Ingatlan adás / vétel


monalisa1 # 2010.05.09. 18:00

Ha az eladó hibájából nem tudsz beköltözni kötbért kérhetsz - már amennyiben ez az adásvételi szerződésben ki volt kötve.

Ha az eladó hibájából nem tudsz beköltözni és emiatt károd keletkezik, megtérítését követelheted az eladótól. (Legsimább formája ha a letétbe helyezett összegből levonásba helyezed az igazold összegű károdat.)

ml.

monalisa1 # 2010.05.09. 18:06

Ordune

Fordulj ügyvédhez, írjon levelet az építtetőnek - megfenyegeti perrel, felszámolással. A kötbér is jár ha a szerződésben ki volt kötve.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Ordune # 2010.05.09. 18:37

Kedves Lisa!

Köszönöm, már megtettem. A jövő héten megy is a levél, csak gondoltam hátha tudnék kapni valamiféle plusz ötletet.
A baj az, hogy a felszámolást elég, ha vitatják és, akkor már semmi sem lesz belőle.
Abban az esetben, ha perre kerül a sor, akkor az akár évekig is elhúzódhat, és mire ítélet lesz belőle, addigra ki tudja mi lesz a céggel.

Már a feljelentés is eszembe jutott ismeretlen tettes ellen, sikkasztás, hűtlen kezelés bűntettével, hátha így megijednek, de az ügyvédem szerint ez nem állja meg a helyét.

Üdv,
Ordune

K. Éva # 2010.05.09. 18:45

Köszönöm a hozzászólásokat!
A helyzet az, hogy az eladó átadta a lakást, tehát elvileg be tudnék költözni. Mivel ő állítólag egy új ingatlant akar(t) vásárolni, mely még nincs kész, így nincs hová bejelentkeznie (legalábbis erre hivatkozik). Van egy egyéni vállalkozása is, amelyet szintén nem jelentett ki határidőig az ingatlanból. Az adásvételi szerződésben ki volt kötve, hogy 2010. április 30-ig mindenkit és mindent kijelent a lakásból.
Ezt nem tette meg, ezért a nyilatkozatot nem írtam alá a letéti összeg feloldására vonatkozólag.
Meddig érdemes ezzel várni, illetve hogy lehet kötelezni, hogy jelentkezzen ki végre?
Milyen közigazgatási hatóságnál adnak arról felvilágosítást, hogy nincs senki bejelentkezve az ingatlanomba? Engem valójában az érdekel, hogy ott ne legyen bejelentve senki más rajtam kívül.
Ha nem teszi meg még bizonyos "türelmi" időig (belátásom szerint mondjuk pl. 1-2 hét), akkor hová lehet ez ügyben fordulni?
K. Éva

monalisa1 # 2010.05.09. 19:38

Ha az adásvételi szerződéssel, valamint a tulajdoni lappal tudod bizonyítani, hogy már te vagy a lakás tulajdonosa, akkor az okmányirodán símán kiírathatod a vállalkozásával együtt.

Amúgy bírtokháborítás végett az önkormányzat szabálysértési csoportjához lehet panasszal fordulni, és ha úgy látják elkezdik bírságolni.

Mire egy új lakásra a használatbavételi engedélyt kiadják, az nem 1-2 hét.

Jelenkezzen be a szülei/ismerőse stb. lakásába, a postáját meg kérje postafiókra.

ml.

monalisa1 # 2010.05.09. 19:47

Ordune

Az ügyvédnek kell kitalálnia a megoldást, elvégre azért fizeted hogy érdekedben eljárjon.

Egy pereskedés valóban nem egyik napról a másikra való.

Lentebb írtam más valakinek: tervasztalról nem szabad lakást venni, nagy a bukás veszélye.

"Lisa"
laikus hozzászóló

molnid # 2010.05.10. 11:21

Köszönöm a választ!

Valahol én a 4M feletti értékre 6%-ot láttam meghatározva. Ez talán egy régebbi vagy egy éppen bevezetett új érték lehet?

De ha igaz a 4%, akkor a lent kiszámolt 240eFt-ból én még kaphatok 40eFt kedvezményt, mint első lakás és 35 év alatti személy.

