Banki hitelek


pbiri # 2011.04.13. 13:17

Kedves Fórumozók!

„Jelzáloghitelesek, problémák – okok, lehetőségek” címmel írom szakdolgozatomat a BGF Pénzügyi és Számviteli Karán, amelyhez kapcsolódóan kérdőíves felmérés keretében is vizsgálom a hazai háztartások jelzálog fedezete melletti eladósodottságának helyzetét. A felmérés a hitelre, a fedezetre, az adós helyzetére és véleményére vonatkozóan tartalmaz kérdéseket.
A kérdőív kitöltése 10 percet vesz igénybe.

Kérem, hogy amennyiben Ön vagy családja jelzálogfedezet mellett felvett hitellel rendelkezik, töltse ki az alábbi címen elérhető kérdőívet:
https://spreadsheets.google.com/viewform?…

A válaszadás önkéntes és anonim, az adatokat bizalmasan kezelem.

Előre is köszönöm a segítséget!
Birkás Petra

gerilege # 2011.04.15. 12:54

Az eredmények kiértékelésekor érdemes lesz majd figyelembe venni, hogy az emberek hajlamosabbak panaszkodni, mint anyagi helyzetükkel büszkélkedni, tehát arra lehet számítani, hogy a minta torz lesz.

Demdi # 2011.05.03. 11:58

A problémám a következő lenne.
A férjem egy volt kollegaja személyi hitelhez jutásában kezesként szerepel.
Az illető a kölcsönt nem fizette és a szerződést a bank felmondta. Most a férjemen követelik a tartozást.
Van egy autónk amit hitelre vásároltunk,tehát a törzskönyve még a banknál van. Nemrég kaptunk egy levelet egy végrehajtóirodától,hogy az autónkat lefoglalták és forgalomból kivonták a volt kolléga hitelének fedezésére.
Az autó értéke kb. 100 ezerrel haladja csak meg a rajta lévő hitel összegét. Ez az összege kb. a végrehajtási költségek fedezésére lehet elég a felmondott hitelbe nem maradna semmi. Megteheti a végrehajtó hogy egy ilyen hiteles autót lefoglal és forgalomból kivon? Hiszen ez egy banki autó,ebből pénz nem lesz! Ehhez a banknak nem kellett volna hozzájárulnia? (ahol az autóhitel van)
A személyi hitel kb. 600 ezer+járulékok. Egyéb ingóságunk nincs amit lefoglalhatnak. Van egy ingatlanunk,de mivel CHF hiteles mára már több rajta a hitel mint a lakás értéke. Mit tehet ez esetben a végrehajtó? A férjemen kívűl van még 2 kezes,de csak rajtunk követelik a visszafizetést.
A volt kolléga kiment külföldre,magyarországi bejelentett lakcíme,munkahelye nincs.
Van valami megoldás erre a problémára? Mert eddig is a létminimumon éltünk,de ez a helyzet teljesen kilátástalan helyzetbe hozott minket. Sajnos nincs annyi havi bevételünk,hogy még ezt a hitelt is fizessük. A férjem jelenlegi bére a lakáshitelre elég csak, Gyed és családi pótlék marad amiből élünk. 4 en.
Mit tehetnénk?
A választ előrre is köszönöm!

manyoka # 2011.05.03. 14:13

Tisztelt Illetékes!

