ingatlan eladás után fizetendő adó


drbjozsef # 2018.03.29. 14:37

Angyalka,

nem vagyok ügyvéd, úgyhogy a válás-vagyonmegosztás témában nem vagyok jártas, de tartok tőle, hogy akkor számíthatna, ha úgy került volna bele a megegyezésbe, hogy az adásvételi maga a teljes áron (1/2 rész 3M forint), és a bíróí ítéletben (vagy azzal egyenértékű jóváhagyott megállapodásban) külön rendezve a hitel átvállalása. Így, hogy kiszámoltátok, és már a csökkentett értéket írtátok, nem annyira megy.

Bár, amúgy ugye szerepel benne a teljes értéke is, és ha van benne utalás arra, hogy a fennmaradó részt a hitel átvállalásával teljesítitek, akkor azért lehet hogy lenne keresnivaló. Egy próbát megér. Nem is tudom, talán a NAV ügyfélszolgálatánál kezdeném elsőre. Végülis a hitel általában nem számít, mert azt a pénzt ugye előre megkapja az ember, csak törleszti utána. De Ti nem kaptátok meg, külön, benne van a lakásban, azzal a teherrel szereztétek.

Csak futni kellene még ezzel pár kört, mert a logikus az lenne, hogy az 1.5milliót vonhasd le a negyerészedből.

Rita0114 # 2018.03.29. 14:13

Drbjozsef,

Köszönöm szépen a felvilágosítást.
Rita

kobor6 # 2018.03.29. 14:02

kedves adószakértők.

olyan kérdésem lenne, hogy:
a tavalyi évben eladtam egy lakásingatlant.
amikor a vevők átadták nekem a foglalót, egyben arra is köteleztem magam, hogy a lakásba a gázszolgáltatást visszaállítom, illetve mivel az épületet szigetelték kívülről, ezért a konkevtorok külső kivezető csövének meghosszabbításáról is gondoskodom szakemberrel. ez nekem 120 ezer forintomba került, összesen azonban a lakás eladási értékének nem teszi ki az 5%át mindaz, amit költöttem rá.
a kérdésem az lenne, hogy ha nem éri el az 5%-ot ezen számlákkal is ighazolt költségem, akkor nem tudom ezt érvénxesíteni az adózás során? tehát ez nem vonható le az értékesítési összegből?
köszönöm előre is a választ.

Angyalka12 # 2018.03.29. 12:33

Igen volt hitelátvállalás is, én beléptem a hitelbe a volt feleség helyett.
Ez esetleg változtathat a történeten?

drbjozsef # 2018.03.29. 11:19

Rita,

az illetéket levonhatod az alapból (nem az adóból), a ráköltés számláit akkor, ha az értéknövelő beruházás volt.
Lakóingatlannál a szokásos piaci értékét növelő ráfordítás költsége számolható el, pl. fűtés korszerűsítés, szigetelés, szauna, úszómedence létesítése, vagyonvédelmi rendszer kiépítése. Tehát egy normál felújítás nem (mert az elvileg és normál esetben tükröződik az ingatlan alacsonyabb árában, persze ez is relatív).

Rita0114 # 2018.03.29. 10:25

Akkor ennyibe került ez az ingatlan azért vettük annyiért, rá 2 hónapra ugrott nagyott a piac.
Tudok számlával igazolni majdnem 1.000.000 ft-ot amit a lakásra költöttem, akkor az is lejön belőle igaz? Fizettünk illetéket 490.000ft-ot.

drbjozsef # 2018.03.29. 09:57

Rita,

Az a kedvezmény, hogy másik lakásra költöd az előző eladásából származó jövedelmedet, már évek óta nincs, fizetned kell, és illetéket nem kell majd, ahogy előttem is írták.
De a számításod nem jó, szerintem 873.000.- Ft lesz az (hacsak nem tudsz még levonni valamit az SZJA alapból. Fizettél illetéket 2015-ben a szerzés után?)

drbjozsef # 2018.03.29. 09:52

Angyalka,

sajnos nem. A jövedelem kiszamításához a bevételedből a kölségeidet vonhatod le a, márpedig az adásvételi alapján (elvileg) Te 750.000.- Ft-ért jutottál hozzá a részedhez.
Ezért csak ennyivel számolhatsz.
Nincs abban a szerződésben valami más utalás, hogy miért féláron vehettétek meg? Talán volt valami hitel is, amit átvállaltatok, vagy ilyesmi, esetleg lemondott a párod az exe javára valami másról? Sajnos tartok tőle, az sem igen befolyásolja a dolgot, akkor kellett volna megfelelően szövegezni az adásvételit.

oligaliga # 2018.03.29. 09:52

Igen, ki kell fizetned, mert az eladás után jövedelmed keletkezett. Az már más kérdés, hogy az idén vásárolt ingatlan után nem kell illetéket fizetned, mert kevesebbért vetted, mint amennyiért a másikat eladtad.

