ingatlan eladás után fizetendő adó


TordaiN # 2016.03.09. 13:07

Üdvözletem,

az alábbi kérdésem lenne:

Nagymamám nevén van egy lakás amit már vagy 20 éve vásárolt. Most ez a lakás 26M Ft-ért eladásra kerül. Ebből az összegből venne magának egy kisebbet (Kb 14M Ft értékben) míg én kapnám meg a fennmaradó kb 12M Ft-ot.

Én hitellel megtámogatva vennék kb egy 20M ft-os lakást. Jómagam 28 éves vagyok.

Ilyen esetben hogy alakulnak az illetékek, adók? Hogy lehet minimalizálni hogy a lehető legkevesebbet kelljen fizetni?

Az világos hogy neki nem kell majd adót és illetéket fizetni az új lakás után. Azonban az a 12M ft hogy kerülhet hozzám vagy hogy lehet a legolcsóbban kijönni?

Édesapámnak ajándékozza aki meg majd nekem ajándékozza? :)

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.09. 08:41

Akkor nem lesz illetékfizetési kötelezettséged. Más gond viszont bőven adódhat. Rendezni kellene a dolgot.

Exfeleség # 2016.03.09. 08:01

Semmilyen ügyvédi szerződés nincs a változás, kettőnk között jött csak létre írásos megállapodás a fizetésről.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.09. 07:08

A tulajdonjog fenntartásával történt eladás ténye sem lett feljegyezve?

Exfeleség # 2016.03.09. 06:44

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Volt férjemmel közösen építettünk egy családi házat 1994-ben. 2012-ben elváltunk, az ingatlanban lévő 1/2 tulajdoni részem értékét megállapodásunk alapján évenkénti részletekben törleszti.Az ingatlan csak a teljes összeg kifizetése után kerül a nevére. Kérdésem, hogy ilyen esetben keletkezik-e fizetési kötelezettségem?

Köszönöm válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.03.07. 12:12

Kérdés, hogy fizettél-e illetéket a szerzéskor, és hogy keletkezik-e jövedelmed az átruházáskor.

kadarka # 2016.03.07. 11:10

Tisztelt Cím!

2006-ban a párommal 12,1 M Ft-ért lakást vásároltunk,50-50 % tulajdoni hányaddal.
2013-ban az élettársi vagyonközösség megszűnt,6 M Ft-ért megváltottam a volt párom 50% tulajdonrészét.
Szeretném a lakásomat eladni, kérdésem az,hogy kell az értékesítés után adót fizetnem,mert 5 éven belüli a 2013-ban megvásárolt 50% eladása?
Köszönöm.

lajcsó # 2016.03.06. 20:56

Az eladó nem fizet illetéket!

esyter # 2016.03.06. 16:30

Tisztelt Ügyvéd Úr,

Még egy kérdés: ingatlan eladás után az eladó az, aki adót fizet, a vevő pedig az illetéket? Vagy az eladónak is kell valamiféle illetéket fizetni?

Köszönettel,

Margittai Eszter

esyter # 2016.03.06. 15:37

Tisztelt Ügyvéd Úr,

Elnézést, de nem vagyok tisztában a jogi fogalmakkal. Bevétel, jövedelem... Ezek szerint helyesen ingatlan eladásából származó jövedelem. Ma is tanultam valamit. :)

Üdvözlettel, Eszter

lajcsó # 2016.03.06. 15:14

esyter!
Nem. Adózni egyéként is a jövedelem után kell, nem a bevétel után!

esyter # 2016.03.06. 14:52

Tisztelt Ügyvéd Úr! Tisztelt Fórumozók!

Szeretnék érdeklődni, hogy ha a 2006-ban örökölt családi házat most szeretném eladni, akkor kell-e adót fizetnem az eladásból származó bevétel után?

Köszönettel,

Eszter

jasznaja # 2016.03.03. 09:39

Tisztelt Ügyvéd Úr! Tisztelt Fórumozó!
Érdeklődni szeretnék, hogy 7 éve vásárolt "gazdasági épület" eladásakor kell-e adót fizetnem, ha közvetlenül az eladás előtt átminősítik "lakóépületté"?
Előre is köszönöm a segítséget!

Emporia # 2016.03.01. 22:28

Üdvözletem!

A nagyszüleimmel közös házban élek, én vagyok az egyedüli unokájuk. A házat a dédinagymamámtól örököltük még 2006-ban fele-fele arányban, én és a nagymamám.
A nagymamáméknak két gyermekük született az egyikük az édesanyám, a másikuk az ő ikertestvére a nagybátyám. Utóbbi sajnos sérült már születésétől fogva. Lassan 60 évesek lesznek mind a ketten. Egy szociális otthonban él. Ha a nagymamám nem hagy végrendeletet, akkor a háznak az egyik fele kétfelé oszlik, felét az anyukám kapja felét pedig a nagybátyám után az állam?

