ingatlan eladás után fizetendő adó


bajszi1982 # 2015.04.22. 13:42

Az alábbi kérdésem lenne.
2014-ben eladott ingatlan, melyet 2005-ben vásároltam (lakás) szerepeltetni kell-e az adóbevallásban? Adót fizetni, ha jól tudom nem kell utána, mert eltelt öt év a vétel és eladás között, de fel kell-e tüntetni, mint jövedelmet az adóbevallásban?
Köszönöm.


Szeretném megkérdezni, hogy egy szállítási szerz?désben szerepelhet-e olyan, hogy "a szerz?désben nem szabályzott kérdésekben a Ptk adásvételi sze

pioandi # 2015.04.07. 15:32

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Édesapám meghalt 2013. 02. 01-jén. Egyedüli gyerekként a 1/2 lakást 4,4 mFt értékben örököltem. Édesanyám 2014. 10. 24-én halt meg, az ő 1/2 lakását 4,6 mFt értékben örököltem. A lakást 2015. március 26-án eladtam 11 mFt-ért. Érdeklődöm, hogy hogy kell kiszámolnom az szja mértékét. Jártam bent az Adóhivatalnál, mondtak össze-vissze mindent, de nem segítettek a tényszerű kiszámolásban. Mivel nem értek az adózáshoz ebben kérném segítségét.
Várom válaszát, üdvözlettel: pandi

July2009 # 2015.04.02. 18:49

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Az alábbiakkal kapcsolatban várom szíves válaszát:
A szüleim tulajdonában lévő szövetkezeti lakás apámra eső részét 2001 januárjában - egyedüli gyermekként - örököltem meg, mivel Ő elhunyt. Édesanyám 2009. novemberében hunyt el. A féltestvéremmel - törvényes örökösökként - ketten örököltük volna Édesanyám részét, viszont egymás közt megállapodtunk, hogy én kifizetem Őt ezért Ő lemondott az öröklési jogról és így a 2010 januárjában megtartott hagyatéki tárgyaláson én örököltem Édesanyám fél-lakásrészét is. A lakást 2014 nyarán értékesítettem. Kérdésem a következő: a 2015-ös SZJA bevallásban kell-e adóznom az örökölt ingatlan eladása után, amennyiben igen, mekkora részt, avagy mi alapján, milyen módon kell azt kiszámítani. Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: July2009

Menőmanó80 # 2015.04.01. 14:47

Tisztelt Fórum!

2014-ben örököltem egy lakás felét (édesapám 2013.okt.hunyt el, 2014.márciusában volt az utolsó hagyatéki tárgyalás), a hagyatéki eljárás során 3420000,-Ft-ra értékelték fel. 2015. februárjában sikerült eladni a lakást, a teljes ára 8 millió forint. Mennyi adót kellene fizetnem.
Válaszát előre is köszönöm!

Szegedikrisztina # 2015.03.26. 16:57

Tisztelt Ügyvéd Úr!
2011.március 22.-én ajándékozási szerződéssel gyermekemnek ajándékoztam egy lakást, mely értékének a szerződésben 10.200.000 ft lett feltüntetve. Illetéket nem kellett fizetnie. Ezt a lakást el szeretné adni, de újat nem akar vásárolni. Kérdéseim a következők:
Igaz-e, hogy ha 2016. március 22. előtt adja el, akkor adóznia kell, és ha így van, hogyan kell kiszámolni az adó mértékét?
Igaz-e, hogy a 2016.március 22. után eladott lakása után, függetlenül az eladási ár nagyságától, nem kell már adót fizetnie?
Válaszát előre is köszönöm!

Dancerka # 2015.03.20. 09:48

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Megegyezett adásvételben vagyok egy vevővel az ingatlanomra, ami egy 2004-ben épült lakóház. A telek 2003 óta a tulajdonom - ingatlan nyilvántartásba bejegyezve. Az adásvétel során derült ki, hogy a tulajdoni lapon beépítetlen terület megnevezésű az ingatlan, elmaradt az átminősítés. Az ügyintézés során az Önkormányzatnál előkerült a használatbavételi engedély, amit annak idején nem postáztak ki - ennek dátuma 2004 évi. A használatbavételi engedélyt két hete nyújtottam be a FH-hoz - így az ingatlan 2005 03 hótól lakóház udvar megnevezésű.

