Közös tulajdon megszüntetése.


estamas # 2013.06.15. 19:56

Tisztelt Ügyvéd Úr!
20 éve örököltem egy lakás 1/3-as részért. A nagybátyám a másik tulajdonos, ő lakja egyedül azóta is. Az örökléskor a lakás felújított állapotú volt. 15 éve nem jártam a lakásban, nem zavartuk a másik tulajt a bennlakásban. Most azonban kiderült, hogy a lakásban állati körülmények között él, a lakást lepusztította, gyakorlatilag olyan állapotba került az ingatlan, hogy az ingatlanos szakember szerint talán a felét éri az átlagos piaci értéknek.
Szeretnénk a közös tulajdon megszüntetését. Tudjuk, hogy erre vonatkozóan keresetet kell benyújtani a bírósághoz. Hogyan bizonyítható és érvényesíthető az esetleges megváltásban, vagy esetleges közös értékesítés esetén a lakás, illetve a tulajdonhányadom jelentős értékcsökkenése, amely kizárólag a bennlakó tulajdonos terhére róható? Vagy pl. kötelezhető - addig is - fizetésre a bennlakó tulajdonos a bennlakásért?

Anna301 # 2013.06.21. 17:14

Szeretnék érdeklődni, tanácsot kérni az adott ügyben: hova tudok segítségért fordulni:

Adott egy közös lakás, amely 1/2-1/2 részben két emberee, akik 7 éven keresztül élettársak voltak.

A kapcsolat megromlott, és az egyik fél elköltözött önként, de visszajárt a lakásba szó nélkül elvitt dolgokat (lakáskulcsot), és a másik félel több összeget fizetett (töblethasználati , albérleti díj) címszóval, mivel ő ne mvolt hajlandó rendesen fizetni a hitelt, attól függetlenül, hogy egyetemlegesen kell fizetni.

Kérdem én ez jogos volt vagy sem?

Aztán a folyamatos zaklatás miat kénytelen voltam elköltözni, a lakás üresen áll, mert nem hajlandó semmerre lépni.

A hitelt 100%-ig én fizetem, az lenne a kérdésem, ha vissza akarom kapni az általam kifizetett összeg felét, mi módon tudom, uh hogy a lakás megmaradjon?

vagy ha nem tudom visszaszerezni akkor akkor távol tudom-e tartani a lakástól valamilyen intézkeddésel, amig nem fizet, hogy kiadhassam esetleg a lakást?

Illetve mivel ne mértek hozzá csak kérdezem, lakáshasználati díj kifizetésének minősül, az hogy én jó ideje többet fizetek ő pedig semmit,

judit1951 # 2013.07.01. 15:24

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Tanácsot szeretnék kérni.
2 éve elhagytam alkoholista férjemet.Fele lakás a nevemen van,37 éve vagyunk házasok.Házasságomat nem akarom felbontani,mivel rettegek még a gondolatától is,hogy találkozzam vele.Felköltöztem a fővárosba,albérletben élek,mondhatni máról-holnapra.
Kérdésem,hogy válás nélkül van-e lehetőség,hogy az engem illető rész árát megkapjam,tudják-e arra kötelezni a férjemet,hogy kifizessen és általában ezt milyen határidővel szokták megítélni.
Köszönöm előre is a válaszukat.
További sikeres munkát kívánok!

dorka11 # 2013.07.02. 18:03

T. ObudaFan!

Közös tulajdont megszüntető elsőfoku eljárás határozatának megfellebbezésére készülök.

Első körben az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni:

1./ A másodfokra (itélőtábla?) benyujtásra keülő iratnak milyen cimet kell adni? Fellebbezési kérelem, vagy Fellebbezési kereset?

2./ A fellebbezésben jogszabálysértésre kell hivatkozni?

3./ Jól értelmezem-e a Pp.196.§(1)bekezdés b./ pontjában irtakat, miszerint a fellebbezést saját kezüleg kell irni, illetve ha géppel irom, akkor két tanu szükséges?

