ingatlan eladás után fizetendő adó


zsuzsa2004 # 2004.11.17. 11:48

Öröklésből származó lakást értékesítettünk a bátyámmal.
A lakás ½ részét 1996-ban örököltük (1/4 –1/4 részt) édesapám halála után.
Sajnos édesanyánk is itthagyott minket 2002-ben, akkor a lakás másik felét örököltük meg.
Így tulajdonostársak voltunk ½ - ½ részben.
2004-ben közösen eladtuk a lakást, az eladási ár 20MFt volt.
Mennyi a fejenkénti jövedelmünk, ha
1996-ban 2,5 Mft után fizettünk fejenként illetéket
1998-ban bevezettük a cirkófűtést 680 eFt értékben(közösen)
2002-ben kivülről tatatarozattuk a házat 380eFt értékben(társasház)(közösen)
2004-ben az illetékhivatal 5Mft után szabott ki illetéket mint öröklött érték fejenként.
A lakás értékesítésekor 100eFt- értékben végeztünk tisztasági festést
A lakés értékesítésekor 3%-ot(össz. 600 eFT), azaz fejenként 300eFt-ot fizettünk az ingatlanközvetitőnek
Köszönöm
zsuzsanna

old-guy # 2004.11.20. 19:03

zsuzsa2004 felvetésére
A 2004. évi értékesítések jövedelmét a 2004.-es adóbevallásban kell elszámolni.
A megszerzéshez és az értékesítéshez kötődő közvetlen költségeken kívül csak a beruházások számlával. szerződéssel igazolt összegei vonhatók le a jövedelemből, a felszerelési tárgyaké nem.
Üdv.

T.K. # 2004.11.22. 08:18

Ha valakinek lakáscseréből van plusz bevételme, abból hogy adózik?

zsuzsa2004 # 2004.11.22. 11:09

köszönöm, kedves old-guy,

két dologban vagyok még bizonytalan, hogy ha jól értelmezem:

  1. a szerzési érték, az illetékhivatal által meghatározott érték, ami után fizetni kellett az ö.-i illetéket. ??
  2. az ingatlanközvetítő jutaléka levonható-e

(300eFT).??

köszönöm, kellemes hetet
zsuzsanna

old-guy # 2004.12.03. 19:18

Kedves Zsuzsanna,

  1. pontosan
  2. igen, ha van róla számla vagy szerződés.

Remélem, a rövid, tömör válaszok eloszlatják a még fennálló bizonytalanságot.

Üdv.
old-guy

hajbat # 2004.12.13. 09:19

Tisztelt Ügyvédek, Old-guy!

Regen jártam erre, de kérdésem még mindig az egy évvel ezelőtti témához kapcsolódik. A 2003 év adóbevallását szerencsésen túl éltük, a régi ingatlan után fizetendő adóra halasztást kértünk, és már fél évet várjuk a hasznalátba vételit az új lakásra, hogy lezárhassuk ezt a témát. Sajnos ez az engedély a ma napig nem érkezett meg, és bár a beruházó szerint napok kérdése csak, a könyvelőnk felhivta a figyelmünket valamire.
Szerinte, ha idén nem érkezik meg az engedély és 2004-es adóbevallásban nem tudjuk lezárni ezt a témát, akkor a barátomnak a fizetés emelésnél nagyon vigyáznia kell. A könyvelőnk szerint ha jövőre emelnek a fizetésén, akkor átlép egy jövedelm határt, ami fellett már majd a 2005-ös adóbevallásában nem érvényesítheti, az új lakás vasárlása miatti adóvisszatérítést, ami a régi lakás eladásából szármozó jövedelem utánn keletkezett.

Kérdésem: Az új lakás vásárlása miatti adó visszaigénylés jövőre tényleg jövedelmhez lesz-e kötve, és ha igen hol találok, erre valamilyen jogszabályt, hogy milyen jövedelmhatárok vannak?

Segitségüket előre is köszönöm

Hajba Tímea

old-guy # 2004.12.14. 21:01

Kedves Tímea,
Épp a könyvelőt kell megkérdezni, hogy a 2005-ös SZJA törvény melyik pontjára gondol, mert valóban csökkentek némely adókedvezmények, de így a kérdés tárgya nem azonosítható.
A lakásszerzési kedvezményben (SZJA tv. 63.§.) történt változás semmilyen formában nem kapcsolódik sem a fizetésemeléshez, sem a jövedelemhatárokhoz.