Az alábbi problémához kérném segitségüket.
3 évvel ezelőtt vettem fel az Erste banktól személyi hitelt l mFt-ot.
Való igaz, hogy anyagi problémáim miatt nem tudtam rendszeresen törleszteni, csak vagy kevesebbet vagy egy-egy hónap kimaradt.Hitelemet felmondták és átadták egy behajtó cégnek, aki kiküldte a felszólitást, hogy fizessem be egyösszegbe a tartozásomat. Külön oldalon részletezték a tőkét a kamatot és a rárakódott összes költséget. Alkudozni nem lehetett velük, tehát nagy keservesen megszereztem az l.167.000 F-ot és rákérdeztem, hogy hol fizethetem be. Azt mondták vigyem be az Erste bankba ott fizessem be, és majd ők leemelik az Erste számlájáról, ez számomra a legegyszerübb. Kérték, hogy előtte azért egyeztessek az Erste bankkal is, mivel a levelüket tavaly májusban küldték ki és a határidő május vége volt én pedig csak julius elején tudtam fizetni, a késedelmi kamat még rárakódhat. Ez meg is történt, bementem a bankba, ahol egy fél délelőttöt eltöltöttem, mivel végig kellett hallgatnom, hogy mia a fenének küldtek engem oda a pénzzel. nekik már ehhez semmi közük mivel eladták a behajtó cégnek és ezzel már nekik kellene foglalkozni.Mondtam, hogy ne küldözgessenek már sehova nálam van a pénz és szeretném rendezni az adósságomat. Hosszas telefonálgatás után elfogadták a pénzt ugy hogy rátettek még 20.000 F-ot a késedelmi kamat miatt. Ezt is szó nélkül kifizettem és kértem a szla. megszüntetését. Mondták, hogy egy hónap mulva tudják csak megszüntetni, ha már a behajtó cég levette tőlük a pénzt. Közbe bekövetkezett rákos kisfiam halála, ezért meg is feledkeztem a szla.megszüntetéséről és igy csak októberbe mentem be ezt rendezni. Legnagyobb megdöbbenésemre közölték, hogy fizessek még 60.000 Ft-ot mert még ennyivel tartozom, mivel rosszul számoltak. Nem voltam hajlandó ezt elfogdni, mivel négy hónapig sem egy telefont, sem egy felszólitást nem kaptam, tehát ha nem megyek be október végén a mai napig nem tudok az állitólagos tartozásomról. A másik dolog, ha ők már kijelentették, hogy nem akarják elvenni a pénzt, mivel ők már nem foglalkoznak az én ügyemmel mert azt átadták és náluk már nincs semmi anyagom akkor honnan került elő a 60.000 Ft tartozás. Ha ők ugy adták el a tartozásomat a behajtó cégnek, hogy l.167.ooo Ft a tartozásom a behajtó is ennyit követelt, én azt kifizettem, megkaptam a számlaösszesitőt ahol a tartozásom le volt nullázva, hogy követelhet tőlem még a bank ujra pénzt. Az volt a válasz hogy rosszul számoltak. Akkor miért volt nullás a számlaösszesitőmön a tartozásom? A behajtó céggel álltam én végül is akkor már jogviszonyba, és az ő követelésüket maradéktalanul teljesitettem, sőt 20.000 Ft-al többet is fizettem, mint amennyit ők követeltek. Pénztártól való távozás után én is hiába megyek vissza reklamálni. Csak azért mert valaki felelőtlen volt, nekem a 70.000 Ft-os fizetésemből kell ujra és ujra fizetnem, mert mi a biztositék ha kifizetem utána nem jut eszükbe ujra, hogy megint csak rosszul számoltak és még fizessek.
Azt szeretnem megtudni, hogyha pert inditok ellenük fenti ügyben van-e esélyem arra, hogy megnyerjem a pert, mert szörnyő igazságtalannak tartom, hogy mindig csak véletlenül az ügyfél részére tévednek, soha nem a bank kárára.És ha már eladták a tartozásom a behajtó cégnek, akkor én csak a behajtó cég követelését vagyok jogos kifizetni, mert ha nem a bankba megyek befizetni, hanem a behajtó cég által küldött csekken fizetem be, akkor elkerültem volna ezt a torturát.

Várom mielőbbi szives válaszukat.

Köszönettel Nagyné

amigo777 # 2011.05.05. 18:27

T. Fórumozók
Abban az esetben ha nem tudom tovább fizetni a lakáshitelem törlesztőjét jövedelem kiesés miatt, és elmegyek a bankba megmondom hogy nem tudok fizetni, nem megyek bele hitel könnyítésbe, sem türelmi időbe, sem semmibe, hanem bezárom a lakást, kulcsot eldobom és lelépek, mik lehetnek a következmények?

Dr.Attika # 2011.05.05. 20:11

T. amigo777!
Ingatlan tulajdonjogával felhagyni nem lehet. Ptk. 112.§ (2) bekezdés.

Ön ebben az esetben is köteles viselni az ingatlan terheit.

amigo777 # 2011.05.06. 07:31

T. Dr.Attika

mik lehetnek a következmények?

A rendelkezési jog tartalma:
.
.
.
4. Az ingó dolog tulajdonjogával felhagyás.

ez pontosan mit jelent?

godorka57 # 2011.05.13. 19:54

Nem tudom jó helyen kérdezem e a következőt!
Sajnos 3 éve jelzálog hitelt vettem fel a házamra egy pénzintézettől. a Quality Financialtól.Mivel nem tudtam fizetni a magas törlesztőt, annyi szerencsém volt,hogy el tudtam adni a házunkat,Sajnos a visszafizetési elszámolásuk szinte egy sajtpapír volt,mivel euró alapu hitelt fizettem vissza semmilyen árfolyam,vagy részletesen levezetve mennyi tőkét fizettem vissza,sem kamat vagy az árfolyam különbözet nem volt feltüntetve,sem az elfogadom e,vagy ellenmondhatok e,még egy ügyintéző név sem.Mivel a vevő hitelre vette meg az ingatlant nem lehetett várni, elfogadtam amit kiszámoltak.Utólag kérhetek e korrekt részletes elszámolást?Ha nem értek vele egyet,hova fordulhatok?