Rita0114 # 2018.03.29. 09:13

Szép napot!

Nekem egy olyan kérdésem van, hogy mindenképp meg kell fizetnem a szja-t?
Történetem a következő:
Vettünk egy lakást 2015ben 13.700.000Ft-ért, eladtam 2018ban 23.400.000Ft-ért és veszek szintén idén 23.000.000Ft-ért. Így is fizetnem kell a 60%-nak a 15%-át? Ami kb.765.000ft.????????
Köszönöm a választ.

Angyalka12 # 2018.03.29. 09:09

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Elnézést kérek, az adásvételi szerződésben a teljes ingatlan forgalmi értékeként 6 millió forint szerepel, és csak az átvett ingatlan felével foglalkoztam az írásomban, ezért osztottam csak 2-vel.

drbjozsef # 2018.03.28. 07:52

A bevételből az 1/4-es tulajdoni hányadú ingatlan forgalmi értékét (3.000.000 / 2 = 1.500.000 Ft)

Az 1/4 tulajdoni hányad értékének számítását miért kettővel való osztással végzed?

Ha a teljes ingatlan 3M, akkor a fél ingatlan 1.5M, a negyed ingatlan 750.000.- Ft.

Vagy úgy érted, hogy valótlan adatokat szerpeltettetek az adásvételi szerződésben, és az ingatlan valós, piaci értéke most 6 millió forint?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.28. 06:51

Rosszul gondolnád.

Angyalka12 # 2018.03.28. 06:30

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Ingatlan értékesítésből származó bevétel szja-jával kapcsolatosan szeretnék kérdést feltenni.
Egy házaspár tulajdonában volt egy ingatlan 1/2 - 1/2 tulajdoni hányadban. A házaspár elvált, majd az elvált férj az új párjával átvette a volt feleség 1/2 tulajdoni hányadát, így az elvált férjnek 3/4-es, párjának pedig 1/4-es tulajdona lett az ingatlanban. Az adásvételi szerződésben szerepel az ingatlan forgalmi értéke, tehát az 1/2 tulajdoni hányadú ingatlan forgalmi értéke 3.000.000 Ft, és szerepel olyan hogy ennek az 1/2 tulajdoni hányadnak a megváltási és vételára 1.500.000 Ft.
Ez az ingatlan 1 éven belül eladásra került, tehát az elvált férj új párjának SZJA kötelezettsége keletkezik 100%-ban az 1/4 rész után.

Kérdésem a következő: Az 1/4 rész bevételéből levonható az 1/4 rész megszerzési értéke, és azután kell az SZJA-t megfizetni. A bevételből az 1/4-es tulajdoni hányadú ingatlan forgalmi értékét (3.000.000 / 2 = 1.500.000 Ft) vagy a megváltási és vételár (1.500.000 / 2 = 750.000 Ft) lehet levonni?
(Mivel a megváltási érték nem a valós értéket tükrözi, a forgalmi értéket gondolnám.)

Köszönettel
Katalin

agi40 # 2018.03.25. 17:53

Köszönöm a válaszokat!

agi40 # 2018.03.25. 15:48

A megörökölt rész 1/6-od és azon az áron akarja a fiam eladni a testvérének amennyi a hagyatéki eljárás során megállapított érték alapján az 1/6-ra jut.Se kevesebbért se többért.Tehát 1.250.000.-Ft-ért. 2017-ben örököltek 2018-ban adja el.

SaireyVMK # 2018.03.25. 11:29

Ha értéken felül adja el akkor a szerzést (2017) követően az eladásig eltelt 2 év(2019) miatt a különbözet csupán 90%-a után kellett volna SZJA-t (15%) fizetnie(ha drágábban adja el mint az értéke)

SaireyVMK # 2018.03.25. 11:27

Szabadon felhasználhatja. Az tény. Viszont az adó alapja nem az 1'250'000 lesz,hanem az eladási ár és az öröklési érték különbözete(eladási ár mínusz öröklési értéke a tulajdoni hányadnak)Magyarul ha 1,25milliót ért mikor örökölte és ugyanannyiért vagy kevesebbért adja el testvérének,akkor nem keletkezik jövedelme tehát nincs jövedelem adó. Az érték feletti áron való eladásnál pedig csak a különbözet után fizet adót(a különbözet 15%-át kell alapul venni)

Annak a testvérnek akinek adja(aki megveszi) viszont illetékfizetési kötelezettsége keletkezik(mivel nem egyenesági rokonok). Mértéke: 4% a teljes szerzett ingatlan ár után. Vagyis ha 1,25millió az értéke(és annyiért is vette) akkor valószínű ,hogy az ingatlanrészt vásárló testvérnek 50'000Ft illetéket kell majd fizetnie az így szerzett 1/6-d rész után.
Az illeték alapját az illetékhatóság a saját nyilvántartása szerint módosíthatja. De ha az ingatlan értéke is annyi ,akkor feltehetőleg nem lesz módosítás. Ha magasabb a vételár akkor valószínűleg a vételár után fizeti az illetéket, ha alacsonyabb akkor a nyilvántartás szerinti ingatlan érték után.

