ingatlan eladás után fizetendő adó


drbjozsef # 2018.04.08. 17:30

Tényleg 540. Miért feleztem el? Nem értem.

SaireyVMK # 2018.04.08. 14:11

A 3 eltelt év miatt(ha idén értékesíted/adod el) akkor csak a jövedelem 60%-a után kell adóznod. (Jövedelemnek számít az ingatlan eladási árából levont belekerülési költség -vételár és vagyonszerzési illetékkel járó költségek, az ingatlannal kapcsolatos egyéb ,számlával bizonyítható fejlesztések/bővítések ára, illetve az ingatlanhirdetés költségei)Magyarul a te jövedelmed alap esetben a 18-12=6millió forint. Ennek 60%-a lesz az adóalapod ,azaz 3,6millió forint. A Személyi Jövedelem Adó mértéke pedig 15%. Vagyis 540ezer forint SZJA fizetési kötelezettséged keletkezett az eladás után(ha nem tudsz levonni egyéb költségeket az adóalapból)

A vásárolt ingatlannál pedig „(amennyiben az eladásnál és a szerzésnél is a te neved szerepel,mint tulajdonos)” illetékcsökkentési IGÉNNYEL élhetsz(ügyvéd kitölti neked a szükséges -azthiszem- B400-as nyomtatványt,ha jelzed neki ,hogy adtál is meg vettél is)
Az illeték alapja a vásárolt ingatlan árának az eladott ingatlan eladási árával csökkentett értéke lesz(ami bele van írva az eladott illetve a vásárolt ingatlan adásvételi szerződésébe). Magyarul a 20,5-18=2,5millió lesz az illeték alapja. Ez semmi mással nem csökkenthető(csak egyéb illetékmentességgel,pl egyenesági rokonok közötti adásvétel). Az illeték mértéke pedig 4%, Szóval az ingatlan vásárlás után 100ezer illetékfizetési kötelezettséged lesz.

drbjozsef # 2018.04.04. 05:39

Viszont az új vétel után csak száznegyvenezer illetéket.

drbjozsef # 2018.04.04. 05:37

kismaki,

Kb. kettőszázhetvenezer forintot.

kismaki # 2018.04.04. 04:35

2015-ben vettem egy lakást 12 millióért, most eladnám 18 millióért. Most vennék egy másik lakást 20,5 millióért.Mennyi adót kell fizetnem az eladás után?

radirpok # 2018.04.03. 18:09

Köszönöm a választ! A B400 kitöltésekor kértük a felfüggesztést.

drbjozsef # 2018.04.03. 16:56

Ha az eladó javára mondasz le a haszonélvezetedről (ajándékozod neki illetékfizetési szempontból), akkor ő a teljes összeget levonhatja a másik lakás vételárából.

Ilyenkor a tulajdonosnak (megajándékozottnak) illetéket kell fizetni - de esetetekben, mivel egyenes ÁGI rokonokról van szó, az ügylet illetékmentes.

Remélem, az ingatlan2 vételekor az adásvételit szerkesztő ügyvédnek mondtátok, hogy B400 nyomtatvány kitöltésekor jelölje be, hogy egy éven belül el fogod adni a meglévő ingatlanodat, és az illeték kiszabásának felfüggesztését kéred. De ha nem, az sem baj, csak az illeték kiszabása előtt ezt jelezni kell a NAV-nak, amint eladta az ingatlan1-et.

