ingatlanszerzési illeték


Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.06. 08:21

Akkor viszont nőni fog az az illeték, amit az unokáknak kell fizetniük, hiszen az ő részüket így nem terheli haszonélvezet.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2008.05.06. 10:12

Kedves KBS

Köszi a választ, de persze új vételről van szó.

Csak éppen nem családi házként hanem nyaralóként van nyilvántartásba véve.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.06. 18:53

:))) Én is kiváncsi vagyok!!

meg, hogy hol, meg mikor, meg mennyiért, meg miért, meg hogy ez így jó-e, meg miért, meg ...veled vagyok.:((((((

Bifór Kriszti # 2008.05.06. 20:16

Üdvözlet mindenkinek!

Ha netán már volt szó arról, amit kérdezek, előre is elnézést kérek, de ezt az irdatlan hosszúságú topikot nem volt energiám teljesen végigolvasni.
Szóval azt szeretném megtudni, hogy új építésű ingatlan vétele esetén a haszonélvezeti vevő is csak a 15 millió feletti összeg után fizet illetéket, vagy az ő esetére más szabályok érvényesek. És ha igen, akkor milyenek?

Köszönöm.
BK

monalisa1 # 2008.05.06. 22:11

Tudomásom szerint haszonélvezetet nem lehet "venni" - nem piacképes -, arra öröklés utján lehet szert tenni vagy adásvételnél keletkeztethető.

Én csak egy laikus hozzászóló vagyok - és mint ilyen lehet, hogy tévedek -, de szerintem valahol valamit félreértettél a haszonélvezeti joggal kapcsolatban.

Bővebben: http://www.magyarorszag.hu honlap bal felső sarkában található "keresés a Portálon" ablakba írba be a "haszonélvezet" kifejezést - és olvassad az ottani szöveget.

monalisa1 # 2008.05.06. 22:12
monalisa1 # 2008.05.06. 22:14

A megjelenő x számú találat közt a 23. találat foglalkozik a témával.

Bifór Kriszti # 2008.05.07. 12:02

Kedves Monalisa1,

köszönöm a segítséget, de a hivatkozott tétel nem segít a problémámban.
Egy új lakás megvásárlásáról van szó, ahol lesz egy ún. állagvevő és egy ún. haszonélvezeti vevő (ez a kifejezés szerepel a kitöltendő adatlapon is). Tehát az utóbbi illetékfizetési kötelezettsége a kérdés.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.07. 12:34

S.S.

Ez olyan édes volt.

Senki nem akar rossz hír hozója lenni.

4 év, az 4 év. De lehet, hogy egy ügyes ügyvéddel alá lehetne támasztani, hogy a tényleges használatbavétel már korábban megtörtént, csak a szakhatóságok véleménye nélkül az önkormányzat nem adhatja ki a használatbavételi engedélyt.

Az szja tv. is ír olyat, hogy építkezésnél többféle variáció van a használatbavétel megállapításának.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.07. 12:52

Megnéztem, ide nem alkalmazható. Bocs.

Szóval ha a használatba vételi engedélyt kérik, akkor kicsúsztál.
A 15 nap az az ő határidejük és nem a tiéd.

Méltányosságot azért megpróbálnék, legalább a részletfizetésre.

Kovács_Béla_Sándor # 2008.05.07. 13:46

Az a ház akkor van felépítve - adójogi szempontból - amikor kiadják a használatbavételi engedélyt.

deze # 2008.05.07. 14:42

Üdvözlet Mindenkinek!

Ha egy illeték megfizetése késve történik de végül a késedelmi kamatokkal együtt megfizetésre kerül, majd néhány évvel később kiderül, hogy egy másik ingatlan beszámításával nem kellett volna a korábban kiszabott illetéket megfizetni akkor a befizetett illeték mellett a késedelmi kamatot is köteles a hivatal visszautalni? Van erre vonatkozólag jogszabályi rendelet?

Köszönöm. dz

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.07. 15:01

Szerintem nem, mivel akkor nem hoztad a tudomásukra ezt a tényt. Ők az adott tények alapján döntöttek. Ha csak évekkel később hoztad a tudomásukra, akkor te vagy a hunyó.:))) Szerintem.

monalisa1 # 2008.05.07. 16:09

Nem megyék közti jogszabályi értelmezési eltérés hanem "rossz" ügyintéző asztalára került az ügyed - ennyi az egész. Haladéktalanul fellebbezz, vagyis panaszt jelents be és kérd a kivizsgálást, a téves határozat visszavonását - ajánlott-tértivevényes levélben. Már holnap add postára!

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.07. 17:34

Én nagyon örülnék.

Vajon miért kérdeztek rá a használatbavételi engedély kiadásának dátumára? Nem a válasz érdekelte őket, hanem az időpont.

Most pont jó, hogy két helyen beszélgetünk erről.

Wasp simán úgy értelmezte mint te, én pedig még mindig KBS-sel értek egyet, hogy a 4 évben benne kell lenni, ha nem is a jogerősnek, de a használatbavételi kiadásának.

A szigorú értelmezés mellett azért méltányosságot mindenképpen megérdemelnél.

Egy kolléganőm vásárolt lakásának az illetékét számolták rosszul, ügyvédje volt, de semmi hatás, aztán bement és a csoportvezetővel, vagy valami vezetővel beszélt és "átgondolták" az egészet.