Válaszodat előre is köszönöm.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.07.02. 18:59
  1. Megfellebbezem. Fellebbezést nyújtok be.
  2. Jogszabálysértés történt?
  3. Ítélőtábla előtti fellebbezés ügyvédkényszeres.
Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.07.02. 19:15

zsuzsa67

Kérheted a közös tulajdon megszüntetését.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.07.02. 19:18

estamas

A bentlakásért nem kérhetsz díjat.

Az ingatlan karbantartásának felét követelheted a tulajdonostárstól, azonban át kell gondolnod, hogy mit, mennyit érdemes a lakásba belefektetni és abból mi térül majd meg.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.07.02. 19:20

Anna

Fordulj ügyvédhez.

Nem jár lakás(többlet)használati díj a másik félnek.

Egyformán vagytok kötelesek a hitelt fizetni.

ObudaFan # 2013.07.02. 19:28

dorka11

Ha törvényszék járt el elsőfokon, akkor az illetékes ítélőtáblához lehet fellebbezni, ahol a jogi képviselet kötelező, így ebben az esetben a jogi képviselő nélkül beadott fellebbezésedet hivatalból el fogják utasítani.

dorka11 # 2013.07.02. 19:42

T. ObudaFan!

Elsőfokon egy városi járásbiróság járt el, nem törvényszék. Akkor ezek szerint nem az Itélőtábla fog eljárni másodfokon, hanem egy másik biróság. A perben csak pár milliós a megváltási ár.

Tehát a kérdések:

1./ A másodfokra benyujtásra kerülő iratnak milyen cimet kell adni? Fellebbezési kérelem, Fellebbeszési kereset?

2./ A fellebbezésben jogszabálysértésre kell hivatkozni, vagy elég, ha a határozatban foglaltakra leirom, hogy mivel nem értek egyet, álláspontomat megindokolom, illetve kérem, hogy a másodfoku biróság az elsőfok döntését helyezze hatályon kivül, és az első fokot uj eljárásra és uj határozat meghozatalára utasitsa?

3./ Jól értelmezem-e a Pp.196.§(1)bekezdés b./ pontjában irtakat, miszerint a fellebbezést saját kezüleg kell irni, illetve ha géppel irom, akkor két tanu szükséges?

A választ előre is köszönöm.

ObudaFan # 2013.07.02. 21:57
  1. Fellebbezés.
  2. Elég, bár láttam már olyan véleményt (amivel nem értek egyet, de a Pp. szó szerinti értelmezéséből levezethető), hogy elsődlegesen mindenképpen megváltoztatást kell kérni, másodlagosan lehet hatályon kívül helyezést.
  3. Jól.
credit # 2013.07.03. 08:08

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Társasházban és az egyik épületében lévő közös tulajdonomat akarom megszüntetni, ahol tekintélyes összegű közös tulajdonnal rendelkezem. Az én saját tulajdonú lakásom a Th másik épületében van, ami „alapozástól a tetőhéjalásig, mint egylakásos épület”- ként van nyilvántartva
Hol kezdjem, hol kezdhetem, ha csak 7 %a-nyi szavazati joggal rendelkezem, közgyűlésre napirendi pontként ezek után föl sem veszik, / a többi tulajdonos egyike sem akarja, hisz fizetni kellene, stb./ így még jogorvoslati lehetőségem sincs.

dorka11 # 2013.07.03. 18:39

T. ObudaFan!

"Elég, bár láttam már olyan véleményt (amivel nem értek egyet, de a Pp. szó szerinti értelmezéséből levezethető), hogy elsődlegesen mindenképpen megváltoztatást kell kérni, másodlagosan lehet hatályon kívül helyezést."

Megváltoztatni csak akkor tudná a másodfok az elsőfok határozatát, ha uj szakértőt rendelne ki. Olvastam egy korábbi hozzászólásodat, melyben azt irtad valakinek, hogy a másodfok csak nagyon ritkán folytat le bizonyitási eljárást, inkább visszaküldi az ügyet az első foknak.