Ha jól értem.

monalisa1 # 2010.05.10. 13:08

6%.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2010.05.10. 13:19

2010. jan.01.-től:

  • nem lakáscélú ingatlan vásárlása esetén: 4%
  • lakáscélú ingatlan esetén 4 M-ig, 2%, afelett 4%.
monalisa1 # 2010.05.10. 13:25

Köszönöm a kijavítást.

monalisa1 # 2010.05.10. 13:32

(Az ingatlanjog.hu és a complex.hu 4 M Ft fölött 6% illetéket közöl - mindmáig, holott f.év jan. 1-től valóban 4%-ra módosult a szerzési illeték.)

zsofar # 2010.05.10. 17:08

Sziasztok .
Most teljesen megvagyok zavarodva . Kérem segítsetek !

Volt egy kérdésem ami így szólt : „A történet a következő: A jelzálog hitelünket nem tudtuk fizetni. A bank felmondta a hitelt de a bank csoportjába tartozó bank felajánlotta hogy megveszik az ingatlant és Lízing keretén belül törleszthetjük tovább a fennmaradó összeget.A tu­lajdoni lapon. 2010.februárban szerepel széljegyként a tulajdon bejegyzés iránti kérelem és én és a feleségem tulajdonjog fenntartással történt eladási kérelme. Közben sajnos a volt munkahelyem felé keletkezett tartozásom végrehajtásra került és 2010. áprilisában Végrehajtási jog bejegyzési kérelem szerepel széljegyként.
Kérdésem most így a rangsor elve alapján a végrehajtási jogot elfogja utasítani a földhivatal ?

Dr. Mohos Gábor ügyvéd

válasza ez volt : IGEN.

Az ingatlanjog.hu meg az alábbi választ adták :

tisztelt Zsolt!
Nem, az ingatlant a vh. terhelni fogja.
Tisztelettel
dr. Nagy Zoltán ügyvéd

Most akkor mi az igazság ? Holnap 9 -re kell mennem a végrehajtóhoz.

Sürgős választ kérek .

W

MajorDomus # 2010.05.10. 20:21

Majd a végrehajtó megmondja.
Az tény hogy a földhivatal a bejegyzés sorrendjében intézi el a széljegyeket.
A munkahelyi tartozásod személyhez kötött, tehát ha nem vagy tulajdonos az ingatlanon akkor azt nem jegyzik rá. Szerintem.

zsofar # 2010.05.11. 08:29

Sziasztok .

Megjártam a végrehajtót. Azt mondták hogy mivel adás vételi szerződéssel adtuk el az ingatlant és hamarabb szerepel a széljegy mint a végrehajtás bejegyzés így az utóbbit elfogják utasítani. Meg kell adnom a munkahelyem adatait és ügyvéddel íratni egy részletfizetési kérelmet a végrehajtás kérő felé.

W

MajorDomus # 2010.05.11. 19:11

Én is ezt irtam,

maresz # 2010.05.17. 18:50

Segítséget szeretnék kérni.

Szeretnénk megvásárolni egy zártkerti ingatlant.
A telek alapterülete: 903 nm
Gazdasági épület 27 nm

Van egy beépített terasz rész, melyre fennmaradási engedély szeretnénk kérni.

A terveket már megrajzolták és most derült ki, hogy nem lehet rá fennmaradási engedélyt kérni, mert a telken aranykorona értéke van.

A tulajdoni lapon a következők szerepelnek:
jel.muv.ág (kivet)min.o ha,nm kat.jöv.
/Ak, fill/
kert 3 903 1.72
gazdasági épület

Szeretnénk, hogy rendben legyenek a papírok, viszont a fennmaradási engedély csak azután adnák meg, ha az aranykorona értéket levetetnénk. Ami állítólag elég sokáig tart és ráadásul nem kevés pénz.

Amit nem értek, hogy lehet-e egyszerre aranykorona érték a telken (ami ha jól tudom szántót jelent) és egyszerre zárt kert gazdasági épülettel.