Habár simán mennie kellene, és szokott is egy szerződésen belül a kettő, pont itt volt olyan probléma (igaz, örökléssel kapcsolatban), hogy az egy szerződésen belüli ügyleteket nem jó sorrendben hajtotta végre a földhivatal. Ha nem sürgős az eladás, akkor indítsátok el a haszonélvezet lemondást, aztán nem kell megvárni a bejegyzést, akár másnap mehet az eladás, a széljegyek már sorrendben mennek szépen. Elvileg...
Persze, ezért valószínűleg többet fog kérni az ügyvéd, mégicsak két szerződéssel kell piszmognia.

radirpok # 2018.04.03. 13:27

Az ügyvéd azt mondta, hogy ez egy könyvelési kérdés, a könyvelő azt mondja, hogy az ügyvédnek tudnia kellene, a HATÓSÁG pedig miután telefonon felhívtam (és elküldtem a problémám leírását) azt mondja, hogy válaszolni fog, de a válasza nem kötelezi semmire :(

radirpok # 2018.04.03. 12:00

Kovács_Béla_Sándor, drbjozsef köszönöm az eddigi válaszokat, és (a nyulaktól, valamint mikulásoktól elvonatkoztatva) összegzésként kérdezem, hogy tuti biztos-e:

amennyiben a lányom az öt évnél régebben szerzett lakásának eladása előtt egy külön szerződésben lemondok a haszonélvezetemről (akár ingyenesen, akár térítés ellenében), akkor ő az 1 éven belüli cserepótló vétel szabályainak megfelelően a teljes vételárat figyelembe veheti a most vásárolt lakásának illetékének számításakor? SZJA fizetési kötelezettsége sem keletkezik a lányomnak a tranzakció semmilyen vonatkozásában sem?
A tisztán látás érdekében az időrend:
2010.01.01 - lányom megvette ingatan1-et, én ugyanazon szerződésben vettem haszonélvezetet ingatlan1-re
2018.04.01 - lányom megvette ingatlan2-t 40 millió értékben
2018.05.01 - lemondok (ingyenesen vagy térítés ellenében?) ingatan1 haszonélvezetéről
2018.06.01 - lányom eladja ingatlan1-et 40 millió értékben

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.03. 11:47

Ez így nem analóg.

radirpok # 2018.04.03. 11:31

A húsvéti nyúl nem pörköltnek való. E rendelet alkalmazásában a mikulás nem húsvéti nyúl, ezért pörköltnek való?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.03. 11:23

Mert azzal viszont csökkenteni kell. :) Pont mert nem teher. "E bekezdés alkalmazásában".

Vö.: "E rendelet alkalmazásában a húsvéti nyúl is mikulás". :D

radirpok # 2018.04.03. 09:58

Valóban egy 2009-es cikkről van szó.

Én már az ITV olvasásakor lefagytam ezen a mondaton: "... vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének különbözete. E bekezdés alkalmazásában nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet, használat joga..."

Ha nem csökkenthető az érték a terhekkel, akkor nem értem, hogy mit akarnak mondani evvel: "nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezet"

drbjozsef # 2018.04.03. 08:02

Ezt az idézetet hol olvastad? Nem egy 2009-es cikkben a NAV oldalán?

drbjozsef # 2018.04.03. 07:58

Ha idén adja el, és 2013-ban vagy előbb szerezte, akkor nem kell. Ha az 1 évbe belefér, és csak 2019-ben adja el, akkor 2014-ben, vagy előtte kellett szereznie az adómentességhez.

radirpok # 2018.04.03. 07:32

" és szja-t sem kell fizetnie a lányomnak?"
Mármint a lakás eladását követően.

drbjozsef # 2018.04.03. 07:26

Megpróbálom megjegyezni. A "felé" mentesség már többnyire megy.

radirpok # 2018.04.03. 07:26

Kovács_Béla_Sándor, drbjozsef köszönöm a válaszokat!
Ezek szerint, ha az eladás előtt egy külön szerződésben lemondok a haszonélvezetről (akár ingyenesen, akár térítés ellenében), akkor a teljes vételárat figyelembe veheti az eladó a cserepótló vétel illetékének számításakor és szja-t sem kell fizetnie a lányomnak?

