Közös tulajdon megszüntetése.


Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.10. 18:22

Én csak kérdeztem. :)
De ha már te is rákérdeztél, akkor az a véleményem, hogy egy házassági vagyonjogi perben - mint bármely más vagyonjogi perben - lehet úgy igényt érvényesíteni, hogy attól még nem veszted el a jogodat a nem érvényesített igények későbbi felvetésére.
De kíváncsian várom a kolléga indoklását.

valoapa # 2011.11.10. 14:57

Kedves topli, tudtommal a bank hozzájárulása ilyenkor többnyire azzal is jár, hogy újból át kell esnie a hitelbírálaton a hitelben maradó adósnak.

valoapa # 2011.11.10. 14:55

Kedves Kovács_Béla_Sándor, akkor lehetséges külön az ingó vagyon megosztását kérni?

ObudaFan # 2011.11.10. 13:48

Ahhoz a bank hozzájárulása is kell. ügyvédhez kell fordulni, már csak azért is, mert az ingatlanra tulajdonjogát érintő bármilyen szerződés elkészítéséhez szükség van ügyvédre.

topli # 2011.11.10. 13:14

Tisztelt Fórumozók.
Egy kis segítség kellene nekem vagyis információ, hogy hogyan kezdjek neki a dolgoknak.
A történetem a következő: volt élettársammal közösen vettünk lakást hitelre, különváltunk és szeretnék lemondani a részemről fele fele arányban vagyunk tulajdonosok. Ajándékozási szerződére gondoltam, mert úgysem tudna nekem egy forintot sem fizetni meg nem is akarok én tőle semmit sem. Milyen úton módon történik ez? Hova forduljak? Ha lemondok a részemről akkor a banknál sem fogok szerepelni mint adóstárs?
Segítségeteket előre is köszönöm .

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.09. 14:13

Ez miből következik, Kolléga úr?

ObudaFan # 2011.11.09. 10:47

Ha házassági vagyonjogi perről van szó, azt a teljes vagyonra kell megindítani.

valoapa # 2011.11.09. 10:37

Sziasztok!

Kötelező egy időben az összes közös tulajdon megszüntetését kérni, vagy lehet csak egy részére pert indítani?

(Házastársi vagyonközösségből "maradt" közös ingósággal kapcsolatban kérni akarom, viszont az ingatlannal kapcsolatosan már csak az illetékfizetési kötelezettség miatt sem)

Sherlock # 2011.11.06. 10:16

Bírósághoz kell fordulni, kérve a közös tulajdon megszüntetését.

jnh2 # 2011.11.06. 09:31

Szép napot!
Olyan problémával fordulok önhöz, hogy van egy közös tulajdonú ingatlanunk 50% az édesanyám után megoszlik a testvérem és köztem és az édesapámnak haszon élvezeti joga van rajta (mi teljesen egységesen probléma nélkül gondolkodunk a dolgokról) a másik 50% az édesanyám testvéré. Mi szeretnénk eladni az ingatlant mert csak romlik az állaga és megy tönkre, valamint nekem szükségem lenne az ebből származó összegre. Sajnos az édesanyám testvérének egyáltalán nincs szüksége rá, hogy eladjuk. Sőt ami nekünk jó lenne azt biztos megakadályozná. Az ingatlant olyan magas áron hirdeti direkt amiért biztosan nem veszi meg senki. Ilyen esetben lehet-e valamit tenni vagy sem? Nem szeretnék addig várni míg teljesen elértéktelenedik.
válaszára várva köszönettel :
jnh2

Kovács_Béla_Sándor # 2011.11.03. 21:21

Nincs. Ahhoz jogellenes magatartás kellene - ráadásul a kár sem egyértelmű.

zsozsa # 2011.11.03. 18:04

Üdv mindenkinek!
Anyósommal közösen vettünk 3 éve 1 házat 50-50%-os tulajdonhányaddal.Pár hónapra rá beperelt közös tulajdon megszüntetése címen.Nem szeretnénk eladni az ingatlant mert jelenlegi árak mellett a vételárhoz és az azóta általunk ráfordított összeghez képest több milliót buknánk.Anyósom árverezéssel fenyegetőzik.Árvereztetheti-e ha Mi nem egyezünk bele? Mi szeretnénk ha az eladásból származó kárunkat megtérítené.Van-e esélyünk erre?

dorka11 # 2011.10.30. 21:41

Szép estét!

Kovács Béla Sándor!

"A vevő vegye meg a többi tulajdonostárs tulajdoni hányadait, és ő kérje a közös tulajdon megszüntetését ugy, hogy magához váltja a maradékot".

Ebben az esetben a vevő (felperes) nem vádolható joggal való visszaéléssel? (Uj emberként lép a perbe, és egyuttal követeléssel áll elő.)

Kérdezem tőled tovább, hogy mi történik abban az eseben, ha az ingatlan első és második árverésen sem kel el. Addig folytatják, amig valaki meg nem veszi? Ahány árverést bonyolitanak le, annyiszor kell fizetni?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.30. 10:17

Igen. De a házasság felbontása nem jár szükségszerűen az ingatlan közös tulajdonának a megszüntetésével. Azt külön kérni kell.

Ötvenhatos # 2011.10.30. 10:15

Tisztelt Ügyvéd Úr!