A ház, a telek, a környék nagyon tetszik, már meg is egyeztünk az eladóval, de így egyáltalán érdemes ebben belevágni ? Lesz ebből kiút, ha belekezdek?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.05.17. 19:59

A telek majd 4e nm, úgye?

Azért van rajta még mindig az AK, mert megváltoztatták a művelési ágát, de ettől az még nincs átminősítve. A terület rendezési tervében ez még mindig szántóként szerepel, így 6e nm alatt nem engednek beépíteni.

Az átminősítéshez a helyi önkormányzatnál kell először érdeklődnöd, hogy lehet-e.

maresz # 2010.05.18. 18:59

Köszönjük a gyors választ.

Holnap megyünk az Önkormányzathoz, ha minden igaz minden kiderül!

nanemaaa # 2010.05.18. 21:25

Valami gáz van maresz. Azt hiszem, pont a lényeget nem írtad le.
Gazdasági épület pont a mezőgazdasági termeléshez szükséges, így ennek létesítéséhez nem kell a telket, vagy annak részét a művelés alól kivonni.
Amiért nem kaphatsz nagyobbra engedélyt annak oka az, hogy már a megengedhető beépítettséget elértétek. 900x30%=27 m2. Pont ekkora az épületetek.
Amit nem írtál le, az az, hogy te nem gazdasági épületet akarsz, hanem lakóépületet.
No ahhoz már kell a kivonás, de telekterület is jócskán, hiszen ahhoz min 6000 m2 kellene. Ekkor lehetne 3%-ig beépíteni, aminek max fele lehetne lakó funkciójú.

Ha csak félinformációkat adsz, akkor nem fogsz normális választ kapni...ez nem rejtvényfejtő szakkör. ;)

MajorDomus # 2010.05.18. 21:25

Imma !

  • a telek 250 n.öl aza 903-m2
nanemaaa # 2010.05.18. 21:28

Elírtam! Bassz!!!
Helyesen 900x3%=27....
A többi - és a lényeg - helyes!

petyura # 2010.05.27. 09:58

Az lenne a kérdésem, hogy milyen hátrányai vannak a gazdasági épületként nyilvántartott, egyébként családi ház jellegű ingatlanoknak zártkertben, azon kívül, hogy alacsony a forgalmi értéke, nehezen értékesíthető és nem hitelezhető, valamint magasabb az adásvételi illeték. (900m2 telken 64 m2 gazdasági épületként nyilvántartott ház vásárlásán gondolkozunk)

  • be lehet e jelentkezni ide állandó lakcímre?
  • nem rendeletetésszerű használat (ott lakás) miatt várható e bármilyen szankció?
  • ha van rajta fennmaradási engedély, az mit is jelent pontosan? Akkor jogilag már rendben van és nem ítélhetik bontásra, nem bírságolhatnak meg engedély nélküli, vagy nem tervnek megfelelő építkezésért, stb?

Egyéb hátrányok?

Előre is köszönöm a választ!
üdv
Péter

MajorDomus # 2010.05.27. 20:38

1./- nem
2./ nem
3./-igen
4./ nem épitkezhetsz rajta

suzy # 2010.05.28. 07:42

Kedves Fórumozók!

Amikor egy ingatlan-adásvételi szerződést benyújtok a Földhivatalhoz és csatolom a szükséges 10B400 Apeh adatlapot, akkor annak legelső oldalát(ahol alá kell írni)kinek kell kitölteni és aláírni?? Nem az ingatlant értékesítő félnek???
Mi így tettünk, hiszen az Art. 21. § (2) bek. b.) pontja alapján szerintem így kell eljárni.

A Földhivatal azonban visszadobta hiánypótlásra, mert álláspontjuk szerint a legelső oldalt a vagyont szerző félnek (vevőnek) kell kitöltenie és aláírnia, tehát ők az Art. 21. § (2) bek. a.) pontjára hivatkoznak.

Akkor most kinek van igaza?

Köszönöm előre is a válaszokat.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.05.28. 19:24

A földhivatalnak mindig igaza van, ha nem így lenne, akkor is teljesíteni kell, amit kér.

Egyebekben most is igaza van. Illetéket a vevőnek kell fizetnie.