ingatlan eladás után fizetendő adó


Majzi # 2021.03.23. 15:07

Tisztelt szakértő!
2017-ben vettem egy zártkertet amit most eladtam haszonnal. Jól értelmezem hogy az árkülönbözet 30%-a az adóalap?
Ezt jövő májusig kell bevallanom és befizetnem?
Levonható a vásárláskor fizetett 4% és az ügyvédi költség.
Az ingatlant szabadfelhasználású hitelből vettem, ennek költségeit le tudom vonni?
Ha jövőre kell bevallanom és befizetnem, akkor a majd elkészülő adóbevallás tervezetet kell módosítanom?
Köszönöm válaszát!

Zöldövezeti11 # 2020.08.20. 17:31

Nem szereztem, örököltem sokad magammal. Egy bontásra ítélt 130 éves vályogház !!

drbjozsef # 2020.08.20. 08:05

A "csak bevallani"-t én se értem : ha kell adót fizetni, akkor bevallani is kell, ha nem kell adót fizetni, akkor bevallani sem kell.

Ki, mikor, mennyiért szerezte, attól függ hogy kell-e, vagy sem. Mindenkinél más lehet ez.

Neked nem kell, adózni se, bevallani se, ha olcsóbban adtad el, mint a szerzési érték.

Zöldövezeti11 # 2020.08.20. 02:56

Köszönöm.
Akkor talán adóznom se kell.

A hagyatéki végzés szerint a csatolt adó és érték bizonyítván szerint / a helyi önkorm bocsátotta ki / 1 millió a ránk eső örökség. Annak harmada 330 eft viszont az

eladási ár csak 750 eft annak a harmada a 250 eft.

alap pedig : az eladasi arbol kivonod a hagyateki vegzesben az ingatlan megallapitott ertekenek a te reszedre eso reszet.

250 - 330 = mínusz 80 eft.
Valamit mondott az ügyvéd . Vannak akiknek adózni kell van akinek csak bevallani és van akinek egyiket sem. Nem tudtam követni.
Sok tulaj volt, mindenki örült hogy túl van rajta , eddig csak nyűg volt.... parlagfű, stb.

drbjozsef # 2020.08.17. 21:32

Eloleg nem kell, eleg jovo majus.

15 %.

Az alap pedig : az eladasi arbol kivonod a hagyateki vegzesben az ingatlan megallapitott ertekenek a te reszedre eso reszet.

Zöldövezeti11 # 2020.08.17. 07:55

Űdvözlöm a szakértőket !

Eladtunk egy ingatlant ! A részem csak töredék,,, kerekítve 250 eft. Mennyi ennek az adója ?

Kb. féléve van a nevemen öröklés címén.

15 - 20 % ?
Kell előleget fizetni vagy jó a május ?

Csillogpor # 2020.07.08. 14:45

hihetetlen...
de sajnos igazad van
köszi

drbjozsef # 2020.07.06. 10:28

Csillogpor,

Akkor ott még a CSOK se számít (legalábbis semmiképpen sem úgy, hogy az illetéknél).

Adózni kell, ha kell. Dátumoktól, összegektől függően.

Biztos, hogy megtaláltak volna, hiszen az ingatlanadásvételekről eleve adatbázis van. Ezt nem nagyon lehet megúszni.

Csillogpor # 2020.07.06. 10:00

sajnos ez tényleg szja
jobban jártam volna ha nem jelentem be az egészet
vagy rájöttek volna vagy nem...

drbjozsef # 2020.07.04. 16:37

Csillogpor,

Ha úgy érted, hogy egy lakást eladtál, és egy MÁSIK lakást vettél, akkor sehogy : a lakáscélra költés kedvezményét már vagy tíz éve eltörölték. Nem számít.

Ha drágábban adod el, mint amennyiért vetted, és a szerzést követő öt éven belül, akkor adózni kell utána. Pont.

Ha esetleg az illetékkel kevered össze, az megint mást sztori. Ott tényleg számít az eladott lakás forgalmi értéke (meg a CSOK is, szóval feltételezem mégis ez lesz). Ez esetben vagy beadsz kérelmet a NAV-nak, ezt kérdezd meg tőlük milyen formában szeretnék, vagy megvárod a NAV meghagyását, abban benne lesz hogyan kell fellebbezni, és megteszed, és kéred az eladott lakást figyelembevenni.