Kérdésem, hogy ebben az esetben melyik dátumtól indul az 5 év - SZJA fizetési kötelezettség miatt?

Válaszát köszönöm!
Erika

Mirjam58 # 2015.03.19. 23:04

Tisztelt ügyvéd úr!
Segítségét szeretném kérni.

2002-ben eltartási szerződéssel a tulajdonomba került ház nagy telekkel.
2008ban egészségügyi okokból 2 gyerekeimre írtam eltartási szerződéssel és haszonélvezettel.
A gyerekek hivatalosan kimérették 4 részre, és megosztották a területet.
Az önkormányzat csak akkor járult hozzá a telek megosztásához ha 400m2 ingyen önként átadunk, a rendezési terv miatt.
Ez miatt több mint 100m kerítést kellett áthelyezni és vízóra akna és csatornát kellett áthelyezni és ásott kutat kellett megszüntetni a kerítés bentebb helyezése miatt.

2013ban lányomék a lakásukra felvett deviza hitel miatt külföldre mentek dolgozni.
De 3 hónap után vissza kellett térniük, mert nem sikerült a tervük.
Munkájuk nem, csak hitelük volt.
A hitelt a fizetni kellett a baráti kölcsönöket visszaadni.
Ekkor el kellett adni a felosztott területből 3 részt.
A fiam a saját részéből vett egy tanyát. A lányom a kifizette a baráti kölcsönöket, a személyi és egyéb hiteleket.
A deviza hitelt a mai napig ebből fizetjük,
és a lányom megélhetését is. Mert azóta csak 6 hónapig volt munkája.

A tanya vételi ára amit a fiam vett, az eladott terület felezett árából, a saját megtakarításaiból ki kellett egészíteni.
Az eladott terület belterület volt, és a vevő lakóházat épített rá.

Ezek után kell e adót fizetni?
És hogyan kell kiszámolni?
Illetve van e mód rá ha adó köteles, hogy a fent felsorolt problémákra hivatkozva, még sem kell adót fizetni? (méltányossági kérelem?)
Mert az anyagi helyzetünk igen nehéz.

EzüstHold # 2015.03.07. 20:31

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Segítségét szeretném kérni. Tavaly eladásra került egy termőföld (zárt kert/szőlős). Már viszont több, mint a 15 éve a tulajdonomban volt. Így nem lenne adó utána. Viszont ez eleinte osztott/közös tulajdonban volt. Több föld volt össze-vissza a különböző hányadokban a tulajok nevén. Ez rendezésre került kb. 2 éve. Viszont az ügyvéd elrontotta a szerződést, mivel közös tulajdon megszüntetés tárggyal írta meg, nem földtulajdon cserével. Az adóhivatalnál az "újonnan" megszerzett terület után fizetni kellett, mert szerintünk növekedett a területem, ami nem igaz gyakorlatilag. Viszont tavaly a termőföldet eladtam. Így mégis hogy nézne ki az adózás része?
Valamint az lenne még a kérdésem, hogy a földhivatalnál elutasították az átírást, az ügyvéd újra beadta a papírokat, kijavítva a hibákat. Az újra beadás (hivatkozva az elutasított eljárásra) már 2015.évben történt. Ilyenkor mi számít a benyújtás évének? Az első benyújtás vagy az újra benyújtás? Előre is köszönöm a segítségét! EzüstHold

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.05. 21:49

Nem.

drotos5 # 2015.03.05. 19:26

Üdvözlöm.Tudom hogy nem ide tartozik.Vettem egy autót 2 éve 840.000 ft ért.Akkor az adásvételire azt írtuk az ár helyet hogy ÁR MEGEGYEZÉS SZERINT.Idén eladtam az autót 850.000 ft ért,ezt rá is írtuk az adásvételire.Viszont nem szeretnék venni másik autót.Azt szeretném tudni hogy be kell e vallanom vagy kell e adóznom utána.Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.04. 15:50

Kell-e adóznia?
Kell.