Üdv.
old-guy

Bubó # 2004.12.29. 21:58

Kedves T.K.!
Ha valakinek lakáscseréből van plusz bevételme, abból hogy adózik?
Látom, szerény kérdésedet ezidáig senki nem méltatta válaszra.
Általában - ha nem túl nagy értékű lakást cserélsz túl kicsire - lakáscsere esetén nem merül fel adófizetési kötelezettség.
Ha pontosabb választ vársz, pár adatot is meg kell adnod (régi lakás mai értéke, szerzéskori értéke, szerzés ideje, új lakás értéke, stb.)

csomiki # 2005.01.09. 15:20

Tisztelt Szakértők!
Apám 1997-ben bekövetkezett halála után, hugommal 1/4-1/4 ingatlanrészt örököltünk. Testvérem 2001-ben elhunyt, ekkor fia megörökölte az 1/4-ed ingatlanrészt, férje ugyanerre özvegyi haszonélvezeti jogot örökölt. A hagyatéki értékelés 5 millió forint volt, amit illetékkel rendeztek. 2004-ben ezt az ingatlanrészt tőlük megvásároltam 5 millió forintért. Ebből 3milliót a fiú és 2 milliót a haszonélvezet megvásárlásáért a férj kapott. Az eladásba csak úgy mentek bele, hogy egy nyilatkozatot irattak alá velem, hogy az ingatlan adásvételi szerződéssel kapcsolatban felmerülő személyi jövedelem adót részükre megtérítem. Ezt a nyilatkozotatott az adásvételi szerződést hitelesítő ügyvéd nem volt hajlandó aláírni!
Kérdés: Ki hogyan és mennyit adózik 2005-ben?
Válaszokat előre is köszönöm!

Bubó # 2005.01.09. 17:05

Az eladóknak nem keletkezik jövedelme, mivel az eladási ár megegyezik azzal az összeggel, amit a hagyatéki eljárás során megállapítottak.
Ebből következik, hogy adófizetési kötelezettségük sem keletkezik.
Sőt, az szja-törvény 11. § (3) c) pontja szerint még bevallást sem kell tenniük az ingatlan értékesítéséről.
Így nyilvánvaló, nem lesz mit megtérítened.
Üdv.

old-guy # 2005.01.09. 17:11

Kedves csomiki,
Az eladásba csak úgy mentek bele, hogy egy nyilatkozatot irattak alá velem, hogy az ingatlan adásvételi szerződéssel kapcsolatban felmerülő személyi jövedelem adót részükre megtérítem. Ezt a nyilatkozotatott az adásvételi szerződést hitelesítő ügyvéd nem volt hajlandó aláírni!

Helyesen járt el az ügyvéd, ugyanis ilyen nyilatkozat nem tehető, a jövedelemadó azt a személyt terheli, akinél a jövedelem keletkezik.

Üdv.

csomiki # 2005.01.09. 17:22

T.Bubó
Köszönöm a választ. A kérdésem még annyi, hogy a haszonélvezet megvásárlásáért járó bevétel után sem kell adózni ?
üdv.

csomiki # 2005.01.09. 17:31

Kedves old-guy,
Ezek szerint ez a nyilatkozat semmisnek tekinthető, annak ellenére, hogy én aláírtam?
üdv.

old-guy # 2005.01.09. 19:08

Kedves csomiki,
A nyilatkozat teljesen tárgytalan, az alapján sehol semmilyen követelés nem érvényesíthető.
Üdv.

Bubó # 2005.01.10. 12:38

Kedves csomiki!
A elhunyt házastársát a törvény szerint megilleti az özvegyi haszonélvezeti jog, amely vagyoni értékű jognak az értékét a hagyatéki végzés kell, hogy tartalmazza.
Amennyiben ez az érték megegyezik a haszonélvezeti jogért kapott vételárral (bevétellel), akkor nincs adófizetési kötelezettsége.
Üdv.

Bubó # 2005.01.10. 12:47

A nyilatkozatot én nem tekinteném semmisnek, ugyanis, ha lenne adó-fizetési kötelezettsége az eladóknak, bizony azt meg kellene térítened.
A leírásod alapján nem azt vállaltad, hogy te adózol helyettük, hanem azt, hogy ők adóznak (bevallják a jövedelmet és befizetik utánna az adót), és ezzel egyenlő összeget te utólag még megfizetsz részükre a vételáron felül.
Ezzel a nyilatkozattal csak az a baj, hogy ha ez alapján fizetned kéne, akkor az az összeg is a vételár részének számít, és mint ilyent, az adás-vételi szerződésben kellett volna szerepeltetni, nem egy külön „schwarcz” papíron!
Valószínűleg ezért nem jegyezte ellen az ügyvéd, nem adta nevét a sza-bálytalan okirathoz.
Üdv.

