Ingatlan adás / vétel


aditte # 2010.03.23. 12:28

Kedves Segítők!

Adott egy 24M Ft-ért értékesített ingatlan, amiből 2 másik lett vásárolva: 10,2 ill. 10,9M Ft-ért. Kérdésem: ilyenkor mennyi lakásvásárlási illetéket kell fizetni?
2004-ben történt az adásvétel. Az az érzésem, hogy nagyon sok illetéket fizettünk. Lehet fellebbezni esetleg ennyi év után?
Köszönet.

ciccmarek # 2010.03.23. 09:05

Nagyon köszönöm a segítséget!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.03.23. 08:52

Vagyontárgynak vagyontárgy, de nem kötelesek ilyet elfogadni, inkább próbálj meg banki garanciát, vagy hitellevelet szerezni.

ciccmarek # 2010.03.23. 08:29

Köszönöm a gyors választ, mi van akkor, ha pályázati biztosítékként szeretnénk felajánlani kifizetéshez? A 281/2006 XII.23. korm.rend. 58.§ szabályozza ezt, viszont nincs meghatározva, hogy az épülő ingatlan vagyontárgynak minősül- e. Erre szeretnék találni megoldást, miként kell, hogy elfogadják biztosítékként.
Köszönöm!

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.03.23. 08:24

Ha banki hitelhez kell, a bank dönti el, hogy az épülő ingatlanhoz mekkora hitelt ad, amit aztán ráterhel az ingatlanodra.

Magánszemélyek között az értékbecslés adhat kiinduló pontot, de ott a jelzálogbejegyzés nem feltétlenül az értékhez kötött.

ciccmarek # 2010.03.23. 07:45

Tisztelt Segítők!

Szeretném megtudni, épülő ingatlanra, ami még nincs bejegyezve a földhivatalnál - véleményem szerint ez esetben vagyontárgynak minősíthető, mivel értéke van (igazságügyi szakértő által készített értékbecslés készült róla) milyen módon lehet jelzálogot alapítani?
Köszönöm a segítséget!
Ciccmarek

Gyurcsánné # 2010.03.23. 07:28

Tisztelt hozzáértők!
Anyósom a ház eladásánál a vevőkkel abban egyezett meg hogy havi törlesztésben fizetik ki a ház árát(300ezer ft).És hogy mikor ki van fizetve akkor lesz átíratva.Ez nem történt meg,80ezer ft-vel fenn maradtak és még a vízfogyasztásnál is 110ezer forintos tartozást halmoztak fel.Az utolsó fizetés óta(2009.03.)csak lakják. Papír minderről nincs.
Kiszeretnénk rakni őket.Valamint szeretnénk lebontatni mert teljesen lakhatatlanná tették.Valamint anyósom is elköltözik a faluból és már nem is tudna visszajárni az ingatlanhoz. Mennyibe kerül a lebontási engedély és a telekkel mit kell csinálni. Megvenni egészen biztosan nem fogja senki.
Az engedélyek megszerzésével hova kell fordulni.
Köszönettel Gyurcsánné

MajorDomus # 2010.03.22. 21:40

Közös tulajdon esetén a tulajdonosok egyűttesen határoznak !

A te aláirásod nélkül a szerződésmódositás érvénytelen. Fordulj az ügyvédi kamarához panasszal ! Biróság előtt támadhatod- meg 1 éven belül a szerződést. Erre nem lesz szükség- mert ezért kizárhatják az ügyvédi kamarából !

