Jegyző feladatai a választás során - SOS


pantomat # 2006.03.20. 08:47

Tisztelt Jogászok/Jegyzők!

5 oldalas házi dolgozatot kell írnom,mit is kell tennie a jegyzőnek április 9-én-ig?

Nos,engem elsősorban a belső rend,a belő utasítások érdekelnének,
tart-e a közig hivatal tájékoztatót?

A tankönyvben erről semmi nincs,a jegyzőről is csak fél oldal!
Segítséget köszönöm!

Asus # 2006.03.21. 13:20

Keress rá a cd jogtárban,itt aligha fognak neked segíteni!

csufi99 # 2006.03.21. 22:06

A köüzigazgatási hivataloknak van általában lapjuk, s nincs itt egy jegyző, aki segytene? Kész anyagot kapnak kézhez, ami ne titkos, miért ad neki valaki?
Próbálkozhatsz a kormányztai portálon is... esetleg önkormányzati lapokom, önko info... nekem nincs anyagom, sajnálom..
Az előző választásról viszont van, kicsit másként bonyolódott, de azért a jegyző ferldatit öössze lehet szedni... küldj egy mailt, ha más nincs..

csufi99 # 2006.03.21. 22:46

Eszembe jutott, visszatértem még egy gondolat erejéig. Hogyne tartana értekezleteket, s adna iránymutatást, folyamatosan. Akár helyben is felkereshetsz valakit.
Nincs időm megnézni, de a jegyzo.hu-n sem találsz semmit?

magus # 2006.03.22. 07:35

A közig. hivatal biztos nem ad tájékoztatást, illetve nem szervez konferenciát stb., mivel a választással kapcsolatban (kivéve: az informatikai háttér, nyomtatás-ajánlószelvény...) semmilyen hatásköre nincs.
Szerintem, ha a jogszabályokat + a hatásköri jegyzéket átnézed, ki tudud gyűjteni az anyagot.

csufi99 # 2006.03.22. 07:52

Már hogyne szervezne...de mindegy, nem vitázom.
Minden értekezlet, eligazítás ott zajlik...

godsgreatbananaskin # 2006.03.22. 10:10

Kedves pantomat!

Ha az Országos Választási Irodát megkeresed ez ügyben, biztos nem ráznak le, sőt! Nekik is érdekük a választások zökkenőmentes lebonyolítása. Másrészt a tapasztalt problémák esetén nem csak ellenőrzési hanem megelőzési kötelezettségük is van, másként hogy őrködnének a választások tisztasága felett...

szuszó # 2006.03.27. 09:11

Tisztelt Pantomat !

A www.valasztas.hu oldalon részletes információt találsz a választások lebonyolításával kapcsolatosan.
Egyébként a jegyző a helyi/területi választási iroda vezetője, tehát ha az általad olvasott irodalomban TVI vagy HVI vezetője szerepel, ott értsd a jegyzőt. Talán így érthetőbb lesz, hogy mi is a jegyző feladata a választás során:

  • ajánlószelvények ellenőrzése,
  • jelöltek nyilvántartásba vétele,
  • a névjegyzékek vezetése szavazókörönként (ki- és bejelentkezés, elhalálozás rögzítése),
  • külföldön, valamint a Mo-on, de a lakóhelytől távol szavazni kívánó állampolgárok részére igazolás kiadása. A kiadás határideje eltérő a külföldön és a belföldön máshol szavazni kívánók esetében,
  • szükséges tájékoztatás adása az állampolgárok részére,
  • szavazatszámláló bizottságok megalakítása: 3 fő tagot és 2 fő póttagot a képviselő-testület választ, de a pártok is delegálhatnak embereket a szavazatszámláló bizottságokba. A párton kívüli személyek listájának összeállítása a jegyző feladata.
  • a választás napján - amennyiben rendkívüli esemény történik a választókerületben, és erről bejelentés érkezik -, haladéktalanul összehívja az egyébként helyben lévő Helyi Választási Bizottságot, akik döntenek. A döntés ellen pedig 3 napon belül jogorvoslati lehetőséget biztosít a törvény a bejelentőnek.

Hát röviden ennyi lenne, amit megemlítenék, de ezen kívül még számos feladatot ellát a jegyző.
Sok sikert a házi dolgozathoz !
Üdv.
Ui.: Majd írdd meg, hogyan sikerült!