Fentiek alapján mit javasolsz, - megváltoztatást vagy hatályon kivül helyezést kérjek?

Kell-e a fellebbezéshez valamit csatolni? Gondolok itt friss tul.lapra, a szakvélemény aggályosságát bizonyitó beadványomra, melyben az uj szakértő kirendelésére tett biz.inditványomnak a biró nem adott helyt., stb. Megjegyzem: ezek mindegyike a peranyagban egy példányban megtalálható.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.07.03. 18:45

credit

Minden tulajdonostársnak írjál, hogy el kívánod adni és nyilatkozzanak, hogy meg akarják-e vásárolni.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.07.03. 19:31

Nem eladni akarja, hanem "kilépni" a társasházból.

dorka11 # 2013.07.04. 18:39

T. ObudaFan!

"Elég, bár láttam már olyan véleményt (amivel nem értek egyet, de a Pp. szó szerinti értelmezéséből levezethető), hogy elsődlegesen mindenképpen megváltoztatást kell kérni, másodlagosan lehet hatályon kívül helyezést."

Megváltoztatni csak akkor tudná a másodfok az elsőfok határozatát, ha uj szakértőt rendelne ki. Olvastam egy korábbi hozzászólásodat, melyben azt irtad valakinek, hogy a másodfok csak nagyon ritkán folytat le bizonyitási eljárást, inkább visszaküldi az ügyet az első foknak.
Fentiek alapján mit javasolsz, - megváltoztatást vagy hatályon kivül helyezést kérjek?

Kell-e a fellebbezéshez valamit csatolni? Gondolok itt friss tul.lapra, a szakvélemény aggályosságát bizonyitó beadványomra, melyben az uj szakértő kirendelésére tett biz.inditványomnak a biró nem adott helyt., stb. Megjegyzem: ezek mindegyike a peranyagban egy példányban megtalálható.

MajorDomus # 2013.07.04. 20:20

Az meg,másképpen nem megy

dorka11 # 2013.07.04. 21:44

"Az meg,másképpen nem megy"

Ez hogy értendő? Kinek szól a válasz?

credit # 2013.07.05. 07:46

Kovács_Béla_Sándor
„ - Nem eladni akarja, hanem "kilépni" a társasházból.”-
IGEN! A KÖZÖS TULAJDONT SZERETNÉM MEGSZÜNTETNI ABBAN AZ ÉPÜLETBEN, amit nem használhatok, Ők használják, a Th alakítás feltétele volt annak idején, hogy ezt a másik akkor már saját tulajdonú épületet is csatolhassák a Th-hoz, mert a telektulajdon kellett nekik.
Kérnék szépen valami tanácsot is a problémára. Ami ez volt:
"Társasházban és az egyik épületében lévő közös tulajdonomat akarom megszüntetni, ahol tekintélyes összegű közös tulajdonnal rendelkezem. Az én saját tulajdonú lakásom a Th másik épületében van, ami „alapozástól a tetőhéjalásig, mint egylakásos épület”- ként van nyilvántartva Hol kezdjem, hol kezdhetem, ha csak 7 %a-nyi szavazati joggal rendelkezem, közgyűlésre napirendi pontként ezek után föl sem veszik, / a többi tulajdonos egyike sem akarja, hisz fizetni kellene, stb./ így még jogorvoslati lehetőségem sincs."
A fönt leírtakból talán az tűnik ki, hogy milyen „rosszindulatú” vagyok, de ez korán sem így van. Állandóan és visszaélésszerűen zaklatásnak vagyok kitéve, abból a szempontból, hogy amit én használok a közösből /Ők nem használják/ a speciális helyzetből adódóan azért én fizessek, ami az én saját tulajdonom, és netán mindenki érdekét szolgálja, képviseli, az természetes, stb.
Olyan megoldások érdekelnének, amik a közös tulajdon megszüntetése iránti követelésre is irányadóak, pl.
Hogy senkit sem lehet arra kényszeríteni, hogy azt fenntartsa akarata ellenére
A tisztességesség elve,
A kölcsönös együttműködés hiánya,
Közös megegyezéstől teljes elzárkózás, pl. önálló telekkialakításhoz, akár beszámítva a közös tulajdonrészeket,
Hogy most is úgy értékesíti egy tulajdonos több lakását, /előzőekhez hasonlóan/ hogy a vevők nem is tudnak az épületben lévő, még egy külön tulajdonjogról, /alapító okiratot nem ad, nem kötelessége, stb./
Az elvárhatóság elve,
Valamint bármilyen más lehetőség igénybevétele érdekelne.