solisoft # 2010.03.22. 18:56

Üdv mindenkinek!
volna egy hihetetlen,mégis igaz problémám.
remélem tud valaki segiteni.
Van egy ingatlanom közös tulajdonban.
5925m2 ebböl 5875 öd rész az enyém lakoház+udvar
50 ed rész atulajdonos társé mely 25m2telekrész az utca fronton+25m2üzlet helyiség külön bejárattal kialakitva.
Ezt a felálást DR Stefán Éva Ügyvédnö (nyirbátor)(az elsö szerzödést is ö készitette!!!)egy uj szerzödéssel
egyoldalulag és önkényesen a következöképpen modositotta:5925/50 ed rész mely egy 50m2 üzlethelységnek felel meg.
elöször felkerestem az ügyvédnöt mert azt hittem hogy véletlen tévedés!kértem a szerzödés elözöekben megegyezö modositását.ere rendört hivot és azt közölte had ö döntse el hogy mitcsinál a szobánkal+napalink felével és pincénkkel.
reménykedtünk hogy mégis meggondolja magát.
ma szembesültem a földhivatalban (nyírbátor)
hogy a tulajdonjog bejegy zésre került.
továbá szembesültem vele hogy le ......a töbségitulajdon jogomat a szerzödést nem voltakhajlandok megmutatni mig a biróságiper szót kinem mondtam.Létezik ma ilyen m-on hogy semmibe vesznek dolgokat jogokat törvényeket?!
hát mitvettem?

MajorDomus # 2010.03.20. 19:12

Akkor valószinüleg azért iratja a- gyerekekre a fél- házat.
A kezesség-fejében ha ingatlana nincs, akkor a jövedelme felét fogja letiltani a bank.

Sodorka # 2010.03.20. 14:41

A bankkal egyeztetve van (mivel a korábbi hitelünket is neki fizettük: rendszeresen, késedelem nélkül, így jóváhagyását adta). A hitelt fizetni tudom , mivel én vagyok a kereső a családban. Csak nekem még mindíg a kezesség a kérdés, amit úgy is ügyvéddel kell megbeszélni. Csak megnyugtatás miatt érdeklődtem. A kezességet a hátam mögött, tudtom nélkül írta alá az barátjának, ahol megadta a közös ingatlanunk adatat. A barátja a hitelt "természetesen" másfél éve
nem fizeti......, minket nem kerestek még. Hát ezért az aggodalom; a válókeresetet egyenlőre nem adtuk be, de különköltözünk; feltem a majdani ingatlant, és a majdani tesómét.

MajorDomus # 2010.03.20. 09:42

Mindjárt más a helyzet.
A félinformációkból nem lehet okosnak lenni..

monalisa1 # 2010.03.20. 09:05

Menj be a bankba és kérdezd meg: hitelképes vagy-e?!Mert egyrészt 10 M Ft kölcsön nem kis összeg, másrészt félő hogy a havi jövedelmed kevés lesz a kieső gyermektartás mellett a magad és a gyermekek eltartására, a rezsire, és nem utolsó sorban a hitelfizetésre.

Mert vélem a férjed az 1/2 tulajdonrészét a gyermekeknek ajándékozná -vagyoni értéket adna át nekik-, ezzel bizonyára mentesülni akar a további t.díj fizetés alól - jogosan, vagyis valamit valamiért. (A gyámhatóság előzetes jóváhagyó hozzájárulása szükséges a dologhoz.)

És végezetül az is tisztázandó a bankban: ha vagyontalanná válik akkor mi lesz a további kezeséggel? (Lehet hogy maga helyet másik kezest kell állítania.)

Sodorka # 2010.03.20. 06:16

A féjem a gyerekekre iratná, a tesóm lakásán meg van 10m hitel, amit átvállalnék (nem tudja fizetni). Itt a félelmem az, amit a kézfizető kezesség miatt tehetnek jogilag egy nemfizetés miatt, mivel így a férjem nevén nem lesz ingatlan. Érdekes-e hogy tesóm a másik fél? Nem minősíthetik-e "színleltnek"? Nem lehet ezzel később baj a kezesség oldaláról?
Viki

MajorDomus # 2010.03.19. 22:29

A biróság nem szokott adás-vételi szerződéseket megtámadmni,legfeljebb itélkezik benne,d e a férjed vagy a ,,te sód, előbb utóbb biztosan. Én is megtámadnám ha nyilvánosan hűlyét csinálnak belőlem.

monalisa1 # 2010.03.19. 20:52

Ha egy ingatlan 6 évnél régebben van tulajdonban nem kell szja fizetni, ha rövidebb ideje akkor az adóalap évenként arányosan csökken - és ennek 25%-a a jövedelemadó.

monalisa1 # 2010.03.19. 20:48

A férjeddel jelenleg még közös ingatlan házassági vagyonmegosztásakor a tulajdonrésze megváltásaként 5 M Ft-ot kell fizetned neki - honnan, miből?