Trükközni azzal lehet,ha először az édesanyának adja el, majd az édesanya a másik testvérnek. Ilyenkor illetékfizetési kötelezettség sincs, viszont duplán kell fizetni az ügyvédi és földhivatali eljárási díjakat,mivel két külön szerződésről és két külön eljárásról van szó. Más kérdés,hogy ez a trükközés mennyire vet szemet az adóhatóságnál. Elvégre az illetékkötelezettség megkerülése.

agi40 # 2018.03.25. 06:36

Rosszul számoltam !!!!!

1.250.000.-Ft nak a 15 %-a
187.500 Ft................. ez lesz a megfizetendő adó 2019-ben.

Bocs.

agi40 # 2018.03.25. 06:23

Tisztelt KBS Ügyvéd Úr !
Megfogadva tanácsát olvasgattam.Az alábbiakat szűrtem le.Kérem erősítsen meg vagy javítson ki !

2005-ben vásárolt ingatlan 3/6-od része a tulajdonom,értéke 3.750.000.-FT
2018-ban eladom,ugyanannyiért.SZJA kötelezettség nem terhel.Az összeget bármire használhatom,nem vagyok köteles ingatlanba fektetnem.

Ugyanezen ingatlan 1/6-od részét,fiam 2017-ben megörökölte. Értéke 1.250.000.-Ft. Idén 2018-ban eladja egyik testvérének. A teljes összeg után kell szja-t fizetnie,15 %-ban,ami 131.250.-Ft-ot jelent és 2019-ben tartozik bevallani és megfizetni. Az adásvételből származó további összeget nem köteles ingatlan vásárlására fektetni,szabadon felhasználhatja.

Megköszönöm,ha válaszol.

drbjozsef # 2018.03.21. 09:55

Kb. 2012 óta nem érvényes már ez...

Kovács_Béla_Sándor # 2018.03.21. 07:17

Azt megnézted, mikori az okosság, amit kigugliztál?

Tengereczki # 2018.03.21. 07:10

Sziasztok,

van az eszja-ban ingatlanértékesítéssel kapcsolatos adókiegyenlítésről szól és mivel fogalmam sincs ez mit jelent, rákeresve ezt találtam:

"a tavaszi adócsomag megszüntette az ingatlanértékesítésből származó jövedelem kedvezményezett lakáscélú felhasználása esetén alkalmazandó adókiegyenlítés intézményét, cserébe viszont lehetővé tette, hogy ha az ingatlanértékesítésből származó jövedelem lakáscélú felhasználására az adóbevallás benyújtását megelőzően kerül sor, akkor a felhasznált jövedelem adóját nem kell megfizetni, a bevallás benyújtását követő kedvezményezett felhasználás esetén az adó az átruházást követő 2 éven belül visszaigényelhetővé válik"

Ez nem pont azt jelentené, hogy az adóra is van hatása annak, hogy mire költöm a vételárat? Ugyanakkor ez a felhasználás elég szűk körű, tehát nem vonatkozik arra, ha csak simán veszek egy új lakást, hanem "amennyiben a magánszemély az ingatlanértékesítésből származó jövedelmét vagy annak egy részét a jövedelem bevallására nyitva álló határidőt megelőzően saját maga, közeli hozzátartozója, élettársa részére idősek otthonában, fogyatékos személyek lakóotthonában vagy más hasonló intézményben biztosított férőhely visszavásárlási és továbbértékesítési jog nélküli megszerzésére használja fel – és ezt az adóbevallásában feltünteti –, a megállapított és bevallott adót (vagy annak a felhasznált jövedelemre eső részét) nem kell megfizetnie."

Jól értem, tehát ha nem az előző mondatban lévő célra használom fel az értékesítésből származó jövedelmet, akkor azt mindenképpen meg kell fizetnem?

drbjozsef # 2018.03.16. 20:10

Gyurika11,

Nem.

Egyfelől 15% az adókulcs.

Másfelől van egy eltelt évek számával arányos kedvezmény.

Az adóalapod a különbözet lesz, de ha 2015-ben örökölted és idén adod el, akkor ennek csak a 60%-a után kell a 15% adót befizetni.

Gyurika11 # 2018.03.16. 19:18

Tisztelt Uram!
Nagymamám után 2015-ben örökölt ingatlan értékét a hagyatékátadó végzésben 7.000.000,- Ft-ban jelölték meg. Ha 2018-ban eladom az ingatlant, akkor a vételár és a 7.000.000,-Ft különbözete lesz az adóalapom és ennek a 16 %-a lesz a SZJA fizetési kötelezettségem?
Az interneten olvasgatva erre jutottam....
Köszönöm a válaszát.
Üdv, György