kié az oszlopsáv


Amalia # 2024.08.07. 03:34

Tisztelt Jogi Fórum!

60 évvel ezelőtt örökhagyóm megbízásából a szomszéd kerített azon az oldalon, ahol a mi kötelességünk és jogunk kerítést létesíteni. A szomszéd az oszlopokat a saját térfelére tette (azoknak felénk kellene lenniük).

35 évvel ezelőtt az elhasználódott kerítést lebontottuk, az oszlopok maradtak. A mi általunk vásárolt új oszlopok a régiek közé kerültek, egy régi, egy új. A dróthálót is én rakattam fel, a háló a mi oldalunkon van.

Bonyolítja a helyzetet, hogy a háló vonala kicsit beljebb van a mi rovásunkra.

Kié az oszlopok által elfoglalt sáv?

Az egész kerítés az enyém lett a fentiek alapján? (Hogy az örökhagyóm kifizette anno az oszlopokat, már nem tudom bizonyítani).

Ha egy oszlop eltörik, kinek a joga és kötelessége azt kicseréltetni?

Be kell, hogy engedjen a szomszéd a területére, hogy kicseréljem a törött oszlopot?

drbjozsef # 2024.08.07. 07:32

Amalia,

Főszabályként az OTÉK szerint kerítést építeni nem kötelező. Azt előírhatják helyi szabályok, ha kötelező, akkor az OTÉK szabályai szerint kell építeni.

60 évvel ezelőtt örökhagyóm megbízásából a szomszéd kerített azon az oldalon, ahol a mi kötelességünk és jogunk kerítést létesíteni. A szomszéd az oszlopokat a saját térfelére tette (azoknak felénk kellene lenniük).
Ez így nem pontos. Ha az az oldal, ahol nektek kötelességetek építeni (mert kell építeni a HÉSZ szerint), akkor közös megegyezéssel az kerülhet a telekhatárra. Ugyanakkor joga mindenkinek van kerítést építeni ha akar, közös megegyezés híján teljes egészében a saját telekre építve.

35 évvel ezelőtt az elhasználódott kerítést lebontottuk, az oszlopok maradtak. A mi általunk vásárolt új oszlopok a régiek közé kerültek, egy régi, egy új. A dróthálót is én rakattam fel, a háló a mi oldalunkon van.
Ha a szomszéd a saját telkére építette, akkor az a kerítés az ő tulajdona, ahhoz nem is nyúlhattatok volna - hiszen te nem építhetsz semmit a szomszéd telkén jogszerűen. Hogy lehet a háló a te oldaladon, ha az oszlopok a szomszéd telkén állnak? Úgy érted, hogy az oszlopnak a felétek eső oldalán van?

Bonyolítja a helyzetet, hogy a háló vonala kicsit beljebb van a mi rovásunkra.
Kicsit? Kinek a telkén?

Kié az oszlopok által elfoglalt sáv?
Azé, akinek a telkén állnak. Mert az ő telke. Kié az oszlopok? Ez már érdekesebb kérdés, hiszen ha jól értelek, te építetted, de a szomszéd telkére, de ő ez ellen 35 éve nem szólalt fel.

Az egész kerítés az enyém lett a fentiek alapján?
Ha a te építetted, a tied. De a szomszéd követelheti, hogy vidd a telkéről, és építsed fel a saját telkeden. Vagy, ha neked kötelességed építeni, akkor esetleg a telekhatárra helyezd át.

Ha egy oszlop eltörik, kinek a joga és kötelessége azt kicseréltetni?
Joga azé, aki a tulajdonosa. Kötelessége azé, akinek azt az OTÉK előírja, ha jól értelek, az is te vagy.

Be kell, hogy engedjen a szomszéd a területére, hogy kicseréljem a törött oszlopot?
Ha a telekhatáron állna, és máshogy nem oldható meg valamilyen okból a csere, akkor igen : Ptk. 5:25.§
De ha eleve az egész az ő telkén áll? Akkor is, de mondom : követelheti, hogy helyezd át a telekhatárra, ne javítgasd.