Csillogpor # 2020.07.04. 16:08

Üdvözletem!

Olyan problémám van hogy eladtam egy ingatlant melynek összege megegyezett a vásárolt ingatlannal
a szja bevallás után szja adom keletkezett
hogyan tudnám ezt sztornoztatni?

Az ugyved nem irta bele az adásvételibe mikor eladtam, hogy a kapott összeget másikra kívánom fordítani.
csak a csok van benne

köszönöm a válaszokat!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.31. 10:02

Ha nem utalja tovább, akkor is ez van.

Hacsak nem készült egy írásba foglalt ajándékozási szerződés, amelyben a vő a megajándékozott. De még azt is fel lehet bontani.
(Megjegyzem, nem illetéket kérdezett, hanem adót.)

drbjozsef # 2020.05.31. 09:26

Azt írta : "az én számlámra utalt a vevő".

Ez egyáltalán nem ekvivalens szerintem azzal, hogy "nekem utalt a vevő".

Én nem lennék biztos abban az illetékfizetésben. Legalábbis könnyedén kikerülhetőnek.

Ha azt a pénzt továbbutalja a felesége számlájára, vagy a felhasználásából a feleség nevére kerül vagyon, akkor szerintem nem kell illetéket fizetni.

Rexor # 2020.05.31. 09:13

Igen, ajándékozási illeték (18%).

Herrmann # 2020.05.27. 05:49

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.27. 05:28

Akkor elvileg nem kell adózni az eladás után.

Herrmann # 2020.05.26. 20:35

Ajándékozási szerződés felbontása eredeti állapot helyreállítása mellett.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.26. 19:26

Attól függ, hogy kell azt érteni, hogy "visszavettem".

Herrmann # 2020.05.26. 18:51

Tiszteletem!
Tizenöt éve vásároltam egy ingatlant, melyet később elajándékoztam. Az ajándékot három éve visszavettem, az eredeti állapot visszaállításával. Ha most eladom a szóban forgó ingatlant, kell-e adóznom?
Válaszokat előre is hálásan köszönöm!

sijubo # 2020.05.25. 14:26

Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.25. 13:13

(Az eljáró ügyvéd miért nem tájékoztatja a feleket erről? Ha magától nem jut eszébe, miért nem kérdezik?)

drbjozsef # 2020.05.25. 12:50

sijubo,

Ha 5 évnél régebben volt a tulajdonod (az év számít, nem a pontos dátum, a 2015-ben szerzett ingatlan idén már adómentesen adható el, hónap-nap-tól függetlenül), akkor semmi teendőd nincs.

Se bevallás, se adó. Csak rakd el a szerződést.

wers # 2020.05.25. 11:51

Bejelentési kötelezettség szerintem nem is volt eladáskor

Adóbevallásban kellett régebben akkor is, ha nem keletkezett megfizetendő adó de már azt sem. Csak ha fizetni kell azt kell bevallani, azt sem eladáskor.

sijubo # 2020.05.25. 11:45

Tisztelt drbjozsef!

Eladtam az ingatlanomat (több mint 5 éve volt a tulajdonomban, így adómentes, ha jól tudom) és az lenne a kérdésem, hogy van bejelentési kötelezettségem a NAV felé? Valahol azt olvastam, hogy ezt az ügyvéd megteszi, a földhivatali átiratással együtt, de nem vagyok ebben biztos. Tudna ezzel kapcsolatban mondani valamit?

Köszönettel

drbjozsef # 2020.05.11. 19:21

Ariadna33,

Talán.

Ha egyenes ágon, illetékmentesen örököltél, vagy pont ennyi volt az illetékalap is, akkor a jövedelmed alapja a 400.000.- forintnyi különbözet. Ebből levonhatod a szerzéssel és az eladással kapcsolatos számlával igazolható költségeidet : az illetéket ha volt, illetve az ügyvéd díját, az ingatlanközvetítő díját, hirdetési díjat, eljárási díjakat.

Ami közvetlenül összefügg a szerzéssel, vagy az eladással. Az örökhagyó tartozásai nem tartoznak ide, azok nem vonhatóak le.

És ha marad még a 400ezerből valamennyi, annak is csak 90%-a után kell 15% adót fizetned (a két év miatt).