hogy mi történik az épülettel akkor amikor a megálapodás hatályát veszti.. Tehát nincs benne az pl. hogy a 20 év letelte után, ha nem tudnak megállapodni a felek, akkor eredeti állapotában kellene visszaadni a földterületet. Semmi utalás nincs benne arra hogy mi lesz ha lejár ez a 20 év...
Ha jól értem akkor végülis ebbe csak akkor lehet belemenni ha a föld tulajdonosával is meg tudunk állapodni, illetve ki tudjuk egészíteni a korábbi megállapodást...?
Valószínűleg önálló hrsz.-on van az épület és a földhasználati jog is be van jegyezve az ing-nyilvánt.-ban.
Elvileg a földhasználati jog addig illeti meg a felépítmény mindenkori tulajdonosát a földterületre, amig fennáll a felépítmény.
A földhsználati szerződésnek azonban van időtartama, időbeli hatálya - vagyis ténylegesen addig állhat fenn a felépítmény.
A földhasználati szerződésben olvasható, hogy mi lesz akkor, ha lejár a szerződés ÉS HOGY HA AKKOR NEM TUDNAK MEGÁLLAPODNI A FELEK mi is lesz a felépítmény sorsa (bontás pl. általában).
Vagyis a feltett kérdésre az egyedüli választ a hatályos földhasználati szerződés adja meg.
Az autómosó korábbi (ill. még jelenlegi) tulajdonosa és a földterület tulajdonosa között megkötött földhasználati szerződés téged fog kötni, mint földhasználót, ha megveszed a felépítményt (szerődéses jogutódlás).
Önálló helyrajzi számon van az épület?
Kedves válaszadók!
Egy kis segítséget szeretnék kérni, szerződéssel alapított földhasználati joggal kapcsolatban.
Egy autómosót szeretnénk vásárolni, az épület maga az eladó tulajdonában van (földhivatalban bejegyezve), azonban a földre amelyre felépítették csak 20 éves földhasználat illeti meg a mosó mindenkori tulajdonosát.
A földhasználati szerződés nem rendelkezik az építmény sorsáról a 20 év letelte után. A földterület tulajdonosa magánszemély, nem állami terület.
A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben a szerződés lejárta után mi történik az építménnyel? A földtulajdonosnak meg kell vásárolnia? Vagy az építmény tulajdonosának kell önköltségen lebontania? (persze abban az esetben ha nem hosszabbítják meg a földhasználati jogot...)
Köszönöm előre is a válaszokat!!
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02