1996 januárban önkormányzati lakás főbérlő egyenesági leszármazottaiként testvéremmel 50-50 % tulajdoni arányban lakóingatlant vásároltunk. A vásárlás feltétele volt, hogy CSAK a bentlakó főbérlő, illetve egyenesági leszármazottja élhet ezen vásárlási forma lehetőségével.
Az adásvételi szerződés megkötésekor házassági kötelékben éltem, ami mára megromlott. Kérdésem, ezen speciális lakásvásárlási esetben is megilleti-e házastársamat a szerzett ingatlanban 50 %-os tulajdonrészem fele, azaz 25 %-a? Sem az adásvételi szerződésben, sem földhivatali tulajdoni lapon nem szerepel. Milyen megváltási kötelezettségem támadhat emiatt válás esetén?
Köszönettel: Ötvenhatos.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.27. 13:04

Akkor hibás az eljárás. Úgy értem, rossz utat választottatok. A vevő vegye meg a többi tulajdonostárs tulajdoni hányadait, és ő kérje a közös tulajdon megszüntetését úgy, hogy magához váltja a maradékot.

kpax # 2011.10.27. 11:54

Köszönöm a választ.
vevő van, ügygondnokos tulajjal megegyezés nincs, a rezsi ktg-ek meg egyre nőnek, egyenes arányban az idegbajjal.
További szép napot!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.27. 11:33

Nyilván a kikiáltási ártól függ, és természetesen nem árt, ha magad is próbálsz vevőt találni. (Mondjuk, ha lenne vevő, akkor eléggé felesleges vállalni a végrehajtás költségeit.)

kpax # 2011.10.27. 11:27

Szeretek meglepődni, köszi.
Az ilyen árverésekről ki tud, vagyis reális esély van-e rá, h elkeljen? Vagy ha odáig jutunk, nekem kell hirdetni, h ekkor meg ekkor, itt és ittt árverés lesz?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.27. 10:45

Meg fogsz lepődni: elárverezik. A befolyt összegből levonják a végrehajtás még meg nem előlegezett díját, a többit szétosztják.

(A per költségeinek a megfizetésére ettől függetlenül fognak kötelezni benneteket, azt akkor is meg kell fizetni, ha soha nem kel el az ingatlan.)

kpax # 2011.10.27. 10:13

Üdvözlök mindenkit!
Közös tul. meszüntetése iránti perem van folyamatban, 7 tulajd. van, az egyik részére ügygondnokot kellett kirendelni(külföldön van). A másik 6ember árverést kért az előző tárgyaláson. A kérdésem az lenne, h a következő tárgyaláson, ha az ügygondnok is árverést kér,(mást gondolon nem fog) hogy folytatódik tovább az ügy? Mi az általános menete a közös tul. árverés útján történő megszüntetésének, és pénzben, időben mire lehet számítani? Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.27. 06:34

A házassági életközösség fennállása alatt szerzett vagyon közszerzeményi jellege mellett vélelem áll; a vélelem megdönthető, de annak kell bizonyítania, aki a különvagyonra hivatkozik.

Mind közönségesen: annyiból, amennyit elmondtál, ez egyértelműen közös. Azzal a nem is apró, és nem is csak megfogalmazásbeli különbséggel, hogy nem "igényt tarthat", hanem egyszerűen ő az 1/4 tulajdonos. Most is.

manocs.ka # 2011.10.27. 06:18

Tisztelt Fórumozók!

Házasságom évei alatt külön élő öcsémnek segítettem megvásárolni egy önkormányzat által jutányos áron felajánlott lakást, ezzel a lakás tulajdonjogát 50%-ban megszereztem. A tulajdoni lapon öcsém és én 50-50%-ban lettünk tulajdonosok.
Kérdésem, hogy házasságom felbontása, és a házastársi tulajdonközösség megszüntetése esetén párom igényt tarthat-e az 50%-os tulajdonjogom felére öcsém lakásában? A tulajdoni lapon szereplő nevek döntenek ebben az esetben, vagy közös szerzeménynek számít az 50%-os lakástulajdon? Válaszukat előre is köszönöm!
manocs.ka

manocs.ka # 2011.10.27. 06:11

Tisztelt Fórumozók!

Házasságom évei alatt külön élő öcsémnek segítettem megvásárolni egy önkormányzat által jutányos áron felajánlott lakást, ezzel a lakás tulajdonjogát 50%-ban megszereztem. A tulajdoni lapon öcsém és én 50-50%-ban lettünk tulajdonosok.
Kérdésem, hogy házasságom felbontása, és a házastársi tulajdonközösség megszüntetése esetén párom igényt tarthat-e az 50%-os tulajdonjogom felére öcsém lakásában? A tulajdoni lapon szereplő nevek döntenek ebben az esetben, vagy közös szerzeménynek számít az 50%-os lakástulajdon? Válaszukat előre is köszönöm!

manocs.ka

manocs.ka # 2011.10.27. 06:08

Tisztelt Fórumozók!

Házasságom évei alatt külön élő öcsémnek segítettem megvásárolni egy önkormányzat által jutányos áron felkínált lakást, ezzel a lakás tulajdonjogát 50%-ban megszereztem. A tulajdoni lapon öcsém és én 50-50%-ban lettünk tulajdonosok.

Kérdésem, hogy házasságom felbontása, és a házastársi tulajdonközösség megszüntetése esetén párom igényt tarthat-e az 50%-os tulajdonjogom felére öcsém lakásában? A tulajdoni lapon szereplő nevek döntenek ebben az esetben, vagy közös szerzeménynek számít az 50%-os lakástulajdon? Válaszukat előre is köszönöm!
manocs.ka