Egy gyakorlati jótanács! Ne írogass, nem szeretik, legalábbis itt :). Ha hibázik az ügyintéző, akkor őt is elkaszálják. A személyes elbeszélgetések jobban szoktak elsülni.

monalisa1 # 2008.05.07. 17:45

Úgy igaz: személyesen sok minden el lehet intézni, mígnem az ügyintéző egy esetleges letolást valamiként "viszonozhat" még...

Amúgy, szerintem ha a postai ajánlott-cédula feladási dátumával igazolni tudja, hogy a köztes szervtől a még szükséges igazolást/engedélyezést csak késve kapta meg, akkor bizonyára külön is kimentheti magát a dátum szerinti határnapi késedelemből. (Nem önhibás megkésés.)

monalisa1 # 2008.05.08. 08:21

Mivel olvasni bizonyára a te megyédbeliek is tudnak (...), vélem elég lesz ha az idézett jogszabályt leteszed eléjük az asztalra. És lehetőleg az illetékes ügyintézőnél eggyel magasabb pozicióban álló kezébe - egyidejűleg az írásbeli panaszt is mellékelve a jogszabály téves alkalmazása miatt.

A más megyével folytatott telefonbeszélgetésre szerintem ne hivatkozz - én elhiszem neked, de sajna nem tudod dokumentummal bizonyítani -, másrészt "nem szeretik" ha megkerülik a "magasságos" hivatalt...

Minden jót.
Legvégsőbb esetben a bíróság, mert hát fél millió forint ide vagy oda nem mindegy!

deze # 2008.05.08. 09:16

Kriszta 11

igen de az illetéket vissza is utalták a ráeső késedelmi kamatot amit szintén kifizettem azt nem.

Kriszta11 (törölt felhasználó) # 2008.05.08. 09:45

Deze!

A bejelentésed után visszautalták ami jár. Ők nem estek késedelembe, mert a bejelentést követően - gondolom 30 napon belül - ők teljesítettek.

Te estél késedelembe, késedelmi kamatot fizettél, de az ő rovásukra írni azt, hogy tévesen döntöttek, mert nem folytattak le egy teljes körű vagyonosodási vizsgálatot. :)) Bocs. Ma az első mosoly.

XXXXXXX # 2008.10.21. 07:05

Lakóingatlanom értékesítése után (9mFt) ún. zártkerti ingatlant vásárolnék (7mFt). Milyen összegű átírási illetékre számoljak? Mi után kell megfizetnem? Gondolom 10 % a mértéke, de csak a különbözet után? Kérlek, hogy jogszabályi hivatkozással válaszolj, ha tudsz! Köszönöm
Hanni

Kovács_Béla_Sándor # 2008.10.21. 07:47

Ha egy éven belül történik az eladás és vétel, akkor csak a különbözet lesz az illeték alapja.

orkester # 2008.10.21. 12:08

Üdvözletem!
2006 dec.ben vettünk egy új építésű lakást, csak nem vállalkozótól, hanem magánembertől, aki nyilatkozott, hogy eladás céljából építette azt. Ezt az illetékhivatal nem fogadta el, így kénytelenek voltunk 2007.júniusában kifizetni az illetéket. Mos megkaptam az APEH elszámolásom és most 2008.10. hóig még mindig túlfizetésként szerepel a befizetett illeték az egyenlegemen. Elképzelhető, hogy mégsem kellett illetéket fizetnünk, azaz visszaigényelhetem a pénzt vagy csak ennyire lassan dolgoznak és még mindig nem vonták le? Ha visszaigénylem az összeget és mégis kérik pl. 1 év múlva, akkor kell késedelmi kamatot fizetnem vagy nem?
Előre is köszönöm a segítséget!

apx1 # 2008.10.21. 20:09

Hanni!
a zártkerti ingatlan 10%-át kell megfizetned (Itv. 19§ (2). A különbözet akkor lenne az illeték alapja, ha újra lakóingatlant vennél (Itv. 21§ (5}.

Fullcsi # 2008.10.23. 08:54

Sajnos OFF-oltam egy topicot,de remélem már jó helyen érdeklődöm.

A 100% ig Nagyim tulajdonában lévő ingatlant (parasztház egy telekkel),hogy tudom a lehető legolcsóbban,lehetőleg ingyen a nevemre íratni? Gondolok itt ajándékozásra, haszonélvezeti joggal, tartási szerződésre, bármire aminek az eredménye a minimális,vagy nulla illeték!

Előre is köszönöm a tanácsaitokat.

ObudaFan # 2008.10.24. 18:38

A visszterhes szerzési illeték (ha lakásként van nyilvántartva az ingatlan) 4 millióig 2%, afölött 6%, de visszterhes (adásvétel, tartási szerződés, stb.) szerzés esetén meg kell nézni, nem kell-e a másik félnek az SZJA-t megfizetnie.

Az ajándékozási illeték 18 millió forintig 8% 18 millió forint feletti rész után 35 millió forintig 10% 35 millió forint feletti rész után 16%.

Ezzel együtt a legcélszerűbb az lenne, ha a valós ügyleti akaratotoknak megfelelő szerződést kötnétek meg.