Ha igen, akkor mennyit?
Az útmutató segít a bevallás kitöltésében. A javás nyomtatvány pedig ki is számolja.

Biki # 2015.03.04. 12:29

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Az alábbi kérdésre várom szíves válaszát:

2010-ben (ingyenes ajándékozással) a fiamnak ajándékoztam illetékmentesen lakásom 9/10-ed részét 8.100.000,-Ft értékben.
2014-ben az ingatlant eladtuk olcsóbban, tehát a fiam 9/10-ed részének értéke így 7.695.000,- Ft lett. 2014-ben vettünk olcsóbban 6.700.000,-Ft-ért egy másik lakást, melyben a fiam 9/10-ed része 6.030000,-Ft értéket képvisel jelenleg. Tehát a lakást az ajándékozástól számított 4. évben értékesítettük és még abban az évben vásároltunk is egy olcsóbbat.
Szeretném megtudni, hogy a 2015. évi adóbevallásnál a fiam ingatlan utáni személyi jövedelemadóját hogyan kell kiszámítani? Kell-e adóznia? Ha igen, akkor mennyit?

Köszönettel és tisztelettel várom válaszát:
Biki

sue86 # 2015.03.03. 14:44

1. lakás volt, így illetékkedvezmény járt.

huntah # 2015.03.03. 14:34

Ez egy érdekes kérdés, engem is érdekelne a megoldása.

"nyilvántartásukban szereplő adatok szerint 2.552.000 Ft-ért vásároltam, mely feltételezem, hogy az adóhatóság által megállapított forgalmi érték és a fizetett illeték összege"

Szerintem inkább kerekítési hiba lehet.
Na de milyen ingatlan lenne ez, hogy 52.000Ft, azaz 2,08% illetéket kellett fizetni rá?

sue86 # 2015.03.03. 14:03

Kedves Fórumozók!
A következő kérdésem lenne:
2010 decemberben 1.500.000 Ft-ért ingatlant vásároltam, melynek forgalmi értékét az adóhatóság 2.500.000 Ft összegben állapította meg. 2014 januárjában 3.000.000 Ft-ért került értékesítésre a lakás.
Az ingatlan megvásárlásakor a 2.500.000 Ft után fizettem meg az illetéket.
Kérdésem, hogy a jövedelem esetemben (3.000.000-1.500.000) 1.500.000 Ft vagy (3.000.000 - 2.500.000) 500.000 Ft? Tehát a tényleges eladási ár, vagy az adóhatóság által megállapított forgalmi érték?
Az adóhatóság levelében arról tájékoztatott, hogy nyilvántartásukban szereplő adatok szerint 2.552.000 Ft-ért vásároltam, mely feltételezem, hogy az adóhatóság által megállapított forgalmi érték és a fizetett illeték összege.
Kérdésem, hogy esetemben mennyi az adóköteles jövedelem? Úgy tudom, hogy a jövedelem 30%-a után van adófizetési kötelezettségem, mivel a megszerzést követő negyedik évben a levonások utáni összeg 30%-át kell alapul venni. (Egyéb költségeim is voltak, de azt majd természetesen levonom (felújítás, ügyvédi munkadíj...))
A választ előre is nagyon szépen köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.03. 07:33

Ha nincs jövedelem, nincs jövedelemadó se.

zsoka63 # 2015.03.03. 07:30

Tisztelt Ügyvédúr!
3 éve örököltem édesapám után egy házrészt. Akkori értékbecslés szerint 11millió ft. volt az értéke. Múlt év folyamán eladtam 8millió ft-t. Kérdésem az lenne, hogy kell e adót fizetnem utána ez évben?
Tisztelettel Zsóka

huntah # 2015.03.02. 18:33

zsuzsa28:
" mennyi adót kell fizetnie ? Most kell bejelenteni, hogy kiadta vagy majd az adó bevallásnál ?"