dorka11 # 2013.07.05. 17:47

T. ObudaFan!
"Elég, bár láttam már olyan véleményt (amivel nem értek egyet, de a Pp. szó szerinti értelmezéséből levezethető), hogy elsődlegesen mindenképpen megváltoztatást kell kérni, másodlagosan lehet hatályon kívül helyezést."

Megváltoztatni csak akkor tudná a másodfok az elsőfok határozatát, ha uj szakértőt rendelne ki. Olvastam egy korábbi hozzászólásodat, melyben azt irtad valakinek, hogy a másodfok csak nagyon ritkán folytat le bizonyitási eljárást, inkább visszaküldi az ügyet az első foknak.

Fentiek alapján mit javasolsz, - megváltoztatást vagy hatályon kivül helyezést kérjek?

Kell-e a fellebbezéshez valamit csatolni? Gondolok itt friss tul.lapra, a szakvélemény aggályosságát bizonyitó beadványomra, melyben az uj szakértő kirendelésére tett biz.inditványomnak a biró nem adott helyt., stb. Megjegyzem: ezek mindegyike a peranyagban egy példányban megtalálható.

dorka11 # 2013.07.08. 18:11

T.ObudaFan!

Kérnék választ a 2013.07.05.-i bejegyzésemre.

Köszönöm előre is.

dorka11 # 2013.08.07. 17:49

Szép estét mindenkinek!

Szeretnék választ kapni az alábbi kérdésre:

Polgári perben I.foku itélet elleni fellebbezéssel együtt Kereseti kérelmet is be kell nyujtani?

Azt szeretném, ha a másodfok az elsőfoku biróság döntését megváltoztatná/hatályon kivül helyezné, és az első fokot uj eljárásra kötelezné.

A választ előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.08.07. 17:54

Nem világos a kérdés. De ha azt kérdezed, akkor a fellebbezésben konkrétan elő kell adni, hogy az első fokú ítélet megváltoztatását mennyiben és hogyan kéred.
Arra azért nem árt figyelni, hogy a másodfok a fellebbezést a fellebbezési kérelem keretei között bírálja el. Ergo ha elszúrod a kérelmet, akkor az el van szúrva.

dorka11 # 2013.08.07. 18:21

Értem.

Azt tervezem irni, hogy az elsőfoku itélet megváltoztatását elsődlegesen akként kérem, hogy a másodfoku biróság rendeljen el uj bizonyitási eljárást uj szakértő kijelölésével. Másodlagosan: az elsőfok döntését helyezze hatályon kivül, az elsőfoku biróságot kötelezze uj eljárásra, uj itélet meghozatalára.

Ez igy jó?

Köszönöm a választ előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.08.08. 06:16

A másodlagos kérelmed valójában inkább hatályon kívül helyezés és további bizonyítási eljárás lefolytatására utasítás.

De ahogy gyakran előfordul, te sem az érdemi kérdést tetted fel. Attól, hogy a fellebbezési kérelmed konkrét, még elmeszelhetik, ha érdemben nincs keresnivalód.

Indítványoztad az első fokú eljárásban az új szakértő kirendelését? Mivel indokoltad? Mivel indokolta a bíróság a bizonyítási indítvány elutasítását.