"... vagy azzal egyidejűleg, de az eladó javára - lemondasz..."
A nav oldalon ezt olvastam: "Mivel nem minősül tehernek a lakástulajdonhoz kapcsolódó haszonélvezeti, illetve használati jog, ezért ANNAK ÉRTÉKÉT AZ ELADOTT LAKÁSTULAJDON FORGALMI ÉRTÉKÉBŐL LE KELL VONNI. AZ ÍGY KAPOTT FORGALMI ÉRTÉKET LEHET LEVONNI A VÁSÁROLT LAKÁSTULAJDON FORGALMI ÉRTÉKÉBŐL. IGAZ EZ AKKOR IS, HA A VAGYONI ÉRTÉKŰ JOG AZ ELADÁSSAL EGYIDEJŰLEG MEGSZŰNTETÉSRE KERÜLT."
Ezért gondoltam úgy, hogy nem lenne jó az eladáskor az adásvételiben lemondani. Tévedtem?

wers # 2018.04.03. 07:23

:))
(Van egy sejtésem, hogy nem mindenki fogja érteni)

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.03. 07:01

egyenes ágú rokonnak
Ági. Mint a Mohai kiskorában.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.03. 06:59

Az a baj, hogy úgy kérdezel, hogy állítasz, és az állításaid közül több is téves.
Például ajándékozás után legfeljebb illetéket kell fizetni, jövedelemadót nem. Továbbá, ha az eladás előtt - vagy azzal egyidejűleg, de az eladó javára - lemondasz a haszonélvezetről, akkor a teljes vételárat figyelembe veheti az eladó a cserepótló vétel illetékének számításakor.

Fel tudod tenni úgy a kérdést, hogy ne legyen benne egyúttal állítás is?

(Szervusz, a neten mindenki per tu.)

drbjozsef # 2018.04.03. 06:56

Felteszem - többek között - erre gondol :
ajándéknak minősül és a lányomnak szja-t kell fizetni utána

Kevered az adót és az illetéket. De mindegy is.

Ami nektek lényeg: ha egyenes ágú rokonnak "ajándékozod" lemondással a haszonélvezetet, nincs illeték kötelezettség. Vagyis egyszerűen - akár az adásvételi szerződésben, egy füst alatt - mondj le a haszonélvezetedről. Adót nem kell fizetni az eladás után (5 évnél régebbi szerzés), illetéket nem kell fizetni se a haszonélvezet miatt, se a vásárlás miatt (1 éven belüli vásárlás).

Bár hogy utóbbi biztos legyen, én inkább két szerződésben csinálnám, először átvezettetném a nyilvántartáson a haszonélvezet megszűnését, és csak utána adnám el az ingatlant - de még az 1 éven belül.

radirpok # 2018.04.03. 06:43

Kérdezem, hogy Kovács_Béla_Sándor nekem válaszolta-e "Valamit nagyon keversz"? Ha igen, akkor kérem fejtse ki, mert nem értem!

Kovács_Béla_Sándor # 2018.04.02. 22:52

Valamit nagyon keversz.

radirpok # 2018.04.02. 18:28

Kedves Szakértők,
A lányom most vett egy lakást 40 millióért, és 1 éven belül el szeretné adni a több, mint 5 éve meglévő lakását 40 millióért (a lakáson haszonélvezetem van, 60 éves vagyok, ezért a haszonélvezet értéke 12 millió).
Tudtommal, amennyiben az adásvételi szerződésben térítésmentesen mondok le a haszonélvezetemről, akkor az ajándéknak minősül és a lányomnak szja-t kell fizetni utána, az illeték-különbözet számításakor pedig az eladott lakástulajdon forgalmi értékéből le kell vonni a haszonélvezet értékét, vagyis vagyonszerzési illetéket is fizetni kellene 40-12 millió után.
Ha az eladás előtt térítés ellenében lemondanék a haszonélvezetről, és utána sikerül 40 millióért eladni a lakást, akkor adót és illetéket sem kell fizetni?
Mit kellene tennünk, hogy a legkevesebb vagyonszerzési illetéket és adót kelljen fizetni össz családi szinten?