Az adót úgy érdemes kalkulálni, hogy a bérleti díj 90%-ának 16%-a. Azaz 10000 Ft-ból 1440Ft. Feltéve, hogy az éves jövedelme ezzel együtt nem haladja meg az EHO limitet.
A 10% költségátalány egy tollvonással levonható, ha ennél több költséget akar elszámolni, azt dokumentálni kell, de úgy se lehet akármennyi. Könyvelő tudná pontosítani a számítást.

Bevallani az éves adóbevallásban kell, de negyedéves feltöltési kötelezettség van, minden lezárt naptári negyedévet követő hó 12-ig. Praktikusan havonta be kell fizetni az SZJA gyűjtőszámlára és akkor rendben lesz.

huntah # 2015.03.02. 18:14

Érdekes, hogy én értem a kérdéseket, ugyan kicsit zavarosak, van bennük logika. Meg azt is sejtem, hogy FDToth mire gondolhat "összefüggő költség" és "különbözet" alatt. Pedig nem vagyok jogász. Nahát.

Az állam nem kérdezi, hogy nyerészkedni akartál-e, elég jelentős mértékű szja-t kell fizetni a hamari eladás után. A vagyonszerzési illeték pedig soha nem jár vissza.
Különbözeti illeték majd a következő lakóingatlanra lesz érvényesíthető, ha ez az ingatlan is az volt.
De ha egy telek után 4%-ot kellett fizetni, akkor ott valami félbemaradt történet van, nem?

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.02. 14:37

A fiam szeretné kiadni a garázsát.Kell-e szerződést kötnie
Méghozzá írásban. Az ingatlan bérlet csak úgy érvényes.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.02. 14:37

Nem nagyon értem a kérdéseket. Pontosabban a háromból kettőt még csak értenék, de a hármat így együtt nemigen.

FDToth # 2015.03.02. 14:29

Tisztelt Fórumozók,

az alábbi egyszerű kérdésem lenne:

  • 2014 áprilisában vásároltam egy telket X Ft-ért. A NAV-nak természetesen kifizettem a 4%át.

Sajnos úgy alakult, hogy magánéleti problémák miatt meg kell válnom a telektől (még nem adtam el, folyamatban van, nem nyerni akarok rajta).

Ilyen esetben a kifizetett illetéket vissza lehet igényelni?
Ez az ingatlanvásárlással összefüggő költség? Tehát az eladási és vételi ár különbözete számít?

A válaszokat előre is köszönöm!

üdv.

FDToth

zsuzsa28 # 2015.03.02. 13:38

Tisztelt Jogi Fórum!

A fiam szeretné kiadni a garázsát.Kell-e szerződést kötnie és mennyi adót kell fizetnie ? Most kell bejelenteni, hogy kiadta vagy majd az adó bevallásnál ? Mi most a teendő, ha talált bérlőt és megállapodtak ?

sue86 # 2015.03.02. 08:25

Tisztelt Ügyvéd Úr!
A következő kérdésem lenne:
2010 decemberben 1.500.000 Ft-ért ingatlant vásároltam, melynek forgalmi értékét az adóhatóság 2.500.000 Ft összegben állapította meg. 2014 januárjában 3.000.000 Ft-ért került értékesítésre a lakás.
Az ingatlan megvásárlásakor a 2.500.000 Ft után fizettem meg az illetéket.
Kérdésem, hogy a jövedelem esetemben (3.000.000-1.500.000) 1.500.000 Ft vagy (3.000.000 - 2.500.000) 500.000 Ft? Tehát a tényleges eladási ár, vagy az adóhatóság által megállapított forgalmi érték?
Az adóhatóság levelében arról tájékoztatott, hogy nyilvántartásukban szereplő adatok szerint 2.552.000 Ft-ért vásároltam, mely feltételezem, hogy az adóhatóság által megállapított forgalmi érték és a fizetett illeték összege.
Kérdésem, hogy akkor esetemben mennyi az adóköteles jövedelem? (Egyéb költségeim is voltak, de azt majd természetesen levonom (felújítás, ügyvédi munkadíj...))
Szíves válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.03.01. 17:43

Ahogy osmi mondta: a szerzéskori érték és az eladási ár 16%-a.
(A 25% 16%-a az ajándékozással szerzett ingatlan eladására vonatkozik.)