A testvéred tényleg úgy gondolja hogy "puszira" átadja neked a jelentősebb vagyontárgyát, vagyis soha nem fog neki hiányozni 10 M Ft vagyoni értékkülönbözet?!

Adásvétel esetén 4 M Ft-ig 2% az illeték, azon felül 6%. Egy esetleges ajándékozás 5% illetéket jelent.

A férjed a saját kockázatára vállalta be azt az kezességet, egy esetleges "baj" esetén a havi jövedelme 33%-ával ill. a fenti 5 M Ft-jával tartozik helyt állni.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Sodorka # 2010.03.19. 15:55

Sziasztok!
Én egy összetett dologban kérném segítségeteket:

  • van egy ingatlan a férjem és a nevemen 10M Ft

    a férjem készfizető kezességet írt alá egy bartjának

  • van a tesómnak egy ingatlana 20 M ft

a két ingatlant elcserélnénk, de a tesóm ingatlana már csak a nevemre kerülne (férjemmel különköltözünk), a tesóméra az enyém.
? mivel rokonok között történik az adás-vétel(csere)nem támadhatja-e meg a bíróság az adás-vételt a kezesség miatt.
?Mennyi után kell illetéket,ill. adót fizetnünk?

rémélem érthető minden?
Köszönettel
Viki

MajorDomus # 2010.03.18. 22:02

Ha a csere folytán jövedelmed nem keletkezik akkor adót nem de vagyonszerzési illetéket mindenképpen kell fizetned. Ha tetszik a ház holnap szaladj ügyvédhez.

monalisa1 # 2010.03.18. 18:34

Az egyes ingatlanok értékét elvileg "össze lehet számítani" azonban mindegyik után másképp kell adózni és illetéket fizetni - nem lakást cserélsz lakásra.

Az egész ügylethez ügyvéd mindenképp szükséges, a részletes tájékoztatást tőle.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Jaszi # 2010.03.18. 08:23

Sziasztok!

A segítségeteket szeretném kérni!

Lakásomat és garázsomat elcserélném egy az egyben egy külterületi, zártkert és lakóház minősítésű ingatlanra.

Szja, és illeték szempontjából lenne fizetnivalóm?

Várom mielőbbi visszajelzéseteket! Mihamarabb várják a választ, és mivel nagyon tetszik az ingatlan, ezért örülnék, ha gyorsan válaszolnátok!

Előre is köszönöm!

Üdv,
Jaszi

Minimóni # 2010.03.18. 05:59

Köszönöm. Én is így tudtam. Ezért nem értem, hogy miről is beszélt az apehos....

MajorDomus # 2010.03.17. 22:18

Adót a jövedelem után kell fizetned. Az pedig az eladási és vételár-különbözete, ez az adóalap.

monalisa1 # 2010.03.17. 19:08

Lehet hogy nem írom jól - majd kijavítanak...

Szerintem ha értékben azonosat veszel nem kell szja fizetni hiszen nem keletkezik külön jövedelmed. Ha drágábbat akkor is csak a különbözeti összeg lesz az adóalap., az ez évi és/vagy a jövő évi adóévben történő eladáskor ezen adóalap után kell 25%-ot fizetni.

"Lisa"
laikus hozzászóló

Minimóni # 2010.03.17. 18:27

Sziasztok!

Segítségre lenne szükségem.
Örököltem egy ingatlant 2010-ben, amit el szeretnék adni. Ezzel még nem is lenne probléma, de többen több félét mondanak.
Tudomásom szerint ezután jövedelemadót kell fizetnem. De a közjegyző azt mondta, hogy nem kell utána adózni. Én úgy gondolom, hogy elbeszéltünk egymás mellett és összekeverte az örökösödési adóval/illetékkel a dolgot.
Ráadásul a helyi APEH-os ügyintéző is ilyesmit mondott. Viszont az APEH honlapján meg ott van a 9. füzet, hogy igenis kell fizetnem adót....
Szóval most már össze vagyok kissé zavarodva....
Tud valaki erről valami konkrétat?

Előre is köszönöm