Előre is köszönöm!

Dr.Attika # 2011.05.13. 20:24

Polgári perben lehet kérni, hogy a bíróság ítéletileg állapítsa meg az elszámolás helyességét vagy azt, hogy ítéletileg készítsen számadást a közölt adatok alapján. Ez köti a feleket. Javaslom e per megindítását.

Dr.Attika # 2011.05.13. 20:59

godorka 57!
Megnéztem a cégjegyzékben ezt a Quqlity Financial nevű céget. Ez nem pénzintézet, kölcsön nyújtására nincs jogszerinti lehetősége. Ez egy pénzügyi közvetítő. Biztos, hogy ő a kölcsönadó?

Dr.Attika # 2011.05.13. 21:05

T. amígó777
A rendelkezési jog tartalma: az adott dolgot másnak használatba adhatja, tulajdonjogát átruházhatja, megterhelheti.
Ingó tulajdonjogával fel lehet hagyni. Annyit jelent, hogy pl. egy öngyújtót kidobhat a szemétbe miután kifogyott belőle a gáz. Ingatlan esetén ezt a hivatkozott polgári jog szabálya szerint nem teheti meg, mert a jogalkotó az ingatlan esetében megkívánja, hogy annak mindíg beazonosítható tulajdonosa legyen.

marcika # 2011.05.13. 21:09

" Quality Financial (Magyarország) Pénzügyi Szolgáltató ZRt-t, az USA-ban működő, Quality Financial Inc. hazai leányvállalata. Területük a jelzálogalapú, euróban történő hitelnyújtás. Szakszerűség, magas színvonalú számítástechnikai rendszer, laza feltételek jellemzi a céget (nem kérnek sem munkáltatói igazolást, sem jövedelemigazolást, sem APEH igazolást, stb.).
Euro devizahiteleiket külföldi és belföldi magánszemélyek igényelhetik, akik megfelelő ingatlant tudnak fedezetként felajánlani. Az igényelt összeg 5.000- és 200.000- Euro között mozoghat a fedezetként felajánlott ingatlan értékének arányában. Többféle futamidő közül lehet választani, akár már 3 hónapra, vagy 20 évre is. Hitel felvehető új és használt ingatlan megvásárlására, hitelkiváltásra, hitelkiváltás/szabadfelhasználás kombinációjára, vagy szabad felhasználásra, meglévő ingatlan fedezete mellett.
”"

marcika # 2011.05.13. 21:11

dr Attika,

Félrevezető a tájékoztatásuk? Mert ugyan azt írják, hogy pénzügyi szolgáltató, de két sorral lejjebb, viszont már hitelnyújtásról beszélnek.
Most akkor ez hogy is van?

marcika # 2011.05.13. 21:12

még egy kérdésem lenne, hogy ilyen esetben tehetnek jelzálogot az ingatlanra?

Dr.Attika # 2011.05.14. 09:36

A jelzálogjog vagy törvényi rendelkezésen vagy szerződésen alapu. Ha a szerződés így szól, akkor igen. Törvényi renelkezés ebben az esetben nincs.

Tusi63 # 2011.05.19. 09:05

Sziasztok!

Segítséget, vagy pontosabban tanácsot szeretnék kérni Tőletek!
Férjem 2000-ben meghalt, majd 2006-tól élettársi viszonyban élek. Ezalatt az idő alatt -bizonyítható- kb. 6-7 millió hitelt vettem a nyakamba az élettársam APEH tartozása miatt. Kérdésem a következő lenne: ha én tudom bizonyítani, hogy a hitelekre nem nekem volt szükségem, de a nevemen vannak, mert ő nem kapott a tartozása miatt, mint vállalkozó, kérhetem-e bíróságilag, hogy legalább felét átvállalja?
Sajnos őt lerokkantosították, s az adósságot egyedül nem bírom az én fizetésemből állni. Tudom, hogy előbb is gondolkodhattam volna, de én sajna mindenkinek segíteni szeretnék. Van-e valamilyen lehetőségem?

Kérem, legyetek szívesek tanácsot adni! Köszönöm!!!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.19. 10:34

ha én tudom bizonyítani, hogy a hitelekre nem nekem volt szükségem
Nem azt kell bizonyítani, hanem az élettársi jogviszonyt, és akkor a tartozás máris közös. Ez azonban nem jelenti azt, hogy a bank tőled nem követelheti az egészet, csak azt, hogy te követelheted tőle a ráeső rész megtérítését.

legszi # 2011.05.25. 05:54

Üdvözletem mindenkinek!