Van rá mód, hogy az állam ne tegye rá a kezét? Egyesek szerint a végrendelet sem lenne megoldás erre. Ebben szeretném a segítésüket kérni, hogy a lakásnak a negyedét ne szerezze meg az állam, és ne kényszerítsen minket az ingatlan eladására vagy több millió Ft kifizetésére, ha van rá jogilag lehetőség.

Kérném szíves válaszukat.

Rexor # 2016.03.01. 19:04

Unokára is, mint egyenesági rokonra vonatkozik az illetékmentesség.

Copernikus # 2016.03.01. 17:29

Érdeklődés!
1980 vettem telket építkezés 1982-be lett befejezve! Most szeretném eladni ha itt jól olvastam 15 év után nincs rajta semmi adó! 88 éves vagyok otthonba költöznék és van 2 unokám
akiknek vennék 2 lakást mivel ők nem egyenes ágú le származottak ezért ajándékozásnak minősül és ezért őket 18% adó teher van rajtuk ha jog szabályt jól értelmezem! Ebbe kérnék bővebb infot, hogy ezt lehetne másképp csinálni vagy nem mert úgy kell akkor nekik lakást keresnem hogy ki teljen a pénzből minden! Előre is köszönöm aki tud benne segíteni!

Rexor # 2016.03.01. 16:22

5 évre visszamenőleg kérhetik az adó megfizetését (késedelmi kamattal).

Rito22 # 2016.03.01. 14:47

A következő ügyben szeretnék érdeklődni!
Az történt velünk, hogy a szüleimnek van egy háza Borsodban, amit évek óta más lakik. A ház eladás előtt van mégpedig egy olyan adásvételi szerződést kötöttek ügyvéd előtt, hogy részletekben fizetik a vételárat és ennek teljesítése után kerül a nevükre a lakás
Az ottani önkormányzat működése évek óta nincs rendben különböző csalási ügyletek miatt. Idén kaptunk egy levelet tőlük, miszerint 2009 - ben ők bevezették az építményadót, amit most visszamenőleg akarnak megfizettetni velünk.
Állításuk szerint 2009 -ben kellett ilyet kapnunk, de mi nem kaptunk,ahogy azóta sem,kivéve most.Telefonon is felhívtak és beismerték, hogy mivel most kezdenek rendeződni a dolgok igazából fogalmuk sincs eddig mi hogy volt.
Ezzel kapcsolatban az a kérdésem, hogy természetesen tudomásul vesszük, hogy ők bevezették ezt az adót, de mivel most tájékoztattak erről csak minket mennyi évre visszamenőleg fizettethetnek velünk jogszerűen? És mi az az összeg amit kérhetnek?
Jelenleg évi öt ezer forint az adó, de volt három év amikor 12 ezer forint volt.
Válaszukat előre is köszönöm!

Gattila # 2016.02.28. 18:16

Tisztelt Jogász Úr!
15 év után eladtam az ingatlanomat 2015 októberben 22m Ft-ért, ugyanekkor vásároltam egy másik ingatlant 17,75 m Ft-ért, amit gyorsan eladtam a szomszédok miatt és megvásároltak tőlem 23 m Ft-ért most 2016 februárban, viszont én veszek most egy házat 22m Ft-ért.
Mennyi adóvonzata van ennek az eladás –vásárlások után?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget
Üdv.
Gattila

bébisárkány # 2016.02.28. 16:26

Köszönöm szépen válaszát!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.28. 16:12

Bécynek is nem.

Immaculata # 2016.02.28. 15:32

Nem.

bébisárkány # 2016.02.28. 14:35

Üdvözlöm!
13 éve vásárolt családi házunkat értékesítenénk válás miatt.
A hitel kifizetése és a megmaradt összeg felezése után sajnos nem fog olyan összeg a kezemben maradni,hogy helyi viszonylatban ingatlant vásároljak.Gyerekeim iskolája és egyéb családi körülmények miatt más helyre költözni nem szeretnék.(Mondjuk ennyi pénzből maximum egy falusi lerobbant tanyát kapnék.)

Ha nem fektetem másik ingatlanba a pénzem(hanem mondjuk bankba teszem),kell utána adóznom?

Bécy # 2016.02.27. 22:07

Tisztelt Ügyvéd Úr! Tisztelt Fórumozók!
Az alábbi témában kérek szépen segítséget: 2009 augusztusában örököltem 2db beépítetlen belterületi ingatlant 6/40- 6/40 részben.
A hagyatéki vagyon 250000Ft, vagyonszerzési illeték 46500Ft.
Az ingatlanokat tulajdoni arányukban 2015 májusában eladtam egyik tulajdonos társamnak 100000Ft-ért.
Kérdésem, hogy kell-e SZJA-t fizetnem?
Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.27. 15:35

14 év után? Semmi.