csomiki # 2005.01.11. 12:06

Kedves Bubó
A hagyatéki végzés az 5 millió értékről beszél,amelyet teljes egészében átad az örökhagyó gyermekének,valamint a túlélő házastársnak, özvegyi haszonélvezeti jogával terhelten.És hozzá teszi, a hagyatéki terhek örökrészeik arányában való viselésének kötelezettségével.
De,hogy ez az arány mekkora,arról egy szó nincsen.
Üdv

Bubó # 2005.01.17. 21:26

A haszonélvezeti jog értéke a jogosult életkorától függ (illetéktörvény 72. §), de most itt ennek nincs jelentősége, mert amilyen értéken örökölték, olyan értéken adták el, így nem keletkezhetett jövedelmük.

bonic # 2005.01.22. 16:02

Én egy 10 MFt-os ingatlant szeretnék eladni, ami teljes egeszeben vagyonkent fog jelentkezni, miket kell nekem befizetni ebbol?

Bubó # 2005.01.22. 22:05

Ezt úgy érted, hogy teljes egészében jövedelem lesz a bevételed? Vagyis ajándékba kaptad?
Hogy fizetned kell-e adót, az attól függ, hogy magad, vagy valamely közeli hozzátartozód (volt házastársad) vásárol-e 2006. május 20-ig (vagy azután) lakóingatlant. Mert ebben az esetben valószínűleg nem kell fizetned, illetőleg visszakapod, amit fizetsz.

Szines # 2005.01.22. 22:07

Sziasztok,

Szeretném megtudni, hogy hogyan változik a lakás vásárlásra felvett hitelek után visszaigényelhető adókedvezmény mértéke. az idei évben? Mekkora jövedelem sávonként milyen mértékben változik? Tudom, hogy a maximum visszaigényelhető összeg 120 e, de ki, mekkora összeget igényelhet vissza? Ez a kérdésem az idei évre vonatkozik, tehát a 2006-ban befizetendő adóra értem.

Köszönöm a segítséget.

zituci # 2005.01.23. 12:31

mindenkinek, sokakat érint úgy látom:
az ingatlaneladás után befizetett adó visszaigényelhetö ha másik ingatlant veszel. Az apeh útmutatóban az szerepel, hogy ehhez jogerös lakhatási engedély + az eladáskor keletkezett jövedelemmel megegyezö értékü számlák, vagy adás-vételi szerzödés kell. DE hogy ne dobják vissza a kérelmed hiánypótlásra írd bele az alábbiakat is: nyilatkozat, hogy nincs köztartozásod, nyilatkozat, hogy nem vettél fel hitelt, milyen címre, vagy bankszámlára kéred a visszautalást, a kérelem elfogadása esetén lemondasz a fellebbezési jogodról. ( így ismét elöbbre leszel 15 nappal)
Ezekröl csak jóindulatú apeh dolgozóktól lehet informálódni. Különben hónapokkal hosszabbodik a visszafizetés.
Remélem sokaknak jelent ez segítséget.
üdv mindenkinek

Szines # 2005.01.26. 17:18

Sziasztok,

Szeretném megtudni, hogy hogyan változik a lakás vásárlásra felvett hitelek után visszaigényelhető adókedvezmény mértéke. az idei évben? Mekkora jövedelem sávonként milyen mértékben változik? Tudom, hogy a maximum visszaigényelhető összeg 120 e, de ki, mekkora összeget igényelhet vissza? Ez a kérdésem az idei évre vonatkozik, tehát a 2006-ban befizetendő adóra értem.

Köszönöm a segítséget.

sysy73 # 2005.03.09. 07:37

Sziasztok !

Szeretném megkérdezni, hogy eladtunk egy házat, amin volt Banki hitel és magánszemélyektől is kaptunk hitelt, amit vissza kell fizetni, ezeket az összegeket le lehet vonni adózáskor ?
A ház értéke magasabb, mint amennyiért most házat tudunk venni . Viszont amiket hiteleket visszaadunk, az közel annyi, amennyiért eladtuk a házat összesen.

Köszönöm előre is a segítséget .

Üdv.

Sysy

Bubó # 2005.03.09. 16:00

Nem lehet.
Bevalláskor a bevételből azt az összeget vonhatod le, amennyibe került vételkor, valamint az ügyvédi és illetékköltséget, az értéknövelő beruházások költségét, valamint az értékesítéssel kapcsolatos kiadásokat.
Az így kapott jövedelem tovább csökkenthető, ha 5 évnél régebben vásároltad a lakást.
Az nem baj, ha a most eladott lakásnál kisebb értékűt veszel, a kérdés az, hogy a fentiek szerint kiszámított jövedelem összegét eléri-e a kp. vételár, mert akkor nem kell adóznod.