Tanácsot szeretnék kérni...

2007 augusztusában vettem fel az exélettársammal egy közös hitelt. Papírokon is mint adós szerepel rajta. Mindkettőnknek számlát kellett nyitni a PannonTak-nál, (ez volt az egyik feltétel) de az én számlámról vonják le minden hónap végén a köv. havi esedékest. Sajnos úgy kell könyörögnöm, hogy az ex fizesse ki a rá jutó fele részt, és még így is csak 20-ka körül adja fel rózsaszín csekken , ami még később ér hozzám, mintha utalná. Volt egy év, amikor nem fizette a részleteket, és bíróságon keresztül tudtam behajtani csak rajta. Részletet kért rá, és 12 hónapon keresztül fizette is majdnem pontosan. Plusz az amúgy is esedékes részleteket. Mióta viszont lejárt a bíróság által meghatározott 12-dik hónap, újra kezd elmaradozni. Újra telefonálgatnom kell, ráadásul ő fel sem veszi, vagy ki van sokszor kapcsolva a telefonja, így a jelenlegi párját vagyok kénytelen hívni, akin keresztül tudok üzenni.
A kérdésem az, hogyan tudnám arra ösztönözni, hogy pontosan fizesse a havi részleteket??? Ebben a hónapban még csak az áprilisi részletet kaptam meg, azt is 15-ke után. (15-ig kell elküldeni az aktuális havi részletet) A bankban azt mondták, hogy nem felezik meg a levonásokat, mivel nekik marha jól bevált, hogy tőlem le tudják vonni minden hónapban az egészet. Kérjem meg, hogy intézze el a bankjánál, hogy automatikusan küldjék az én számlámra azt a bizonyos összeget, amint neki pénz kerül a számlájára... Dehát mégcsak beszélni sem tudok vele! És a barátnője kijelentette, hogy: "feladtunk minden számlát és nem maradt pénzünk, de várom a gyerektartásomat, abból majd elküljük..."
Tud nekem valaki valami okosat mondani? És még azt szeretném megtudni, hogy akár egy részlet elmaradásával is, kihez forduljak? Megint a bírósághoz? Vagy ügyvéddel írassak felszólítást neki? Mit lehet tennem?

abené # 2011.05.26. 15:15

Tiszelt.
Ma felhivott egy behajto cég és közölte velem, hogy bankom felmondta a szerzödésemet,2009be személyi kölcsönt vettem fel és sajnos 2010,oktoberébe elvesztettem a munkahelyem és nemtudom fizteni.és közölték velem, hogy mivel szüleimnél lakom, eljön hozzám a végrehajto és lefoglalhat mindent, amiröl szüleim nemtudják bizonyitani, hogy ök vették 5 évre visszamenöleg számlával.ez lehetséges lenne-?mi közük van a szüleim házához és az abba lévö dolgokhoz?édesanyám köteles öket beengedni egyáltalán?oké hogy ott élek és ott van a bejelentett lakcimem, de nekem ott semmi közöm nincs semmihez.köszönöm elöre is válaszukat.nagyon jo ez az oldal mert itt minden kérdésemre akármilyen témába megkapom a válaszomat.

végrehajtó1 # 2011.05.26. 16:02

legszi

Ügyvédi felszólításra sem fog fizetni.Az ügyvédi felszólítás joghatása ugyan az mint ha te szólítanád fel írásban.Azaz falra hányt borsó.

Csak a bíróság marad mint kényszerítő eszköz.

végrehajtó1 # 2011.05.26. 16:05

abené

Először a bank neked mondja fel a szerződést.És nem a behajtó céggel közli.

Ha nem a tied nem foglalják le.Nem kell bedölni a behajtó süketelésének.

Dr.Attika # 2011.05.26. 18:08

abené!
E fórumon többször leírtuk, hogy ilyen himi-humi behajtó cégekkel nem szabad foglalkozni. Nincs semmilyen végrehajtási jogosítványuk. Ha mégis megjelennének kérjen személyi igazolványt és meghatalmazást. Annak adatait írja ki és kérje meg a hitelezőt, hogy igazolja vissza a meghatalmazás tényét. Sem meghatalmazást, sem igazolványt nem fognak bemutatni.

otp áldozat # 2011.06.11. 16:31

Sziasztok
Olyan kérdésem lenne,hogy követelés kezelő cég (otp faktoring) milyen kamattal számolhat az engedményezett adósság behajtásánál? Én úgy tudom,hogy a jegybanki alapkamat kétszeresével,de nem vagyok benne biztos.Hol tudnék utána nézni?
Előre is köszönöm